BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 226 von 1379 ErsteErste ... 1261762162222232242252262272282292302362763267261226 ... LetzteLetzte
Ergebnis 2.251 bis 2.260 von 13781

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.780 Antworten · 735.358 Aufrufe

 1. #2251

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.134
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  In dem Fall sind sowohl Makedonier als auch albanischstämmige Makedonier involviert, aber du weißt natürlich alles besser aus der fernen Diaspora
  Aha darum hat man nicht auf sie geschossen.

 2. #2252
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Aha darum hat man nicht auf sie geschossen.

  Natürlich, auf Albaner wird in Makedonien immer geschossen, mittlerweile müssen die Albaner in Makedonien einen Doppelkopfadler als Markierung auf der Stirn tragen das zugleich als Zielscheibe dient...

  In anderen Worten, wenn bei euch geschossen wird, wird es bei uns nicht.


  Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -

  Македонците и албанците кои криумчареа добиток денеска пред истражен судија

  Македонија
  12. јули 2013 - 11:39


  Утринава во Основниот суд Скопје 1, 15-мината уапсени за криумчарење на добиток се изведени на распит пред истражен судија.

  Двајца командири на гранична полиција и неколку полициски службеници паднаа во вчерашната голема полициска акција во западна Македонија. Лицата се приведени поради сомнение за нелегално криумчарење добиток од Македонија за Албанија. Се претпоставува дека лицата оствариле противправна имотна корист од неколку милиони евра.

  Во вчерашната акција биле звршени се претреси во повеќе домови, при што се пронајдени пари, оружје и муниција. Детали од акцијата, МВР ќе соопшти денеска на прес – конференција. 3. #2253

  Registriert seit
  12.12.2010
  Beiträge
  2.175
  ich glaub die amerikaner und deutschen nervt das ewige albanische gejammer auch schon von wegen: alboz immer opfah immer,ich schwör lan,immer.

 4. #2254
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  ВИДЕО: Детали за операција "Милка" - Како се криумчари добиток во западна Македонија

  Министерството за внатрешни работи, вчера спроведе координирана акцијата која се работеше под Оперативно име „Милка“, со цел сузбивање на организирана меѓународна криминална група, составена од 18 македонски и 14 албански државјани кои во континуитет во периодот од 2011 до 2013 година биле инволвирани во криминални актвности поврзани со организирање на криумчарење и транспорт на жив добиток од Р.Македонија во Р.Албанија, со цел стекнување на нелегален профит.
  Случајот е реализиран по претходно спроведена повеќемесечна истрага со примена на посебни истражни мерки, при што обезбедени се докази за криминалната инволвираност на криминална група чии организатори се: 14-те албански и еден 30 годишен македонски државјанин од село Велешта-Струшко. Како членови на групата со посебни задолженија поврзани со незаконитите постапувања се јавуваат останатите македонски државјани на возраст од 25 до 62 години, родум од Велешта, Дебар и неколку дебарски села. Меѓу осомничените се и ветеринар од Кичево и 5 полициски службеници од граничните премини „Блато“ и „Џепчиште“.
  Оваа меѓународна криминална група, според досегашните сознанија, делува од 2011 година, од кога организира и се занимава со купување, транспорт, складирање и криумчарење (пренесување) преку зелената гранична линија - терање добиток (телиња и јунци) избегнувајќи ја полициската и царинската контрола од територијата на Р.Македонија во Р.Албанија во близина на с.Спас-Дебар кое се наоѓа на 500 метри од граничниот премин Блато. Добитокот главно го купувале од сточните пазари во Р.Македонија во с.Боговиње-Гостивар (во четврток и недела), во с.Кривогаштани – Прилеп (во среда) и во Кичево (во сабота), по што до подрачјето на општина Дебар во с.Спас ги транспортирале со товарни моторни возила, им ги отстранувале идентификационите ушни значки за да неможе да се утврди потеклото, а потоа пеш преку зелената гранична линија илегално ги пренесувале во Р.Албанија каде ги препродавале за повисока цена. Во с.Спас добитокот го сместувале во штали, сопственост на членови на групата, по што полициските службеници-старешини и вработени во полициските станици за гранична контрола „Блато“ и „Џепчиште“ по примен поткуп, злоупотребувајќи ја својата службена положба со организаторите на групата ја договарале маршрутата и временскиот период кога да го пренесат илегално добитокот во Р.Албанија. Полициските службеници им информации за моменталната поставеност на полициските патроли или истите ги препраќале на друга локација. За непречено одвивање на транспортот на добитокот од местотот на купување до с.Спас, оваа криминална група во своите редови имала и ветеринарен инспектор задолжен за изработка на фалсификувана пропратната документација за транспорт на добитокот низ територијата на Р.Македонија и тоа: фалсификувани документи за потеклото, сопственоста и здравствената состојба на стоката. Прокриумчарениот добиток во Р.Албанија е превземан од членовите на криминалната група од Р.Албанија, транспортиран и продаван на пазарите во Тирана, Елбасан и Драч.
  На овој начин, членовите на криминалната група ги избегнувале задолжителните процедури за извоз на животни, а кои се однесуваат на регистрација на правно лице со дејност трговија на добиток, пренос на сопственост при купување на добитокот, ветеринарен преглед, задолжителен карантин, добивање сертификат за здравствената состојба на добитокот за да истиот може да се извезува, трошоци за транспорт на добитокот, шпедитерски услуги и трошоци за царинската постапка.
  Од досега превземените мерки и активности и извршени првични проверки, утврдено е дека оваа криминална група во наведениот период (од 2011 до 2013 година) прокриумчариле околу 2037 грла жив добиток со просечна тежина од 300 кг. којшто на сточните пазари во Р.Македонија го набавувале во просек по 2 евра за 1 кг., а во Р.Албанија го продавале по сума од 5 до 6 евра, при што за 1 кг. во просек остварувале 3,5 евра противправна имотна корист, односно за целиот период се стекнале со противправна имотна корист од најмалку 2.138.850 евра.
  Во текот на вчерашниот ден, врз основа на судски Наредби, извршени се претреси на вкупно 18 локации (13 во Дебар, 4 во Струга и една во Кичево), домови и други простории на членовите на организираната група, при што лишени се од слобода вкупно 15 лица (14 македонски државјани и еден албански државјанин).
  При извршените претреси во домовите на членовите на групата, пронајдени и одземени се: 4 пиштоли, 125 парчиња муниција, две грла добиток, разни видови документи за потеклото, сопственоста и здравствената состојба на добиток (124 пасоши за добиток, 83 здравствени сертификати и 308 ушни маркици), една клешта за ушни маркици, пет товарни и две патнички возила, 323.085 евра, 90.930 долари, 1.390 франци и 740.000 денари, како и телефонски апарати и сим картички од различни оператори.
  Против осомничените до ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција против вкупно 32 лица (17 македонски и 14 албански државјани) членови на криминалната група ќе биде поднесена кривична пријава поради постоење на основано сомнение дека ги сториле кривичните дела „Злосторничко здружување“, „криумчарење“, „фалсификување на знаци од вредност“, „Злоупотреба на службена положба и овластување“, „Давање поткуп“, „Примање поткуп“ и „Помагање“.
  Се преземаат мерки за пронаоѓање и лишување од слобода на уште вкупно 16 лица (тројца македонски 13 албански државјани), додека пак еден од пријавените веќе се наоѓа во притвор за сторено кривично дело „неовластено производсто и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.
  Во текот на операцијата „Милка“, Министерството соработуваше со албанската полиција преку СЕЛЕК Центарот, така што соработката ќе продолжи и при преземањето на натамошните дејствија односно откривањето и лишувањето од слобода и на останатите членови на оваа група. 5. #2255

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von dragonfire Beitrag anzeigen
  ich glaub die amerikaner und deutschen nervt das ewige albanische gejammer auch schon von wegen: alboz immer opfah immer,ich schwör lan,immer.
  Fresse du Lappen.

 6. #2256
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.154
  Sowas wird in Slawo-Mazedonischen Schulen über Albaner gelehrt:  Zoran hat vermutlich hieraus sein Wissen

 7. #2257

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.134
  Zitat Zitat von dragonfire Beitrag anzeigen
  ich glaub die amerikaner und deutschen nervt das ewige albanische gejammer auch schon von wegen: alboz immer opfah immer,ich schwör lan,immer.
  Landklau, Tyrannisierung, Kolonialisierung, Willkür-Justiz, Vertreibung, Mord, Schiessen, mit Schläger mitten in der Stadt verschlagen werden, Aufrufe zu Mord in Stadien usw

 8. #2258

  Registriert seit
  12.12.2010
  Beiträge
  2.175
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Landklau, Tyrannisierung, Kolonialisierung, Willkür-Justiz, Vertreibung, Mord, Schiessen, mit Schläger mitten in der Stadt verschlagen werden, Aufrufe zu Mord in Stadien usw

  normal bei den albanern? oder was willst du leuchte?????

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Fresse du Lappen.

  fressen könnt ihr genfood vom kriegstreiber No.1 weltweit.

 9. #2259
  Karim-Benzema
  mazedonir lrnen albansich ?

 10. #2260

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.134
  Zitat Zitat von dragonfire Beitrag anzeigen
  normal bei den albanern? oder was willst du leuchte?????
  Ohhh wird Einer frech, Leuchte

  Also ich finde es nicht normal wenn 2 Albaner mitten in Shkup angegriffen werden, und die Täter nicht gefunden werden.
  Das mitten in der albanischen Stadt, die innerhalb von 100 Jahren kolonialisiert wurde.


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04