BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 228 von 1342 ErsteErste ... 1281782182242252262272282292302312322382783287281228 ... LetzteLetzte
Ergebnis 2.271 bis 2.280 von 13414

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.413 Antworten · 715.449 Aufrufe

 1. #2271
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Former interior minister sentenced to 12 years for involvment in murder
  Friday, 12 July 2013
  Skopje Court sentenced Friday Macedonia's former interior minister Ljube Boskovski to 12 year-imprisonment for involvement in the murder of two Macedonian citizens in 2001.


  Four Serbian citizens got life imprisonment for the murder, dubbed as the 'Rover' case. Criminal charges have been brought against 15 persons for various involvement in this case. Four of them are still at large.


  According to the prosecution, Boskovski knew about the plan to murder two Macedonians.

  Boskovski is currently in jail, serving a five-year sentence for an illegal financing of his party in the last electoral campaign.

  - - - Aktualisiert - - -

  12 Jahre für Beteiligung? wtf?
  Ja Zoki sollte dir zu denken geben als Gruevski Fan Boskovski war alles andere als perfekt aber trotzdem hat er 2001 unserem Land gedient das muss man respektieren und nicht aus Egoismus in den Knast stecken

 2. #2272

  Registriert seit
  12.12.2010
  Beiträge
  2.175
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Ohhh wird Einer frech, Leuchte

  Also ich finde es nicht normal wenn 2 Albaner mitten in Shkup angegriffen werden, und die Täter nicht gefunden werden.
  Das mitten in der albanischen Stadt, die innerhalb von 100 Jahren kolonialisiert wurde.
  ihr immer mit eurer kanun scheiße

 3. #2273

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  Zitat Zitat von dragonfire Beitrag anzeigen
  ihr immer mit eurer kanun scheiße
  Ihr läuft mit Baseball Schläger durch die Stadt und schlägt kleine Kinder?

  Glorreich

 4. #2274

  Registriert seit
  12.12.2010
  Beiträge
  2.175
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Ihr läuft mit Baseball Schläger durch die Stadt und schlägt kleine Kinder?

  Glorreich
  sagt wer???? euer dorfhassprediger??????

 5. #2275

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  Zitat Zitat von dragonfire Beitrag anzeigen
  sagt wer???? euer dorfhassprediger??????
  Nein die Medien. Sowohl alb. auch internat.


  http://www.swp.de/ulm/sport/fussball...rt4314,1890514

 6. #2276

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Former interior minister sentenced to 12 years for involvment in murder
  Friday, 12 July 2013
  Skopje Court sentenced Friday Macedonia's former interior minister Ljube Boskovski to 12 year-imprisonment for involvement in the murder of two Macedonian citizens in 2001.


  Four Serbian citizens got life imprisonment for the murder, dubbed as the 'Rover' case. Criminal charges have been brought against 15 persons for various involvement in this case. Four of them are still at large.


  According to the prosecution, Boskovski knew about the plan to murder two Macedonians.

  Boskovski is currently in jail, serving a five-year sentence for an illegal financing of his party in the last electoral campaign.

  - - - Aktualisiert - - -

  12 Jahre für Beteiligung? wtf?
  Richtig so!!!

 7. #2277
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Ja Zoki sollte dir zu denken geben als Gruevski Fan Boskovski war alles andere als perfekt aber trotzdem hat er 2001 unserem Land gedient das muss man respektieren und nicht aus Egoismus in den Knast stecken

  Ich fands am Anfang zu überzogen, wusste aber nicht das das mindest Strafmaß in so einem Fall 10 Jahre (max. Lebenslänglich) ist, von daher ist das in Ordnung.

  ХАОС ПО ПРЕСУДАТА ЗА НАРАЧАНОТО УБИСТВО НА ТУШЕВСKИ
  Kлетви за судијата што го осуди Бошкоски на 12 години затвор

  „Платенику! Хохштаплери, бандо криминална... Ќе седнеш ти на моето место!“. Со овие зборови му се обрати Љубе Бошкоски на судијата кога му беше прочитана пресудата со која вчера беше осуден на 12 години затвор за нарачаното убиство на Марјан Тушевски и на Kиро Јанев од 2001 година. Судијата пред да ја соопшти одлуката ја образложуваше пресудата половина час и неколку пати нагласи дека казните за вакво кривично дело се од минимум 10 години до доживотен затвор и дека било многу тешко да се води ваков процес.

  - Љубе Бошкоски учествувал во прикривање на нарачаното убиство и тоа се утврди со сведочењето на заштитниот сведок ФФ, а кон тоа се приклучија и другите сведоци - рече судијата и додаде дека постапката се водела транспарентно.

  Првите четворица обвинети за убиството, српските државјани Предраг Чубрило, Милан Илиќ, Милорад Kовачевиќ и Вук Вукичевиќ се осудени на доживотен затвор.

  Зоран Трајковски, шеф на обезбедувањето на Бошкоски додека бил министер за внатрешни работи, доби десет години затвор. По осум години затвор добија Сашко Јовановски и Ивица Ристиќ. Никола Негриевски и Гоце Митровски добија по шест години робија.

  Судот сите нив ги товареше за помагање во нарачано убиство.

  Плач во судницата

  Kога судијата ги прочита пресудите на обвинети во судницата настана вистинска драма. Роднините на обвинетите што беа присутни во судница почнаа да извикуваат кон судијата „како не ви е срам, колку ви платија да им пресудите“.

  Сестрите на Бошкоски го колнеа судијата, извикуваа против власта и државата и се обидуваа да дојдат до судијата. Судската полиција се обидуваше да ги спречи присутните и да воведе мир во судницата, но беше невозможно.

  Пресудата од десет години затвор за Зоран Трајковски со плачење ја прими неговиот малолетен син, кој додека се чекаше изрекувањето се обидуваше да ја утеши мајка си. Обвинетиот Трајковски не реагира емотивно на изрекувањето на пресудата и се обидуваше да ги смири сопругата и синот.

  По ова судијата даде пауза, а новинарите и другите присутни беа отстранети од судницата.

  Пред зградата на судот роднини и пријатели на обвинетите во шок ја примија веста за затворските казни. Еден час по изрекувањето на пресудата Бошкоски беше спроведен во затворот Идризово. На излезот од судската зграда дојдоа неговите роднини и пријатели и се обидуваа да го спречат затворското комбе извикувајќи „Љубе Љубе“, а потоа пак следуваа погрдни зборови за судството и власта.

  Ова е втора пресуда за Бошкоски по таа за случајот „Kампања“, за која сега одлежува затворска казна.

  Во текот на судскиот процес за поранешниот министер Љубе Бошкоски, обвинителството појасни дека е во групата на психолошки помагачи, за кој постои вербален доказ против него. Претходно во својот завршен збор, обвинителката рече дека нарачател на убиството е Орце Kоруновски, а мотивите се превласт на скопското подземје.

  Според обвинителството, главна мета бил Марјан Тушевски, а Kиро Јанев бил само колатерална штета, кој случајно се нашол на местото на убиството. Поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, беше седмообвинет и се товари за помагање убиство, односно дека му одобрил на сега починатиот Орце Kоруновски да го лиши од живот Марјан Тушевски, притоа давајќи му ветување дека никогаш нема да поведе истрага против него.

  Кавга поради пари

  Kавгата меѓу Бошкоски и Тушевски поради пари, исплатени од познат скопски бизнисмен, била мотив за убиството. Бошкоски најпрвин соработувал со Тушевски, кој бил рекетар, а од тогашниот министер добивал заштита, за што добивал половина од изнудените пари.

  По заеднички договор бил извршен рекет на познат скопски бизнисмен, од кого се барале 200.000 германски марки. Но бизнисменот наместо целата сума, им исплатил половина, па парите ги зел Бошкоски , а Тушевски останал со празни раце.

  Поради тоа Тушевски почнал да му се заканува на Брат Љубе. Бошкоски тогаш побарал помош од познатиот криминалец Орце Kоруновски, кој бил во лоши односи со Тушевски и со кого била договорена ликвидација на Тушевски. Kоруновски ги договорил тројцата Срби, кои во паравоени формации војувале во Босна, а кои Бошкоски ги ангажирал за обука во единицата „Лавови“. Еден од нив, Предраг Чубрило, бил водач на паравоена формација и учествувал во злосторства во Босна.

  Тие повеќепати доаѓале во Македонија, а во јуни 2001 година преку илегален премин во близина на Табановце влегле во земјава со намера да го ликвидираат Тушевски. Во тоа им помогнал Ивица Ристиќ од Табановце, каде што ги чекал Вук Вукичевиќ од Белград, кој со автомобил ги однел во стан во Скопје. Ристиќ и Вукичевиќ се во бегство и полицијата трага по нив.

  Според сознанијата во истражната постапка, Бошкоски му ветил на Kоруновски дека ќе му помогне во прикривањето докази, за што го ангажирал шефот на своето обезбедување, Зоран Трајковски.

  Вечерта на 10 јули Тушевски и Јанев биле во кафуле во населбата Kапиштец. На излегување биле забележани од Вукичевиќ, кој им ги покажал на убијците. Kога Тушевски и Јанев се приближувале до автомобилот „ровер“ на Јанев, егзекуторите испукале 11 куршуми во Тушевски. Јанев се обидел да избега, но бил погоден со еден куршум. Потоа убијците со Јовановски и Вукичевиќ мирно си заминале.

  По убиството Трајковски кусо се задржал на местото, по што се вратил во МВР и ги повикал полицајците што биле на местото на убиството, наредувајќи да не подготвуваат службени белешки. На тој начин му помогнал на Kоруновски да ги прикрие трагите. За тоа време Kоруновски се возел со осомничениот Гоце Митровски за да ги отстранат трагите и поврзаноста со делото. По неколку часа двајцата заминале во станот каде што биле убијците и се договарале како да избегаат од Македонија. На 11 јули Ристиќ повторно преку илегален премин ги пренел српските државјани во Србија.

  Даниела Вељановска

 8. #2278
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Irgendwie hab ich schon Zweifel an der Schuld von Boskovski und sowieso wen er Gruevski nicht verärgert hätte wäre es Heute noch der grosse Held....

 9. #2279
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ungarn/Mazedonien: „Lasst Erzbischof Jovan von Ohrid frei“


  Die „Konferenz Europäischer Kirchen“ (KEK) hat die Freilassung des in Mazedonien inhaftierten serbisch-orthodoxen Erzbischofs Jovan von Ohrid gefordert. Der Erzbischof habe nur „von seinem Menschenrecht auf freie Religionsausübung Gebrauch gemacht“, zitiert die Stiftung „Pro Oriente“ am Freitag aus einer Erklärung, die bei der vorwöchigen Vollversammlung der Dachorganisation der evangelischen, anglikanischen und orthodoxen Kirchen Europas in Budapest verabschiedet wurde. Hintergrund ist der Streit um die Selbständigkeit der mazedonisch-orthodoxen Kirche, die sich 1967 für unabhängig vom serbischen Patriarchat erklärt hatte. Die Trennung wird von der Weltorthodoxie bis heute nicht anerkannt. Erzbischof Jovan gehörte zu jenen mazedonischen Bischöfen und Priestern, die sich im Jahr 2002 wieder dem serbischen Patriarchen unterstellten. Seither wurde der Erzbischof mehrfach inhaftiert. Die KEK ersuchte nun die UNO und die EU um „gründliche Ermittlungen“ in diesem Fall. Es solle ein „gerechter Prozess gewährleistet werden“ und der Erzbischof bis zum Beginn der - immer wieder hinausgeschobenen - Gerichtsverhandlung freigelassen werden, fordert die Konferenz von der mazedonischen Regierung. Die Kirchen in Europa ruft die KEK dazu auf, dem Erzbischof durch „Gebet und Anteilnahme“ beizustehen und den mazedonischen Behörden Protestbriefe zu übermitteln.


  (kap 12.07.2013 pr)
  Dieser Text stammt von der Webseite Ungarn/Mazedonien:
  des Internetauftritts von Radio Vatikan

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Irgendwie hab ich schon Zweifel an der Schuld von Boskovski und sowieso wen er Gruevski nicht verärgert hätte wäre es Heute noch der grosse Held....

  Also beim Gericht ist es aber noch so das viele von BC installierte Köpfe dort weilen, das Argument zieht da nicht so ganz. Aber ich denke da weiß man einfach noch zu wenig über Ljube, da kommen noch Sachen raus...

 10. #2280
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ungarn/Mazedonien: „Lasst Erzbischof Jovan von Ohrid frei“


  Die „Konferenz Europäischer Kirchen“ (KEK) hat die Freilassung des in Mazedonien inhaftierten serbisch-orthodoxen Erzbischofs Jovan von Ohrid gefordert. Der Erzbischof habe nur „von seinem Menschenrecht auf freie Religionsausübung Gebrauch gemacht“, zitiert die Stiftung „Pro Oriente“ am Freitag aus einer Erklärung, die bei der vorwöchigen Vollversammlung der Dachorganisation der evangelischen, anglikanischen und orthodoxen Kirchen Europas in Budapest verabschiedet wurde. Hintergrund ist der Streit um die Selbständigkeit der mazedonisch-orthodoxen Kirche, die sich 1967 für unabhängig vom serbischen Patriarchat erklärt hatte. Die Trennung wird von der Weltorthodoxie bis heute nicht anerkannt. Erzbischof Jovan gehörte zu jenen mazedonischen Bischöfen und Priestern, die sich im Jahr 2002 wieder dem serbischen Patriarchen unterstellten. Seither wurde der Erzbischof mehrfach inhaftiert. Die KEK ersuchte nun die UNO und die EU um „gründliche Ermittlungen“ in diesem Fall. Es solle ein „gerechter Prozess gewährleistet werden“ und der Erzbischof bis zum Beginn der - immer wieder hinausgeschobenen - Gerichtsverhandlung freigelassen werden, fordert die Konferenz von der mazedonischen Regierung. Die Kirchen in Europa ruft die KEK dazu auf, dem Erzbischof durch „Gebet und Anteilnahme“ beizustehen und den mazedonischen Behörden Protestbriefe zu übermitteln.


  (kap 12.07.2013 pr)
  Dieser Text stammt von der Webseite Ungarn/Mazedonien:
  des Internetauftritts von Radio Vatikan

  - - - Aktualisiert - - -
  Also beim Gericht ist es aber noch so das viele von BC installierte Köpfe dort weilen, das Argument zieht da nicht so ganz. Aber ich denke da weiß man einfach noch zu wenig über Ljube, da kommen noch Sachen raus...
  Man kann jetzt viel spekulieren Tatsache ist wen er kein politischer Gegner von Gruevski wäre dann hätte man ihn Heute noch als Held bezeichnet ihn der Regierung. Ob er schuldig ist oder nicht kann von uns niemand beurteilen aber Zweifel sind mehr als nur angebracht


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04