BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 230 von 1344 ErsteErste ... 1301802202262272282292302312322332342402803307301230 ... LetzteLetzte
Ergebnis 2.291 bis 2.300 von 13436

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.435 Antworten · 716.395 Aufrufe

 1. #2291
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von Freakylol Beitrag anzeigen
  Man was ist das bloß für ein Staat indem Terroristen zu Ministern werden? Da muss doch i.was schief laufen?

  Ja, da läuft so einiges schief hehe.

 2. #2292
  Avatar von Freakylol

  Registriert seit
  10.02.2012
  Beiträge
  1.257
  Zitat Zitat von Čento Beitrag anzeigen
  Ja, da läuft so einiges schief hehe.
  Mit der Zeit werdet ihr euch tiefer Bücken mein Freund dann kannst du froh sein das einige die Vergangenheit vergessen haben

 3. #2293
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Freakylol Beitrag anzeigen
  Mit der Zeit werdet ihr euch tiefer Bücken mein Freund dann kannst du froh sein das einige die Vergangenheit vergessen haben


 4. #2294
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Čento Beitrag anzeigen
  Ja, da läuft so einiges schief hehe.
  Aber gleichzeitig die aktuelle Regierung als patriotisch feiern macht Sinn ja

 5. #2295
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Aber gleichzeitig die aktuelle Regierung als patriotisch feiern macht Sinn ja

  Ja das ist so ne Sache, die jetzige Regierung hat zumindest weder einen Zusatz für den Namen adoptiert oder gar eine provisorische Bezeichnung zugestimmt, weder noch hat sie die Flagge geändert ...


  Aber mei...., zB die wo jetzt wegen Boskovski rumbrüllen, wo waren die als BC seine (kriminelle) Parteigenossen "begnadigt" hat?
  Das ist immer so ein zweischneidiges Schwert....


  Кога поразот се прикажува како победа

  јул. 14 Став, Став/Интервју no comments
  Деновиве имавме можност да прочитаме во неколку колумни од истакнати пера на опозицијата дека во минатото се’ одело глатко и според редоследот на патот кон ЕУ и НАТО, а за блокирањето од страна на Грција во нашето евроатланско интергирање бил виновен споменикот на „Алексадар Македонски“, кој патем, не беше ни нацртан како идејно решение во апрл 2008 година кога добивме вето од Грците за влез во Алијансата. А од кога се случи ветото, се промовираше идејата за поставување на споменикот и тогаш разбравме дека таква одлука била донесена уште во 2004 година од страна на мнозинството од СДСМ во Советот на Град Скопје .
  Опозицијата сега се обидува поворно да ја актуелизира нејзината „успешната приказна“ за ЕУ, и да обвинува дека проблемите се евроинтеграциите почнале од кога таа не е на власт, а никако да се сети дека токму нејзиниот однос кон националните интереси кои во минатото беа трампани за евроинтегрирањето и во корист на Грците, ја исклучи од игра на избори во последниве седум години.
  Збунувачки делува што неуспехот на Киро Глигоров и Бранко Црвенковски да издејствуваат прием на Република Македонија во светските организации под уставното име, и прифатија промена на името , односно референцата ПЈРМ сега некој да ни прикажува како многу успешна завршена задача. Како може некој тоа да го смета за голем успех од минатото?
  Или пак, промена на знамето по инсистирање на Грција. И тоа ли е тој голем „успех“ на опозицијата? Дури и покојниот Киро Глигоров, кој на почетокот на 90-те ја црташе платформата со Алија Изедбеговиќ и Слободан Милошевиќ за лабава конфедерација, и кој пред грчките новинари изјавуваше дека сме Словени дојдени во 6 век и немаме никаква врска со александровата цивилизација, дури и тој, барем според неговите блиски соработници неколку години пред да почине), се каел за промената на името, која му била болна точка. Но тоа не ги спречува перата од левицата да ни раскажуваат приказни за велелепни успеси на СДСМ како се справувал со Грција за да не не’ попречува во евроатланското интегрирање.
  Ајде да се потсетиме како Македонија потпиша Договор за стабилизација и асоцијација во 2001 година?
  Во 1999 година тогашната влада, преку Васил Тупурковски го призна Тајван со што ја налути Кина, и стави вето на обновување на мандатот на УНПРЕДЕП. Македонија почна поблиску да соработува со западот, поточно со НАТО. При нападот на тогашната СРЈ од македонска страна им беше дозволено на сојузниците од западот, кои го уриваа режимот на Милошевиќ, да ја користат територијата на Република Македонија, и од нево и од земја. Македонија буквално се стави на располагање за интересите на Алијансата. Дојдоа над 360.000 бегалци од Косово. А за целиот тој период токму од медиумите кои сега ги посочуваат успесите од минатото, Георгиевски беше секојдневно на тапет, а и ревносно се информираше за неговата дружба, заедо со Тупурковски, на грчки јахти со нивните колеги од југот. Постоеа и сериозни обвинувања за бизнисите на Георгиевски со Грците.
  Во 2001, на истите тие на кои им помагавме, не нападнаа поддржани од странците, и да не се наварќаме во детали од таа најтешка година од осамостојувањето на Македонија, кога бевме натерани да потпишеме капитулација и кога Македонците беа избришани како државотворен народ, туку станавме држава која ја сочинуваат граѓани од неколку етнички заедници. И „успехот“ бил потпишувањето на Договор за стабилизација и асоцијација!?
  Сега доживеавме некој да ни го претставува тој период за некаков добар пример во однос на нашето евроатланско интегрирање.
  Зарем има потреба да се навраќаме дека Западот тогаш имаше интерес на Балканот и вниманието беше насочено кон редизајнирање на овој дел од Земјата. А зошто би се бунеле Грците и би ставале блокади кога за целиот тој период во Македонија владееа лица со кои имаа блиски врски, како службени така и бизнис релации, кои ја подвиткуваа кичмата кога и да беше побарано тоа од нив.
  Покрај сервилност кон Грција, во 2005 кандидатскиот статус го добивме затоа што Македонија ја направи погубната територијална организација. Референдумот не смееше да успее, а СДСМ заедно со меѓународниот фактор се потруди 100 проценти тоа да биде така. И тоа уште толку, заедно со „Бадентерот“ од 2001 година, ја подели државата по етничка линија.
  Каде е тука успехот?!
  Во 2008 година, Грција стави вето на Македонија за влез во НАТО, и покрај подготвеноста од македонската страна да се прифати името Република Македонија- Скопје, но за тоа требаше да одлучат граѓаните на референдум и тоа беше 100- пати повторено од власта, тој предлог го одбија Грците. Караманлис и Бакојани играа на картата непопусливост кон Македонија. Тоа им беше потребно за домашен терен. Весниците беа преплавени со наслови дека „Караманлис му удрил шлаканица на Буш“, но наскоро после тоа се разоткри дека зад замајувањето на грчките власти со патриотизмот, се криел огромен криминал. Но, блокирањето на Македонија го продолжија и наследниците на Караманлис.
  Од нас сега се бара откажување од името и од идентитетот, што е, неприфатливо за Македонците.
  Освен тоа, последниве години Грција членка на ЕУ и НАТО се дави во криза, што пак, е добар пример дека ниту тоа не е гаранција на една држава да биде економски стабилна. Да не говориме дека состојбата во ЕУ не е ниту од далеку таква каква што била пред десет години. Но, има луѓе кои упорно папагалски сакаат да ни продадат приказна која веќе и малите деца не ја купуваат дека кога ќе влеземе во ЕУ само мед и млеко ќе тече кај нас.
  Зошто целата енергија не се насочи во подобрување на економијата во државата, и критиките да бидат во таа насока, а не со смешни панфлети да се продолжи приказната за деца „колку убаво ќе ни биде во ЕУ“. Денес информациите што се случува во унијата се многу подостапни, па така во бајката ЕУ не веруваат нити тие кои сакаат да ни ја продадат. Со оглед на изборните резултати, на опозицијата и е подобро да напише нова приказна која може и кај некој ќе и пројде, но приказната да биде во интерес на Македонија а не во интерес на нашиот јужен сосед. А уште подобро би било кога конечно и власта и опозицијата би подготвиле национална стратегија и би ги зацртале македонските црвени линии, и така заедно да настапуваат исто како тоа што го прават нивните грчки колеги кои по прашањето за спорот со името имаат консезус, а тоа ново име (и се’ што следи со тоа), за севкупна употреба – „ерга омнес“. Зошто сите да не го прифатат предлогот на претседателот Ѓорѓе Иванов, ерга омнес- Република Македонија.

 6. #2296
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Alle mittendrin statt nur dabei!  Уапсен Паско Кузман
  Утринава пред Скопскиот Кривичен Суд со лисици беше изведен Паско Кузман.
  Екипата на Пресс24 го забележа и побара потврда од полицијата. Од МВР кузо потврдија дека Кузман бил уапсен утринава но повеќе детали најавувааат за подоцна во текот на денот.
  Според извори од истрагата, Паско Кузман е приведен во врска со акцијата Фаланга 2 во која претходно паднаа 19 лица меѓу кои и врабптени во Управата за заштита на културното наследство, Музејот на Македонија и Музејот во Демир Капија како и полициски службеник од Велес.
 7. #2297

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Und schon wieder ist es passiert und keiner verhaftet

  Sulmohet përsëri Shtëpia e Alfabetit - Maqedonia - Bota Sot

 8. #2298
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Und schon wieder ist es passiert und keiner verhaftet

  Sulmohet përsëri Shtëpia e Alfabetit - Maqedonia - Bota Sot

  Täter unbekannt, aber makedonische Albanophobia wird dort diagnostiziert. Interessant.

 9. #2299
  Nonqimi
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Täter unbekannt, aber makedonische Albanophobia wird dort diagnostiziert. Interessant.
  Es waren einfach ein paar verfickte Mazedonier ehml Bulgaren aus Fyrom du Fyromischer Idiot.

  Geh und klau weiter Geschichte du fyromer..........

 10. #2300
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Dr. Eisenhower Beitrag anzeigen
  Es waren einfach ein paar verfickte Mazedonier ehml Bulgaren aus Fyrom du Fyromischer Idiot.

  Geh und klau weiter Geschichte du fyromer..........Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04