BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 314 von 1379 ErsteErste ... 2142643043103113123133143153163173183243644148141314 ... LetzteLetzte
Ergebnis 3.131 bis 3.140 von 13783

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.782 Antworten · 736.350 Aufrufe

 1. #3131
  Avatar von Zeus

  Registriert seit
  30.10.2011
  Beiträge
  10.138
  IDIVIDI:

  Скопје, 12 ноември 2013 (МИА) - Претседателот на опозициската СДСМ Зоран Заев, денеска презентира мерки од програмата на партијата во областа на социјалната политика, со оценка дека над 30 проценти од граѓаните денес живеат во тешка сиромаштија, а најбогатите 20 отсто располагаат со доход колку и сите останати 80 проценти од граѓаните.

  - Основна цел на новата програма на СДСМ е враќање на средната класа во државата и подобрување на условите за живот на сите граѓани. СДСМ нуди предлог мерки и решенија за подобрување на животниот стандард и на социјално загрозените граѓани, сиромашните и останатите ранливи групи, рече Заев.

  Мерките, меѓу другото, вклучуваат можност за докуп на стаж и воведување на државна социјална пензија за граѓаните кои се постари од 65 години, но кои не примаат пензија, бидејќи не го исполнуваат законскиот минимум, заминување во пензија со 35 години стаж за жени и 40 години за мажи со што ќе се создадат услови за стекнување право за пензионирање врз основа на старост и врз основа на работен стаж, како и определување на висината на пензијата, зависно од промената на трошоците на животот, а помалку од промената на платите.

  Дел од мерките е и зголемување на социјалната помош за 40 отсто во рок од четири години и донесување посебен закон за правата на лицата со посебни потреби.

  - Од сите наведени мерки, и од многуте други кои ги планираме, станува јасно дека за нивното остварување ќе бидат потребни значителни финансиски средства. Меѓутоа, ние сме убедени дека во држава во која владата има искрени намери да води подеднаква грижа за сите граѓани во рамките на буџетот има многу можности за подигање на достоинството и квалитетот на животот на овие категории граѓани. Ние сакаме јасно да покажеме дека идната влада на СДСМ ќе има директен интерес за брзо наоѓање на работен ангажман за социјално загрозените граѓани, со што ќе дојде до трајно намалување на социјалните давачки до нивно одржливо ниво, рече лидерот на СДСМ.

 2. #3132
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Zeus Beitrag anzeigen
  IDIVIDI:

  Скопје, 12 ноември 2013 (МИА) - Претседателот на опозициската СДСМ Зоран Заев, денеска презентира мерки од програмата на партијата во областа на социјалната политика, со оценка дека над 30 проценти од граѓаните денес живеат во тешка сиромаштија, а најбогатите 20 отсто располагаат со доход колку и сите останати 80 проценти од граѓаните.

  - Основна цел на новата програма на СДСМ е враќање на средната класа во државата и подобрување на условите за живот на сите граѓани. СДСМ нуди предлог мерки и решенија за подобрување на животниот стандард и на социјално загрозените граѓани, сиромашните и останатите ранливи групи, рече Заев.

  Мерките, меѓу другото, вклучуваат можност за докуп на стаж и воведување на државна социјална пензија за граѓаните кои се постари од 65 години, но кои не примаат пензија, бидејќи не го исполнуваат законскиот минимум, заминување во пензија со 35 години стаж за жени и 40 години за мажи со што ќе се создадат услови за стекнување право за пензионирање врз основа на старост и врз основа на работен стаж, како и определување на висината на пензијата, зависно од промената на трошоците на животот, а помалку од промената на платите.

  Дел од мерките е и зголемување на социјалната помош за 40 отсто во рок од четири години и донесување посебен закон за правата на лицата со посебни потреби.

  - Од сите наведени мерки, и од многуте други кои ги планираме, станува јасно дека за нивното остварување ќе бидат потребни значителни финансиски средства. Меѓутоа, ние сме убедени дека во држава во која владата има искрени намери да води подеднаква грижа за сите граѓани во рамките на буџетот има многу можности за подигање на достоинството и квалитетот на животот на овие категории граѓани. Ние сакаме јасно да покажеме дека идната влада на СДСМ ќе има директен интерес за брзо наоѓање на работен ангажман за социјално загрозените граѓани, со што ќе дојде до трајно намалување на социјалните давачки до нивно одржливо ниво, рече лидерот на СДСМ.

  Nach seinem ersten Vorschlag, die mwSt zurück zu zahlen wurde er von den Fachmännern ziemlich stark kritisiert, teilweise auseinander genommen. Man darf abwarten was nach dem hier jetzt kommt.

  Zaev hat kein Karma, hat zudem gedroht "alle roh zu essen".

 3. #3133
  Nonqimi
  Kosovare wird in MK Brutal verprügelt und 500 Euro wurden ihn entnommen die Täter sind Unbekannt!


  Zeri.info | Rrihet kosovari në Shkup dhe i grabiten 500 euro

 4. #3134
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beiträge
  1.355
  Zitat Zitat von Dr. Eisenhower Beitrag anzeigen
  Kosovare wird in MK Brutal verprügelt und 500 Euro wurden ihn entnommen die Täter sind Unbekannt!


  Zeri.info | Rrihet kosovari në Shkup dhe i grabiten 500 euro

  Frage:

  1. Geilt ihr euch auf wenn ihr solche berichte lest?

  2. Ist das denn der Mittelpunkt der albanischen berichterstattung über Mazedonien?

  Nichts für ungut, bin mir sicher dass der mensch dahinter kein leichtes schiksal hat und dass es auch nicht okay ist - darüber müssen wir nicht reden. aber es werden tag täglich leute ausgeraubt und verprügelt. vorallem auf dem balkan. warum wird hier hass erzeugt? wer will das?

 5. #3135
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Macedonia wins seat at UN Human Rights Council PDF Print E-mail
  Tuesday, 12 November 2013


  After a voting at the UN General Assembly on Tuesday, Macedonia won a seat on the UN Human Rights Council. Macedonia's nomination was endorsed by 177 UN members thus filling one of the two emptied seats reserved for countries from the East European group that are UN members.


  After securing a seat, Macedonia in the next three years will participate in the activities of the UN's highest rights watchdog body. The 47-seat council based in Geneva in cooperation with the high human rights commissioner reviews reports on the situation in certain member states and can open a discussion on pressing issues, MIA reports.


  Macedonia's nomination to secure a seat on the UN Human Rights Council was treated as a top priority by the Foreign Ministry as part of its multilateral agenda.


  Prime Minister Nikola Gruevski and Foreign Minister Nikola Poposki had promoted Macedonia's nomination during their recent visit to the UN.


  On the eve of today's voting, Macedonia was considered as one of the top four candidates for membership in this council together with Britain, France and Mexico.


  China, Russia, Saudi Arabia and Cuba also won seats on the UN Human Rights Council, despite fierce criticism of their records from rights campaigners.

 6. #3136
  tetovë1
  human rights in verbindung mit MK lustig lustig

 7. #3137

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.134
  Zitat Zitat von Skitnik Beitrag anzeigen
  Frage:

  1. Geilt ihr euch auf wenn ihr solche berichte lest?

  2. Ist das denn der Mittelpunkt der albanischen berichterstattung über Mazedonien?

  Nichts für ungut, bin mir sicher dass der mensch dahinter kein leichtes schiksal hat und dass es auch nicht okay ist - darüber müssen wir nicht reden. aber es werden tag täglich leute ausgeraubt und verprügelt. vorallem auf dem balkan. warum wird hier hass erzeugt? wer will das?
  Nein die anderen Berichte sind:
  70 % der albanischen Jugend in FYROM arbeitslos.
  Im Osten FYROMs wird 10fach mehr als im Westen FYROMs investiert.
  FYROM freut sich auf die albanische Diaspora.

 8. #3138
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.666
  zoran, was hältst du von der rede

 9. #3139
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von artemi Beitrag anzeigen
  zoran, was hältst du von der rede

  Da hat er nicht so unrecht, Jahrelang wurde nichts gemacht und das Resultat bekommt man heute zu spüren.

  Pozzz

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Nein die anderen Berichte sind:
  70 % der albanischen Jugend in FYROM arbeitslos.
  Im Osten FYROMs wird 10fach mehr als im Westen FYROMs investiert.
  FYROM freut sich auf die albanische Diaspora.

  Schwachsinn. Solche deine Argumente wurden schon des öfteren wiederlegt.


  Pozdrav


  Gruevski: Many factories will be open at the TIDZ Tetovo | Macedonian News Agency | Kurir.mk

 10. #3140
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Nein die anderen Berichte sind:
  70 % der albanischen Jugend in FYROM arbeitslos.
  Im Osten FYROMs wird 10fach mehr als im Westen FYROMs investiert.
  FYROM freut sich auf die albanische Diaspora.
  Junge verstehe schon das du mit Drogen dealen musst um Geld zu verdienen aber selber nehmen muss nicht sein

  Warst du mal im Osten? Wohl kaum ich sehe dort nichts was investiert wird von allen Mazedoniern wandern die aus dem Osten am meisten aus sicher weil es so schön dort ist.

  Auf euere Diaspora freut sich übrigens niemand

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von artemi Beitrag anzeigen
  zoran, was hältst du von der rede
  Was soll man davon halten die Zahlen sind ja nicht erfunden. Immer wen die Arbeitslosenquote hier erwähnt wird sagt niemand das viele einfach nicht mehr in MK leben oder sich nicht anmelden.

  Die Situation in MK ist alles andere als rosig auch wen unsere Regierung probiert alles schön zu reden


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04