BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 34 von 1379 ErsteErste ... 2430313233343536373844841345341034 ... LetzteLetzte
Ergebnis 331 bis 340 von 13786

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.785 Antworten · 737.171 Aufrufe

 1. #331
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Poposki to visit Brussels - scheduled to meet Greek counterpart Dimas
  Skopje, 22 March 2012 (MIA) - Foreign Minister Nikola Poposki pays March 22-25 a working visit to Brussels. Upon an invitation of EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Catherine Ashton, Poposki will attend a meeting of foreign ministers of EU member and candidate countries, on the sidelines of a session of the EU Foreign Affairs Council.

  During the visit, Poposki will meet his Greek counterpart Stavros Dimas, the Ministry of Foreign Affairs said in a press release.

  Poposki is also scheduled to meet Erato Kozakou-Marcoullis, the Foreign Minister of Cyprus - next holder of the EU Presidency. Furthermore, Poposki will held talks with Serbian counterpart Vuk Jeremic and Robert Cooper - Counsellor in the European External Action Service (EEAS) and facilitator of Belgrade-Pristina dialogue.

  On Thursday, Poposki will attend a ceremony honoring Macedonia's accession to the EU Civil Protection Mechanism, as well as have a meeting with Kristalina Georgieva - European Commissioner for International Cooperation, Humanitarian Aid and Crisis Response.

  In addition, Poposki will attend the Brussels Forum - an annual high-level meeting of the most influential North American and European political, corporate, and intellectual leaders to address pressing challenges currently facing both sides of the Atlantic, the press release reads.

 2. #332
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Launch of campaign "All for Green Macedonia 2012"
  Skopje, 22 March 2012 (MIA) - On occasion of World Waters Day, campaign "All for Green Macedonia - 2012" is launched on Thursday.

  The campaign is organized by the Ministry of Environment and Physical Planning and the Youth and Sports Agency, in line with the Government's programme for clean environment.

  The first cycle includes several campaigns for cleaning of communal waste at inappropriate locations, including rivers Treska and Radika, border crossings Bogorodica, Deve Bair and Kjafasan.

  President Gjorge Ivanov, Deputy-Environment Minister Stevo Temelkovski and Agency director Lazar Popovski are set to take part in today's campaign.


  Почнува кампањата „Сите во акција за Зелена Македонија – 2012“

  http://www.time.mk/cluster/d8c0d850a...nija-2012.html
  По повод Светскиот ден на водите - 22 Март денеска почнува кампањата „Сите во акција за Зелена Македонија – 2012“.

  Кампањата ја организираат Министерството за животна средина и просторно планирање и Агенцијата за млади и спорт согласно владината Програма за чиста околина.

  Во првиот циклус ќе се спроведат неколку акции за чистење остатоци од комунален отпад депонирани на несоодветни локации, „Кајак патека“ на реката Треска кај Матка, од селото Жировница по коритото на реката Радика до селото Скудриње, граничен премини Богородица (Гевгелија), Деве Баир (Крива Паланка) и Ќафасан (Струга).

  На чистењето на локацијата „Кајак патека“ покрај заменик министерот за животна средина и просторно планирање Стево Темелковски и директорот на Агенцијата за спорт и млади Лазар Поповски, предвидено е да учествува и претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.

  Во акцијата ќе бидат вклучени и Министерството за внатрешни работи, Агенцијта за државни патишта и ЈП Македонија пат, Царинската управа, Риболовната и Кајакарската федерација, Градот Скопје, јавните комунални претпријатија, како и локалните самоуправи со ангажирање ученици од средните училишта и обезбедување превоз до соодветните локации, а како гости се поканети спортисти од Казахстан, Русија и Укранина.

  „Пакомак“ ќе обезбеди ракавици и ќеси за собирање отпад, флуоресцентни елеци со слоган, пијалоци за учесниците и табли кои ќе бидат поставени на соодветните места со соодветен слоган Ренџери на Националниот парк Маврово.

 3. #333
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Valjon Belja Ex Vizepräsi der DPA in Kondovo zusammen geschlagen

  Ваљон Беља претепан во скопско Кондово
  Објавено: пред 46 минути

  Екс-потпретседателот на ДПА Ваљон Белја вчера напладне бил претепан во скопското село Kондово. Поради повредите, според непотврдените информации, тој завршил во Ургентниот центар, но засега нема информации за тоа кој и зошто го нападнал.

  Беља на јавноста и е познат како предводник на невладината организација „Реалитети“, а лани тој ја формираше и политичка партија Албански сојуз, која пред парламентарни избори се претопи во ДПА.

  Ваљон Беља, кој многу краток период се наоѓаше на потпретседателската функција во ДПА, имаше бројни несогласувања со лидерот на партијата, Мендух Тачи на кого, по разрешувањето од функцијата, му се закани дека ќе го открие неговото криминално работење.

  ????? ???? ???????? ?? ??????? ???????

 4. #334
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  57 Personen wegen Automobil-Versicherungsbetrug vor Gericht. Passend dazu heißt die Aktion "Scheibenwischer"

  Во „Бришач“ обвинети 57 лица
  Во „Бришач“ обвинети 57 лица
  По три месеци, се заокружи истрагата за злоупотреби со фингирани сообраќајни несреќи и наплата на штети

  Љубиша Станковиќ

  По три месеци од почетокот на кривичната истрага за случајот со фингираните сообраќајки, истрагата за случајот „Бришач“ е завршена и поднесено е обвинение за 57 лица. Истражните судии кои постапуваа во овој случај, предметот го вратија во скопското Обвинителство откако истрагата беше комплетирана.

  „Точно е дека истрагата е завршена, а мислам дека веќе е изработено и обвинение за оние лица за кои судот нашол доволно докази дека се инволвирани во случајот“, вели скопскиот јавен обвинител, Марко Зврлевски.

  Обвинителот не може со сигурност да потврди дали за некои од осомничените е запрена истрагата, но повеќе од сигурно е дека најголемиот број од оние што беа проведени кон средината на минатиот декември ќе бидат споменати во обвинителниот акт.

  Случајот со фиктивните сообраќајки и наводните повредени кој на јавноста и' е познат како случај „Бришач“, всушност, претставува злоупотреба на функциите, а се' со цел да се наплатат големи износи од осигурителните компании. Непосредно по реализацијата на акција, МВР соопшти дека се' започнало уште во август 2007 година, а наплатите на штетите се вршеле до март минатата година.

  Уште во првиот бран на удар на полицијата се најдоа 57 лица. Станува збор за службените лица од МВР, односно за раководители на увидни екипи при Одделението за вршење увид на сообраќајни незгоди, како и виши крим-техничари за сообраќај. Меѓу пријавените има и граѓани кои за одреден паричен надомест учествувале во измамата со фингирани сообраќајки.

  Обвинетите физички лица најпрво требало да обезбедат автомобили со оштетени делови, па дури потоа се „местела“ сообраќајката откако ќе била пријавена во Центарот за известување и комуникации при СВР - Скопје. Оттаму, веднаш по приемот на информацијата за наводната сообраќајка, било известувано Одделението за вршење увид на сообраќајни незгоди, по што следувал увид, фотографирање и записник од самото место.

  Со фингираниот полициски записник оние физички лица кои, наводно, учествувале во сообраќајките, директно или преку посредници, побарувале надомест на штета од каско осигурување на возила, осигурување од автоодговорност, материјални и нематеријални штети. Нивни најчести жртви биле осигурителните компании „Кроација осигурување“, „Еуролинк осигурување“, Национално биро за осигурување, „Вардар осигурување“ и „Уника“, од каде што и биле испумпувани големи износи.

  Шемата на наплати била толку разработена што за потребите на инволвираните биле користени и нарко зависници. На овие лица за одреден надомест им се вршеле медицински прегледи, а потоа со медицинска документација се одело во наплата.

  Од МВР, малку по апсењето на осомничените, потврдија дека наплатите биле откриени сосема случајно, односно откако се посомневале во лекар кој на неколку лица им констатирал такви повреди кои не можеле да се видат ниту на рендген-снимка.

 5. #335
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Niederländische Base Air neuer Eigentümer von MAT Airways

  Холанската Base Air нов сопственик на Мат Ервејс
  22.03.2012 - 13:54 | Бизнис
  Компанијата Кон Тики Травел од Белград својот удел во македонската компанија Мат Евејс и Кон Тики Скај го продала на холандската компанија Base air, соопштија од компанијата.


  Од таму велат дека со ова Кон Тики Травел Србија повеќе нема никаква врска со овие све компании, но ќе настојува да отвори своја канцеларија во Македонија.

  Белградската туристичка агенција Кон Тики Травел која постои повеќе од 20 години ќе настојува во рамките на законските можности да го заштити името на компанијата.

 6. #336
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  US needs to do more for Macedonia, says congressman Turner
  Washington, 22 March 2012 (MIA) - The United States needs to do more involving Macedonia's issue, its membership to NATO and in resolving open issues on the Balkans, US congressman Michael Turner says in an interview with the Voice of America - Macedonian language programme.

  Congressman Turner is a member of the Republican Party from Ohio and has recently joined an informal congressional group of friends of Macedonia.

  Turner - also a chairman of the US delegation to the NATO Parliamentary Assembly - says he joined the congressional group of Macedonia's supporters because in his opinion it was important to emphasise Macedonia's support for NATO.

  "In times when NATO enlargement has been seemingly halted, I believe it was appropriate to join the group and serve as one of the voices that we appreciate the special relationship the United States has with Macedonia," Turner states.

  In connection to the US administration position which is the same one as NATO's that Macedonia will become a member as soon as the name dispute with Greece is solved, Turner thinks that the US must do more efforts. "If you look at the issue with Macedonia and also other areas on the Balkans, most probably the country should take up more substantial role and try to settle these issues. I think that the US is applying an approach 'let's wait and see what's going to happen' by which the parties would find a solution themselves. We must act as a stronger advocate for solutions and for accelerating countries' accession to NATO," the US congressman notes.

  Given the name issue that remains unsolved during the tenure of several US administrations, Turner suggests two concrete things: "The first one is intensive dialogue. The second one is all countries from the region to put on the table and solve all issues in the region, even those lingering with the disintegration of Yugoslavia."

  Congressman Turner even urges a new treaty to be reached similar to the Dayton Agreement. He voices concern that countries will further wane without focusing on finding solutions to issues.

  The Republican says it is not likely Macedonia to become a member of NATO at the May summit in Chicago, because the allies have stressed that the summit will not address the enlargement process. "Congressmen have said that it is crucial at the meeting to acknowledge the progress of aspirant countries and to assure them that the US and allies will work on their accession."

  Asked about any information whether the US government has exerted pressure over Greece to let up on Macedonia's membership, he briefly responds: "We certainly haven't seen such a thing."

  Asked what he can do for Macedonia's accession in his capacity as chairman of the US delegation to the NATO Parliamentary Assembly, the Ohio congressman says: "We are doing and will continue doing. Becoming a member of the congressional group helps in adding my voice to recognise Macedonia's contribution. I think there are loud voices in the Parliamentary Assembly for the enlargement and for admitting Macedonia to NATO."

  Regarding NATO's stance that it cannot change its policy of consensus only Macedonia to be admitted as a member, Turner comments: "When it comes to a diplomatic solution, it doesn't necessarily have to mean that rules must be changed. We must find a way how to convene all the parties on the table in order to address the issue. I think that not enough efforts have been made."

  Turner is optimistic that Macedonia will eventually join NATO, pledging he will be committed to settling the name row.

 7. #337
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beiträge
  1.355
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Niederländische Base Air neuer Eigentümer von MAT Airways
  dzabe! nema "air" od mat! koj i da go kupi airlineot, nema da ima kjar od nea.
  da bi go smenile imeto vo SIDA air, poveke patnici bi imale. :'D

 8. #338
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Short stay visas for Russian national annulled

  Skopje, 21 March 2012 (MIA) - Short stay visas for Russian nationals have been annulled, Russian Ambassador to Macedonia Oleg Shcherbak has said.

  He stressed that visas for a period of up to 90 days from the first crossing of Macedonia's border in the course of a six-month period are annulled.

  According to Shcherbak, this step would contribute to the facilitation of bilateral contacts in the business field and humanitarian cooperation.

  Eurobarometer: Macedonians believe to be well informed on EU-related matters

  Brussels, 21 March 2012 (MIA) - An increasing number of citizens in the Republic of Macedonia believe that they personally are well informed on EU-related matters, using most frequently the television as a source of information on EU-related matters, and social networks are progressively seen as a modern way to keep abreast of political affairs.

  These are results of National Report of the Republic of Macedonia under the 76th Eurobarometer, which focuses on citizens' views and habits linked to obtaining information on EU-related matters.

  The 76th Eurobarometer (EB76) was carried out between 5 – 20 November 2011 in the 27 member states of the European Union and in the five candidate countries.

  The interviewers conducted the face-to-face poll in the homes of a total of 31,659 respondents in the member states and the candidate countries. The sample of citizens participating in this research is representative of the opinion of the citizens aged 15 years and over, and is also an indicator of the positions and considerations by all social, professional and adult groups of the urban and rural population.

  An increasing number of citizens in the country believe that they personally are well informed on EU-related matters (43% compared to 38% in November 2010). In the Union, 33% of the respondents hold the opinion that they are well acquainted with these topics.

  A vast majority of citizens all over Europe most frequently use television as a source of information on EU-related matters. Four times more respondents in the country than in the Union share the view that television offers too much EU-related information (44% vs. 11%), while 39% in the country and 54% in the EU deem there is about the right amount of such information. Equal proportions of respondents in the country (42% each) believe that television presents the EU 'too positively' and 'objectively' (in the Union, the former view is shared by 16% and the latter by 55% of the citizens).

  In the period November 2010 – November 2011, the number of Internet users in the country increased from 42% to 50% (in the Union, from 63% to 64%). The Internet as a source of EU-related information is used by 29% of the respondents in the country and 26% in the EU. Most of them give priority to information websites over institutional websites.

  Social networks are progressively seen (by 58% of citizens in the country and 47% in the EU) as a modern way to keep abreast of political affairs and as a good way to express one's opinion on political matters.

  The Standard Eurobarometer public opinion poll is conducted twice a year.
  Divers clear explosives from Macedonia lake
  Divers clear explosives from Macedonia lake - FRANCE 24
  Two people fish on a boat on the Ohrid Lake at sunset in 2009. Special teams of divers have cleared some four tonnes of explosives from Lake Ohrid in southwestern Macedonia, a protected UNESCO World Heritage site, the MIA news agency said Thursday.

  AFP - Special teams of divers have cleared some four tonnes of explosives from Lake Ohrid in southwestern Macedonia, a protected UNESCO World Heritage site, the MIA news agency said Thursday.

  "There were unexploded mines, bombs and different munitions for the Balkans wars in the 1900s, World War I and World War II... that posed a potential danger to the population," the interior ministry said in a statement quoted by MIA.

  The 358-square-kilometre (138-square-mile) lake is the deepest in the Balkans at 288 metres (945 feet). It straddles the border between Macedonia and Albania and has a unique ecosystem with more than 200 endemic species.

  According to Ekrem Zendeli, an environmental protection official, some 23,000 square metres of the lake have been cleared of explosives since the start of the operation in 2007.

  Over the years around 20 tonnes of explosives had been taken from the lake, Macedonia's main tourist attraction.

  Во Македонија има 100.000 грци

  22.03.2012 - 17:08 | Македонија

  100.000 Грци живеат во Македонија, но офцијална Атина заборава на нив и се уште нема став по ова прашање. Со вакви тврдења излезе грчкиот пратеник од партијата на Самарас.

  Од собраниската говорница Никос Николопулос го повика шефот на дипломатијата и министерот за образование да достават офцијален одговор дали имаат намера да помогнат во признавање на грчкото малцинство во Македонија. “Денеска на Балканот секој се натпреварува со бројки и сопствената нација ја прикажува како најголема. Само Грција го заборави грчкото малцинство во Скопје”.

  Николопулос се повикува на изјава на поранешниот Претеседател Глигоров , дадена пред 19 година за чешки весник каде Глигоров ја споменува бројката од 100.000 Грци во Македонија.

  “Еден дел од грчкото малцинство во Скопје зборува влашки, дел грчки.Најголем дел се политички бегалци за време на граѓанската војна, но немаат врска со тн. Егејци кои наводно биле избркани од грчките власти”, изјави Николопулос.

  Пратеникот тврди дека неодмана МВР на Грција одлучило на дел од политичките бегалци кои сега живеат во Скопје да им го врати грчкото државјанство, но само на оние кои допринеле за ширење на грчкиот јазик и култура.

  Од здруженијата на децата бегалци од Eгејскиот дел, велат дека прв пат слушаат за ваква одлука.Тие се борат токму за враќање на грчкото државјанство со цел да можат да ги добијат назад имотите во Северна Грција.

  Скопјанец со автоматска пушка неконтролирано пукал во скопската населба Хиподром, повредени три лица
  23.03.2012 - 09:14 | Македонија
  Во скопската населба Хиподром на ул. Пехчевска, 55 минути по полноќ Х.Б. 20- годишен од Скопје со автоматска пушка пукал неконтролирано при што три лица се повредени во две патнички возила „Голф“ и „Рено лагуна“.

  http://www.time.mk/cluster/99d50d9b4...vo-skopje.html
  Во „голфот“ биле две лица и тоа Б.Н. (29) и неговата девојка К.Н. (22) двајцата од Скопје, кои биле пренесени во Градската болница - Скопје каде им се констатирани телесни повреди нанесени од скршеното стакло на автомобилот од испуканите проектили.

  Сторителот Х.Б. продолжил и понатаму да се движи и да пука со автоматската пушка, при што потоа погодил автомобил „Рено лагуна“. Од скршеното стакло на „лагуната“ се здобил со повреди во пределот на главата Г.У (22) од Скопје.

  Од МВР информираат дека Х.Б. не застанал и повторно продолжил да се движи и да пука.

  По преземените мерки полицијата околу 01.20 часот го уапсила.

  Изршен е увид и се работи на целосно расчистување на случајот, по што ќе следува соодветен поднесок против Х.Б..

 9. #339
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Short stay visas for Russian national annulled
  Eurobarometer: Macedonians believe to be well informed on EU-related matters  Divers clear explosives from Macedonia lake
  Divers clear explosives from Macedonia lake - FRANCE 24  Во Македонија има 100.000 грци
  Скопјанец со автоматска пушка неконтролирано пукал во скопската населба Хиподром, повредени три лица

  Aber sicher

 10. #340
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Man opens fire in Hipodrom, injures three people
  Skopje, 23 March 2012 (MIA) - A 20-year-old man opened fire with an automatic rifle late Thursday in Skopje settlement Hipodrom, injuring three persons in two vehicles.

  They have been admitted to the City Hospital with injuries sustained from the shattered windshields.

  The man continued to shoot, but was later arrested by the police. Investigation is underway.

  http://www.time.mk/cluster/7767ea403...-policija.html

  Насилникот со калашников од Хиподром имал дебело досие во полиција

  Скопјанецот Харис Б.(20) кој после полноќ неконтролирано пукаше со пушка во скопски Хиподром и повреди три лица, имал дебело полициско досие, информираат од МВР.

  Полицијата информира дека досега тој бил пријавуван за тешки кражби, разбојништва и нанесување на телесни повреди.

  Од МВР велат дека во моментов работат на целосно расчистување на инцидентот од ноќеска, по што со кривична пријава Харис Б. ќе биде изнесен пред истражен судија во Кривичниот суд во Скопје.

  Засега се непознати причините поради кои скопјанецот ноќеска еден час по полноќ со автоматска пушка в раце почнал да дивее по улиците на Хиподром и да пука по автомобилите.


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04