BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen.
Seite 39 von 1379 ErsteErste ... 2935363738394041424349891395391039 ... LetzteLetzte
Ergebnis 381 bis 390 von 13783

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr 13.782 Antworten 736.124 Aufrufe

 1. #381
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beitrge
  2.572
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  UK kthehet n Likov? - Lajme - Koha Net

  Laut mazedonischen Medien kehrt die UCK vielleicht wieder in Likova zurck
  Zitat Zitat von benni1 Beitrag anzeigen
  Stimmt aber nicht
  .....

 2. #382
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beitrge
  2.572
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  UK kthehet n Likov? - Lajme - Koha Net

  Laut mazedonischen Medien kehrt die UCK vielleicht wieder in Likova zurck
  Zitat Zitat von benni1 Beitrag anzeigen
  Stimmt aber nicht
  Abwarten auf RADIO-ZORAN GRUEVSKI-vielleicht hat er mehr info

 3. #383
  Avatar von Freakylol

  Registriert seit
  10.02.2012
  Beitrge
  1.257
  Benn1 ist garde in Lipkovo wenn er das net weis wer sonst - des ist einfach Slawo-Mkd dreck .......

 4. #384
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Freakimwahn Beitrag anzeigen
  Benn1 ist garde in Lipkovo wenn er das net weis wer sonst - des ist einfach Slawo-Mkd dreck .......
  Ne man ich bin grad in Deutschland. Aber ich knnte sowas sptestens heute Abend herausbekommen Deshalb glaub ich nicht direkt jeden Schei.

 5. #385
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Zitat Zitat von benni1 Beitrag anzeigen
  Ne man ich bin grad in Deutschland. Aber ich knnte sowas sptestens heute Abend herausbekommen Deshalb glaub ich nicht direkt jeden Schei.
  Die Nachricht wurde von Ohridsky verbreitet. Somit ist kla, unwahr.

 6. #386
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  Abwarten auf RADIO-ZORAN GRUEVSKI-vielleicht hat er mehr info
  Du meinst so wie hier?

  Hakenkreuze und anti-albanische Parolen in Oher/Ohrid 7. #387
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Das MVR schreibt Tender fr neue Polizeifahrzeuge aus.

  МВР ќе ги заменува „крајслерите“
  Четврток, 29 Март 2012 12:33

  ??? ?? ?? ???????? ?????????????
  Министерството за внатрешни работи распиша тендер за набавка на нови полициски возила со кој би се замениле постоечките возила „Крајслер“.


  Како што соопштуваат од МВР, повикот за прибирање на најповолни понуди е распишан на интернет страницата на Бирото за јавни набавки и со него се планира набавка на 150 моторни возила во полициска изведба со соодветна потребна опрема.

  Единствен услов за склучување на договорот е висината на цената, а начинот на кој ќе се одбере најповолната понуда е принципот на јавно електронско наддавање.

  Во крајната цена треба да биде вкалкулиран вкупниот трошок, односно сумата која ја вклучува и специфичната опрема која е точно дефинирана и подразбира држачи за радиостаници и друга опрема, носачи за ротациски светла, соодветна надворешна боја (полициски ознаки) и други елементи. Предвидено е возилата да бидат со дизел мотор со зафатнина 1900 - 2300 ццм и моќност од 110 до140 KW.

  -Јавниот повик за прибирање на понуди ќе биде отворен 42 дена, а начинот за плаќањето на возилата е предвидено да биде на 36 месечни рати. Станува збор за купување на возила, а не лизинг, така што со потпишување на договорот и испораката на возилата, сопственик на возилата ќе биде МВР. Со набавката на возилата треба да се обнови возниот парк на МВР во делот на означените полициски возила, се вели во соопштението на Министерството.

  Последна набавка на полициски возила беше пред 12 години, во 2000 година кога се набавени 210 патнички возила “Крајслер“ и 30 теренски (џипови), сите со бензински мотор. Набавените “Крајслери“ се во голема мера амортизирани.

  Во просек, секое од овие возила има поминато повеќе од 500.000 километри, а некои и повеќе. Голем дел од нив, околу 20 отсто веќе се неупотребливи и расходувани (околу 40 “Крајслери“).

  Годишните трошоци за сервисирање и одржување на крајслерите кои се во возна состојба изнесуваат околу 7.000 евра по возило, бидејќи само една замена на автоматскиот менувач изнесува околу 3000 евра. Просечната потрошувачка на гориво на овие возила им изнесува над 14 литри на 100 километри.
  "Luftpassagiere" in den ersten zwei Monaten ber 20% gestiegen.

  Over 100,000 passengers at Macedonian airports in first two months of 2012
  Skopje, 29 March 2012 (MIA) - The number of transported passengers in airline traffic at Macedonian airports in the first two months in 2012 has increased by 20 percent compared to the same period in 2011, the Ministry of Transport and Communications said in a press release.

  In January, the number of transported passengers at the Skopje and Ohrid airports amounted to 63,877 i.e. a 23.5 percent increase compared to 2011. In February, the number is 48,756, which is up by 21.2 percent compared to the same month last year.

  "Following the completion of the project for modernization of Macedonia's airport system by way of concession, there has been a continual rise in the number of passengers and flights. A total of 834,273 were transported at both airports in the course of 2011, which is an increase by 15 percent compared to 2010. In addition, there has been a 9.8-percent rise in the cargo transport", reads the press release.

 8. #388
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beitrge
  10.296
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  UK kthehet n Likov? - Lajme - Koha Net

  Laut mazedonischen Medien kehrt die UCK vielleicht wieder in Likova zurck

  МВР: Нема терористички групи во Липково и Радуша

  28.03.2012 - 13:37 |


  Нема терористи туку обид на медиуми и интересни групи да создадат слика за дестабилизација- МВР ги отфрли тврдењата на одредени локални интернет портали за присуство на вооружени групи во реонот на Липково и Радуша.  Извесен охридски портал утринава повикувајќи се на извори од тајни разузнавачки служби излезе со тврдење дека во липковско оперира вооружена група од УЧК под команда на Малич Дрецај.
  Како поддржувач на оваа вооружена група нивната логистика е под директна контрола на тајната служба на Франција која во последно време е доста присутна во Република Македонија и Јужна Србија, напиша порталот.
  Конспиративноста која ја пласира во кусиот текст оди дотаму што излегува со тврдење дека акциите за дестабилизација се под директна контрола на Никола Саркози кој отворено ја поддржува Грција во спорот со името.
  - Немаме такви информации но не може да исклучиме дека поединци или интересни групи и во наредниот период ќе користат одредени медиумиз а пласирање на разни дезинформации со надеж дека ќе ја вознемират јавноста ќе ги уплашат граѓаните и дека ќе створатѕ слика на дестабилизација. И во минатото бевме сведоци на ваков начин да се обидуваат да добијат некакви политички поени - реагираат од МВР.
  МВ : Нема терористички групи во Липково и адуша | Sitel

  Laut der mazedonischen Polizei MVR gibt es keine UCK in Lipkovo und Radua.

 9. #389
  Avatar von Hercegovac

  Registriert seit
  06.04.2008
  Beitrge
  15.011
  Und wenn es die gbe, sollte man das Gesocks sofort festnehmen und exekutieren.

 10. #390
  Avatar von Charlie

  Registriert seit
  09.10.2009
  Beitrge
  2.523
  Zitat Zitat von Makedonier Beitrag anzeigen
  МВ : Нема терористички групи во Липково и адуша | Sitel

  Laut der mazedonischen Polizei MVR gibt es keine UCK in Lipkovo und Radua.
  Welches Radusa ist berhaupt gemeint? Soviel ich weiss gibt es ein Radusa in GV?


hnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04