BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 434 von 1372 ErsteErste ... 334384424430431432433434435436437438444484534934 ... LetzteLetzte
Ergebnis 4.331 bis 4.340 von 13717

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.716 Antworten · 732.991 Aufrufe

 1. #4331
  Avatar von Lazarat

  Registriert seit
  18.12.2011
  Beiträge
  6.802
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ein User meinte im anderem Thema es seien Albaner gewesen.

  Pozdrav
  Er meinte 50% albaner 50 mazedonier, und jemand anderen als albo kannst du ja da kaum meinen, also verdrehst du die worte (wieder mal)

 2. #4332
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Castro Beitrag anzeigen
  Er meinte 50% albaner 50 mazedonier, und jemand anderen als albo kannst du ja da kaum meinen, also verdrehst du die worte (wieder mal)

  Er hat gesagt nur Albaner sind verhaftet worden.

  Wenn dann schon den ganzen Beitrag lesen.


  Pozdrav

 3. #4333
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Große Polizeiaktion in Skopje und Kocani, es wird gegen Personen vorgegangen die gg Geld falsche Asylanten nach Deutschland schleusten


  http://lider.mk/2014/03/14/golema-po...opje-i-kocani/

  - - - Aktualisiert - - -

  ПОЛИЦИСKА АKЦИЈА „KАЛАБРИЈА“
  KЛАНОТ АЛИИ НАПРАВИЛ БОГАТСТВО СО ТРГОВИЈА СО ХЕРОИН ПРЕКУ ШВАЈЦАРИЈА

  Хотели, бензински пумпи, печатници, луксузни вили од илјадници квадратни метри во Македонија и на Kосово е само дел од имотот што го поседувал кланот Алии од Kуманово кои десет години преку трговија со дрога, рекет и лихварство заработиле огромно богатство во земјава, но и во странство. На чело на криминалната група бил Ферат Алии (43) и членови на неговото потесно семејство, а групата функционирала хиерархиски. Секој од членовите бил задолжен за еден дел од семејниот бизнис со цел работата и луксузниот живот да одат како подмачкани. Полицијата подолго време ги следела и тајно ги снимала, а големата полициска акција наречена „Kалабрија“ заврши вчера и завчера кога се уапсени 13 члена на оваа криминална група. Покрај Ферат Алии, кој откако преноќи на покривот од својата луксузна куќа пред да се предаде зад решетки завршиле и Р.А. (24), А.А. (23), Љ.А. (42) Н.А. (21), Х.А. (44), А.А. (39), Б.А. (20), Н.А. (46), В.А. (23) Б.А. (22), С.А. (35) и Е.А. (32) сите од Kуманово.

  Изнуди и лихварство

  - Тие се товарат дека во периодот од 2004 до 2014 година, се стекнале со голема материјална и имотна корист вршејќи кривични дела од областа на насилниот криминал-изнуди и лихварство, како и преку недозволена трговија со дрога од Македонија во Швајцарија. Тие ги пуштале нелегално стекнатите пари преку сопствени сметки и сметки на правните лица во нивно владение - велат во МВР.

  Kриминалната група се товари за злосторничко здружување, изнуда, лихварство, недозволена трговија со дрога и за перење пари.

  Од полицијата откриваат дека семејството било следено две години.

  - Изминативе две години, операцијата се реализира и со примена на посебни истражни мерки поради обезбедување докази при што кривично се пријавени 13 физички лица - дополнуваат од полицијата.

  Во криминалната мрежа биле вклучени Ферат и неговите четворица браќа како и две од сопругите. Пониско на хиерархијата биле и шестмина од нивните синови.

  Парите се переле преку фирмите „Kалабрија Ферат“, во чиј состав влегуваат кафе-пицерија, хотели, бензински пумпи, млечен ресторан и други фирми.

  - Сите членови на семејството биле задолжени за разни криминални активности вршејќи трговија со дрога, лихварство и изнуди. Парите ги пуштале во легален платен промет користејќи ги сопствените фирми, банкарски сметки, услуги за брз трансфер на пари. Дел од парите ги користеле и за стекнување недвижен имот во Kосово - дополнуваат од полицијата.

  Долга е листата на недвижности во кое уживало ова семејство. Само комплексот наречен „Kалабрија“е лоциран во селото Романовце е составен од семејна куќа, печатница, пекарница и огромен базен. Потоа има повеќе станбени и деловни простории во вкупна површина од 2.553 квадратни метри, пет куќи, земјиште во државна и приватна сопственост во вкупна површина од 49.890 квадратни метри.

  Заработиле 4 милиони евра

  Дел од имотот заработиле и откако сопственици на фирми за градежен материјал, електроматеријали и слично ги доведувале во должничко-доверителски односи вршејќи набавка на материјали за градба без да ги платат парите за извршените градежни работи. На тој начин фирмите ги доведувале во неликвидна состојба и потоа им нуделе пари на заем за да продолжат со извршување на дејноста одредувајќи им високи каматни стапки.

  Со закани и уцени преку другите членови на семејството изнудувале склучување фиктивни договори заверувани кај адвокати и нотари.

  - Освен тоа што доведувале правни лица во неликвидна состојба, тие со сериозни закани изнудувале пари од повеќе физички лица уценувајќи ги да потпишуваат фиктивни договори за купопродажба на недвижен имот - велат од МВР.

  Нивната мрежа за шверц на дрога, според МВР, функционирала долго. Специјализирани биле за трговија со хероин во Швајцарија, а парите од продажбата на дрогата ги пренесувале користејќи ги услугите на агенциите за брз трансфер на пари.

  - За период од 2004 до 2014 година, членовите на оваа криминална група во легалниот банкарски систем на Македонија преку нивите банкарски сметки како физички лица, како и на жиро-сметките на правните лица со приливи и одливи на денарски и девизни сметки, пуштиле во оптек приближно 4 милиони евра. На тој начин ги претворале криминално стекнатите пари во недвижна и движна сопстевност, а за да ги прикријат криминалните приходи и локации на купениот движен и недвижен имот - дополнуваат од МВР. (А.М.)

  НАД 350 ПОЛИЦАЈЦИ ВКЛУЧЕНИ ВО ОПЕРАЦИЈАТА
  Над 350 полицајци учествувале во операцијата „Kалабрија“, чија цел била да бидат уапсени припадниците на оваа криминална група, за да бидат извршени претреси во вкупно 26 објекти.

  - Освен тоа, претреси се извршени и кај пет нотари и две книговодствени бироа за кои постојат индиции дека преку нив се заведувале купопродажните договори и се водело сметководството на правни лица во владение на криминалната група - објаснуваат во полицијата.

  Полицијата запленила околу 30.000 евра, нотеси за лихварска евиденција, купопродажни договори за движен и недвижен имот, нотарски акти, возила, компјутери, оружје, муниција, телефони и др.

  http://grid.mk/read/news/507100139/6...ku-shvajcarija

 4. #4334
  Nik
  Zitat Zitat von tetovë1 Beitrag anzeigen
  diese frage ist zum provozieren! aber eigentlich hätte der makedone antworten sollen und nicht du
  Musstest ihn eben zitieren.

 5. #4335
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.672
  Mit 50% Albanern und 50% Mazedoniern meinte ich natürlich 50% Mazedonische Staatsbürger mit Albanischem Ethnischen Hintergrund und bei den Mazedoniern die 50% Mazedonische Staatsbürger mit Bulgarischen Ehtnien Hintergrund.

  Zoran weiss genau wie ich das gemeint habe da habe ich keine Angst

  Der schlaue Fuchs will alles ins lächerliche ziehen was die Albaner (Mazedonische Staatsbürger mit Albanischem Ethnischen Hintergrund) hier schreiben damit die Mazedonier (Mazedonische Staatsbürger mit Bulgarischen Ehtnien Hintergrund) was zu feiern haben.

  Trotz allem die Polizei hat das gut gemacht !!!

 6. #4336
  Don
  Zitat Zitat von Albokings24 Beitrag anzeigen
  Mit 50% Albanern und 50% Mazedoniern meinte ich natürlich 50% Mazedonische Staatsbürger mit Albanischem Ethnischen Hintergrund und bei den Mazedoniern die 50% Mazedonische Staatsbürger mit Bulgarischen Ehtnien Hintergrund.

  Zoran weiss genau wie ich das gemeint habe da habe ich keine Angst

  Der schlaue Fuchs will alles ins lächerliche ziehen was die Albaner (Mazedonische Staatsbürger mit Albanischem Ethnischen Hintergrund) hier schreiben damit die Mazedonier (Mazedonische Staatsbürger mit Bulgarischen Ehtnien Hintergrund) was zu feiern haben.

  Trotz allem die Polizei hat das gut gemacht !!!
  Kommt dir das Haus auch irgendwie bekannt vor??
  Nachrichten aus Mazedonien

 7. #4337
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen

  ШТО ПОКАЖУВА РЕВИЗОРСКИОТ ИЗВЕШТАЈ

  Криминал во изобилие во Македонска пошта


  Документацијата за најтешките набавки на Пошта изгоре во пожарот, исто како и голем дел од документацијата за финансиското работење во периодот од 2006 до 2012 година


  Ревизорскиот извештај за а.д. Македонска Пошта" открива дека фирмата, всушност, е златна кокошка" на раководството, кое ја користи секоја можност да извлече денар повеќе од фирмата каде што доминантен сопственик е токму државата. Раководството, кое по правило, во последните десет години е од редовите на партиите на албанскиот политички блок, кој е на власт, не само што се обиделе да го спречат криминалот и да ги подобрат заштитните мерки, туку продолжиле со исто темпо да ја уништуваат фирмата. Ако тоа е малку, тие успеваат преку договори да си обезбедат и бонуси на годишно ниво со службени пари кои ги уплаќаат во осигурителни куќи.

  Ова може да го заклучи и лаик доколку само набрзина го разгледа ревизорскиот извештај за работењето на а.д. Македонска Пошта" во 2012 година, кој може да се најде на интернет-страницата на Државниот завод за ревизија.
  Многу е битно да се напомене дека а.д. Македонска Пошта" ги нема усвоено завршните годишни извештаи за периодот од 2006 до 2012 година, со исклучок на 2011 година. Годишните извештаи, во пракса, не се усвојуваат кога фирмата е во загуба, но тогаш се наметнува прашањето зошто за тоа не е информирана Владата на РМ и зошто не е преземено нешто околу тоа.
  Последната ревизија во а.д. Македонска Пошта" е направена во далечната 2006 година и една помала во 2010 година, кога се утврдувало дали се имплементирани препораките.
  Според извештајот за 2012 година, а.д. Македонска Пошта" има недостиг од околу 2 милиони евра, кои отпаѓаат на загуби од грабежи и разбојништва, нешто што е честа појава во ова претпријатие, и на проневери од вработени.

  Ревизорскиот извештај утврдил дека заклучно со 2013 година, во кражби и разбојништва Пошта изгубила 99,4 милиони денари, односно 1,62 милиони евра, а од проневери на вработени, кои ја користат хаотичната состојба, се загубени 23,8 милиони денари или 388 илјади евра. За овие пари нема ниту еден документ на кој наишле ревизорите дека се исплатени од осигурателните куќи како надомест на штета, бидејќи не се најдени ниту договори за склучено осигурување на компанијата.
  Ревизорите претпоставуваат дека тие, како и многу други клучни документи за финансиското работење, се уништени во пожарот кој изби токму во канцеларијата на внукот на директорот на а.д. Македонска Пошта", Рафиз Алити, кој истовремено извршува две функции, шеф на кабинет и шеф на Сектор за јавни набавки.

  Меѓутоа, ревносните менаџери на а.д. Македонска Пошта", односно директорите успеале да смислат невидено штетен договор за нивно осигурување кој го нуделе на осигурителните куќи, а го протуркале благодарение на Надзорниот одбор, во кој има членови од Владата на РМ.
  Според одлуката донесена во февруари 2009 година, Пошта со службени пари ги осигурува менаџерите во фирмата и пропишува дека додека во текот на траењето на полисата не им се исплати сума за настаната несреќа, односно смрт или траен инвалидитет, тогаш на менаџерот, односно на трансакционата сметка на менаџерот да му се исплатат 89 отсто од сумата која ја уплатила Пошта за неговото осигурување. За да се појасни, тоа значи дека тие со службени пари се осигуруваат и ако не им се случи ништо, полисата по една година си ја ставаат во џеб. Така, во 2012 година се исплатени 47 илјади евра, и тоа директно на сметките на менаџерите кои успеале неповредени" да ја поминат 2011 година.

  Листата со сомнителни работи во Пошта е навистина огромна во овој ревизорски извештај од 42 страници. Така, констатирани се пречекорувања во благајничкиот максимум во одредени филијали и експозитури на Пошта, со што се создавал вишок средства, а според договорите за осигурување, секој вишок на средства кој е украден не може да се обесштети од осигурителната компанија.
  Еден од многуте примери кои може да се наведат е набавката на машини за франкирање. Во 2008 година се набавени четири, за кои се платени 1,3 милиони денари, а во јануари 2011 се купени уште за сума од 14,3 милиони денари, кои до крајот на минатата година никогаш не се ставени во функција и се водат како опрема вон употреба.
  Исто така, тука е и набавката на ИТ-опрема за која нема документација, која, нормално, е уништена во пожарот, а она што утврдиле ревизорите е дека на електронската аукција Пошта добила финансиска понуда од 13 илјади евра, а склучила договор за јавна набавка од неверојатни 813 илјади евра или 62 пати поголема од веќе понудената. Интересно е и што се признаени 561 илјада евра гориво, кое го потрошиле вработените во Пошта, и тоа врз основа на некомплетна и неверодостојна документација, а во извештајот се вели и дека ревизорите официјално се сомневаат дека голем дел од овие половина милион евра се потрошени за приватни потреби.
  Не може да не се спомене и аматерската кражба на 686 илјади денари преку сметки издадени од рибник на кои се потпишало овластеното лице, односно директорот на Пошта. Проблемот е во тоа што ревизорите нашле неколку идентични сметки до денар од истиот рибник.
  Во моментов тече судскиот процес против Арменд Фазлиу, внукот на Рафиз Алити и шефот на неговиот кабинет, кој се товари за тешки дела против безбедноста, бидејќи истрагата утврдила, а вештаците потврдија дека катастрофалниот пожар кој ја уништи главната зграда на Поштата, но и голем дел од документацијата избил токму во неговата канцеларија, каде што била фрлена цигара во корпата за отпадоци. (О.Ч.)

  Two years in prison for Armend Fazliu accused for the fire in “Makedonska poshta”


  MARCH 14, 2014BY KRISTINAIN MACEDONIACOMMENTS

  Skopje Criminal Court handed down two-year prison for Chief of Staff at the Director of “Makedonska poshta,” Armend Fazliu, who was accused of a fire that broke out last year in the main office of this company.

  The prosecution asked defendant to be announced guilty because the experts found that the human factor is the cause of the outbreak of fire.
  According to the defense, however, the cause of the fire was faulty electrical wiring.
  General Director of “Makedonska poshta” Rafiz Aliti abandoned the prosecution procedures and material advances from Fazliu. The damage of 100,000 euro, as noted Aliti will be covered by the insurance company “Croatia insurance.”
  The damage from the fire was estimated at around 100 thousand euro but in this amount is not included the mural of painter Borko Lazeski which was damaged in fire.  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Große Polizeiaktion in Skopje und Kocani, es wird gegen Personen vorgegangen die gg Geld falsche Asylanten nach Deutschland schleusten


  http://lider.mk/2014/03/14/golema-po...opje-i-kocani/

  Transport of false asylum seekers organized for €1,000


  MARCH 14, 2014BY ALEKSANDRAIN MACEDONIACOMMENTS

  Police arrested three people in Skopje and Kocani who are suspected of abuse of the visa-free regime. They animated inhabitants of the eastern part of Macedonia, who were mostly from vulnerable categories and have organized their transport to Germany as asylum seekers.

  - We already did a long time serious analysis of the situation in this area, especially considering the fact that there was a slight increase of so-called false asylum seekers originating from Macedonia and we were able to provide evidence and arrested the persons who are suspected to be organizers of this transport. The way they worked is to animate the people that they believed to belong to the vulnerable categories and who may be interested in obtaining asylum in some Western European countries, Minister of Internal Affairs Gordana Jankulovska said.
  She added that the criminals demanded funds before conducting their transportation from Macedonia through Kosovo to Germany, then after reaching their final destination, they had to pay the rest of the amount, which was around €1,000 per person.


 8. #4338
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.672
  Zitat Zitat von Don Beitrag anzeigen
  Kommt dir das Haus auch irgendwie bekannt vor??
  Nachrichten aus Mazedonien
  Ja klar ... Die haben einem armen Albaner ein kleines Haus abgekauft dort und das grosse Haus an dieser Stelle mit aussichtsturm gebaut.
  Der Verkäufer hat nie Geld bekommen aber eine tracht Prügel.

  Alles was sie besitzten haben sie durch Erpressung ergaunert!

  Diese Familie besitzt auch das Freiluftbad in Rramanli. Warst auch schon da ?

 9. #4339
  Don
  Zitat Zitat von Albokings24 Beitrag anzeigen
  Ja klar ... Die haben einem armen Albaner ein kleines Haus abgekauft dort und das grosse Haus an dieser Stelle mit aussichtsturm gebaut.
  Der Verkäufer hat nie Geld bekommen aber eine tracht Prügel.

  Alles was sie besitzten haben sie durch Erpressung ergaunert!

  Diese Familie besitzt auch das Freiluftbad in Rramanli. Warst auch schon da ?
  Heisst das Freibad zufällig "Kalabri" oder so?, dort bin ich früher immer hingegangen.

 10. #4340
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.672
  Zitat Zitat von Don Beitrag anzeigen
  Heisst das Freibad zufällig "Kalabri" oder so?, dort bin ich früher immer hingegangen.
  ja genau Kalabria


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04