BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 438 von 1346 ErsteErste ... 338388428434435436437438439440441442448488538938 ... LetzteLetzte
Ergebnis 4.371 bis 4.380 von 13455

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.454 Antworten · 719.390 Aufrufe

 1. #4371

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  Ein Grund, 10 Neue zu bauen.

 2. #4372

 3. #4373
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 4. #4374
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Macedonia: Criminal Group Engaged in Smuggling Migrants Dismantled


  March 30, 2014, Sunday @ 19:18 in Crime | Views: 11
  Macedonia: Criminal Group Engaged in Smuggling Migrants Dismantled Minister of Interior Affairs, Gordana Jankuloska. Photo: Radovan Vujovic
  The police has arrested a group of six, suspected of smuggling migrants through organized international criminal activities over a longer period of time, from Greece via Macedonia to Serbia.


  The Interior Minister, Gordana Jankuloska, said today at a news conference that, according to police findings, the group's leader is the 38-year-old U.V. from Kavadarci, who was assisted in the smuggling of the illegal migrants by the 26-year-old R.R.M, a Pakistani citizen and asylum seeker in Macedonia.


  "For the purpose of acquiring illegal gain, they organized a criminal group engaged in smuggling migrants from Greece to Macedonia over a longer period of time. The migrants originate from Syria, Afghanistan, Pakistan, Sudan and other countries from the Near and the Far East. The individuals stayed in Greece on the grounds of seeking asylum and, from there, they were illegally smuggled on the territory of the Republic of Macedonia, to be further transported to Serbia," Minister Jankuloska stressed.
  The 39-year-old E.B., a police officer from Kavadarci working at the Bogorodica border crossing, was assisting the operations of this criminal group.


  All other members of the group come from Kavadarci. They were involved in the transportation of the migrants, according to the instructions and directions of the group's leader.


  The Interior Minister said the group organized the smuggling of the nine migrants from Gevgelija two days ago in two cars, who were promised to be transferred to the Serbian border for EUR 120-150.


  "Yesterday morning, near the pay toll in Veles, two vehicles were stopped by the police. Among the nine identified migrants from Afghanistan, according to initial data given by the detained individuals, three are children, aged 10, 16 and 17. The police seized three cars, mobile phones and SIM cards," the Minister said.


  During the day, two locations in Kavadarci were searched by the police and the Basic Public Prosecution Office dealing with organized crime and corruption cases pressed criminal charges against all six suspects. The judge issued a custody order.


  - See more at: Macedonia: Criminal Group Engaged in Smuggling Migrants Dismantled - Independent.mk

 5. #4375
  Nonqimi
  Thaēi nga Kondova: PDSH-ja do ta rrėzojė Car Dushanin

  Bota Sot | 31.03.2014 09:40
  Share on facebook Share on twitter Share on email Share on print More Sharing Services
  Partia Demokratike Shqiptare (PDSH), ka promovuar sonte nė fshatin Kondovė tė Komunės sė Saraj-it kandidatin pėr president Iljaz Halimi. Nė kėtė konventė promovuese ka qenė i pranishėm edhe lideri i PDSH-sė Menduh Thaēi i cili ka theksuar se shqiptarėve tė Maqedonisė nuk u mungon shpresa por atyre ju mungon liria.
  “Shqiptarėve nuk u mungon shpresa por u mungon liria. Ne qė jetojmė kėtu nė Maqedoni jemi popull qė nuk kemi frik, popull qė nuk i gėzojmė tė drejtat tona. Raundi i dytė i zgjedhjeve presidenciale varet prej nesh. Nė kuadėr tė atyre bisedimeve qė do tė bėj profesor Iljazi dhe unė me tė gjithė kundėr-kandidatėt maqedonas apo parti tjetėr njė ndėr kushtet do tė jetė qė Car Dushani tė fluturojė nė qiell, shpija e oficerėve serb tė eliminohet nga themelet e Burmali Xhamisė…. Oferta e PDSH-sė nė kėto zgjedhje ėshtė shumė e qartė e drejtpėrdrejt, pa i sjell nė pozitė tė keqe maqedonasit tė gjunėzohen nuk bisedojmė pėr tė drejtat tona”, tha Thaēi para qytetarėve tė Kondovės nė Shkup.
  Nė kėtė Konvetė promovues ka folur edhe deputeti shkupjan Bekim Faliu i cili ka theksuar nevojėn qė qytetarėt e Shkupit nė mėnyrė masovike tė votojnė prof.Iljaz Halimin pėr president me qėllim qė e drejta dhe zėri i tyre tė dėgjohet aty ku ėshtė vendi./zhurnal

  - - - Aktualisiert - - -

  Ali Ahmeti: Takimet tona njė referendum i shqiptarėve qė i thonė JO njė presidenti pa marrėveshje

  Bota Sot | 31.03.2014 09:41
  Share on facebook Share on twitter Share on email Share on print More Sharing Services
  Lideri i Bashkimit Demokratik pėr Integrim Ali Ahmeti nė njė takim tė zhvilluar me qytetarėt, anėtarėt dhe simpatizantėt nė Gostivar, foli pėr mospjesėmarrjen nė zgjedhjet Presidenciale nga ana e BDI-sė dhe idenė pėr president koncensual. Ahmeti tha se takimet dhe tubimet janė njė referendum i shqiptarėve qė i thonė JO njė presidenti pa marrėveshje.
  Mė poshtė fjalimi i Liderit tė BDI-sė Ali Ahmeti nė Gostivar:
  "Ne kemi vėnė njė ide pėr ti ēuar proceset politike dhe kombėtare pėrpara, pa dashur dhe pa menduar qė dikė do ta vendosim nė siklet, qė dokėdo ta vendosim nė vėshtirėsi dhe udhėkryq. Ideja ėshtė qellim mirė qė tė avancohet edhe mė tej Marrėveshja paqėsore e Ohrit. Tė reflektoj edhe mė tej njė dokument shumė i rėndėsishėm siē ėshtė Marrėveshja paqėsore e Ohrit pėr afrimin palėve dhe pėr avancimin e palės tjetėr q[ ishte e diskriminuar, margjinailizuar, mbivotuar dhe kjo palė ishte pala shqiptare. Ne nuk mendojmė pėr tė sjell[ t[ kija pėr tė tjerėt sepse siē duam tė mirėn tonė, nuk asgjė e keqe tu ndodhė fqinj[ve dhe bashkė qytetarėve tanė. Presidenti koncensual apo ti themi troē e shqip kandidati me marrėveshje prej palėve qė kanė legjitimitetin sepse ky ėshtė konsensualitetin tė merren vesh pėr njė kandidat i cilido tė bėje fushatė edhe tek shqiptarėt. Cili nga kandidatėt deri mė tani e bėri kėtė, asnjėri sepse nuk ishte njė pėrpunim tė idesė nga pala mė e madhe dhe ideja duhej tė vinte nga pala mė e madhe numerikisht nga pala maqedonase si shumicė qė ta shtroje pėr zgjidhje sepse ai qė numerikisht ėshtė mė shumė i takon tė udhėheq edhe me idetė qė krijojnė vizion, perspektivė dhe ardhmėri pėr njė vend. Ne jemi njė vend, njė shtet prej dy popujve numerikisht mė tė mėdhenj, popullit maqedonas dhe shqiptar. Jemi dy milion sa qė vendet pak mė larg nesh bėjnė njė miting qė do tė thotė se ne jemi sa njė miting nė njė vend tjetėr. Pse tė mos ulemi tė bashkėbisedojmė dhe ti kthjellojmė mendjet tona, ti heqim komplekset, ti heqim mendimet e gabuara dhe tė mos shihemi me njėri tjetrin nė shėnjestėr, por t[ shihemi si njerėz qė jetojmė dhe ndajmė fatet nė hapėsirat e pėrbashkėta, sepse kėshtu ka rastėsisė historia. Nė nj[ takim u kam thėnė udhėheqėsve maqedonas, mbase nuk do tė kishit dashur qė tė mos ketė asnjė shqiptarė nė Maqedoni, por ja qė nuk ka ndodh dhe nuk do tė ndodh mbase edhe unė ka mundėsi qė tė kem dashur qė asnjė maqedonas tė mos ketė nė Maqedoni, por ndodh. Kėto hapėsira qė i kemi tė ulemi bashkėrisht dhe tė mos na pengoje kultura e njėri tjetrit, tė mos na pengoje kultura e njėri tjetrit sepse ne nuk mund ta ndryshojmė. Janė pėrpjekur para jush u thash atyre me sėpatė e bajonetė, na kanė korrė e kositur por nuk na zhbinė nga vendi, toka jonė. Tė largohemi nga mentalitetet e sė kaluarės sepse kohėrat kanė ndryshuar, Marrėveshja e Ohrit ndryshoi statusin politik dhe juridik tė shqiptarėve nė Maqedoni dhe i bėri me tapi shqiptarėt, me tapinė e vetė qė ua kishin mohuar tė tjerėt me decenie e decenie mė parė. Ne nuk bėjmė shaka, ne nuk bėjmė majtap dhe kėtė e dinė edhe oponentėt tanė, edhe partitė politike tė bashkėqytetarėve tanė maqedonas qė ne nuk tėrhiqmi dhe ky takim dhe gjitha takimet tjera janė njė referendum i shqiptarėve qė i thonė JO njė presidenti pa marrėveshje dhe duam njė president qė palėt qė kanė legjitimitet tė ulėn dhe tė zgjedhin modalitet qė do vendosen do shihet nė kohėn kur ideja tė shtrohet nė tavolinė, a e zgjedhim nė parlament, a e zgjedhim me bisedime dhe mirėkuptim duke ua paraqitur elektoratit kjo ėshtė ēėshtje kohe kur ti vjen momenti pėr zgjidhje, por ne e kemi shtruar idenė Bujrum tė gjithėve tė bisedojmė e negociojmė qė tė gjejmė zgjidhje. Ata tė cilėt thonė se ideja jonė po i frikėson, unė u them nė emėr tė 150 mijė votuesve tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim tė mos frikėsohen, por tė marrin guxim pėr veprim pėr procese qė na afrojnė me Evrope e NATO. Atyre qė thonė qė ne jemi kundėr kandidatit shqiptar, ju themi se nėse e kanė pėr komb Bashkimi Demokratik pėr Integrim aty ku ata e vėnė kėmbėn ne e vėmė kokėn, por nuk e kanė pėr ēėshtje kombėtare, e kanė pėr pazare ditore politike. Edhe njėherė e pėrsėris me pėrgjegjėsinė mė tė lartė aty ku ata e vėnė kėmbėn ne kokėn e vendojmė pėr ēėshtjen kombėtare por se kanė".

 6. #4376
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Eisenhower Beitrag anzeigen
  Thaēi nga Kondova: PDSH-ja do ta rrėzojė Car Dushanin

  Bota Sot | 31.03.2014 09:40
  Share on facebook Share on twitter Share on email Share on print More Sharing Services
  Partia Demokratike Shqiptare (PDSH), ka promovuar sonte nė fshatin Kondovė tė Komunės sė Saraj-it kandidatin pėr president Iljaz Halimi. Nė kėtė konventė promovuese ka qenė i pranishėm edhe lideri i PDSH-sė Menduh Thaēi i cili ka theksuar se shqiptarėve tė Maqedonisė nuk u mungon shpresa por atyre ju mungon liria.
  “Shqiptarėve nuk u mungon shpresa por u mungon liria. Ne qė jetojmė kėtu nė Maqedoni jemi popull qė nuk kemi frik, popull qė nuk i gėzojmė tė drejtat tona. Raundi i dytė i zgjedhjeve presidenciale varet prej nesh. Nė kuadėr tė atyre bisedimeve qė do tė bėj profesor Iljazi dhe unė me tė gjithė kundėr-kandidatėt maqedonas apo parti tjetėr njė ndėr kushtet do tė jetė qė Car Dushani tė fluturojė nė qiell, shpija e oficerėve serb tė eliminohet nga themelet e Burmali Xhamisė…. Oferta e PDSH-sė nė kėto zgjedhje ėshtė shumė e qartė e drejtpėrdrejt, pa i sjell nė pozitė tė keqe maqedonasit tė gjunėzohen nuk bisedojmė pėr tė drejtat tona”, tha Thaēi para qytetarėve tė Kondovės nė Shkup.
  Nė kėtė Konvetė promovues ka folur edhe deputeti shkupjan Bekim Faliu i cili ka theksuar nevojėn qė qytetarėt e Shkupit nė mėnyrė masovike tė votojnė prof.Iljaz Halimin pėr president me qėllim qė e drejta dhe zėri i tyre tė dėgjohet aty ku ėshtė vendi./zhurnal

  - - - Aktualisiert - - -

  Ali Ahmeti: Takimet tona njė referendum i shqiptarėve qė i thonė JO njė presidenti pa marrėveshje

  Bota Sot | 31.03.2014 09:41
  Share on facebook Share on twitter Share on email Share on print More Sharing Services
  Lideri i Bashkimit Demokratik pėr Integrim Ali Ahmeti nė njė takim tė zhvilluar me qytetarėt, anėtarėt dhe simpatizantėt nė Gostivar, foli pėr mospjesėmarrjen nė zgjedhjet Presidenciale nga ana e BDI-sė dhe idenė pėr president koncensual. Ahmeti tha se takimet dhe tubimet janė njė referendum i shqiptarėve qė i thonė JO njė presidenti pa marrėveshje.
  Mė poshtė fjalimi i Liderit tė BDI-sė Ali Ahmeti nė Gostivar:
  "Ne kemi vėnė njė ide pėr ti ēuar proceset politike dhe kombėtare pėrpara, pa dashur dhe pa menduar qė dikė do ta vendosim nė siklet, qė dokėdo ta vendosim nė vėshtirėsi dhe udhėkryq. Ideja ėshtė qellim mirė qė tė avancohet edhe mė tej Marrėveshja paqėsore e Ohrit. Tė reflektoj edhe mė tej njė dokument shumė i rėndėsishėm siē ėshtė Marrėveshja paqėsore e Ohrit pėr afrimin palėve dhe pėr avancimin e palės tjetėr q[ ishte e diskriminuar, margjinailizuar, mbivotuar dhe kjo palė ishte pala shqiptare. Ne nuk mendojmė pėr tė sjell[ t[ kija pėr tė tjerėt sepse siē duam tė mirėn tonė, nuk asgjė e keqe tu ndodhė fqinj[ve dhe bashkė qytetarėve tanė. Presidenti koncensual apo ti themi troē e shqip kandidati me marrėveshje prej palėve qė kanė legjitimitetin sepse ky ėshtė konsensualitetin tė merren vesh pėr njė kandidat i cilido tė bėje fushatė edhe tek shqiptarėt. Cili nga kandidatėt deri mė tani e bėri kėtė, asnjėri sepse nuk ishte njė pėrpunim tė idesė nga pala mė e madhe dhe ideja duhej tė vinte nga pala mė e madhe numerikisht nga pala maqedonase si shumicė qė ta shtroje pėr zgjidhje sepse ai qė numerikisht ėshtė mė shumė i takon tė udhėheq edhe me idetė qė krijojnė vizion, perspektivė dhe ardhmėri pėr njė vend. Ne jemi njė vend, njė shtet prej dy popujve numerikisht mė tė mėdhenj, popullit maqedonas dhe shqiptar. Jemi dy milion sa qė vendet pak mė larg nesh bėjnė njė miting qė do tė thotė se ne jemi sa njė miting nė njė vend tjetėr. Pse tė mos ulemi tė bashkėbisedojmė dhe ti kthjellojmė mendjet tona, ti heqim komplekset, ti heqim mendimet e gabuara dhe tė mos shihemi me njėri tjetrin nė shėnjestėr, por t[ shihemi si njerėz qė jetojmė dhe ndajmė fatet nė hapėsirat e pėrbashkėta, sepse kėshtu ka rastėsisė historia. Nė nj[ takim u kam thėnė udhėheqėsve maqedonas, mbase nuk do tė kishit dashur qė tė mos ketė asnjė shqiptarė nė Maqedoni, por ja qė nuk ka ndodh dhe nuk do tė ndodh mbase edhe unė ka mundėsi qė tė kem dashur qė asnjė maqedonas tė mos ketė nė Maqedoni, por ndodh. Kėto hapėsira qė i kemi tė ulemi bashkėrisht dhe tė mos na pengoje kultura e njėri tjetrit, tė mos na pengoje kultura e njėri tjetrit sepse ne nuk mund ta ndryshojmė. Janė pėrpjekur para jush u thash atyre me sėpatė e bajonetė, na kanė korrė e kositur por nuk na zhbinė nga vendi, toka jonė. Tė largohemi nga mentalitetet e sė kaluarės sepse kohėrat kanė ndryshuar, Marrėveshja e Ohrit ndryshoi statusin politik dhe juridik tė shqiptarėve nė Maqedoni dhe i bėri me tapi shqiptarėt, me tapinė e vetė qė ua kishin mohuar tė tjerėt me decenie e decenie mė parė. Ne nuk bėjmė shaka, ne nuk bėjmė majtap dhe kėtė e dinė edhe oponentėt tanė, edhe partitė politike tė bashkėqytetarėve tanė maqedonas qė ne nuk tėrhiqmi dhe ky takim dhe gjitha takimet tjera janė njė referendum i shqiptarėve qė i thonė JO njė presidenti pa marrėveshje dhe duam njė president qė palėt qė kanė legjitimitet tė ulėn dhe tė zgjedhin modalitet qė do vendosen do shihet nė kohėn kur ideja tė shtrohet nė tavolinė, a e zgjedhim nė parlament, a e zgjedhim me bisedime dhe mirėkuptim duke ua paraqitur elektoratit kjo ėshtė ēėshtje kohe kur ti vjen momenti pėr zgjidhje, por ne e kemi shtruar idenė Bujrum tė gjithėve tė bisedojmė e negociojmė qė tė gjejmė zgjidhje. Ata tė cilėt thonė se ideja jonė po i frikėson, unė u them nė emėr tė 150 mijė votuesve tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim tė mos frikėsohen, por tė marrin guxim pėr veprim pėr procese qė na afrojnė me Evrope e NATO. Atyre qė thonė qė ne jemi kundėr kandidatit shqiptar, ju themi se nėse e kanė pėr komb Bashkimi Demokratik pėr Integrim aty ku ata e vėnė kėmbėn ne e vėmė kokėn, por nuk e kanė pėr ēėshtje kombėtare, e kanė pėr pazare ditore politike. Edhe njėherė e pėrsėris me pėrgjegjėsinė mė tė lartė aty ku ata e vėnė kėmbėn ne kokėn e vendojmė pėr ēėshtjen kombėtare por se kanė".

  Über die Wahlen haben wir ein eigenes Thema: Wahlen in Makedonien 2014


  Ach ja, und Taci FOTO: Thaēi me jelek antiplumb nė tubimet zgjedhore?


  Pozdrav

 7. #4377
  Avatar von Metho

  Registriert seit
  01.08.2013
  Beiträge
  6.228
  ВМРО-ДПМНЕ со Македонци муслимани на своите листи  ВМРО-ДПМНЕ на овие избори на повеќе добитни места на пратеничките листи постави Македонци муслимани што на извесен начин преставува реализација на тоа што претходно го најави лидерот Никола Груевски од Струга кога изјави:

  - Сакам да најавам дека на листата за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ со коалицијата, ќе има место во добитничките места на најмалку двајца Македонци со муслиманска вероисповед за да можеме заедно да се бориме за подобрување на животот во тие краишта.

  Според листите на добитно место во првата изборна единица е предложен Фатмир Имеровски, кој е на седмо место. Фатмир е по потекло од село Могорче Дебарско, роден е 1969 година, оженет, татко на три малолетни деца. Дипломирал на економскиот факултет во Скопје. Подолг период имал сопствен бизнис. А моментно работи во ЈП „Македонија пат“. Има искуство и од градежниот бизнис. Инаку член на ВМРО –ДПМНЕ е од 1998година.
  Во петтата изборна единица е предложена Нола Исмајловска од Струга. Дипломирала на медицинскиот факултет на „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје. Има работно искуство во повеќе сфери и полиња. Во периодот од 2004 година до 2014 годиина работела како обучувач по проекти и настани организаирани или подржани од Европска комсиија и Совет на Европа како и од други донатори и спонзори.  Таа била и надворешен соработник во канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни работи за развој на програми, идентификација, формулација и менаџирање на проекти.
  Работела и во Дом за згрижување лица со специфични потреби до 30 години во Каунас, Литванија а моментно работи во Министерството за здравство. Таа била и канидидат за советник на општина Струга .
  Во шестата изборна единица е предложен и Алим Билали од село Скудриње иопштина Маврово Ростуша. Тој завршил во Средното медицинско училиште „Никола Штејн “ –Тетово, а образованието го продолжил на медициски факултет во –Скопје. Тој моментно работи во во здравствениот дом „Д-р Русе Бошкоски во Ростуше“.
  Во шестата ИЕ се предложени и Армен Незири, Рамадан Мехмеди и Амзо Ахмедоски.
  Она што е евидентно е зголемената грижа на ВМРО-ДПМНЕ за оваа група на македонци чија бројка не е занемарувачка. Премиерот Груевски од струга додаде Независно како ќе гласаат граѓаните со муслиманска вероисповед на овие избори, нагласи тој, ВМРО-ДПМНЕ активно ќе работи на подобрувањето на нивната сосотојба во Македонија.
  Претходно ВМРО-ДПМНЕ како член во највисокиот партиски орган Извршниот комитет го промовираше Ашим Зекировски. На овој начин се овозможува поголема политичка инклузија и грижа за овие македонски граѓани ,кои во минатото беа предмет на децениска негрижа и запоставување. Добитните места на листите се еден од начините да се слушнат во јавноста нивните позиции и ставови за повеќе важни прашања. ВМРО-ДПМНЕ е првата политичка партија, која се реши на конркетни чекори на тој план.

 8. #4378
  Nik
  Zitat Zitat von metho Beitrag anzeigen
  ВМРО-ДПМНЕ со Македонци муслимани на своите листи  ВМРО-ДПМНЕ на овие избори на повеќе добитни места на пратеничките листи постави Македонци муслимани што на извесен начин преставува реализација на тоа што претходно го најави лидерот Никола Груевски од Струга кога изјави:

  - Сакам да најавам дека на листата за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ со коалицијата, ќе има место во добитничките места на најмалку двајца Македонци со муслиманска вероисповед за да можеме заедно да се бориме за подобрување на животот во тие краишта.

  Според листите на добитно место во првата изборна единица е предложен Фатмир Имеровски, кој е на седмо место. Фатмир е по потекло од село Могорче Дебарско, роден е 1969 година, оженет, татко на три малолетни деца. Дипломирал на економскиот факултет во Скопје. Подолг период имал сопствен бизнис. А моментно работи во ЈП „Македонија пат“. Има искуство и од градежниот бизнис. Инаку член на ВМРО –ДПМНЕ е од 1998година.
  Во петтата изборна единица е предложена Нола Исмајловска од Струга. Дипломирала на медицинскиот факултет на „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје. Има работно искуство во повеќе сфери и полиња. Во периодот од 2004 година до 2014 годиина работела како обучувач по проекти и настани организаирани или подржани од Европска комсиија и Совет на Европа како и од други донатори и спонзори.  Таа била и надворешен соработник во канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни работи за развој на програми, идентификација, формулација и менаџирање на проекти.
  Работела и во Дом за згрижување лица со специфични потреби до 30 години во Каунас, Литванија а моментно работи во Министерството за здравство. Таа била и канидидат за советник на општина Струга .
  Во шестата изборна единица е предложен и Алим Билали од село Скудриње иопштина Маврово Ростуша. Тој завршил во Средното медицинско училиште „Никола Штејн “ –Тетово, а образованието го продолжил на медициски факултет во –Скопје. Тој моментно работи во во здравствениот дом „Д-р Русе Бошкоски во Ростуше“.
  Во шестата ИЕ се предложени и Армен Незири, Рамадан Мехмеди и Амзо Ахмедоски.
  Она што е евидентно е зголемената грижа на ВМРО-ДПМНЕ за оваа група на македонци чија бројка не е занемарувачка. Премиерот Груевски од струга додаде Независно како ќе гласаат граѓаните со муслиманска вероисповед на овие избори, нагласи тој, ВМРО-ДПМНЕ активно ќе работи на подобрувањето на нивната сосотојба во Македонија.
  Претходно ВМРО-ДПМНЕ како член во највисокиот партиски орган Извршниот комитет го промовираше Ашим Зекировски. На овој начин се овозможува поголема политичка инклузија и грижа за овие македонски граѓани ,кои во минатото беа предмет на децениска негрижа и запоставување. Добитните места на листите се еден од начините да се слушнат во јавноста нивните позиции и ставови за повеќе важни прашања. ВМРО-ДПМНЕ е првата политичка партија, која се реши на конркетни чекори на тој план.
  Wie jetzt? Trittst du auch zur Wahl für Mavrovo und Rostusa an? :

 9. #4379
  Avatar von Metho

  Registriert seit
  01.08.2013
  Beiträge
  6.228
  Grujo hat Statuen für mich und meine Familie versprochen...ich konnte nicht anders.
  Ne also die Vmro ist schon länger die beliebteste Partei in Mavrovo-Rostuse...und die Anzahl der Wähler steigen immer weiter...er tut viel für die Dörfer die unter der alten Regierung in Vergessenheit gerieten...

 10. #4380
  Nik
  Zitat Zitat von metho Beitrag anzeigen
  Grujo hat Statuen für mich und meine Familie versprochen...ich konnte nicht anders.
  Ne also die Vmro ist schon länger die beliebteste Partei in Mavrovo-Rostuse...und die Anzahl der Wähler steigen immer weiter...er tut viel für die Dörfer die unter der alten Regierung in Vergessenheit gerieten...
  Das freut mich für euch! Gruevski soll aber die Strasse vom Straza-Pass rauf zu euch mal sanieren... -.-"


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04