BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 439 von 1346 ErsteErste ... 339389429435436437438439440441442443449489539939 ... LetzteLetzte
Ergebnis 4.381 bis 4.390 von 13455

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.454 Antworten · 719.390 Aufrufe

 1. #4381
  Avatar von Metho

  Registriert seit
  01.08.2013
  Beiträge
  6.228
  Zitat Zitat von Ohër Beitrag anzeigen
  Das freut mich für euch! Gruevski soll aber die Strasse vom Straza-Pass rauf zu euch mal sanieren... -.-"
  Wird schon! Teilweise jedenfalls....von Zirovnica bis Skudrine (also bis in der Nähe von Debar) ist sie schon gemacht.....aber wann die Straße von Debar bis Ohrid mal schön gemacht wird weiß ich nicht Der weg ist die Hölle..

 2. #4382
  Nik
  Zitat Zitat von metho Beitrag anzeigen
  Wird schon! Teilweise jedenfalls....von Zirovnica bis Skudrine (also bis in der Nähe von Debar) ist sie schon gemacht.....aber wann die Straße von Debar bis Ohrid mal schön gemacht wird weiß ich nicht Der weg ist die Hölle..
  Weiss jetzt nicht, welche du meinst. Ich meine den einen Abzweig von der Nationalstrasse Gostivar-Kërçova, etwa beim Straza-Pass, dort steht so ein Schild mit "Nacionalen Park Mavrovo". Diese Strasse sei die Hölle.
  Die andere, die du meinst, von Struga entlang des Drins nach Dibra, wurde meines Wissens schon saniert... Oder irre ich mich?

 3. #4383
  Avatar von Metho

  Registriert seit
  01.08.2013
  Beiträge
  6.228
  Zitat Zitat von Ohër Beitrag anzeigen
  Weiss jetzt nicht, welche du meinst. Ich meine den einen Abzweig von der Nationalstrasse Gostivar-Kërçova, etwa beim Straza-Pass, dort steht so ein Schild mit "Nacionalen Park Mavrovo". Diese Strasse sei die Hölle.
  Die andere, die du meinst, von Struga entlang des Drins nach Dibra, wurde meines Wissens schon saniert... Oder irre ich mich?
  Das weiß ich eben nicht....Die Straße sagt mir nichts?? Ist diese Straße schon in der Gemeinde Mavrovo oder noch außerhalb?

 4. #4384
  Nik
  Zitat Zitat von metho Beitrag anzeigen
  Das weiß ich eben nicht....Die Straße sagt mir nichts?? Ist diese Straße schon in der Gemeinde Mavrovo oder noch außerhalb?
  Ah nein, die geht nur bis Dibra. Von der von Dibra nach Mavrovo weiss ich nichts...

 5. #4385
  Avatar von Metho

  Registriert seit
  01.08.2013
  Beiträge
  6.228
  ach so ich weiß schon welche du meinst....diese habe ich aber nie benutzt. Auch nur Geschichten gehört
  Wenn ich nach Ohrid fahre dann immer über Debar und dann durch Struga...

 6. #4386
  Nik
  Zitat Zitat von metho Beitrag anzeigen
  ach so ich weiß schon welche du meinst....diese habe ich aber nie benutzt. Auch nur Geschichten gehört
  Wenn ich nach Ohrid fahre dann immer über Debar und dann durch Struga...
  Ja, die war die Katastrophe. Afrika-Style.

 7. #4387
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von metho Beitrag anzeigen
  ВМРО-ДПМНЕ со Македонци муслимани на своите листи  ВМРО-ДПМНЕ на овие избори на повеќе добитни места на пратеничките листи постави Македонци муслимани што на извесен начин преставува реализација на тоа што претходно го најави лидерот Никола Груевски од Струга кога изјави:

  - Сакам да најавам дека на листата за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ со коалицијата, ќе има место во добитничките места на најмалку двајца Македонци со муслиманска вероисповед за да можеме заедно да се бориме за подобрување на животот во тие краишта.

  Според листите на добитно место во првата изборна единица е предложен Фатмир Имеровски, кој е на седмо место. Фатмир е по потекло од село Могорче Дебарско, роден е 1969 година, оженет, татко на три малолетни деца. Дипломирал на економскиот факултет во Скопје. Подолг период имал сопствен бизнис. А моментно работи во ЈП „Македонија пат“. Има искуство и од градежниот бизнис. Инаку член на ВМРО –ДПМНЕ е од 1998година.
  Во петтата изборна единица е предложена Нола Исмајловска од Струга. Дипломирала на медицинскиот факултет на „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје. Има работно искуство во повеќе сфери и полиња. Во периодот од 2004 година до 2014 годиина работела како обучувач по проекти и настани организаирани или подржани од Европска комсиија и Совет на Европа како и од други донатори и спонзори.  Таа била и надворешен соработник во канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни работи за развој на програми, идентификација, формулација и менаџирање на проекти.
  Работела и во Дом за згрижување лица со специфични потреби до 30 години во Каунас, Литванија а моментно работи во Министерството за здравство. Таа била и канидидат за советник на општина Струга .
  Во шестата изборна единица е предложен и Алим Билали од село Скудриње иопштина Маврово Ростуша. Тој завршил во Средното медицинско училиште „Никола Штејн “ –Тетово, а образованието го продолжил на медициски факултет во –Скопје. Тој моментно работи во во здравствениот дом „Д-р Русе Бошкоски во Ростуше“.
  Во шестата ИЕ се предложени и Армен Незири, Рамадан Мехмеди и Амзо Ахмедоски.
  Она што е евидентно е зголемената грижа на ВМРО-ДПМНЕ за оваа група на македонци чија бројка не е занемарувачка. Премиерот Груевски од струга додаде Независно како ќе гласаат граѓаните со муслиманска вероисповед на овие избори, нагласи тој, ВМРО-ДПМНЕ активно ќе работи на подобрувањето на нивната сосотојба во Македонија.
  Претходно ВМРО-ДПМНЕ како член во највисокиот партиски орган Извршниот комитет го промовираше Ашим Зекировски. На овој начин се овозможува поголема политичка инклузија и грижа за овие македонски граѓани ,кои во минатото беа предмет на децениска негрижа и запоставување. Добитните места на листите се еден од начините да се слушнат во јавноста нивните позиции и ставови за повеќе важни прашања. ВМРО-ДПМНЕ е првата политичка партија, која се реши на конркетни чекори на тој план.

  Englisch: Macedonian Muslims on VMRO-DPMNE?s MP lists | Republika Online

 8. #4388
  Nonqimi
  Policia, arrestoi disa persona në Maqedoninë Lindore

  Bota Sot | 02.04.2014 11:06
  Share on facebook Share on twitter Share on email Share on print More Sharing Services
  Policia në aksionin e mbrëmshëm në Maqedoninë Lindore arrestoi disa persona të cilët kanë qenë pjesë e një grupi më të madh të cilët kanë kontrabanduar cigare në Bullgari.
  Nga MPB-ja informojnë se janë kryer edhe kontrolle në disa objekte në Dellçevë, Kriva Pallankë dhe lokacione të tjera në Maqedoninë Lindore.
  Ashtu siç sqaroi MPB-ja, nëpunësit policorë është dashur që për t'i paralajmëruar të përdorin armë që t'i pengojnë kontrabandistët të cilët janë munduar të largohen me xhip, ku si pasojë të dyshuarit janë përplasur në një pemë dhe më pas janë arrestuar.

 9. #4389
  Nik
  Wer schmuggelt schon nicht Zigaretten aus Mazedonien hierher zu uns? :

 10. #4390
  Avatar von bahro

  Registriert seit
  27.02.2014
  Beiträge
  3.482
  Zitat Zitat von Ohër Beitrag anzeigen
  Wer schmuggelt schon nicht Zigaretten aus Mazedonien hierher zu uns? :
  Ich!
  War bis jetzt nur einmal (vor einigen Jahren) in Mazedonien, war mir zu stressig (zu viele Grenzen).


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04