BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 487 von 1342 ErsteErste ... 387437477483484485486487488489490491497537587987 ... LetzteLetzte
Ergebnis 4.861 bis 4.870 von 13414

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.413 Antworten · 715.449 Aufrufe

 1. #4861
  Don
  Avatar von Don

  Registriert seit
  17.04.2014
  Beiträge
  5.113
  Zitat Zitat von Eisenhower Beitrag anzeigen
  Den kennen wir doch ^^

 2. #4862
  Avatar von Metho

  Registriert seit
  01.08.2013
  Beiträge
  6.228
  Zitat Zitat von Eisenhower Beitrag anzeigen
  Alter....musst schon vorher fragen bevor du Privat-Fotos veröffentlichst.
  Bin ziemlich angepisst.....

 3. #4863
  Nonqimi
  Zitat Zitat von metho Beitrag anzeigen
  Alter....musst schon vorher fragen bevor du Privat-Fotos veröffentlichst.
  Bin ziemlich angepisst.....
  Ich hab dich per pn gefragt schon vergessen, kommt davon wenn man nicht auf ne pn antwortet!

 4. #4864
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beiträge
  1.355
  Zitat Zitat von Amphion Beitrag anzeigen
  Du bist dabei, Dir sogar die güldene Brücke selber zu zerschlagen.
  Jedem ist bekannt, dass nach "festdrehen" ein "kaputtdrehen" (nach fest kommt ab) folgt.

  ERRRMAGEERRRRD! und ich dachte wir sind den los -.-

 5. #4865

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  Skandal: Gruppe serbischer Bewohner von Recica pöbeln albanische Passanten an, schlagen sie spitalreif.

  Die Vorgeschichte: Ein Albaner und ein Serbe aus der Gegend streiten sich, der Albaner vermöbelt den Serben, der eine Grosse Fresse hat.
  Danach kommen alle seine Cousins und das gesamte Dorf, und greifen Passanten an.

  Gazeta LAJM - Banorët serb të Reçicës së Kumanovës, bllokojnë rrugën, terrorizohen çiklistët e klubit "Teuta Ilire"


  Irgendwie kommt mir die Geschichte bekannt vor: Angel und der nazi-fasischtischer slawomazedonischer Mob zerstören albanische Läden.

 6. #4866
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.586
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Skandal: Gruppe serbischer Bewohner von Recica pöbeln albanische Passanten an, schlagen sie spitalreif.

  Die Vorgeschichte: Ein Albaner und ein Serbe aus der Gegend streiten sich, der Albaner vermöbelt den Serben, der eine Grosse Fresse hat.
  Danach kommen alle seine Cousins und das gesamte Dorf, und greifen Passanten an.

  Gazeta LAJM - Banorët serb të Reçicës së Kumanovës, bllokojnë rrugën, terrorizohen çiklistët e klubit "Teuta Ilire"


  Irgendwie kommt mir die Geschichte bekannt vor: Angel und der nazi-fasischtischer slawomazedonischer Mob zerstören albanische Läden.
  Das ist bei mir gleich um die Ecke, haben diese Serben nicht sogar was mit dem getöteten Mann aus Bangladesh zu tun ??

 7. #4867
  Nonqimi
  Zitat Zitat von Albokings24 Beitrag anzeigen
  Das ist bei mir gleich um die Ecke, haben diese Serben nicht sogar was mit dem getöteten Mann aus Bangladesh zu tun ??
  Was meinst du werden die Albaner sich rächen?

 8. #4868
  Yashar
  Zitat Zitat von Eisenhower Beitrag anzeigen
  Was meinst du werden die Albaner sich rächen?
  Da bin ich mir sicher. Inati ska mi lshu dersa kan mi ja kthy...

 9. #4869
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.586
  Zitat Zitat von Eisenhower Beitrag anzeigen
  Was meinst du werden die Albaner sich rächen?
  Mmmh keine Anhung kann ich nicht sagen, die Albaner aus Llojan gelten aber als Bergler und die sind berühmt das sie sich rächen.

  In diesem noch Serbischen Dorf Racica leben mehr Serben aber es kaufen immer mehr Albaner Häuser dort, das macht die Serben vielleicht nervöz.

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Yashar Beitrag anzeigen
  Da bin ich mir sicher. Inati ska mi lshu dersa kan mi ja kthy...
  Yashar bist du aus Komunen e Likoves a ?

 10. #4870
  Avatar von Metho

  Registriert seit
  01.08.2013
  Beiträge
  6.228
  KАКВИ БОГАТСТВА ИМААТ ВЕРСКИТЕ ПОГЛАВАРИ ВО ЗЕМЈАВА

  Просечен стан, куќа добиена како наследство, автомобил од постара генерација и примања од плати или пензии е сиот имот со кој располагаат духовните водачи на верските заедници и религиозни групи во земјава. Има и такви кои с` уште си живеат во стан под кирија. Но, ова најмногу важи за духовниците што се на чело на помали религиозни групи и кои деновиве одговорија на прашањата во мини-анкетата што ја спроведе „Дневник“ со цел да добие одговори од првите луѓе на поголемите верски заедници и религиозни групи за тоа со каков и колкав личен имот располагаат.

  Сметавме дека информацијата за тоа со колкав личен имот располагаат овие лица е важна заради нивниот кредибилитет пред верниците на кои, во рамките на своето верско учење, постојано им зборуваат за важноста на духовноста и скромноста наспроти земските материјални богатства. „Тешко им е на богатите да влезат во кралството Божјо“, зборовите се на Исус Христос во рамките на христијанската теологија. Ваквиот однос кон материјалните богатства е карактеристичен и за сите други верски учења заедно со примерите на подарувањето на имотите.

  Прашањата за имотната состојба, по примерот на обврската на носителите на јавните функции во земјава, и за тоа дали постојат некои верски ограничувања за поседувањето на имотот ги испративме до поголемиот дел од духовните водачи на триесетина верски заедници и религиозни групи.

  Десетина одговори на прашањата стасаа главно од христијански цркви од протестантска провиниенција, кои имаат од неколку стотици, па до неколку илјади верници. Од двете најголеми верски заедници во земјава - Македонската православна црква и од Исламската верска заедница - не добивме одговори за тоа колкав личен имот имаат архиепископот г.г. Стефан и реис-ул-улема Сулејман Реџепи. Објаснувањето беше дека тие се службено отсутни од земјава, па затоа и одговорите ќе дојдат подоцна. Од Kатоличката црква воопшто не изразија подготвеност да ги примат прашањата преку електронска пошта правдајќи се со „отсутноста на бискупот“ (!?). Нашите обиди да воспоставиме контакт со надлежните од Евангелско-методистичката црква останаа безуспешни, а од Еврејската заедница добивме кус одговор:

  - Еврејската заедница во РМ нема рабин кој би одговорил на вашите прашања.

  Ништо без наследство

  Наспроти ова, духовниците од помалите религиозни групи воопшто немаа дилеми дали треба да ја откријат својата имотна состојба. Пасторот Мирчо Андреев од Евангелска црква во РМ ни откри дека целиот имот што го има му е практично наследство од неговите родители.

  - Имам само наследена куќа со двор од починатите родители, 100 квадратни метри на еден кат со дворно место во струмичкото село Мокрино. Исто така, наследив седум декари ниви. Во Скопје, пак, немам стан, живеам во општина Kарпош во стан под кирија, возам автомобил „киа карнивал“ стар десет години, а сопругата има „цитроен ксантија“ стара 16 години - ни објасни Андреев, чија црква се наоѓа на улица Рузвелтова во Скопје, а во целата земја има околу десетина верски храма.

  Дека во своја сопственост има само автомобил ни призна Михајло Гурев од Христијанската адвентистичка црква (Црква на адвентистите на седмиот ден во РМ).

  - Имам само возило „фолксваген пасат“,произведено во 2.000 година. Друг имот немам, кусо ни одговори Гурев во име на оваа религиозна група која дејствува во повеќе од десетина објекти во земјава.

  И нејзиниот поранешен претседател Томе Трајков ни рече дека сега како личен имот има само стан од 70 квадрати, автомобил, три декари земја и куќа на село кои ги наследил од родителите.

  Наследството од родителите му е единствен имот и на Васе Азманов, пастор на Евангелско-конгрешанска црква, а која има нешто помалку од десетина храма.

  - Kуќата од 120 квадратни метри ми е наследство од моите родители кои продадоа 40 декари земја во 1976 г. во село Муртино, Струмичко. Автомобилот „фолксваген пасат“ го купив на старо пред шест години, а добивме подарок комбе „фолксваген“ од Сојузот на слободни евангелски цркви од Германија во 2010 година - ни рече тој.

  Наследена куќа и автомобил купен на кредит кој с` уште го отплаќа е сиот имот на универзитетскиот професор Иван Грозданов, кој е претседател на Сојузот на христијани-баптисти во РМ.

  - Тоа не е платена функција, т.е. не е предвиден никаков финансиски или друг надомест. Од имот имам наследено стара куќа од 1958 година со мала доградба во која живееме со сопругата од 1976 година до сега. Имам возило „киа рио“ купено со банкарски кредит кој с` уште го отплаќам. Немаме друг имот, наведува Грозданов.

  Стан и стар автомобил како свој имот наведе и Јован Јоновски од Христијанската црква „Божји глас“.

  - Живееме од платата што ја заработувам. Од мојата верска заедница немам приход, ни плата ни хонорар, ниту кој било друг добива пари за ангажманот кај нас. Дали стан и стара „дачија“ може да се сметаат за некое богатство денеска? Kако верска заедница немаме ниту еден свој објект и дејствуваме само во Скопје, Прилеп и во Охрид, во изнајмени простории што ги плаќаме од доброволните прилози на верниците - објасни Јоновски.

  Нема теолошки пречки

  - Нашето учење не забранува да се биде богат, да имаме свој личен имот. Забрането е да се краде за да се биде богат, имотот да се добива на нелегален начин - ни објасни Павле Гиновски од Црквата божја во РМ.

  Тој ни откри дека освен што има куќа од приземје и кат, стара куќа на село и пензија што редовно ја прима, нема друг имот. Автомобилот што го вози е на синот и нема свој.

  Христијанското учење не забранува владиците и архиепископот да имаат личен имот, потврдува и владиката Тимотеј од МПЦ.

  - Не постои никаква теолошка пречка она што сме го стекнале порано и натаму да остане во наша сопственост. Тоа што како монаси сме го дале заветот на сиромаштво, не значи дека автоматски треба да се откажеме од имотот што го имаме. Работата е на самите владици да решат што ќе прават со имотот, дали ќе му го подарат некому или ќе остане во нивна сопственост - објаснува тој.

  Пасторот Васе Азманов додава дека христијаните имаат апел од Библијата да се грижат и за сиромасите, вдовиците, сирачињата и напуштените луѓе.

  - Таа н` учи да не се богатиме со земни богатства, туку со добри дела, да не бидеме лакоми бидејќи еден од седумте смртни грева е лакомоста, туку да бидеме задоволни со тоа што Господ Бог ни подарил, вели тој.

  Поседувањето личен имот од страна на највисоките верски достоинственици не е забрането ниту во исламската религија.

  ВО СЕБЕ ИМАМЕ СE
  - Поседувањето на земскиот имот многу го отежнува верското дејствување на проповедниците. Kога имаат имот, тие мора да мислат и на тоа, што значи дека помалку може да се посветат на она што им е примарна задача. Целта не треба да ни биде да го зголемуваме имотот, туку да се свртиме кон внатре. Во себе имаме с`, ни рече Мирче Наумовски, од Прахристијанската заедница.
  Бранко ЃорЃевски


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04