BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 489 von 1372 ErsteErste ... 389439479485486487488489490491492493499539589989 ... LetzteLetzte
Ergebnis 4.881 bis 4.890 von 13718

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.717 Antworten · 732.991 Aufrufe

 1. #4881
  Nonqimi
  Nur 16 Menschen da habe ich ja allein mehr Cousins hier in der Schweiz
  Sind das Muslime oder Orthodoxe Albaner Metho erzähl mir was über dieses Dorf?

 2. #4882
  Avatar von Metho

  Registriert seit
  01.08.2013
  Beiträge
  6.241
  Zitat Zitat von Eisenhower Beitrag anzeigen
  Nur 16 Menschen da habe ich ja allein mehr Cousins hier in der Schweiz
  Sind das Muslime oder Orthodoxe Albaner Metho erzähl mir was über dieses Dorf?

  Muslime.....nach dem 2 Weltkrieg sind die Einwohner von dem Dorf und von Vrbjane nach Zirovnica ausgewandert....wieso weiß ich jetzt nicht. Frag mal meinen Papa...scheinbar Probleme mit den Kommunisten.

 3. #4883
  Nik
  Zitat Zitat von Don Beitrag anzeigen
  Sollte Amtssprache werden, unser Dialekt hört sich geil an und B. Ist geil
  Jo, mër Don, ma mëjr pi dialektit ton ke ne n'Strug s'ka. Dialekti jon duet t'boet gju zyrtare. Rrëj atëj ene mos m'çudit. Hajde.

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von metho Beitrag anzeigen
  KАКВИ БОГАТСТВА ИМААТ ВЕРСКИТЕ ПОГЛАВАРИ ВО ЗЕМЈАВА

  Просечен стан, куќа добиена како наследство, автомобил од постара генерација и примања од плати или пензии е сиот имот со кој располагаат духовните водачи на верските заедници и религиозни групи во земјава. Има и такви кои с` уште си живеат во стан под кирија. Но, ова најмногу важи за духовниците што се на чело на помали религиозни групи и кои деновиве одговорија на прашањата во мини-анкетата што ја спроведе „Дневник“ со цел да добие одговори од првите луѓе на поголемите верски заедници и религиозни групи за тоа со каков и колкав личен имот располагаат.

  Сметавме дека информацијата за тоа со колкав личен имот располагаат овие лица е важна заради нивниот кредибилитет пред верниците на кои, во рамките на своето верско учење, постојано им зборуваат за важноста на духовноста и скромноста наспроти земските материјални богатства. „Тешко им е на богатите да влезат во кралството Божјо“, зборовите се на Исус Христос во рамките на христијанската теологија. Ваквиот однос кон материјалните богатства е карактеристичен и за сите други верски учења заедно со примерите на подарувањето на имотите.

  Прашањата за имотната состојба, по примерот на обврската на носителите на јавните функции во земјава, и за тоа дали постојат некои верски ограничувања за поседувањето на имотот ги испративме до поголемиот дел од духовните водачи на триесетина верски заедници и религиозни групи.

  Десетина одговори на прашањата стасаа главно од христијански цркви од протестантска провиниенција, кои имаат од неколку стотици, па до неколку илјади верници. Од двете најголеми верски заедници во земјава - Македонската православна црква и од Исламската верска заедница - не добивме одговори за тоа колкав личен имот имаат архиепископот г.г. Стефан и реис-ул-улема Сулејман Реџепи. Објаснувањето беше дека тие се службено отсутни од земјава, па затоа и одговорите ќе дојдат подоцна. Од Kатоличката црква воопшто не изразија подготвеност да ги примат прашањата преку електронска пошта правдајќи се со „отсутноста на бискупот“ (!?). Нашите обиди да воспоставиме контакт со надлежните од Евангелско-методистичката црква останаа безуспешни, а од Еврејската заедница добивме кус одговор:

  - Еврејската заедница во РМ нема рабин кој би одговорил на вашите прашања.

  Ништо без наследство

  Наспроти ова, духовниците од помалите религиозни групи воопшто немаа дилеми дали треба да ја откријат својата имотна состојба. Пасторот Мирчо Андреев од Евангелска црква во РМ ни откри дека целиот имот што го има му е практично наследство од неговите родители.

  - Имам само наследена куќа со двор од починатите родители, 100 квадратни метри на еден кат со дворно место во струмичкото село Мокрино. Исто така, наследив седум декари ниви. Во Скопје, пак, немам стан, живеам во општина Kарпош во стан под кирија, возам автомобил „киа карнивал“ стар десет години, а сопругата има „цитроен ксантија“ стара 16 години - ни објасни Андреев, чија црква се наоѓа на улица Рузвелтова во Скопје, а во целата земја има околу десетина верски храма.

  Дека во своја сопственост има само автомобил ни призна Михајло Гурев од Христијанската адвентистичка црква (Црква на адвентистите на седмиот ден во РМ).

  - Имам само возило „фолксваген пасат“,произведено во 2.000 година. Друг имот немам, кусо ни одговори Гурев во име на оваа религиозна група која дејствува во повеќе од десетина објекти во земјава.

  И нејзиниот поранешен претседател Томе Трајков ни рече дека сега како личен имот има само стан од 70 квадрати, автомобил, три декари земја и куќа на село кои ги наследил од родителите.

  Наследството од родителите му е единствен имот и на Васе Азманов, пастор на Евангелско-конгрешанска црква, а која има нешто помалку од десетина храма.

  - Kуќата од 120 квадратни метри ми е наследство од моите родители кои продадоа 40 декари земја во 1976 г. во село Муртино, Струмичко. Автомобилот „фолксваген пасат“ го купив на старо пред шест години, а добивме подарок комбе „фолксваген“ од Сојузот на слободни евангелски цркви од Германија во 2010 година - ни рече тој.

  Наследена куќа и автомобил купен на кредит кој с` уште го отплаќа е сиот имот на универзитетскиот професор Иван Грозданов, кој е претседател на Сојузот на христијани-баптисти во РМ.

  - Тоа не е платена функција, т.е. не е предвиден никаков финансиски или друг надомест. Од имот имам наследено стара куќа од 1958 година со мала доградба во која живееме со сопругата од 1976 година до сега. Имам возило „киа рио“ купено со банкарски кредит кој с` уште го отплаќам. Немаме друг имот, наведува Грозданов.

  Стан и стар автомобил како свој имот наведе и Јован Јоновски од Христијанската црква „Божји глас“.

  - Живееме од платата што ја заработувам. Од мојата верска заедница немам приход, ни плата ни хонорар, ниту кој било друг добива пари за ангажманот кај нас. Дали стан и стара „дачија“ може да се сметаат за некое богатство денеска? Kако верска заедница немаме ниту еден свој објект и дејствуваме само во Скопје, Прилеп и во Охрид, во изнајмени простории што ги плаќаме од доброволните прилози на верниците - објасни Јоновски.

  Нема теолошки пречки

  - Нашето учење не забранува да се биде богат, да имаме свој личен имот. Забрането е да се краде за да се биде богат, имотот да се добива на нелегален начин - ни објасни Павле Гиновски од Црквата божја во РМ.

  Тој ни откри дека освен што има куќа од приземје и кат, стара куќа на село и пензија што редовно ја прима, нема друг имот. Автомобилот што го вози е на синот и нема свој.

  Христијанското учење не забранува владиците и архиепископот да имаат личен имот, потврдува и владиката Тимотеј од МПЦ.

  - Не постои никаква теолошка пречка она што сме го стекнале порано и натаму да остане во наша сопственост. Тоа што како монаси сме го дале заветот на сиромаштво, не значи дека автоматски треба да се откажеме од имотот што го имаме. Работата е на самите владици да решат што ќе прават со имотот, дали ќе му го подарат некому или ќе остане во нивна сопственост - објаснува тој.

  Пасторот Васе Азманов додава дека христијаните имаат апел од Библијата да се грижат и за сиромасите, вдовиците, сирачињата и напуштените луѓе.

  - Таа н` учи да не се богатиме со земни богатства, туку со добри дела, да не бидеме лакоми бидејќи еден од седумте смртни грева е лакомоста, туку да бидеме задоволни со тоа што Господ Бог ни подарил, вели тој.

  Поседувањето личен имот од страна на највисоките верски достоинственици не е забрането ниту во исламската религија.

  ВО СЕБЕ ИМАМЕ СE
  - Поседувањето на земскиот имот многу го отежнува верското дејствување на проповедниците. Kога имаат имот, тие мора да мислат и на тоа, што значи дека помалку може да се посветат на она што им е примарна задача. Целта не треба да ни биде да го зголемуваме имотот, туку да се свртиме кон внатре. Во себе имаме с`, ни рече Мирче Наумовски, од Прахристијанската заедница.
  Бранко ЃорЃевски
  I don't understand macedonian, I'm a tourist.

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von metho Beitrag anzeigen
  Weltuntergang...
  Für dich nicht.

 4. #4884
  Avatar von Metho

  Registriert seit
  01.08.2013
  Beiträge
  6.241
  Zitat Zitat von Ohër Beitrag anzeigen
  Jo, mër Don, ma mëjr pi dialektit ton ke ne n'Strug s'ka. Dialekti jon duet t'boet gju zyrtare. Rrëj atëj ene mos m'çudit. Hajde.

  - - - Aktualisiert - - -  I don't understand macedonian, I'm a tourist.

  - - - Aktualisiert - - -


  Für dich nicht.
  Gleich übersetzt ichs...wenn ich am laptop bin.

  Zusammengefasst geht es um den Verdienst der Geistlichen in Mazedonien...(Bischöfe, Vorbeter.....)
  Man wollte Sie zu ihren Wohlstand befragen bzw. wie sie sich den alles so leisten können wie Luxus Autos und Grundstücke.....die meisten wollten die Fragen natürlich nicht beantworten. Dann heißt es das viele Eigentümer vererbt worden sind....dann fragt ei anderer wiederum ob es für einen Geistlichen verboten sei ein Vermögen an Geld zu besitzen usw...
  Im Grunde nichts Neues.....wollte es nur posten weil es aktuell ist.

 5. #4885
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Die ehemaligen Terroristen können sich nicht von der Gewalt trennen, Schlägerei zwischen den zwei größten albanischen nationalistischen Parteien DPA und DUI

  Macedonia: MPs from the Two Biggest Albanian Parties Fight in Parliament

  August 26, 2014, Tuesday @ 14:01 in Politics » DOMESTIC | Views: 140
  MPs from DUI and DPA fight in the Macedonian Assembly. Photo: curtesy of Alsat-M

  A fight between members of parliament from DPA and DUI (the two biggest Albanian political parties in Macedonia), took place today during the session held by the Finance and Budget Committee, daily Utrinski reports.Unlike previous verbal conflicts, this time the two parties' representatives exchanged fists.The incident occurred following a fierce row between DPA’s MPs Orhan Ibrahimi and Bekim Fazliu, and the DUI parliament group coordinator, Talat Xhaferi. After the mutual accusations about who was a bigger thief and traitor, MP Orhan Ibraimi attacked DUI deputies Rehxep Ismaili and Talat Xhaferi, after which the fight followed.
  Unofficially, writes the daily, one MP suffered minor injuries and turned to the parliament's first aid facility. The Assembly has not yet announced the type of injury the MP was afflicted with and has not given details about the lawmaker’s identity.The committee charged to discuss the budget’s rebalance will resume after an hour brake, parliament officials have told Utrinski. DUI’s parliament group coordinator, Talat Xhaferi, announced that his party will release its official stance later on the day.

  - See more at: Macedonia: MPs from the Two Biggest Albanian Parties Fight in Parliament - Independent.mk
  Pozdrav

 6. #4886
  Don
  Avatar von Don

  Registriert seit
  17.04.2014
  Beiträge
  5.113
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Die ehemaligen Terroristen können sich nicht von der Gewalt trennen, Schlägerei zwischen den zwei größten albanischen nationalistischen Parteien DPA und DUI  Pozdrav
  Was meinst du mit Terroristen ? Die DUI und DPA sind beide schrott aber was willst du mit Terroristen sagen?

 7. #4887
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Don Beitrag anzeigen
  Was meinst du mit Terroristen ? Die DUI und DPA sind beide schrott aber was willst du mit Terroristen sagen?

  Schau dir die Namen an, Deserteure sind auch dabei.

  Pozdrav

 8. #4888
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.672
  Terroristen ??

 9. #4889
  tetovë1
  zoran wir wissen alle, albaner oder makedone korrupt sind alle!

 10. #4890
  Avatar von Metho

  Registriert seit
  01.08.2013
  Beiträge
  6.241
  Zitat Zitat von tetovë1 Beitrag anzeigen
  zoran wir wissen alle, albaner oder makedone korrupt sind alle!
  Richtig.....


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04