BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 49 von 1336 ErsteErste ... 3945464748495051525359991495491049 ... LetzteLetzte
Ergebnis 481 bis 490 von 13352

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.351 Antworten · 704.502 Aufrufe

 1. #481
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von tetovë Beitrag anzeigen
  Wurde nicht der Alte von dieser Jankuloska im fall Kocani verhaftet?
  Ja gestern, und gestern Nacht lief die Aktion weiter, in Struga, Veleshta, Labunishta und Vevchani. In Sachen Struga wird immer wieder ein Name erwähnt, Leka Bojku, aber von einer Verhaftung ist nichts berichtet.
  Nachrichten aus Mazedonien


  „Детонатор“ стигна до Струга – откриени 40 покер апарати

  „Детонатор“ ја стресе Струга и струшко. УЈП, полицијата и пазарната инспекција извршија контроли во 6 објекти во Струга, Велешта, Лабуништа и Вевчани. Во Лабуништа биле пронајдени и одземени 20 покер апарати. Нелегална коцкарница имало и во Велешта каде биле одземени 10 покер апарати.

  Под лупа на инспекторите се најде и BLU SKY, угостителски комплекс покрај реката Црн Дрим во строгиот центар на Струга, чиј сопственик е Дилавер Бојку Леку, човекот кој издржуваше неколкугодишна казна затвор за проституција.

  При контролата биле пронајдени повеќе читачи на покер апарати и една маса за рулет. Во друг објект исто така сопственост на Бојку биле одземени рулети, маси за Black Jack, покер апарати и маси за играње карти.

  „Детонатор“ во Вевчани откри 4 покер апарати. Според нашите сознанија акцијата „Детонатор“ синоќа одекна во Прилеп и во Велес.
  Mit Clip http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=89890

 2. #482
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Schmuggler am Flughafen Alexander der Große verhaftet.

  Schmuggelware und Bargeld in Wert von ca. 100.000 Euro

  Баксузен ден за шверцерите: Запленети свечени фустани, уметнички слики, мобилни, гардероба и пари
  http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=89897
  Запленети се свечени фустани кои требало да парадираат низ Скопје на аеродромот „Александар Велики“. Биле во куферот на наша државјанка, која сакала да ги прошверцува. Тоалетите биле купени во Истанбул, а патничката не ги пријавила на аеродромската царина кога влегувала во Македонија.

  Цариниците се посомневале, па го зеле багажот на преглед. Внатре биле спакувани овие 24 фустани, чија вредност е околу 4.500 евра. Многу матурантки сигурно ќе се радуваа на овие светликави тоалети, а без екстра заработувачка остана и оваа следбеничка на познатата Мадам Пепи која со години на ваков начин го облекуваше македонскиот џет сет.
  И друг патник бил буквално соголен на скопскиот аеродром. Со себе носел 26.000 швајцарски франци, но му останале само 12.000. Македонскиот државјанин допатувал со лет од Цирих и при влез во државава пријавил само 10.000 франци, останатите ги сокрил. Согласно Законот за девизи му биле вратени 12.000 франци, а останатите се привремено задржани на царина.

  Вчерашниот ден очигледно бил баксузен за многумина други шверцери. На граничниот премин Деве Баир при контрола на камион со турски регистарски ознаки, пронајдени се 1.046 пара кинески тренерки, шорцеви, боксерки со ознаки „Абибас“, фалц телефони Нокиа, Ајфон, Самсунг, како и ЦД плеери, џоистици и друга техничка роба. Шоферот бил турски државјанин, а превезувал стока за увозник од Косово. Се проценува дека пазарна вредност на запленетата роба, доколку би се продавала како оригинал, би достигнала износ од над 26.000 евра.

  Ниту слики со ликови на светци не завршија во рацете на многу верници, кои сигурно ќе ги купуваа за велигденските празници. Мобилните тимови на царинската испостава Куманово, во товарно возило откриле непријавени 64 уметнички слики од дрво и бакар. Сликите се со верски, народни мотиви, со сонцето од Кутлеш, оро Тешкото, Александар Македонски на коњ, а биле пратка за фирма од Скопје.

 3. #483
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Consul of Macedonia lists possible cooperation areas with Armenia
  Consul of Macedonia lists possible cooperation areas with Armenia - PanARMENIAN.Net


  April 14, 2012 - 17:36 AMT
  PanARMENIAN.Net - Presence of Macedonian businesses in Armenia may contribute to deepening of cooperation between Armenia and Macedonia, Consul of Macedonia to Armenia said.
  Arayik Sargsyan stressed the need to consider the possibility of realization of Armenian products in the Macedonian market, with special importance to be attached to development of cultural ties.
  The Armenian community in the country totals about 1000 people, with a Sunday school operating. The Consul noted that following his meeting with the Macedonian archimandrite, Armenians were allowed to hold a service in Orthodox Church in Macedonia’s capital city of Skopje. Mr. Sargsyan also stressed the importance of organizing cultural events in both countries.
  “Consultations on the Association Agreement may become another cooperation area. Armenia may benefit from Macedonia’s experience in conducting negotiations with the EU in the direction,” the official said.

 4. #484
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  33 albanische Staatsbürger die sich illegal in MK aufhalten werden abgeschoben

  33 лица ке бидат депортирани во АлбанијаВо денешниот билтен на Министерството за внатрешни работи се наведува дека вчера околу 6 часот од страна на униформирани полициски службеници од Полициска станица-Гостивар и Полициско одделение-Галате е спроведена акциска контрола на подрачјето на Полициска станица-Гостивар, Полициско одделение-Чегране и Полициско одделение-Галате, во врска со непријавени странски државјани и илегален влез во Македонија.
  При акцијата се приведени 33 албански државјани.Ним им е изречена мерка „Забрана за влез во РМ“ во траење од една до две години и ќе бидат депортирани во Албанија.
  Пред неколку дена во едно кумановско село беа откриени мигранти од Пакистан и Авганистан, кои што исто така ќе бидат депортирани.
  ????????? 33 ???????? ????????? ??? ???????? ???????????? ?? ??????????


  Mord in Strumica, Neffe tötet seinen Verwandten

  УБИСТВО ВО СТРУМИЦА


  Утрово околу шест часот на улицата Сава Ковачевиќ, во сопствената куќа пронајден е мртов осумдесет и шестгодиниот Ристо Гетев. Според полицијата, на неговото тело имало повеќе убоди од нож, а за убиството е осомничен неговиот внук.
  -Врз основa на сомнение на Полициската станица во Струмица е приведен внукот на убиениот, Р.Г. (23) кој живеел на истата адреса. Во тек се мерки за расчистување на случајот, вели Хризантема Рендевска, портпарол на СВР Струмица.Роднините збунети и во шок не сакаа да зборуваат пред камера. Се сомневаат дека внукот го извршил убиството. Велат дека старецот боледувал од склероза. Немаат информации дека меѓу дедото и внукот и имало нарушени односи.Соседите за убиството разбрале кога пред домот на Гетеви се појавиле возилата на полицијата и брзата помош.-Утрово околу 6 часот дојдоа од судот, полицијата и брзата помош. Ги прашав за што се работи и ми рекоа дека било констатирано убиство со нож, вели Харалампие Панов, сосед.Телото на старецот е однесено на обдукција, а истражните органи преземаат мерки за расчистување на случајот.
  ??????? ?? ????????

 5. #485
  tetovë1
  Ist irgendwie das Mörderjahr in MK? Ein bisschen viele Tote durch Waffen dieses Jahr..

 6. #486
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Das Netzwerk der Firma aus Kochani reicht bis nach Tetovo. Dort wurde ebenfalls ein illegales Casino der Firma ausgehoben.

  Детонатор тресеше и во Тетово- кочанчанец го проширил нелегалниот бизнис и на запад

  Акцијата Детонатор се прошири и во Тетово. На мета беше локал издаден на жител од Кочани.

  Во акцијата на МВР спроведена во петокот бил извршен претрес на објектот „Хит- Шари“ на улицата Илинденска во Тетово. Локалот бил земен под закуп од 40 годишниот Ф.Б. од Тетово, а тој му го дал на подзакупецот И.Ѓ. (28) од Кочани.  При претресот се најдени 49 нелегални покер апарати, две маси за рулет и скутер. Полицијата продолжува со активности за расчистување на случајот.

 7. #487
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von tetovë Beitrag anzeigen
  Ist irgendwie das Mörderjahr in MK? Ein bisschen viele Tote durch Waffen dieses Jahr..

  Ist normal, nur denke ich keiner hat bisher darüber hier berichtet


  Sohn ersticht Vater in Kochani.

  Син убил татко со нож во Кочани

  Семејна трагедија во Кочани на велигденското утро. 39 годишен кочанчанец со нож го убил татка си, а потоа сам се предал.


  Убиството било извршено вчера околу 9 часот во семејната куќа на улица Гоце Делчев. По претходна расправија синот А.Д. зел нож и неколку пати го избодел неговиот 62 годишен татко Благој Д. Откако го сторил тоа, сам се пријавил во полиција. Неговиот татко починал од крвавење. Кочанската полиција работи на расчистување на случајот. /www.kanal5.com.mk

 8. #488
  Avatar von Charlie

  Registriert seit
  09.10.2009
  Beiträge
  2.523
  Aber erschreckend viele "Familienmorde" bzw. Angriffe.

 9. #489
  tetovë1
  Ich bin mir sicher es gibt mehr waffen als einwohner in mazedonien.

 10. #490
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von tetovë Beitrag anzeigen
  Ich bin mir sicher es gibt mehr waffen als einwohner in mazedonien.

  Sogar die aus dem 1 Weltkrieg sind schon doppelt so viele

  Bei Bitola ist das ganze Gebirge voller Waffen wo die Saloniki (eigentlich die makedonische) Front verlief.


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04