BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 65 von 1379 ErsteErste ... 1555616263646566676869751151655651065 ... LetzteLetzte
Ergebnis 641 bis 650 von 13783

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.782 Antworten · 736.021 Aufrufe

 1. #641

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.134
  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  junge..es ist nicht FYROM..es heißt Republik Mazedonien und wurde schon 78% prozent weltweit anerkannt!! und bitte hör auf rum zu spamen!! wir spamen eure threads auch nicht voll.
  Darum wurde Republik Mazedonien in die NATO aufgenommen?

 2. #642

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.134
  Gruevic mit "Republik Mazedonien" in Internationalen Treffen

  http://ina-online.net/thumbnail.php?...article_medium

 3. #643
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Gruevic mit "Republik Mazedonien" in Internationalen Treffen

  http://ina-online.net/thumbnail.php?...article_medium

  Das ist Ur-alt.

 4. #644
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Promotion of Macedonian wines in USA
  Skopje, 30 May 2012 (MIA) - Starting from Wednesday, products of eight Macedonian cellars will be promoted in Washington, New York and Chicago.


  The campaign, organized by the National Agency for Foreign Investments and Export Promotion in cooperation with the USAID AgBiz and IDEAS projects, will present the wines of 'Bovin', 'Dalvina', 'Dudin', 'Ezmit', 'Popova Kula', 'Stobi', 'Tikves' and 'Kamnik'.


  The promotion of Macedonian wines is wrapping up in New York on June 5.


  In addition, representatives of Macedonian wine producers will hold talks with US market experts, potential importers and distributors, as well as representatives of retail and specialized wine stores, the Agency said in a press release.

 5. #645
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  ВМРО-ДПМНЕ со највисок рејтинг, Никола Груевски најпопуларен политичар

  30.05.2012 - 12:04 |


  Уште една потврда за високиот рејтинг на владеачката ВМРО-ДПМНЕ. Последната анкета на институтит за политички истражувања Скопје покажува дека нема драматични промени во рејтинзите власта и опозицијата. Доколку парламентарните избори би се одржале следната недела, 23,1% од испитаниците би гласале за ВМРО-ДПМНЕ а 14,9% за опозицската СДСМ.

  6,7% од гласачите би се ослучиле за ДУИ, а 4,2% за ДПА. Меѓу политичарите и натаму најголема доверба меѓу граѓанјите ужива премиерот Никола Груевски со 23,5% од анкетираните, наспрои 8-те%, што ги има Црвенковски. Следи Али Ахмети со 6,3% и Мендух Тачи со 2,7%.

  Институтот во оваа анкета ја мерел и довербата на граѓаните кон политичките субјекти во по поглед на економијата. Овде соодност власт опозиција е 3 спрема 1. Во овој момент, високи 30,5% од испитаниците би и ја дале довербата на ВМРО-ДПМНЕ доколку би можеле да одлучат која партија треба да ја води економијата во државата. СДСМ добила доверба од 10%, а безмалку 29% од граѓаните не би и дале доверба на ниту една партија.
  45% од анкетираните според анкетата на ИПИС сметаат дека опозицијата нема да ја добие довербата на граѓаните на следните парламентарни избори, наспроти 25% кои се убедени во спротивното.
  Анкетата на ИПИС е спроведена телефонски во периодот меѓу 25 и 29 мај, на репрезентативен примерок од 1111 испитаници.


  http://sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...ren-politichar

 6. #646
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Naser Osmani schwer bei Unfall verletzt


  ФОТО: Командант Бреза тешко повреден, се бори за живот  Среда, 30 Мај 2012 19:59


  Сподели
  Споделете ја веста со Вашите пријатели

  Насер Османи, познат како командант Бреза вчера е повреден во тешка сообраќајна несреќа и се бори за живот во клиничкиот центар во Скопје, јавува Канал 5 телевизија.


  Високиот функционер на ДУИ е повреден во сообраќајката која се случила околу 11 часот и 30 минути во месноста Долно Блаце.
  Како што пренесува Канал 5, Османи со службено возило фолксваген кеди, сопственост на Македонски пошти се враќал од пат од Косово. Со него било уште едно лице, кое исто така е повредено. Возилото со кое управувал Османи, се судрило со БМВ со скопски таблици.


  По сообраќајката експлодирал и плинскиот уред во возилото од што Османи се здобил со тешки изгореници.

  Покрај Бреза, повреден е и возачот на БМВ-то, но со најтешки повреди е директорот на поштата во Чаир, пренесува Канал 5. 7. #647
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Pädophile Personen werden in MK auf einer neuen Internetseite mit Name, Adresse und Bild registriert!!! An den Pranger stellen denke ich trifft es besser.

  Регистар за педофили на РМ

 8. #648
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Cабота, 02 јуни 2012
  Претседателот Иванов положи цвеќе на спомен обележјето на Трајковски
  Ротимље, БиХ
  (МИА)


 9. #649
  tetovë1
  Find ich gut die seite gibts aber nur in mk!

  Könnt ihr hier im forum bitte mehr übersetzen damit ich auch was versteh danke

 10. #650
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von tetovë Beitrag anzeigen
  Find ich gut die seite gibts aber nur in mk!

  Könnt ihr hier im forum bitte mehr übersetzen damit ich auch was versteh danke
  Diese Internetseite hat neben Makedonisch auch Albanisch und Englisch. Hier was auf Albanisch steht: Presidenti Ivanov vendosi lule ne përmendoren e Trajkovskit

  MIA - Agjencioni Informativ i Maqedonisë - - FOTO -


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04