BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 68 von 1336 ErsteErste ... 1858646566676869707172781181685681068 ... LetzteLetzte
Ergebnis 671 bis 680 von 13351

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.350 Antworten · 703.045 Aufrufe

 1. #671
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  FLYDUBAI wird ab 18.Oktober zwei mal die Woche Dubai mit Skopje direkt verbinden! Startpreis für ein Rückflugticket soll 490 Euro sein.


  „flydubai“ ќе лета од Скопје за Дубаи двапати неделно


  Сподели со твоите пријатели!

  Услугата од Скопје ќе биде достапна двапати неделно и ќе почне на 18 октомври (четврток) 2012 година со цени почнувајќи од 490 евра.
  Датум: пред 14 минути | Прочитано: 4

  Скопје е избрано да биде најновата дестинација на авиокомпанијата „flydubai“ од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ). Со ова, мрежата на дестинации се прошири на 15 дестинации во 10 земји, што е најопсежно меѓу превозниците на Блискиот Исток.
  Услугата од Скопје ќе биде достапна двапати неделно и ќе почне на 18 октомври (четврток) 2012 година со цени почнувајќи од 490 евра.
  - Оваа нова линија уште подлабоко ја илустрира посветеноста на „flydubai“ при приширувањето на врските од Блискиот Исток до нови дестинации со кои историски не постоеја доволен број директни авиоконекции до ОАЕ. Покрај тоа, Македонија низ светот има значителна иселеничка популација која сега ќе може почесто да ги посетува своите пријатели и семејства благодарение на врските преку нашиот транспортен центар во Дубаи - вели главниот извршен директор Гаит Ал Гаит.
  Почетокот на летовите на „flydubai“ ќе обезбеди погодна можност за врска на патниците кои патуваат до Дубаи, но и понатаму, до Далечниот Исток, Австралија или која било од разновидните дестинации што овој авиопревозник ги поврзува во мрежа од 45 градови низ арапските земји во Персискиот залив, Блискиот Исток, Африка, индискиот потконтинент и Азија.
  Летовите за Дубаи ќе оперираат двапати неделно, во понеделник и во четврток од 18 октомври 2012 година. Летот со ознака FZ792 ќе полетува од аеродромот "Александар Велики" во 13.25, а ќе пристигнува во Дубаи во 20.35 по локално време. Повратниот лет, со ознака, FZ791, е закажан да го напушти вториот терминал на меѓународниот аеродром во Дубаи во 9.15 часот, а да слета во Скопје во 12.40 часот по локално време.

  Цените на повратните летови од Дубаи до Скопје почнуваат од 490 евра. Билети за летовите меѓу Скопје и Дубаи можат да се купат од официјалната интернет-страница на компанијата (www.flydubai.com).

  ???????? ??? ?????? - ????? ?? ????????

  FlyDubai to offer two weekly flights Skopje - Dubai
  Wednesday, 06 June 2012


  Macedonia's Civil Aviation Directorate has confirmed that flights between Skopje and Dubai will commence by the end of the year.

  MINA exclusively reported last week that Flydubai had begun a feasibility study into launching flights to the Macedonia's capital, with word of a possible two weekly service.

  The Directorate states that the flights will be possible from September onwards when Macedonia and the United Arab Emirates finalise an air services agreement. “By the end of the year the route should be launched”, the Directorate says.

  FlyDubai has already listed Macedonia's capital as a destination and is selling tickets for September onwards. Rountrup airfare from Skopje to Dubai is listed at 490 euros.

 2. #672
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Erdbeben im Westen Makedoniens, Epizentrum lag bei Kicevo. Aus Ohridska Debarca wurden schäden gemeldet


  ??????????? ?????????? ????? ?? ???????? ?????? (????)

 3. #673
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Die makedonische Spezialpolizei "Alfa" werden Hummer als Einsatzwagen fahren.

  Запленет „Хамер“ ќе возат полициските Алфи

  07.06.2012 - 16:34 |  Полицајците остаанаа без нови возила, ама алфите добија засилување.  Хамер запленет од царината, за кој е завршен судскиот процес отсега е во нивни раце. Со променета боја и додадена опрема ќе лови криминалци.
  Возилото кое било сопственост на Косовски државјанин од пред три дена е доделено на посебната мобилна единица.
  Откако завршил процесот, агенцијата за управување со одземен имот донела ваква одлука. Претходно бил сребрена боја и регистриран во соседно Косово, но отсега со нов лик и нови таблички ќе крстосува низ Скопје.
  Во него веќе е вградена и потребната полициска опрема.
  Возилото четири години стоело на паркингот пред затворот Идризово, а отсега ќе лови криминалци по скопските улици.
  Посебната мобилна единица веќе донела одлука да биде користено за специјални акции. Се надеваат дека наскоро ќе добијат уште еден сличен на овој.
  МВР веќе поднело барање да го добие и Хамерот на Бајруш Сејдиу кој беше запленет во акцијата Пепел.
  Вредноста на оној кој веќе го добиле на ново е над сто илјади евра, а половен околу седумдесетина илјади.
  Иван Кузмановски

 4. #674
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Weitere Beben heute früh um 5.45. zuerst be Ohrid drei Minuten später bei Kicevo. Keine Schäden bisher bekannt.


  http://denesen.mk/web/2012/06/08/izu...vo-makedonija/

 5. #675
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Gott sei Dank ist nicht viel passiert, einige Bilder aus der Gegend um Ohrid nach dem Beben.


  ФОТО: Штетите од вчерашниот земјотрес во охридско


  Петок, 08 Јуни 2012 10:06


  Сподели
  28

  Споделете ја веста со Вашите пријатели

  Материјална штета на постари објекти, потпорни ѕидови и автомобили предизвика вчерашниот земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала што го погоди западниот дел од земјава.


  Епицентарот на потресот беше во регионот на Илинска планина на околу 20 килиметри од Кичево, а беше почувствуван во регионот на Охрид, селата во Дебрца, Струга и Кичево.

  Земјотресот почувствуван во Дебрца предизика и оштетувања на дел од постарите објекти како и оштетувања на дел од надворешните и внатрешните ѕидови, оџаците и уривање на ѕидови од постари куќи и земјоделски објекти. Во селото Белчишта беа оштетени и неколку паркирани возила.


  извор: Охрид1
  фото: volino.mk

 6. #676
  Avatar von Makedonec do Koska

  Registriert seit
  28.04.2012
  Beiträge
  4.975
  Angefangen hat es bei den Italienern, dann gab es ein Beben in Bulgarien, und jetzt auch noch bei uns in Makedonien!


  Hauptsache dass keine Menschen zu Schaden gekommen sind!

 7. #677
  tetovë1
  Für was brauchen die alphas hummers als polizeiauto?  Sind die denn geeignet für den einsatz?

 8. #678
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von tetovë Beitrag anzeigen
  Für was brauchen die alphas hummers als polizeiauto?  Sind die denn geeignet für den einsatz?

  Zum auflösen von Demonstrationen

 9. #679
  tetovë1
  Die Politiker sind einfach krank im kopf millionen für Statuen,ein Ranger Kompanie und jetzt noch hummer für die alphas haha unglaublich

 10. #680
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von tetovë Beitrag anzeigen
  Die Politiker sind einfach krank im kopf millionen für Statuen,ein Ranger Kompanie und jetzt noch hummer für die alphas haha unglaublich

  Pimp my country, Macedonia Edition


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04