BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 74 von 1379 ErsteErste ... 2464707172737475767778841241745741074 ... LetzteLetzte
Ergebnis 731 bis 740 von 13786

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.785 Antworten · 737.060 Aufrufe

 1. #731
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von tetovë Beitrag anzeigen
  Übersetzt mal ein bisschen da

  Die makedonische Partei VMRO DPMNE feiert ihren 22 Geburtstag.

 2. #732
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Welcher ist der Hintergrund das die SDSM gegen die Umbennenungen der Straßen protestierte? War es gegen "Stiv Naumov" (jetziger Name) oder gegen den zukünftigen Namen "Filip Vtori Makedonski"?

  Das Interessante dabei ist:

  A) Stiv Naumov bekommt im Zentrum eine eigene (neue) Straße.
  B) Das makedonische Außenministerium, also das neue noch im Bau befindliche, befindet sich dann zukünftig an dieser neu benannten Straße "Filip Vtori Makedonski"
  C) Wenn nun Griechenlands Außenministerium ein Schreiben per Post an das MFA schicken will, muss bzw sollte es an die neue Adresse bzw Strassennamen adressiert werden...


  ЛЕЛЕ ДЕЧКИ ЌЕ СЕ УБИЈАМ, ВИДЕТЕ САМО КАКО ГРУЕВСКИ ИМ ГО ПИКА НА ГРЦИТЕ!!!!!


  За Стив Наумов или против Филип Втори? Зошто беа протестите против промена на улиците?

  16.06.2012 - 12:13:58


  Веќе два дена опозициската СДСМ се обидува да наметне тема и критика кон власта за наводната промена на имињата на улиците, свесно заменувајќи ги тезите, односно вистината и реалноста со чиста лага, а фокусирајќи се не случајно на две улици, дознава Нетпрес од извори во СДСМ, кои сакаа да останат анонимни, поради објективни причини.


  Имено суштината на проблемот со улиците, според изворите на Нетпрес, е во фактот што на улицата која го носеше името Стив Наумов, а која сега само го менува името во Филип Втори Македонски, додека Стив Наумов добива еднакво значајна улица во централното градско подрачје, се наоѓа новата зграда на Министерството за надворешни работи на Македонија, институција чие име и адреса стојат на сета официјална пошта од државата надвор, кон трети земји и меѓународни институции. Што значи дека Грција ако сака да испрати писмо ќе треба да го прати на Филип 2 Македонски ако не го напише тоа, поштарот едноставно ќе ја врати пратката, вели изворот на Нетпрес.


  Значи суштината на противењето на именувањето на улицата Филип Втори Македонски, не е Стив Наумов како што сака СДСМ да претстави, бидејќи Стив Наумов ќе се вика улица во централното градско подрачје како што прилега на еден таков великан, туку е фактот дека СДСМ наеднаш без посебни причини почна да се противи на улица Филип Втори, додава нашиот извор.


  Затоа и многумина се чудат на оваа реакција на СДСМ која им изгледа драматична, и ако забележавте некако наеднаш сака да ја подигне тензијата во Македонија, но никој немаше одговор на прашањето зошто СДСМ се обидува да го направи ова. Нетпрес по низа разговори со повеќе извори се обиде да дојде до одговор на повеќе прашања меѓу кои, зошто вака наеднаш СДСМ дури и несмасно прибегна кон насилство, што ги мотивирало за ваков чекор, односно која е крајната цел, посебно имајќи ги предвид фактите дека во суштина нема никаква штета на ниеден план со промената на имињата на улиците.


  Имено, идејата за антички назив на улицата од каде ќе излегуваат сите државни, институционални пратки и пошта толку ја заболело Грција, и грчките претставници кои ценеле дека на таков начин владата на Груевски им нанесува сериозен удар пред домашната јавност, за која проценката била дека ќе биде сериозно осетлива на податокот дека целиот свет кога ќе се обраќа на нашата земја ќе се обраќа преку достава на улицата Филип Втори Македонски, затоа што целата дипломатска пошта оди преку МНР.


  За таа цел, според нашиот извор, во изминатиот период претставници на грчката држава неколку пати оствариле средби со високи претставници на СДСМ, на кои централно се разговарало за повеќе теми, меѓукои и позициите на СДСМ за спорот со Грција, позициите за таканаречениот процес на антиквизација, кој ако се сеќавате го измисли како термин токму СДСМ, а грчката дипломатија максимално го исползува за рушење на имиџот на нашата држава.


  Ако се земе предвид фактот што господинот Тито Петковски, актуелен, и господинот Љубчо Георгиевски иден коалиционен партнер на Црвенковски, во релативно мал временски период дадоа скоро идентична изјава со позиција за името, прифаќајќи ги грчките позиции за името со тоа што изјавија дека за нив е прифатливо име со географска одредница како Северна Македонија, добрите познавачи на состојбите воопшто не сакаат да ја игнорираат оваа наводна коинциденција на јавно искажани ставови, од кои не случајно СДСМ досега никогаш не се огради.  Аналитичарите велат дека СДСМ вака, преку овие пробни балони во воздухот на нивните сателити, се обидува да ја затопли атмосферата за еден ваков предлог, испраќајќи јасен сигнал и до Грција, но и до меѓународната заедница со една порака: помогнете ни да се вратиме на власт, ние ќе го решиме името веднаш.  Ова на некој начин може да сметаме дека ги потврдува шпекулациите во јавноста за наводни директни средби меѓу претставници на грчката амбасада, но и претставници на грчките служби со функционери од опозицијата. Изворите на Нет пресс потврдуваат дека веќе неколку пати по ред во седиштето на опозиционата партија е виден шефот за односи со јавност на грчката канцеларија за врски во Македонија, кој често пати е задолжен да ги врши овие работи за грчката држава. Ова не треба никого да го изненади посебно заради историјата на контакти помеѓу високи претставници на СДСМ и грчките структури, посебно актуелни преку случајот Грилакис, кој на поранешниот претседател Глигоров му нуди анфора од непроценлива вредност и златен часовник, според неговото сведоштво во неговите Мемоари, посредувано од тогашниот министер за внатрешни Љубомир Фрчковски, како поткуп токму за решение со географска одредница, нешто што Глигоров наводно го одбил, но еве 18 години подоцна, СДСМ преку своите сателити најавува дека ќе го прифати.


  Овојпат, договорот за кој знаат само малкумина од раководството на СДСМ, бил да не се дозволи улицата на која се наоѓа зградата од каде ќе се испраќа цела меѓународна коресподенција на државата да носи име на историска личност, која Грците ја сметаат за нивна, заради фактот што ова ќе им нанесе директна штета на грчките интереси, според стратегијата која во рамките на грчкото МНР ја има изработено лицето Евангелос Кофос, а која предвидува, бришење на македонскиот идентитет, преку промена на името директно, но така со создавање на нова држава на Балканот, денешна Македонија, која согласно трендовите во политиката дома, би била главно бинационална творба, односно федерација. Ако се земат предвид и изјавите на главниот кандидат за иден Премиер на Грција и креатор на спорот, Андонис Самарас, дека тие треба да чекаат и е прашање на време кога нашата земја ќе се распадне, изјави кои не пропушта прилика секоја година да ги повтори, се ова изгледа сосема издржано.


  Оттука, главната идеја за протестот на СДСМ нема никаква врска со Стив Наумов, и неговото дело, зашто Стив Наумов добива голема улица во централното градско подрачје, туку има врска со идејата улицата да го носи името на Филип Втори Македонски.

  Fast der ganze Text ist hier auf Englisch übersetzt.


  Greek Officials meet in secret with SDSM, over a street name
  Sunday, 17 June 2012
  MINA Breaking News
  For two days opposition party SDSM has attempted to create some sort of 'crisis', tried to forcefully enter the city of Skopje offices because as they claim the city has decided to rename a street of a famous Macedonian WW2 hero Stevan (Stiv) Naumov.
  The truth is Skopje's local government is simply removing "Stiv Naumov" from the current street where the Foreign Ministry is located and naming another much larger street in the downtown area to bear the name "Stiv Naumov" as he surely deserves.

  So why is SDSM hysterically protesting, carrying photos of Stiv Naumov and falsely claiming his street name was removed when in fact he is getting much larger avenue to bear his name?
  Ah yes, here is where it gets interesting.
  The old Stiv Naumov street where the new Ministry of Foreign Affairs building is located will get a new name... Phillip II Macedonian.

  What does this mean? The entire official foreign mail (thousands of correspondence letters) that arrive to Macedonia from foreign Governments will be addressed to Phillip II Macedonian. For example, if Athens wants to send an official letter to Macedonia, it will have to go to Phillip II Macedonian, otherwise it goes back to Athens.

  This means the hysterical and sudden protests organized by SDSM have nothing to do with Stiv Naumov, rather they are against Phillip II Macedonian!
  Skopje residents were surprised by the drama and effort SDSM leadership put into creating tensions over a street. No one had good enough explanation why would the opposition resort to violence (broke windows at city's offices)!
  Thanks to a source within the SDSM, it was admitted that "Stiv Naumov" had nothing to do with the protest, rather it was the renaming of the MoFA address to Phillip II Macedonian which sparked the protest ordered by Athens.


  In fact, Athens was so pained by the change, Greek officials secretly met with SDSM officials in Skopje. Greek officials complained the Gruevski Government has dealt a severe blow to the Greek Government at home and have expressed their sensitivity that the entire world would be corresponding with Macedonia by mailing everything to "Phillip II Macedonian" since the entire diplomatic mail goes through MoFA.

  During the past two months, our source says SDSM officials have met on six different occasions with Greek officials. Main discussions were the positions on the so called process of 'antiquization' which our readers remember was a term coined by the SDSM which Athens utilizes it to attack and or ruin Macedonia image abroad. Other discussions on the name issue included SDSM positions on the 'name dispute'.

  Interestingly enough, just in the last month, both SDSM coalition partners Tito Petkovski and Bulgarian born adoptee Ljubco Georgievski said they were accepting Greece's positions on the name change alluding to "North or Upper Macedonia". SDSM did not have an official reaction on this supposed "coincidence", because it wasn't one.
  Macedonian analysts believe this 'test balloons' are sent by the SDSM and are aimed at Greece and the international community: help us get back to power, and we will solve the name issue right away (read: change the name).
  Gligorov's memoires clearly state SDSM officials have developed very close ties with Greek structures which resulted in SDSM officials receiving $50,000-$150,000 watches, holiday apartments in Greece, cash... Gligorov said he was offered priceless artifacts, 4,000 year old anfora etc.

  Our source says Greek officials had instructed the SDSM to do everything in their power to stop such vital location be named into Phillip II Macedonina. This is against the strategy developed by Evangelos Kofos who had stated everything related to Macedonia must be erased. Antonis Samaras, the creator of the 'name dispute' has already stated no money or resources will be spared to achieve this objective.


  The protest by SDSM had nothing to do with Stiv Naumov or his life since he is getting a much bigger street, it was always about Phillip II Macedonian. The SDSM is simply following orders.

 3. #733
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Macedonia Relaxes Visa Rules for Russians

  17 June 2012
  The Moscow Times
  Wikimedia Commons
  More Russians could be taking in the historic center of Bitola, above, after the visa announcement.

  Macedonia is scrapping visa requirements for Russian citizens visiting for less than a year in an effort to boost tourist flows from its ex-Soviet partner, the Balkan country's prime minister announced Sunday.
  "In our opinion, this will become the latest step in our efforts to attract Russian tourists to our republic. Macedonia is the cradle of Slavic culture and written language," Prime Minister Nikola Gruevski told Itar-Tass in an interview.
  Macedonia had previously considering canceling visa requirements for Russians visiting for less than six months.
  Gruevski explained the visa decision by his country's determination to deepen trade and investment ties with Russia, where he is traveling on an official visit Sunday.
  "Macedonians are interested in delivering quality wine to the Russian market and receiving Russian investment in the Macedonian energy sector, which would help pay off Moscow's clearing debt to Skopje from the initial construction of the gas grid in Macedonia by Stroitransgaz," he said.
  Gruevski's announcement means that Macedonia now has the most relaxed visa rules for Russians among the former Yugoslav states.
  Serbia, Bosnia and Herzegovina and Montenegro only allow 30 days visa-free travel to Russian citizens, while Croatia and Kosovo give 90 days visa-free travel if certain conditions are met.
  Read more:Macedonia Relaxes Visa Rules for Russians | News | The Moscow Times
  The Moscow Times

 4. #734

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Arbeitslosenquote in Mazedonien 31%

 5. #735
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Arbeitslosenquote in Mazedonien 31%

  Schattenwirtschaft fast 40%

  Bei der "unterdrückten" Minderheit fast 99,99999956 Prozent


  Da die informelle Wirtschaft Schätzungen zufolge zwischen 35% - 40% des BIP erbringt,
  dürfte die tatsächliche Arbeitslosigkeit deutlich unterhalb der offiziellen Quote
  liegen.
  Stand April 2010
  http://www.bayernlb.de/internet/medi...1/Maze0605.pdf

 6. #736
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beiträge
  1.355
  selbst die 31% sind sensationell bedenke mann dass es zu sds zeiten noch 45% waren

  loooool

  das sind 280 000 NEUE arbeitsplätze seit 6 jahren.

  das wiederum entspricht mehr als der arbeitslosenzahl der schweiz.....

  wieviele sind es im kosovo adem? wieviele sind es in albanien??

 7. #737
  Avatar von Heraclius

  Registriert seit
  01.01.2011
  Beiträge
  13.284
  Zitat Zitat von Big MD Beitrag anzeigen
  selbst die 31% sind sensationell bedenke mann dass es zu sds zeiten noch 45% waren

  loooool

  das sind 280 000 NEUE arbeitsplätze seit 6 jahren.

  das wiederum entspricht mehr als der arbeitslosenzahl der schweiz.....

  wieviele sind es im kosovo adem? wieviele sind es in albanien??
  280 000 neue Bildhauer und Steinmetze für den Bau eurer neuen Stauen und Monumente in Skopja 2014. Toll Gruevsgay, weiter so.

  Heraclius

 8. #738
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beiträge
  1.355
  Zitat Zitat von Heraclius Beitrag anzeigen
  280 000 neue Bildhauer und Steinmetze für den Bau eurer neuen Stauen und Monumente in Skopja 2014. Toll Gruevsgay, weiter so.

  Heraclius
  nicht unbedingt heraclius. man versucht die schattenwirtschaft zu bekämpfen und hat doch paar hersteller anlocken können.

  ich sage gar, dass es in 5 jahren nur noch 16% arbeitslose sein werden. was wiederum auf mitteleuropäischem niveau ist. dann wird sich auch die lage mit den löhnen etwas verbessern. die 31% sind vom vorjahr.

 9. #739
  Avatar von Heraclius

  Registriert seit
  01.01.2011
  Beiträge
  13.284
  Zitat Zitat von Big MD Beitrag anzeigen
  nicht unbedingt heraclius. man versucht die schattenwirtschaft zu bekämpfen und hat doch paar hersteller anlocken können.

  ich sage gar, dass es in 5 jahren nur noch 16% arbeitslose sein werden. was wiederum auf mitteleuropäischem niveau ist. dann wird sich auch die lage mit den löhnen etwas verbessern. die 31% sind vom vorjahr.


  Ich hatte es ironisch gemeint, bezogen auf diese lächerlichen Antikisierungsversuche seitens eurer Regierung. Ansonsten mag ich es deinem Volk ehrlich gesagt gönnen, wenn ihr bei euch tatsächlich Arbeitsplätze und Aufschwung schaffen könnt.

  Heraclius

 10. #740
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Halbe Million illegaler Waffen in Mazedonien


  In jeder vierten Familie in Mazedonien gibt es zu Hause mindestens eine Waffe und die Zahl der illegalen Waffen in dem Land mit 2,1 Millionen Einwohnern beläuft sich auf eine halbe Million, berichtet die NGO Civil. Civil fordert verstärkte Abrüstung und schärfere Gesetze. Laut der NGO wurden jedoch immerhin zwischen 2004 und 2010 etwa 23.000 Schusswaffen von den Behörden gesammelt und zerstört. Im Jahr 2010 hätten nach einer Gesetzesänderung illegale Waffen abgegeben werden müssen. Laut Polizei wurden jedoch bis Mitte 2011 nur 100 Stück übergeben. Das Problem illegalen, teilweise auch exzessiven aber halblegalen Waffenbesitzes ist ein generelles auf dem Balkan.

  Halbe Million illegaler Waffen in Mazedonien


  Ambivalente Aussichten für Wirtschaft in Mazedonien


  Mazedoniens Wirtschaft steht vor einer längeren Risiko-Periode wegen der Krise in der Eurozone ,aber die makroökonomische Stabilität und die Stabilität der Währung, des Denar, sind nicht gefährdet, so die Zentralbank. In ihrem jüngsten Bericht teilte die Bank mit, dass es zwar keinen „großer Druck auf die Landeswährung" gäbe, Risiken für die Wirtschaft aber bestehen. Besonders die Situation in Griechenland ist für Mazedonien Währungshüter bedenklich. Jedoch sind die mazedonischen Devisenreserven stabil bei über zwei Milliarden Euro, was für ein Land dieser Größe beachtenswert ist.  Ambivalente Aussichten fr Wirtschaft in Mazedonien


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04