BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 82 von 1340 ErsteErste ... 3272787980818283848586921321825821082 ... LetzteLetzte
Ergebnis 811 bis 820 von 13395

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.394 Antworten · 714.482 Aufrufe

 1. #811

 2. #812
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Tetovo in Zukunft bitte übersetzen dir ist ja klar das wir das nicht verstehen. Wenigstens eine kleine Zusammenfassung

 3. #813
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Makedonische Künstlerin Natasha Carovska gewinnt Kunst-Preis organisiert vom US Kongress


  Средношколка од македонско потекло добитничка на конгресна награда за уметност  За конгресменот Хавиер Бесера од Калифорнија, најдобро дело годинава на конкурсот на тема „Лос Анџелес: како изгледа вашето соседство" беше цртежот на Наташа Царовска, родена во САД, чии родители се со потекло од Кукуречани, битолско, јавува Глас на Америка на македонски јазик.

  Наградата вклучува и школарина од 2.000 долари и два авионски билета за Вашингон. Цртежот на Наташа веќе е изложен во Конгресот. Наташа говори за инспирацијата за делото, за чија изработка и` биле потребни три до четири недели.

  „Мајката и детето на цртежот ја симболизираат љубовта, другите деца се одраз на младоста, а староста ја претставив сликајќи ја баба ми".

  Не успеа да ги сокрие емоциите дека работејќи, Македонија и` била постојано во мислите:

  „Цртајќи, Македонија ми беше во умот, иако темата беше за Лос Анџелес, каде живеам, но сепак се` ме водеше кон Македонија. Постојано".

  На конкурсот, делото на Наташа било избрано од 176 пријавени во 31-та конгресна област на Калифорнија.

  Наташа е неизмерно среќна заради успехот и најавува дека ќе продолжи да твори. Во моментов има афинитет кон медицината, но, како што појасни, што и да избере како идна кариера, би сакала цртањето да биде проткаено во тоа.

  Делото ќе биде изложено во Конгресот една година


 4. #814

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Georgievski: Regjistrimi u shty për shkak të rënies drastikë të maqedonasve

  Giorgesvski oder so^^ hat gesagt, dass die Volkszählung nicht wegen den Albanern verschoben wurde, sondern weil die fyromische Bevölkerung drastisch sinkt und der Osten am aussterben ist

 5. #815
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Georgievski: Regjistrimi u shty për shkak të rënies drastikë të maqedonasve

  Giorgesvski oder so^^ hat gesagt, dass die Volkszählung nicht wegen den Albanern verschoben wurde, sondern weil die fyromische Bevölkerung drastisch sinkt und der Osten am aussterben ist

  Der sagt viel, wenn der Tag lang ist....

  "Komödienstadel SDSM" Branko holt alte Garde wieder an Bord!

 6. #816
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  BOMBEN UND GRANATEN EXPLODIEREN AUF DEM KAJMAKCALAN - der Grund ist aber keine Invasion sondern ein Waldbrand der alte Munition aus dem WK1 detonieren lässt...


  Бомби и гранати пукаат на Кајмакчалан


  Сподели со твоите пријатели!

  Пожарникарите стравуваат дека во реонот кој гори има уште неексплодирани бомби полни со хемиски отрови и дека ако наскоро не изгасне ќе има сериозни последици.
  Датум: пред 52 минути | Прочитано: 125

  Од пожарот кој три дена беснее на планината Кајмакчалан експлодирале дваесетина бомби и гранати од Солунскиот фронт и Првата светска војна.
  Пожарникарите стравуваат дека во реонот кој гори има уште неексплодирани бомби полни со хемиски отрови и дека ако наскоро не изгасне ќе има сериозни последици. Експерти уште вчера апелираа пожарот да се гаси исклучиво од воздух поради опасност од жртви при евентални нови експлозии. Но, и таа опција е доведена во прашање бидејќи постои опасност во случај на експлозија шрапнелите да ги оштетат авионите.

 7. #817
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  СЕ БАРА МОНИТОРИНГ ВРЗ ЈУЖНИОТ СОСЕД ОД СОВЕТОТ НА ЕВРОПА

  Шок-бомба за Грција во Стразбур


  Советот на Европа да спроведе мониторинг врз Грција, побара вчера пратеникот Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ на дебата на Парламентарното собрание (ПС). Во дискусијата за напредокот во процедурите за мониторинг на ПС, Николоски рече дека Стразбур треба да отвори мониторинг-дијалог со Атина и практично тоа е првпат да се бара спроведување на таков механизам за земја врз која нема мониторинг. Ова барање предизвика реакција во политичките кругови во Стразбур, кои оценуваат дека Македонија фрлила шок-бомба против Грција.

  - Можеби ова барање ќе се третира како непријателски акт против Грција, но во секој случај тоа е добар и верувам осмислен потег кој ќе ја намали поддршката што Грција ја има во Советот на Европа - коментира за „Дневник“ експерт за човекови права.

  Од регионот, Македонија и Бугарија се во фаза на постмониторинг-дијалог, додека Црна Гора с` уште е во фаза на мониторинг, но тоа е разбирливо зашто таа е една од најмладите членки на организацијата во која членуваат 47 држави.

  - Грција го нема ратификувано Протоколот 12 на Европската конвенција за човекови права, ја нема ратификувано ниту Европската повелба за регионални или малцински јазици, ниту, пак, Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства. Во Грција расте популарноста на екстремните партии, како што е на пример Златна зора, а може да има нови избори. Од тие причини барам да се воведе мониторинг-дијалог со Грција - рече во обраќањето Николоски.

  Овој предлог на македонскиот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ беше поддржан со аплауз од британските парламентарци, а поддршка доби и од известителот Андрес Херкел, кој рече дека предлогот треба да се разработи.

  -
  Срамота е една држава во 21 век да не ги почитува правата на националните малцинства - истакна Николоски.

  Тој за „Дневник“ појасни дека неговиот предлог е во согласност со Глава 2 член 2 од Деловникот на ПС и подвлече дека секоја држава треба да ги почитува стандардите за почитување на човековите права.

  - Грција не ги почитува ниту одлуките на Судот за човекови права - додава Николоски.

  Стразбур има дебело досие за кршењето на човековите права, особено на правата на македонското национално малцинство во Грција. Тоа, на пример, го констатира во Извештајот за состојбата со човековите права во Грција тогашниот комесар за човекови права Томас Хамарберг, кој побара од Атина да ги признае Македонците и Турците и да им ги даде сите права согласно Kонвенцијата. Атина беше на тапет и од Европската комисија против расизам и нетолеранција (ЕKРИ), но таа остана глува на нивните препораки.

  Формалното барање за спроведување мониторинг врз Грција треба да биде упатено во октомври. Дотогаш ќе се знае кој ќе го побара тоа зашто постојат четири начини: тоа да го побара Бирото, Мониторинг-комисијата, десет пратеници од пет земји или која било комисија од Бирото. Најверојатна е можноста зад барањето да застанат десет пратеници.

  Доколку биде воведен мониторинг, тоа би значело дека ќе се мониторира состојбата со човековите права, примената на пресудите на Судот во Стразбур и тој механизам треба да придонесе Грција да ги ратификува конвенциите и да изврши неопходни законски измени за да ги отстрани сите структурни проблеми што доведуваат до тоа да се крши ЕKЧП.

  Kаде сe фали грчки потпис

  Иако е една од старите членки на ЕУ и на НАТО, Грција нема ратификувано, а во некои случаи и потпишано повеќе темелни документи на Советот на Европа, а кои се основата на европската демократска куќа. Еве дел од документите што ги нема ратификувано:


  - Протоколот 12 од ЕKЧП
  - Европската повелба за регионални или малцински јазици
  - Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства
  - Kонвенцијата за борба против трговијата со луѓе
  - Европската социјална повелба
  - Kонвенцијата против перење пари и конфискација на средства кои потекнуваат од криминал или за финансирање тероризам

  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Macedonian delegation in EU asks for Monitoring of Greece
  Friday, 29 June 2012
  MINA Breaking News
  Head of Macedonia's delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Aleksandar Nikoloski, called Friday at a plenary session in Strasbourg for a dialogue to be launched with Greece on monitoring its fulfilment of obligations as CoE member.

  Should countries, who are not subject to monitoring procedure, be less respectful of the set standards, Nikolovski said.
  He pointed out that Greece had been failing to respect the minorities, depriving them of the right to nourish their language, culture and traditions.
  The 2011 report of CoE Human Rights Commissioner Thomas Hammarberg clearly says that the Albanian, Turkish and Macedonian minorities in Greece cannot advance as the country fails to respect their human rights.

  Greece doesn't comply to the CoE and the recommendations of the European Court of Human Rights, Nikoloski said.
  The PACE respective commission is entitled to make a decision on launching a monitoring procedure with respect to Greece if it is requested by a majority of PACE members.

 8. #818
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Gruevski: Würde mich nicht wundern wenn uns die Griechen "fYRoM" Plaketten auf unsere Stirn kleben

  Груевски: Не ме изненадува Грците ако почнат да ни лепат налепници на чело
  Категорија:
  Македонија
  (нема гласови)  Објавено: јуни 30, 2012 во 19:23
  Вкупно: 139 прегледи
  Автор: Јована Арсовска
  Сподели на Facebook  „Не ме изненадува Грците да почнат да им лепат на чело на нашите граѓани по една таква налепница“, изјави премиерот, Никола Груевски во врска со лепењето налепници на регистерските таблички на возилата од Македонија при премин на границата кон соседната земја. Според Груевски, останува на секој граѓанин да си процени како ќе се однесува со едно такво дрско и недостоинствено однесување од страна на Грција.„Секој ќе си постапи според своите мерила и размислувања. Луѓето како да даваат се што е во нивна моќ да не доаѓаат туристи од Македонија во Грција“, изјави Груевски при што информираше дека е реагирано со протестна нота, но како што било одговорено од другата страна, тоа било дел од Спогодбата од 1995 година, потпишана од СДСМ во тоа време за која кажуваа дека ќе биде само два месеци БЈРМ и после ќе се смени, меѓутоа гледаме дека последиците се уште траат – рече премиерот Груевски.

 9. #819
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ivanov in Kasachstan, erster Besuch einer makedonischen Delegation bis jetzt!


  Иванов во Казахстан - прва официјална посета на македонски претседател


  Никола Крстиќ

  7.5% раст на БДП, 20% на просечната плата во 2011-та. Нафтата, гасот и ураниумот го прават Казахстан економско чудо кое бара нови дестинации за инвестирање.

  Првата официјална посета на македонски претседател ги отвора можностите дел од 25 милијарди долари тешкиот инвестициски фонд да заврши и во Македонија. Утре Ѓорге Иванов тет-а-тет Нурсултан Назарбаев, човекот кој 20 години e на власт и кој Казахстан од релативно неразвиена бивша советска република го претвори во сериозен енергетски играч на светската мапа кој тесно соработува и со Русија и со Кина.

  Потоа, македонската делгација пред стопанствениците ќе ги презентира и поволностите за правење бизнис. Економската соработка засега е слаба, повикот македонските градежни комапнии да се вклучат во големиот проект за индустријализација се сведува само на поединци - градежници кои дури и овде доаѓаат по работа.

  Утрешното потпишување на договорите за еконосмко-трговска соработка, за заштита на инвестициите и против двојното оданочување треба да го промени ова - ќе биде воспоставена правната рамка за економска соработка.

  Од земјата која во услови на светска криза остварува неверојатен економски раст и која има минимална невработеност, од земјата која е чиста спротивност на перцепцијата што за неа ја создаде комедијата Борат, од земјата која за само десетина година го изгради чудото од град Астана, од Казахстан Никола Крстиќ, Македонска радио-телевизија.  Video: TIME.mk - ???????? ?? ?????

 10. #820
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Kazakh and Macedonian Presidents discuss bilateral relations and international issues


  2 July 2012, 14:59 (GMT+05:00)


  See Also:  Azerbaijan, Baku, July 2 / Trend E. Kosolapova/
  Kazakh President Nursultan Nazarbayev and his Macedonian counterpart George Ivanov discussed bilateral relations and issues of the international agenda within the bilateral meeting in Astana on Monday, the Kazakh President's press-service reported.
  "The parties discussed the possibilities of cooperation in energy, transport, agriculture, youth policy, tourism and pharmaceuticals and defined a package of measures aimed at enhancing trade and economic cooperation," the press-service said.
  Moreover, Nazarbayev and Ivanov exchanged the views on the situation in Europe, the Middle East and Afghanistan and issues of energy and regional security, as well as possible consequences of the global financial crisis.

  Following the talks, the Presidents adopted a joint statement. This document is aimed at intensifying the cooperation in political, economic, cultural and humanitarian spheres.

  Moreover, the Kazakh and Macedonian governments signed a number of bilateral agreements such as an agreement on double taxation avoidance and prevention of fiscal evasion with respect to taxes on income, agreement on encouragement and mutual protection of investments and agreement on trade and economic cooperation.
  "I hope that the signed documents will give impetus to the dynamic development of our cooperation. We are interested in joint projects," the Macedonian President said following the meeting.
  Moreover, within the meeting with a Macedonian delegation, the Kazakh President invited the Macedonian businessmen to take part in joint economic projects.

  Kazakh and Macedonian Presidents discuss bilateral relations and international issues - TrendÄhnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04