BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 84 von 1336 ErsteErste ... 3474808182838485868788941341845841084 ... LetzteLetzte
Ergebnis 831 bis 840 von 13352

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.351 Antworten · 704.308 Aufrufe

 1. #831
  tetovë1
  Zum Glück keiner Verletzt!!

 2. #832
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  TETOVO: Makedonier stirbt nach Attacke von zwei junge unbekannte Schläger.
  Претепан до смрт старец во Тетово

  пред 9 минути

  Сподели  Теми: претепан, смрт, старец, Тетово
  Коментари:
  Крсте Стеројски од Тетово бил нападнат од две млади, непознати лица во ноќта помеѓу саботата и неделата како што и подлегнал на тешките телесни рани и починал.

  Според портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски, во непосредна близина на тетовските гробишта на улицата „Гоце Делчев“ бул нападнат старецот Стеројски од две непознати лица и се здобил со тешки телесни повреди. Дејствието се случило во петокот помеѓу 15 и 16 часот.
  По нападот, старецот веднаш бил однесен во тетовскиот клинички центар, каде што добил и соодветна лекарска помош, но поради сериозноста на нападите тој бил префрлен во Скопје каде што починал.
  - Полицијата извршила увид набрзо по пријавувањето на случајот, подигнала и одредени траги за вештачење и разговарала со лекарите во Тетовската болница. Двајцата осомничени се уште се во бегство, распишана е потрага по нив и издадена е наредба од истражен судија за нивно приведување, додаде Јосифовски.
  Според информации на МВР, лицата усепале да побегнат за Косово.
  Стерјоски долго време бил во Швајцараија каде што се стекнал и со швајцарско државјанство, пред неколку години се вратил и во Македонија каде што почнал сопствен бизнис.

 3. #833
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Fälscherring von Perso-Dokumenten aufgelöst.


  Mit Video:ВИДЕО: МВР откри фалсификaтори на лични документи | Sitel

  ВИДЕО: МВР откри фалсификaтори на лични документи

  09.07.2012 - 14:56 |


  Министерството за внатрешни работи, по спроведена повеќемесечна меѓународна истрага откри межународна криминална група која фалсификувала лични документи.

  Акцијата на МВР е спроведена со полициските служби од земјите од регионот (Косово, Црна Гора, Бугарија) како и полициите на Австрија, Холандија и др., а во координација со ЕУРОЏАСТ и СЕЛЕК центарот во Букурешт.
  Меѓународната криминална група подолг временски период се занимавала со набавување и фалсификување на странски патни исправи, лични карти, возачки дозволи, осигурителни картички, дипломи, како и изготување на документи и исправи од македонските институции како возачки дозволи, АДР лиценци и др. 4. #834
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Unwetter in Petrovec und Stip!


  Урагански ветер со брзина од 165 км/ч направи крш во Штипско

  Со застрашувачки звук и брзина што според синоптичарите од овдешната метеоролошка станица на моменти достигнала 165 километри на час, синоќа ураганскиот ветер проследен со силен пороен дожд го погоди Штип. (обновено во 9.58)

  За 30 тима минути, невремето зад себе остави, откорнати дрвја, искинати кабли, поплавени улици, оголени кровови, урнати тавани.

  Силните електрични празнења го оставија градот во темнина неколку часови, што беше дополнителен проблем за противпожарната екипа во расчистување на последиците од бурата.

  Невремето оштети кровни конструкции на повеќе училишта, фабрики и други институции. Локалните власти најавија итно формирање на комисија за проценка која од денеска ќе излезе на терен да ги утврди штетите кој ги остави штипското торнадо.


  Невреме во општина Петровец - откорнати дрвја и сообраќајни знаци

  Силно невреме, проследено со дожд синоќа беснееше во општина Петровец.

  Ветер носел се пред себе, корнел дрвја и сообраќајни знаци, а невремето предизвикало и едночасовен застој на сообраќајот и колони возила околу наплатната рампа кај Петровец. Слабата видливост најверојатно била причина и за сообраќајка на патот, за среќа без посериозни последници. Се уште не е познато дали невремето предизвикало материјална штета во населените области на општината. 5. #835
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Hohe Sachschäden in Stip nach dem Unwetter!!!


  ФОТО: Големи штети во штипските училишта


  Среда, 11 Јули 2012 12:23дели
  5
  Споделете ја веста со Вашите пријатели

  Инспекциските служби на Општина Штип, денес од 7 часот утрово се во контрола низ штипските училишта, по синоќешното невреме кое го зафати Штип. Според Ване Маневески-овластен просветен инспектор, евидентни се штети низ дел од училиштата.


  Како што може да се види од фотографиите на „Фотомак“-Штип, сериозно е оштетен кровот на штипската гимназија „Славчо Стојменски“ а евидентно е поплавување на приземните простории.

  Слична е констатацијата и за кровната конструкција на основното училиште „Ванчо Прке“, каде исто така се евидентирани и искршени прозорци.Според информациите, и заменетиот кров на средното текстилно училиште во кое сега е сместен и дел од Универзитетот „Гоце Делчев“ е оштетен по втор пат.

  Клонот на детската градинка „Вера Циривири-Трена“ кој се наоѓа зад штипската гимназија исто така има одредени штети и поплавување на простории со оглед на тоа што станува за постара градба.

  Заради бурата која го зафати Штип, без струја неколку часа беа одредени делови од градот, заради удари на гром во опкружувањето и спојување на високо-напонски електрични кабли низ градот.

  Обилни врнежи од дожд предизвикаа слевање на водата од повиоските делови на градот кон централното градско подрачје, а ветрот искрши гранки на поголем број дрва во центарот. За среќа, нема повредени.

  Поголемиот дел од штетите низ улиците се санирани од двете јавни претпријатија „Исар“ и „Штип проект“.  (ФОТОГАЛЕРИЈА) Дрвја и покриви летаа во синоќешното невреме во ШтипГолемо невреме го зафати Штип синоќа помеѓу 20 и 21 часот. Силниот ветар, каков што одамна не паметат граѓаните на Штип, откорнуваше дрвја, билборди, покриви од куќи и згради, а улиците во градот беа претворени во реки.Според УХМР, ветрот на моменти бил со брзина од 160 километри на час, а во тој период наврнале 23 литри дожд на метар квадратен, како и ситен град.Сообраќајот, поради паднати дрвја и наноси од камења и земја, беше во прекин на повеќе улици во градот, а делови од него, поради скинати електрични кабли, имаа прекини во електричното напојување. Поплавени се подрумски и приземни простории на повеќе куќи и фирми. За среќа, повредени во невремето нема, а штетите дополнително ќе се утврдуваат.Јавните комунални претпријатија "Исар" и "Штип проект" имаат полни раце работа. Улиците се оспособени за сообраќај, а паднатите дрвја уште се отсрануваат од тротоарите.Фотогалерија:Фото и текст: Љупчо Шатевски

 6. #836
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Der Besitzer der Restaurant Kette "Kaj Zlate" hat sich umgebracht. Echt schade, ich kannte ihn gut. Wahrscheinlich hatte er zuviele Schulden und hat sich wohl deswegen in den Tod gestürzt.

  Се самоуби сопственикот на „Кај Злате“

  Среда, 11 Јули 2012 13:23

  Скокајќи од зградата во која живеел, 49-годишниот Златко Митковски, сопственик на рестораните „Кај Злате“, вчера вечерта си го одзел животот, пишува Вест.


  Митковски скокнал од вториот кат од зградата лоцирана зад Олимпискиот базен.
  Причините за ваквиот чекор на Митковски, засега не се познати.
  На местото на настанот бил извршен увид од страна на полицијата, а по наредба на Истражен судија телото на починатиот е предадено на обдукција.

 7. #837
  Kejo
  Eine geile Belohnung für den Schüler: Ak Partili Sait, Okul Birincisini Makedonya Tatili


 8. #838
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von Harput Beitrag anzeigen
  Eine geile Belohnung für den Schüler: Ak Partili Sait, Okul Birincisini Makedonya Tatili

  Könntest du bitte den Artikel in einem Satz auf Deutsch zusammenfassen?

 9. #839
  Kejo
  Zitat Zitat von Makedonier Beitrag anzeigen
  Könntest du bitte den Artikel in einem Satz auf Deutsch zusammenfassen?
  Der AKP-Abgeordnete aus Izmir Rıfat Sait hat einem Schulbesten als Geschenk einen Urlaub in MK spendiert.

  Übrigens waren auch MK-Schüler (Kinder) vor einigen Tagen zu Gast in der Türkei.

 10. #840
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Heftige Hitzewelle, Regierung ruft "Alarmstufe orange" aus, zwischen 11 und 17 Uhr dürfen im Freien keine Arbeiten mehr verrichtet werden.

  ???????? ???? ?? ???? ??????????

  83 Firmen die dagegen verstoßen haben wurde bestraft

  ?????????? ??????? ?? 83 ?????


  Waldbrand in Oslomej/Kicevo!

  ????? ?????? ?? ???????


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04