BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 85 von 1346 ErsteErste ... 3575818283848586878889951351855851085 ... LetzteLetzte
Ergebnis 841 bis 850 von 13455

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.454 Antworten · 719.390 Aufrufe

 1. #841
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Makedonier Beitrag anzeigen
  Der Besitzer der Restaurant Kette "Kaj Zlate" hat sich umgebracht. Echt schade, ich kannte ihn gut. Wahrscheinlich hatte er zuviele Schulden und hat sich wohl deswegen in den Tod gestürzt.

  Laut "Vest" soll er eine Krankheit gehabt haben. "Er zog den Tod der Operation vor"  „Вест“: Злате избра смрт место операција


  Четврток, 12 Јули 2012 11:45


  Сподели
  25

  Споделете ја веста со Вашите пријатели

  На телото на сопственикот на рестораните на „Кај Злате, кој завчера си го одзеде животот немало траги на насилство, покажуваат првичните резултати.

  Четириесет и девет годишниот Златко Митковски се самоуби скокајќи од вториот кат од зградата во кој живееше зад Олимпискиот ба­зен.
  Според изворите на весникот Вест, Митковски боледувал од септември минатата година.
  Како што пишува Вест, му било препорачано да направи трансплантација на црниот дроб, а како донатор требало да се јави неговиот брат.
  -Ми­на­та­та година почна да му се слошува и често да повраќа. Му ја от­кри­ја болеста и му препорачуваа итна трансплантација. Но тој како да се на­де­ва­ше дека ќе оздрави и вака. Беше со навивачите во Ниш за поддршка на ракометната репрезентација и едвај издржа. Воопшто не му беше доб­ро. И последните денови беше во болница. Просто не сакаме да веруваме де­ка тоа му се случило. Замина без никаква порака, велат блиски на Зла­тко за Вест.
  Пред да се самоубие, како што пишува Вест, Митковски бил во спалната соба, од каде излегол на
  терасата и скокнал.

  Тој вчера наутро требал да замине за Турција за да го продолжи лекувањето и најверојатно таму да ја изврши трансплантацијата.

 2. #842
  tetovë1
  R.i.P Selbstmord ist schlimm für die Familie

  Wer in Mazedonien einen gefälschten Führerschein kauft ist dumm denn kannst du auch Original kaufen haha

 3. #843
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Poll: VMRO continues to enjoy biggest support

  Institute Dimitrija Cupovski upon request by Netpress, polled the public opinion of 1,112 Macedonian citizens on their political views. The results show, nothing has changed despite Crvenkovski's coalition with Ljubco Georgievski.

  1. Should there be elections next week, who would you vote for?

  • Nobody 14,8%
  • Other 0,9%
  Don't know / No Response 32,8%
  • SDSM 14,8%
  VMRO-DPMNE 23,3%
  • DUI 6,2%
  • DPA 4,9%
  • NDP 1,5%
  • LDP 0,5%
  • VMRO-NP 0,4%

  2. If it were up to you, who would be your next Prime Minister?

  • Nobody 13,9%
  • Other 8,7%
  Don't know / No Response 26,4%
  • Branko Crvenkovski 8,3%
  Nikola Gruevski 24%
  • Ali Ahmeti 6,3%
  • Menduh Thaci 4,9%
  • Tito Petkovski 0,2%
  • Liljana Popovska 0,1%
  • Andrej Zernovski 0,6%
  • Ljubco Georgievski 0,7%
  • Arben Xhaferi 0,8%
  • Rufi Osmani 1,6%
  • Radmila Sekerinska 1,8%
  • Zoran Zaev 1,6%

  3. According to you, which party keeps its election promises?

  Don't know / No Response 43,9%
  VMRO-DPMNE 29,7%
  • SDSM 13,1%
  • DUI 6,6%
  • DPA 6,7%

  4. According to you, which party is closer to its people?

  • Don't know / No Response 36%
  • VMRO-DPMNE 35,1%

  • SDSM 13,1%
  • DUI 8,7%
  • DPA 7,1%

 4. #844
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Heftiges Unwetter gestern Abend in Skopje.  Силниот ветар урна покрив на Партизанска и дрво на Илинденска (фото)

  четврток 12 јули, 2012 во 23:58 | Објавено во Македонија од Здраво
  Силниот ветар што вечерва го зафати Скопје урна покрив од зграда лоцирана спроти ТЦ “Антико” во скопската населба Карпош 4, пренесува “Макфакс”.
  Покривот се урнал врз самиот булевар и за среќа, според првичните информации, нема повредени лица или оштетени возила.На местото на инцидентот се присутни полициски екипи и рабоници со механизација, кои го отстранија урнатиот покрив од коловозот.Поради расчистувањето на остатоците од покривот, сообраќајот на булеварот „Партизански одреди” во делот на населбата Карпош 4 беше привремено во прекин.„Макфакс“, во меѓувреме, јави за уште еден урнат покрив, овојпат спроти Деловниот центар „Алуминка“.Таму нема полиција, ниту пожарникарски екипи или работници што расчистуваат, а покривот не паднал на пешачката патека.Драматично било и на Илинденска кога дрво паднало врз автомобил што чекал семафор. Се уште нема информации дали е повреден возачот на автомобилот.
  EIN KIND WURDE GESTERN IN TREBOSH/TETOVO VON EINEM BAUM ERDRÜCKT

  ???? ?????? ?? ????????? ?? ????????

 5. #845
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  На денешен ден:


  1951.- На Голи Оток, во таканаречената "болница на работилиштето мермер", умре Панко Брашнаров, македонски национален деец, народен учител, хуманист, воденичар, кафеџија, градинар и слуга, најстар пратеник на Првото заседание на АСНОМ, прв претседател на Заседанието и прв потпретседател на АСНОМ, прв доверител за информации во првата привремена влада на Македонија, најблизок соработник на Матодија Андонов - Ченто, еден од плејадата херои-маченици на Голи Оток. Роден е во Велес, на 9 август 1883 година.

 6. #846
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ein Täter wurde gefasst, der Bruder und zweite Täter "bei der Flucht erschossen". Sie hatten eine 79 jährige in Struga getötet.
  ???????? ?? ?????? ???????????? ????????? ?? ???????? ?? ??????????


  Хорор во Струга

  • Објавено: пред 48 минути
  • Прочитано: 1267
  • Печати

  Сподели со твоите пријатели!

  Дваесет и пет годишниот Вејсел. М. од струшкото село Калишта, кој имал душевни проблеми, и цела ноќ малтретирал, роднини, туристи, нападнал полицајци и минувачи, утрово им подлегнал на повредите, откако во него бил испукан куршум од полициска патрола.
  Страшната ноќ во Струга, започнала во 18.10 часот. Таткото на убиенот пријавил во, полиција дека е малтретиран од синоти и барал да го однесат во Душевна болница „Бардовци“. Час подоцна, дошла полицијата.
  Кога Вејсел ги видел полицајците избегал кон Охридското езеро. Во 21,45 часот, тој го ограбил таксистот Т.Т. и нападнал двајца холандски државјани. Потоа, заминал кај неговиот тетин во село Радолишта. Таму ги истепал тетката, тетинот и татко му и со нож ранил двајца.
  Ранетите успеале да повикаат полиција.
  Во 23,54 часот, во Радолишта пристигнала групата за интервенции и сообраќајна патрола.
  Десет минути подоцна, таткото на Вејсел им кажал на полицајците дека син му побегнал во населба Фиериште.
  Кога го забележале насилниот стружанец, полицајците три пати му наредиле на Вејсел да се предаде, по што испукале по еден куршум и повторно му наредиле да застане, да не бега.
  Според МВР, тој почнал да бега, но, по кратко време Вејсел е фатен во дворот од една куќа во Радолишта. Но, кога го внесувале во полициското комбе забележале дека му тече крв од устата.
  Кога пристигнале во струшката болница, хирург од првичен преглед на телото констатирал дека има влезна рана предизвикана од огнено оружје во горниот лев дел на грбот. Истражниот судија издал наредба за обдукцуја.
  Од МВР тврдат дека изминативе неколку дена во Струга и околината се случија неколку тешки облици на кривични дела поврзани со семејството на починатиот од село Калишта. Пред неколку дена тој бил отпуштен од понатамошно лекување од „Бардовци“, а долго бил пријавуван за насилство кон членови на неговото семејство како и негови познаници.
  Триесет дена притвор за убиецот на стружанката Милица Лазароска
  11.07.2012 | 14:32
  Истражен судија му одредил 30 дена притвор на триесети и осумгодишниот стружанец кој вчера со нож ја уби неговата сограѓанка Милица Лазароска.
  Убиството се случило околу 11,15 часот во дворот на Лазароска на улицата Маршал Тито во Струга. Г.М. од струшко Калишта и Лазароска (78) седеле и разговарале кога во еден момент мажот зел нож и ја прободел старицата во вратот.

  Во сериозна здравствена состојба Лазароска била префрлена во струшката болница каде подоцна починала. Нејзиното тело е предадено за обдукција во Клиничкиот центар во Битола.

 7. #847
  tetovë1
  Wer Alte Leute umbringet hat nichts anderes verdient egal ob ALB oder MK!!

 8. #848
  Avatar von Night0233

  Registriert seit
  09.05.2012
  Beiträge
  309
  Das Wetter ist echt zu Heißt in Tetovo um die 42 Grad da geht man ja ein^^ und dann kam noch der Starke sturm wo bäume umknickten und leute verletzten na klasse und ich Fliege ab 1 August nach tetovo^^


  zu Lubche und branko kann ich sagen das sind die schlimsten 2 verbrecher die MK hat von CDCM brauche ich nicht zu reden sind nicht besser die haben Mehre hundert Millionen DM an Schwarzgeld bei seite geschaft haben die Firmen zu gemacht und so die Arbeitslosigkeit auf 40% gemacht! so welche leute sind normal statsfeind nur 1 und gehören lebenslang ins gefängnis und deren Besitz beschlagnamen.

  Man braucht nur in Tetovo zu sehen wieviele firmen sie in den 1990 zu gemacht haben wie Teteks und andere firmen und A1 wurde ja von CDCM bezahlt damit sie Propaganda für die partei von Branko machen konnten und so das volk unzurfiedener machten.

 9. #849
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Night0233 Beitrag anzeigen
  Das Wetter ist echt zu Heißt in Tetovo um die 42 Grad da geht man ja ein^^ und dann kam noch der Starke sturm wo bäume umknickten und leute verletzten na klasse und ich Fliege ab 1 August nach tetovo^^


  zu Lubche und branko kann ich sagen das sind die schlimsten 2 verbrecher die MK hat von CDCM brauche ich nicht zu reden sind nicht besser die haben Mehre hundert Millionen DM an Schwarzgeld bei seite geschaft haben die Firmen zu gemacht und so die Arbeitslosigkeit auf 40% gemacht! so welche leute sind normal statsfeind nur 1 und gehören lebenslang ins gefängnis und deren Besitz beschlagnamen.

  Man braucht nur in Tetovo zu sehen wieviele firmen sie in den 1990 zu gemacht haben wie Teteks und andere firmen und A1 wurde ja von CDCM bezahlt damit sie Propaganda für die partei von Branko machen konnten und so das volk unzurfiedener machten.  "Komödienstadel SDSM" Branko holt alte Garde wieder an Bord!

 10. #850
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Feuer in Patetino/Sveti Nikole. 30 von 40 Häusern vom Brand betroffen.
  Пожар го уништи светиниколското Патетино
  Огнот потпомогнат од ветарот зафати триесетина од 40-те куќи во ова село

  Освен изгорените куќи, пожарот зафатил и над 300 хектари житарици и ниско стеблеста шума. Во ова село живеат малку жители и објектите најчесто се користат како викендички.

  Триесетина куќи изгореа во вчерашниот пожар во светиниколското село Патетино. Огнот потпомогнат од ветарот зафати триесетина од 40-те куќи во ова село.Со огнените стихии се справуваа пожарникари од светиниколската, штипската, велешката и пробиштипската служба. На помош со неколку прелети учествуваа и авионите канадери.


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04