BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 90 von 1346 ErsteErste ... 40808687888990919293941001401905901090 ... LetzteLetzte
Ergebnis 891 bis 900 von 13454

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr · 13.453 Antworten · 719.230 Aufrufe

 1. #891
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neue Anklagen im Fall Detonator.  Во Кочани се „работело” како во Чикаго во времето на Ал Капоне- оштетените се охрабрија да пријават

  Детонатор пукна на крајот на март, но фитилот уште гори. МВР соопшти дека против 6-мината лидери на групата е поднесена нова кривична пријава за економски криминал и за изнуда. Осомничените кои се во притвор од 50 фирми во Кочани и Виница изнудиле да им плаќаат обебзедување преку агенцијата Титан груп.

  За услугата која не им била потребна плаќале помеѓу илјада и 5 илјади денари месечно. Откако се во притвор, за 4 месеца 50-тина сопственици на фирми се осоколиле и пријавиле во полиција дека плаќале изнудена заштита.

  Кочанчаните Сашко Стојчев викан Ш-шкан, Зоран Божиновски познат под прекарот Цингал и Жан Железарски биле главните организатори на шемата, но бидејќи немале агенција за обезбедување изнудата ја реализирале преку агенцијата Титан груп. Дел од парите воопшто не ги уплатиле ниту пак плаќале данок за нив. Парите ги давале како позајмица на друга фирма сопственост на 5-то осомничениот. На тој начин и државата останала покуса за околу 400 илјади евра. Во целата операција детонатор откриени се илјадници покер апарати кои вртеле без соодветни дозволи. Штетата според проценките на МВР и УЈП е голема.

  Акцијата Детонатор почна по истрагата за поставена бомба во скопски Аеродром во декември лани. Беше разнесен автомобил на кочанчанецот Драганчо Стојменов-противник на групата која се занимавала со нелегален бизнис. Беше откриено дека бомбата е поврзана со кочанските покер апарати, а меѓу приведените беше и сопруг на локалната пратеничка од владејачката партија. Десетина полицајци и началници беа преместени или осомничени за учество во криминалот, а истрага имаше и за судии кои не ги решавале судските предмети за насилство и закани против уапсените во детонатор.

 2. #892

  Registriert seit
  18.06.2009
  Beiträge
  192
  Wie viele Albaner gibt es in Mazedonien? Gibt es genaue Zahlen?

 3. #893
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  Zitat Zitat von tetovë Beitrag anzeigen
  Mërgimtarët, për tre muaj 400 milionë dollarë - tetova1.com


  400mio$$ in 3 Monaten nachhause gebracht haha
  400 Mio in 3 Monaten aus dem Ausland; was würde Mazedonien ohne die Auslandslbaner machen?! Und dann kommt ein gewisser Zoran und behauptet, dieses müssen in der Volkszählung nicht mitgezählt werden, weil sie ja im Ausland leben aber ihr Geld können sie anscheinend ruhig nach Mazedonien bringen.

 4. #894
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Monster in Tetovo! 33-jähriger missbrauchte 4 Jahre lang seine minderjährige Tochter!  Притвор за тетовчанец кој 4 години ја силувал малолетната ќерка

  13.08.2012 - 12:12 |


  Триесет и три годишниот С.Д. од Тетово во последниве четири години повеќе пати ја обљубил малолетната ќерка.

  Тој е уапсен и против него е поднесена кривична пријава за полов напад врз малолетник кој не наполнал 14 години, а истражен судија му одреди притвор од 30 дена.
  Пријавениот, во последниве четири години, континуирано вршел сексуално полови дејствија врз неговата малолетна ќерка, по што, заканувајќи и се, барал од неа, никому да не кажува за тоа.
  Од страв, малолетното девојче, цели четири години молчело за се што и се случувало.
  Пред да биде пријавен и притворен, Д.С. полов напад врз неговата ќерка го извршил во Дебар, во близина на автобуската станица. Ваквите гнасни настани, тој ги правел на неколку локации во Тетово, но и во семејниот дом.

 5. #895
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von FloKrass Beitrag anzeigen
  400 Mio in 3 Monaten aus dem Ausland; was würde Mazedonien ohne die Auslandslbaner machen?! Und dann kommt ein gewisser Zoran und behauptet, dieses müssen in der Volkszählung nicht mitgezählt werden, weil sie ja im Ausland leben aber ihr Geld können sie anscheinend ruhig nach Mazedonien bringen.

  Das behaupte nicht ich, sondern jede Volkszählung der Welt.

 6. #896
  Avatar von BlackJack

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  69.387
  Ich wüsste auch nicht wie das gehen soll, eine Volkszählung auf das Ausland auszudehnen, nach welchen Kriterien soll das gehen, wie hoch ist der Mindestbetrag an Supportgeldern, ab dem man gewertet wird. Das ist sicher nicht machbar, zumal die Diaspora in ihren "Gastländern" schon in Volkszählungen berücksichtigt wird.

 7. #897
  Avatar von Tetovar

  Registriert seit
  19.06.2011
  Beiträge
  851
  Zitat Zitat von BlackJack Beitrag anzeigen
  Ich wüsste auch nicht wie das gehen soll, eine Volkszählung auf das Ausland auszudehnen, nach welchen Kriterien soll das gehen, wie hoch ist der Mindestbetrag an Supportgeldern, ab dem man gewertet wird. Das ist sicher nicht machbar, zumal die Diaspora in ihren "Gastländern" schon in Volkszählungen berücksichtigt wird.
  Ja, das ist ein Phänomen bei Albanern. Wird gleich als "Anti"-Albanisch ausgelegt, obwohl es nichts damit zu tun hat. Es ist fakt, das es mehr Albaner im Ausland gibt als Mazedonier.

 8. #898
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Tetovar Beitrag anzeigen
  Ja, das ist ein Phänomen bei Albanern. Wird gleich als "Anti"-Albanisch ausgelegt, obwohl es nichts damit zu tun hat. Es ist fakt, das es mehr Albaner im Ausland gibt als Mazedonier.

  Albaner allgemein oder albanisch stämmige Makedonier?

 9. #899
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von BlackJack Beitrag anzeigen
  Ich wüsste auch nicht wie das gehen soll, eine Volkszählung auf das Ausland auszudehnen, nach welchen Kriterien soll das gehen, wie hoch ist der Mindestbetrag an Supportgeldern, ab dem man gewertet wird. Das ist sicher nicht machbar, zumal die Diaspora in ihren "Gastländern" schon in Volkszählungen berücksichtigt wird.

  Er hat keine Argumente deshalb muss er sowas schreiben, in keiner VZ wird die Diaspora mitgezählt. Ich habe ihn gefragt warum man bei Albanern Exklusivrechte verteilen sollte, Antworten will er nicht...

 10. #900
  Avatar von Tetovar

  Registriert seit
  19.06.2011
  Beiträge
  851
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Albaner allgemein oder albanisch stämmige Makedonier?
  Ich denke, es ist eher ein allgemeines Problem. Es ist so, dass wenn etwas den Albanern nicht passt, aufgrund irgendwelcher Regelungen, Bestimmungen, etc, dann kommt gleich die "Die haben was gegen Albaner" Keule raus. Merkt man ja auch hier in DE, wenn ein Antrag z.b. aufgrund fehlender Belege etc abgelehnt wird, kommt gleich "Po se jemi Shqiptar, per at na e kan refuzu" (Nur weil wir Albaner sind, wurd es abgelehnt).

  Oder bei der Passerstellung letztes Jahr in MK. Da wollte einer ein Pass für seine Tochter. Er hatte aber keine Geburtsurkunde dabei (erstmalige Passaustellung). Er hat voll die Show abgezogen, dass doch alle gegen die Albaner wären, und was die Scheisse soll, bla bla. Die Mitarbeiter hinterm dem Schalter wären sowieso von den Mazedoniern gekauft gewesen und würden nur für die arbeiten (die hinterm Schalter waren Albaner).

  Auf die Idee zu kommen, einfach ALLE benötigten Dokumente vorzulegen, kam er nicht. Auch auf die Idee, dass es SEIN Verschulden war, kam er auch nicht. Die Schuld wird gerne überall gesucht, nur bei sich selbst nicht.

  Das nervt mich.


Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04