BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen.
Seite 99 von 1342 ErsteErste ... 498995969798991001011021031091491995991099 ... LetzteLetzte
Ergebnis 981 bis 990 von 13414

Nachrichten aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 28.02.2012, 09:06 Uhr 13.413 Antworten 715.449 Aufrufe

 1. #981
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Macedonia, Albania to sign declaration on Ohrid-Prespa reserve
  Ohrid, 2 October 2012 (MIA) - Macedonian and Albanian Environment Ministers, Abdilaqim Ademi and Fatmir Mediu respectively, will sign Tuesday in Korce a Declaration on the countries' commitment to establish a cross-border biosphere reserve "Ohrid-Prespa".
  The document will formally mark the beginning of the reserve's nomination in becoming a part of UNESCO's global programme for biodiversity protection "Man and the Biosphere". Activities also include an info-campaign, so that the project acquires the necessary support from all relevant entities, organizations and the population.
  Mayors and managers of protected areas in the Ohrid and Prespa lake shores have already supported the reserve's creation through the signing of the Declaration last week in Korce.
  The reserve's creation comes at the initiative of the Bilateral Secretariat on the Ohrid Basin, part of the Ohrid Lake protection agreement implemented by Macedonia and Albania.
  Biosphere reserves are areas where human activities are aimed towards sustainable use of natural resources and securing proper conditions for people to live in harmony with fauna and flora. UNESCO recognizes biosphere reserves as unique areas in global terms.

 2. #982
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Vor 17 Jahren Attentat auf Gligorovski


  17 ГОДИНИ ОД АТЕНТАТОТ ВРЗ ГЛИГОРОВ (ФОТО/ВИДЕО)

  Истрагата која се води против непознат сторител се уште е отворена во полицијата. Кој се обиде да изврши атентат врз тогашниот претседател на Македонија Киро Глигоров сеуште е енигма.Обидот да се убие претседателот на Македонија Киро Глигоров се случи пред хотелот Бристол на 3 октомври 1995 година, во 9 часот и 50 минути додека Глигоров ја минувал редовната рута, како и секое утро, до своето работно место во Собранието.Бомба поставена во автомобил АМИ 8, експлодира кога автомобилот на тогашниот претседател минувал покрај неа со службено возило. Во атентатот беше употребен автомобил „цитроен ами 8“, бела боја – во кој биле скриени 20 килограми експлозив, активиран со далечински управувач.Од силината на експлозијата, ситроенот бил целосно распарчен, а делови од возилото се разлетале наоколу.Автомобилот бил намерно избран за поставување на бомба, затоа што има тенок лим кој може од експлозијата да се распадне во повеќе смртоносни шрапнели. Еден таков шрапнел и го убил возачот на претседателот.Претседателот Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди во пределот на главата, на самото место загина неговиот возач Александар Спировски, а беше повреден и телохранителот на Глигоров, Илчо Теовски.Како последица од повредите почина и случајниот минувач Христо Христоманов, а беа повредени и други две лица, Климе Коробар и Јован Атанасовски. Настанот се случи само еден ден по враќањето на шефот на државата од посетата на Белград, каде се сретна со претседателот на тогашна СРЈугославија, Слободан Милошевиќ.Ниту нарачателите ниту извршителите на атентатот врз Глигоров сѐ уште не се познати. Во 1995 година, по неколку месеци од атентатот, како еден од можните атентатори, разузнавачката служба ги посочила „Ослободителната војска на Македонија“ со седиште во Австралија.Потоа, тогашниот министер за внатрешни работи како нарачатели ги посочил бугарската „Мултигруп“ или југословенската „КОС“ но не се пронајдени тврди докази околу нивната вмешеност во атентатот. Подоцна, водството на бугарската организација „Мултигруп“ лично дошло во посета кај Глигоров за да ги отфрли тие шпекулации. Во април 2008 година во Република Македонија дошла информација преку дневните медиуми дека организатор на атентатот била албанската организација „Кос“, но оваа информација не е потврдена.
  За време на закрепнување на Киро Глигоров од повредите со кој се здобил, неговата должност ја вршел, според Уставот на Република Македонија, тогашниот Претседател на Собранието на Република Македонија, Стојан Андов. Киро Глигоров официјално на функцијата претседател на Република Македонија се вратил на 10 јануари 1996 година.За обидот за атентат врз него, Глигоров напиша и автобиографска книга „Атентат – ден потоа“, што ја промовираше во 2002 година.Истрагата која се води против непознат сторител се уште е отворена во полицијата. Кој се обиде да изврши атентат врз тогашниот претседател на Македонија Киро Глигоров сеуште е енигма.Првиот претседател на независна Република Македонија, почина на 1 јануари 2012 година на 94-годишна возраст во својот дом во Скопје.


 3. #983
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Ibraim Sulejmani tot in seiner Zelle in Stip aufgefunden.


  Бивш командант на ОНА пронајден мртов во штипскиот затвор  Се работи за Ибраим Сулејмани, кој беше обвинет за киднапирање четворица жители на тетовската населба Дреновец

  Во штипскиот Казнено поправен дом изутрината е пронајден мртов затвореникот Ибраим Сулејмани, кој издржувал 15-годишна затворска казна.

  Портпаролот на СВР-Штип, Снежана Санева информира дека случајот е пријавен во 7:30 часот.

  - За време на будењето другите затвореници забележале дека Сулејмани не се одзива на повикот и веднаш го повикале надзорникот на чуварската служба. Медицинската екипа на самото место констатирала смрт, вели Санева.

  Во тек е истрага од страна на истражен судија и јавен обвинител од Штип, по што ќе се утврдат причините за смртта на И.С.

  Според првичните информации од управителот на Управата за санкции Лидија Гавриловска, а врз основа на направениот увид од медицинската екипа на штипската Брза помош, се работи за природна смрт на 39-годишниот затвореник, инаку познат како командант Мими, поранешен припадник на ОНА.

  Сулејмани беше обвинет за киднапирање четворица жители на тетовската населба Дреновец, на кои им се губи трагата, а кои потоа беа прогласени за мртви.

  Случајот со Сулејмани не замина со папката за предметот „Киднапирани Македонци“, заедно со преостанатите четири предмети во Хаг. Но и по враќањето на предметите во Македонија, затвореникот остана зад решетки и покрај тоа што минатат година Собранието го донесе законот за амнестија на хашките случаи.

 4. #984
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  President Ivanov visits Bosnia&Herzegovina
  Sarajevo, 4 October 2012 (MIA) -President Gjorge Ivanov pays October 4-5 an official visit to Bosnia&Herzegovina.
  President Ivanov is set to meet with B&H Presidency Chairman Bakir Izetbegovic, leaderships of the two chambers of the Parliamentary Assembly, as well as Council of Ministers Chairman Nermin Niksic.
  Macedonia and B&H will also sign Thursday a cooperation agreement in the field of health and medical sciences.
  Ivanov is scheduled to visit EUFOR base in Butmir, where he will lay flowers at the commemmorative treat of perished ARM peacekeepers, and meet with Macedonia's medical team within the ALTHEA mission.
  Later in the day, the B&H European Movement will present an Order to President Ivanov for his contribution to regional and European partnership, development of friendships, reconciliation process and better understanding among nations in this part of Europe.
  On Friday, the Macedonian President will meet with Republic of Srpska President Milorad Dodik, National Assembly Speaker Igor Radojicic, and members of the Banja Luka-based Association of Emigrants from Macedonia.

 5. #985
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Das Misstrauensvotum gegen die Regierung Makedoniens ist soeben gescheitert, mit 42 gegen 68 Stimmen.

 6. #986
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Das Misstrauensvotum gegen die Regierung Makedoniens ist soeben gescheitert, mit 42 gegen 68 Stimmen.
  Und Branko wusste auch dass er sich damit selbst in die Eier tritt

 7. #987
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Die Rede von Gruevski vor dem Misstrauensvotum

  ВИДЕО: Еве што им кажа Груевски на пратениците пред да гласаат за доверба на Владата | press24.mk

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Bendzavid Beitrag anzeigen
  Und Branko wusste auch dass er sich damit selbst in die Eier tritt
  Ich glaub bis jetzt ist jedes Votum inszeniert von BC baden gegangen

 8. #988
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Die Rede von Gruevski vor dem Misstrauensvotum

  ’˜”•ž: •ве ˆ‚о им кажа “€ƒевски на п€а‚ени†и‚е п€ед да гласаа‚ за дове€ба на ’лада‚а | press24.mk

  - - - Aktualisiert - - -  Ich glaub bis jetzt ist jedes Votum inszeniert von BC baden gegangen
  Man merkt ihm und seinen neuen AbF's richtig an wie verzweifelt sie sind Ich bin aber mal gespannt was die Kommunalwahlen so bringen, ich bin da ziemlich sicher, dass das Trio mit dem Heiligenschein so richtig abkacken wird.

 9. #989
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Zitat Zitat von Bendzavid Beitrag anzeigen
  Man merkt ihm und seinen neuen AbF's richtig an wie verzweifelt sie sind Ich bin aber mal gespannt was die Kommunalwahlen so bringen, ich bin da ziemlich sicher, dass das Trio mit dem Heiligenschein so richtig abkacken wird.

  Ich glaub das werden die unruhigsten Wahlen bisher, 100%

 10. #990
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ich glaub das werden die unruhigsten Wahlen bisher, 100%
  Denke ich mir manchmal auch. Bei der SDSM und DPA geht es ja eigentlich um alles oder nichts. Die wissen genau dass wenn sie jetzt abloosen, 2015 fr die noch weniger zu holen ist. Wo ich mir aber absolut sicher bin ist bei allem was jetzt kommt, jeder Unruhe werden Branko, Menduh und Ljubco die Finger im Spiel haben.


hnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 3. mazedonische nachrichten....
  Von MIC SOKOLI im Forum Balkan im TV
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 15.08.2009, 03:04