BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 11 von 49 ErsteErste ... 78910111213141521 ... LetzteLetzte
Ergebnis 101 bis 110 von 490

Nachrichten-News-Vesti-Lajme-Ştiri-Nea

Erstellt von Mare-Car, 14.07.2004, 23:09 Uhr · 489 Antworten · 37.729 Aufrufe

 1. #101
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Albanische Politiker sind Total Schrott, sagt Sabri Godo der aber selbst ein Krimineller ist.

  Er klaute riessige Grundstücke und baute illegal und ohne Bank Verbindung zu u.a. die zwei blauen Hochhäuser direkt Nord Hafen Durres am Meer. In einem der Hochhäuser ist die Mafia Bank American Bank of Albania.

  E Premte, 17 Shtator 2004


  GODO: ERDHI KOHA QE NANO TE IKE

  Kryetari i nderit i PR-se, plaku i urte Sabri Godo, u shpreh dje se tashme ka ardhur koha qe qeveria aktuale te zevendesohet per t'i hapur rruge integrimit te vendit ne BE. "Klasa politike te ndergjegjesohet qe tani kjo qeveri duhet te zevendesohet.


  http://www.kohajone.com/lexo.php?id=23544

 2. #102
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  In 15 Jahren wird vielleicht Albanien in die EU aufgenommen werden.
  Salzman: Shqipėria edhe tė paktėn pėr 15 vjet, larg Bashkimit Evropian
  Lajmi i ores 7:30 PM

  Lutz Salzman
  TIRANE (17 Shtator) - Shqipėria do tė qėndrojė edhe tė paktėn pėr 15 vjet larg Bashkimit Europian. Kėshtu deklaroi nė njė intervistė pėr "Dojēe Vele", ambasadori i Misionit tė BE-sė nė Tiranė, Lutz Salzman. "Pėr t“u bėrė anėtar i BE-sė, njė shtet duhet tė kalojė disa faza zhvillimi. Pra faza e parė ėshtė Marrėveshja e Stabilizim-Asociimit. Me Shqipėrinė ende nuk e kemi nėnshkruar kėtė Marrėveshje, dhe kjo varet edhe nga zgjedhjet e vitit tė ardhshėm. Pra do tė presim rezultatet e zgjedhjeve pėrpara se tė vendosim. Nėse arrijmė me tė vėrtetė ta nėnshkruajmė kėtė Marrėveshje, vjen faza e dytė, ajo e implementimit tė kėsaj Marrėveshjeje, fazė kjo qė zgjat disa vite. Pastaj do tė pėrpilojmė njė raport pėr tė verifikuar nėse Shqipėria i ka plotėsuar kriteret pėr t“u bėrė kandidate pėr antarėsim nė BE. Fazė kjo nė tė cilėn ndodhet momentalisht Turqia. Pra i gjithė ky proces, qė sigurisht varet edhe nga bashkėpunimi pozitiv i vetė Shqipėrisė me BE, do tė zgjasė tė paktėn 15 vjet. Por ne kemi thėnė me kohė se dyert e BE-sė janė tė hapura pėr Shqipėrinė dhe se duam ta ndihmojmė kėtė vend. Pėr kėtė arsye dėshirojmė tė nėnshkruajmė edhe Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit. Salzman i pyetur nėse sheh pėrparime nė procesin e demokratizimit nė vend, u pėrgjigj: Fatkeqėsisht jo. Vendet e BE-sė dhanė pėrpara pak ditėsh njė deklaratė, nė tė cilėn shprehin pakėnaqėsinė e tyre mbi procesin e reformave nė Shqipėri, sidomos atė tė kodit zgjedhor, por edhe nė fusha tė tjera si kriminalitetin, korrupsionin, lirinė e shtypit dhe zbatimin e ligjit. Kjo deklaratė mbėshtetet edhe nga SHBA dhe OSBE-ja. Ne jemi tė gjithė tė pakėnaqur qė procesi i demokratizimit nuk mbėshtetet siē duhet nga politika shqiptare." Pėrsa u pėrket marrėdhėnieve mes liderėve kryesorė tė politikės, Nano e Berisha, Salzman tha se kjo marrėdhėnie nuk e ndihmon vendin. "Kėta dy politikanė vijnė nga periudha e komunizmit dhe si sjellja ashtu edhe mentaliteti i tyre ndikohen ende nga kjo frymė. Mentaliteti i tyre i vjetėr del nė pah kur shohim se ndonėse ndėrkohė punojnė pėr njė sistem demokratik, ata pėrpiqen qė ta koncentrojnė tė gjithė fuqinė tek partitė e tyre duke e bllokuar kėshtu procesin e demokratizimit". Salzman deklaroi se shpreson qė zgjedhjet e vitit 2005 tė zhvillohen sipas standardeve europiane, por pritet konsensusi pėr reformėn zgjedhore. ro/ro (BalkanWeb)

 3. #103
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  16 Personen erhalten Strafen, weil sie dem Albanischen Staate 428 Millionen Lek aus Touristischen Investitionen schulden.

  Das ist ca. 3,5 Millionen €

  Dies bedeutet zugleich, das die Tourisik Politik in Albanien zusammen gebrochen ist! Ausserdem hat der Club Med sein Investment in Kakamone abgesagt und jetzt werden die Politiker vor vor den nächsten Parlaments Wahlen in 2005, noch versuchen, möglichst viele Grundstücke zu stehlen mit Phantasie Projekten.

  Faqja 6 - EKONOMI

  Shtator 19, 104

  PENALIZOHEN 16 PERSONA TE STIMULUAR

  Fshatrat turistike, 428 milion lekė borxh shtetit
  "Politika nė varėsi tė njė ekonomie kriminale"

  Mirvjena Dizdari

  Rreth 16 subjekte private janė debitore ndaj buxhetit tė shtetit, rreth 428 milionė lekė. Njė pjesė e tyre nuk kanė arritur tė kryejnė pagesat pėr qira trualli, ndėrsa njė pjesė tjetėr kanė bėrė vetėm shlyerje tė pjesshme. Kėto subjekte, duke mbajtur titullin "person i stimuluar", kanė pėrfituar padrejtėsisht nga doganat dhe tatimet

  LAJMI

  Kėshilli i Zhvillimit tė Turizmit ka kėrkuar ndjekje penale pėr disa subjekte qė kanė ushtruar veprimtarinė e tyre turistike nėn titullin "person i stimuluar", duke shkelur marrėveshjen dypalėshe. Sipas tė dhėnave zyrtare, deri tani janė dorėzuar akt-paditė nė gjykatė pėr disa subjekte, ku kėrkohet zgjidhja e marrėveshjeve dhe pagimi i detyrimeve qė ata kanė deri mė sot. Ndėrkohė, 16 subjekte, nuk kanė zhvilluar veprimtarin e tyre, brenda afateve tė pėrcaktuara nė marrėveshje, si dhe nuk kanė respektuar, kushtet urbanistike dhe projekteve tė miratuara pėr veprimtaritė e stimuluara turistike nga Kėshilli i Zhvillimit tė Turizmit. Tė njėjtat subjekte nuk kanė arritur tė kryejnė pagesat e pėrcaktuara pėr qera trualli, ose kanė bėrė pagesa tė pjesshme. Tė dhėnat tregojnė se nė total, borxhi i akumuluar nė vite, qė kėto subjekte i kanė buxhetit tė shtetit, ka arritur nė rreth 428 milionė lekė. Pėr ato subjekte tė cilėt nuk kanė bėrė asnjė pagesė, Kėshilli i Zhvillimit tė Turizmit ka vendosur, t'i hiqet titulli "Person i Stimuluar", tė bėhet pagim detyrimi me proces zgjedhor, si dhe tė fillohen procedurat pėr kallzim penal. Deri tani, janė dorėzuar akt- paditė nė gjykatė, pėr zgjidhjen e marrėveshjeve dhe pagimin e detyrimeve. Ndėrsa pėr subjektet tė cilėt kanė bėrė pagesė tė pjesshme u ėshtė lėnė 15 ditė kohė pėr pagesėn e plotė tė detyrimit tė qerasė.

  Shkeljet
  Pėr subjektet tė cilat kanė zhvilluar struktura me shkelje urbanistike, u janė ndėrprerė tė drejtat e pėrfituara nga titulli "person i stimuluar". Kėtu pėrfshihen edhe njė pjesė e subjekteve qė zhvillojnė struktura tė miratuara pėr fshatra turistikė, tė cilėve Kėshilli i Zhvillimit tė Turizmit i dha mundėsinė e ridimensionimit nėpėrmjet marrjes sė lejeve konform rregullores sė urbanistikės. KZHT-ja ka vendosur qė kėtyre subjekteve t'u lihet edhe njė muaj kohė pėr miratimet nė Qark dhe KRRTRSH, nė tė kundėrt do tė fillojnė procedurat pėr heqjen e titullit. Disa subjekte dhe pse kanė nėnshkruar marrėveshje, nuk i kanė zhvilluar ato, duke pėrfituar padrejtėsisht nga Doganat dhe Tatimet. Pėr kėto subjekte u vendos qė t'u hiqet titulli si dhe tė merret informacion pranė Doganave dhe Tatimeve pėr sasinė e pėrfitimit. Pėr kėto subjekte do tė procedohet pėr zgjidhje tė marrėveshjeve si dhe do tė kompensojnė sasinė e pėrfituar nga shteti.


  Nano kėrkoi qė tė mblidhen borxhet

  Nė janar tė kėtij viti, nė mbledhjen e KRRTRSH-sė, kryeministri Fatos Nano kėrkoi qė tė pėrfundojė procesi i pagesės sė detyrimeve tė prapambetura financiare nga subjekti "Person i Stimuluar", tė identifikuara nga Ministria e Rregullimit tė Territorit dhe Turizmit. Ndėrsa, KZHT-sė, iu la detyrė qė tė shqyrtonte me pėrparėsi rikonceptimin e strukturave turistike dhe tė respektimit tė detyrimeve ligjore pėr personat e stimuluar dhe tė merrte vendimet pėrkatėse. Kryeministri Nano kėrkoi qė Drejtoria e Tatimeve tė vjelė TVSH-tė, si dhe Drejtoria e Doganave tė vjelė taksat pėr tė gjithė faturat. "Ai qė nuk do t'i bėjė nuk do tė jetė mė nė marrėdhėnie kontraktore me shtetin. Pra, do tė zgjidhet kontrata dhe do tė ketė njė vendimarrje tjetėr pėr atė zonė", ka theksuar Nano, nė janar tė kėtij viti.

 4. #104
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Dem Bin Laden Geldwäscher und Verbrecher Nikolle Lesi, soll die Immunität des Parlemenst Abgeordneten genommen werden.


  Prokurori i ēėshtjes kėrkon heqjen e imunitetit tė deputetit Nikollė Lesi
  Lajmi i ores 12:30 PM
  TIRANE (20 Shtator) - Pėrfaqėsuesi i Prokurorisė sė Pėrgjithshme, Artur Selmani, kėrkoi sot heqjen e imunitetit tė deputetit Nikollė Lesi, pas padisė sė ngritur ndaj tij nga bashkėshortja e Kryeministrit, Xhoana Nano pėr "fyrje" dhe "shpifje". Nė seancėn e sotme gjyqėsore Kolegji Penal i Gjykatės sė Lartė dėgjoi pretendimet e avokates sė palės paditėse, Evelina Qirjako. Sipas saj, Lesi ka konsumuar veprėn penale tė fyerjes dhe shpifjes ndaj znj. Nano nė disa shkrime tė botuara nė gazetėn e tij "Koha Jonė". Tė njėjtin qėndrim ka mbajtur edhe prokurori Selmani, i cili ka kėrkuar heqjen e imunitetit tė deputetit Lesi, pėr shkak tė konsumimit prej tij tė veprės penale. Nė seancėn e sotme nuk kishte asnjė pėrfaqėsues nga pala e paditur. Kolegji Penal i Gjykatės sė Lartė vendosi tė shpallė vendimin pėr kėrkesėn e prokurorit nė datėn 24 Shtator. ro/ro(Balkanweb)

 5. #105
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Transparenty, stellt fest das BiH ziemlich korrupt ist.

  Das ist doch lächerlich, denn sowas weiss jeder.


  Survey Suggests Many View Bureaucracy as Corrupt in BiH

  20/09/2004

  SARAJEVO, Bosnia and Herzegovina (BiH) -- A survey conducted by Transparency International BiH (TIBH) suggests much of the public perceives bureaucracy as corrupt. TIBH presented the results at a news conference in Sarajevo on Friday (17 September). Officials said 55 per cent of those polled believe there is corruption in the BiH government, 58 per cent in the entity governments and 52 per cent in the BiH presidency. Political parties are also considered corrupt: cited in particular were the nationalist Bosniak Party of Democratic Action and the Serb Democratic Party. According to TIBH, the results were not very different from a similar survey conducted last year.

  In other news Friday, the World Bank board reviewed a new Country Assistance Strategy for BiH, envisioning between $100m and $180m for projects over the next three years. The financing will be used mainly to strengthen the country's economic performance and reduce its dependence on foreign aid. (PBS BiH - 19/09/04; Nezavisne novine - 18/09/04; World Bank Web site - 17/09/04)

 6. #106
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Solana besucht die "entartete" Verbrecher Republik Kosovo am 28.9.04.

  Dann muss er halt wieder mit diesen primitiven "entarteten"* UCK Politik Verbrechern sprechen.


  Original Worte von Solana.

  Grupi i Kontaktit pėr Kosovėn: Serbėt tė marrin pjesė nė zgjedhje
  Lajmi i ores 11:40 AM  Pamje nga Prishtina
  PRISHTINE (23 Shtator) - Mėnyra mė e mirė dhe e vetme pėr zgjidhjen e problemeve tė serbėve tė Kosovės ėshtė qė ata tė marrin pjesė nė zgjedhjet e ardhshme, thuhet nė deklaratėn e pėrbashkėt tė bėrė publike pas takimit tė mbrėmshėm tė drejtorėve politikė tė ministrive tė punėve tė Jashtme nga vendet anėtare tė Grupit tė kontaktit pėr Kosovėn. Ata u bėnė thirrje tė gjitha institucioneve nė tė gjitha nivelet, veēanėrisht kryetarėve tė komunave dhe Shėrbimit policor tė Kosovės tė bėjnė ēmos qė tė sigurojnė liri tė lėvizjes sė tė gjithė banorėve tė Kosovės, veēanėrisht tė serbėve tė Kosovės dhe personave tė zhvendosur, qė t'iu jepet mundėsia qė tė kthehen nė shtėpitė e tyre. Pėrfaqėsuesit e Grupit tė kontaktit shfaqėn shpresė pėr pėrparim konkret nė procesin e decentralizimit tė Kosovės, tė cilin e filloi UNMIK-u dhe u bėri thirrje serbėve tė Kosovės tė marrin pjesė nė punėn e Grupeve punuese pėr reforma nė administratėn lokale. Grupi i kontaktit shprehu mbėshtetje tė bisedimeve ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės me pjesėmarrje tė pėrfaqėsuesve tė institucioneve kalimtare tė Kosovės, pėrfaqėsuesve tė bashkėsive tė Serbėve tė Kosovės dhe tė UNMIK-ut nė vend dhe nė kohė tė pranueshme pėr tė gjithė. ro/ro (QIK/BalkanWeb)

 7. #107
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Der Deutsche Botschafter in Mazedonien lobt die Regierung, frü den Kampf gegen das Organisierte Verbrechen


  German Diplomat Praises Macedonia's Progress Against Organised Crime

  24/09/2004

  SKOPJE, Macedonia -- German Ambassador to Macedonia Irene Hinrichsen praised authorities Thursday (23 September) for bolstering the fight against organised crime. Hinrichsen and Macedonian Interior Minister Siljan Avramovski signed a protocol on Germany's donation of technical equipment -- worth a total of 144,000 euros -- to the ministry's anti-drug unit. The donation includes several vehicles, computers and digital cameras. Hinrichsen reiterated that the fight against organised crime is a key factor in Macedonia's EU integration process. (Makfax, MIA - 23/09/04)

  http://www.setimes.com/cocoon/setime...04/09/24/nb-03

 8. #108
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Wir die illegale Privaitisierung im Kosovo forciert, wo sogar eine bekannte Englische Zeitung von "Landraub" spricht.

  Der UN ist in keinerleiweise erlaubt, irgendetwas im Kosovo zu privaitiseren, ohne Zustimmung von Belgrad.  http://www.guardian.co.uk/comment/st...309037,00.html

  Comment

  The spoils of another war

  Five years after Nato's attack on Yugoslavia, its administration in
  Kosovo is pushing through mass privatisation

  Neil Clark
  Tuesday September 21, 2004
  The Guardian

  'Wars, conflict - it's all business," sighs Monsieur Verdoux in Charlie
  Chaplin's 1947 film of the same name. Many will not need to be convinced
  of the link between US corporations now busily helping themselves to
  Iraqi state assets and the military machine that prised Iraq open for
  global business. But what is less widely known is that a similar process
  is already well under way in a part of the world where B52s were not so
  long ago dropping bombs in another "liberation" mission.
  The trigger for the US-led bombing of Yugoslavia in 1999 was, according
  to the standard western version of history, the failure of the Serbian
  delegation to sign up to the Rambouillet peace agreement. But that holds
  little more water than the tale that has Iraq responsible for last
  year's invasion by not cooperating with weapons inspectors.
  The secret annexe B of the Rambouillet accord - which provided for
  the military occupation of the whole of Yugoslavia - was, as the Foreign
  Office minister Lord Gilbert later conceded to the defence select
  committee, deliberately inserted to provoke rejection by Belgrade.
  But equally revealing about the west's wider motives is chapter
  four, which dealt exclusively with the Kosovan economy. Article I (1)
  called for a "free-market economy", and article II (1) for privatisation
  of all government-owned assets. At the time, the rump Yugoslavia - then
  not a member of the IMF, the World Bank, the WTO or European Bank for
  Reconstruction and Development - was the last economy in
  central-southern Europe to be uncolonised by western capital. "Socially
  owned enterprises", the form of worker self-management pioneered under
  Tito, still predominated.
  Yugoslavia had publicly owned petroleum, mining, car and tobacco
  industries, and 75% of industry was state or socially owned. In 1997, a
  privatisation law had stipulated that in sell-offs, at least 60% of
  shares had to be allocated to a company's workers.
  The high priests of neo-liberalism were not happy. At the Davos
  summit early in 1999, Tony Blair berated Belgrade, not for its handling
  of Kosovo, but for its failure to embark on a programme of "economic
  reform" - new-world-order speak for selling state assets and running the
  economy in the interests of multinationals.
  In the 1999 Nato bombing campaign, it was state-owned companies -
  rather than military sites - that were specifically targeted by the
  world's richest nations. Nato only destroyed 14 tanks, but 372
  industrial facilities were hit - including the Zastava car plant at
  Kragujevac, leaving hundreds of thousands jobless. Not one foreign or
  privately owned factory was bombed.
  After the removal of Slobodan Milosevic, the west got the
  "fast-track" reforming government in Belgrade it had long desired. One
  of the first steps of the new administration was to repeal the 1997
  privatisation law and allow 70% of a company to be sold to foreign
  investors - with just 15% reserved for workers. The government then
  signed up to the World Bank's programmes - effectively ending the
  country's financial independence.
  Meanwhile, as the New York Times had crowed, "a war's glittering
  prize" awaited the conquerors. Kosovo has the second largest coal
  reserves in Europe, and enormous deposits of lignite, lead, zinc, gold,
  silver and petroleum.
  The jewel is the enormous Trepca mine complex, whose 1997 value was
  estimated at $5bn. In an extraordinary smash and grab raid soon after
  the war, the complex was seized from its workers and managers by more
  than 2,900 Nato troops, who used teargas and rubber bullets.
  Five years on from the Nato attack, the Kosovo Trust Agency (KTA),
  the body that operates under the jurisdiction of the UN Mission in
  Kosovo (Unmik) - is "pleased to announce" the programme to privatise the
  first 500 or so socially owned enterprises (SOEs) under its control. The
  closing date for bids passed last week: 10 businesses went under the
  hammer, including printing houses, a shopping mall, an agrobusiness and
  a soft-drinks factory. The Ferronikeli mining and metal-processing
  complex, with an annual capacity of 12,000 tonnes of nickel production,
  is being sold separately, with bids due by November 17.
  To make the SOEs more attractive to foreign investors, Unmik has
  altered the way land is owned in Kosovo, allowing the KTA to sell
  99-year leases with the businesses, which can be transferred or used as
  loans or security. Even Belgrade's pro-western gov ernment has called
  this a "robbery of state-owned land". For western companies waiting to
  swoop, there will be rich pickings indeed in what the KTA assures us is
  a "very investor-friendly" environment. But there is little talk of the
  rights of the moral owners of the enterprises - the workers, managers
  and citizens of the former Yugoslavia, whose property was effectively
  seized in the name of the "international community" and "economic
  reform".
  As the corporate takeover of the ruins of Baghdad and Pristina
  proceeds apace, neither the "liberation" of Iraq nor the "humanitarian"
  bombing of Yugoslavia has proved Chaplin's cynical anti-hero to be
  wrong.

  . Neil Clark is a writer and broadcaster specialising in Balkan affairs
  ngc66798@hotmail.com

  Guardian Unlimited C Guardian Newspapers Limited 2004

 9. #109
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Auf der kurzen Autobahn von Durres nach Tirana gab es in kurzer Zeit jetzt 60 Auto Unfälle mit 20 Toden.  Autostrada Tiranė-Durrės 60 aksidente, 20 me vdekje
  Autostrada Tiranė-Durrės me tė drejtė ėshtė quajtur edhe si autostrada e vdekjes. Statistikat e aksidenteve nė kėto vite i ngjajnė njė lufte tė vėrtetė. Megjithėse nė krahasim me vitet e tjera, nga statistikat e servirura nga Ministria e Rendit, ėshtė folur pėr njė ulje tė ngjarjeve tė rėnda nė kėtė segment, pėr kėtė vit mėsohet se nė autostradėn Tiranė-Durrės janė regjistruar rreth 60 aksidente, nga tė cilat 20 me vdekje. Problematike pėr punonjėsit e Policisė Rrugore, qė mbikėqyrin kėtė segment rrugor, mbet

 10. #110
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Die Bedingungen für Mazedoniein für die Aufnahme in die NATO sind vor allem

  A) Wirtschafts Wachstum und Entwicklung
  B) Kampf gegen das Organisierte Verbrechen. Justiz und POlizei Reform


  http://www.realitymacedonia.org.mk/w...e.asp?nid=3705

LinkBacks (?)

 1. 22.05.2012, 19:14

Ähnliche Themen

 1. SRPSKA ESTRADA (VESTI)
  Von sky im Forum Musik
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 18.05.2009, 19:37
 2. Da?i?: Dobre vesti oko viza
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 12.05.2009, 01:00
 3. Antworten: 99
  Letzter Beitrag: 01.08.2008, 16:04
 4. Najludje vesti iz 2005.
  Von BitterSweet im Forum Rakija
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.01.2006, 03:37
 5. Vijesti - Vesti
  Von Denis_Zec im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 03.10.2004, 12:02