BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 13 von 49 ErsteErste ... 39101112131415161723 ... LetzteLetzte
Ergebnis 121 bis 130 von 490

Nachrichten-News-Vesti-Lajme-Ştiri-Nea

Erstellt von Mare-Car, 14.07.2004, 23:09 Uhr · 489 Antworten · 37.711 Aufrufe

 1. #121
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Europa gibt Alarm, das die Albaner verarmen!

  Bereits 50% der Albaner, müssen mit 1,50 € pro Tag auskommen usw..  Alarm i FAO-s per nivelin e varferise; Shqiptaret nder me te varferit ne Europe
  Lajmi i ores 1:30 PM

  arkiv
  TIRANE (12 Tetor) - Shqiptaret, nder njerezit me te varfer ne Europe. Ky ka qene alarmi qe FAO ka dhene ne raportin e paraqitur ne OKB per gjendjen ekonomike te shqiptareve dhe Shqiperise. Sipas ketij raporti, Shqiperise do t'i nevojiten 17 miliarde euro, kryesisht investime te huaja dhe rritje stabile te zhvillimit ekonomik, qe te zbusin varferine deri ne vitin 2015. Sipas rekomandimeve te OKB per ushqim dhe bujqesi (FAO) shqiptaret jane nder me te varferit ne Evrope, sepse jane per 25 per qind nen kufirin e varferise absolute. Pothuajse gjysma e shqiptareve jetojne me te ardhura prej vetem 1,6 euro per nje dite, e qe te zvogelohet varferia per 50 per qind, Qeverise shqiptare i nevojitet te gjeje burime plotesuese per financim dhe per mbeshtetjen e rritjes se vazhdueshme te bruto prodhimit vendor (BPV) prej 6,5 per qind deri ne vitin 2015. "Varferia nuk duhet te nderlidhet vetem me nivelin e te ardhurave, por edhe me indikatoret tjere qe kane te bejne me nivelin e arsimit, shendetesise, dhe barazise se gjinive", theksohet ne raport, ku i behet thirrje Qeverise se Shqiperise qe me shume te bazohet ne politiken e promovimit te zhvillimit, sesa ne ndihmen ekonomike, te investoje ne infrastrukture dhe ta kufizoje ekonomine "e perhimte" bm/bm (BalkanWeb)

 2. #122
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Die heutigen Nachrichten bringen wieder Hammer harte Storys in Albanien

  A) Die EU reduziert die Hilfe für Albanien um die Hälfte.

  B) Die Mafia erhielt von einem Registrierungs Büro 300 neue Geburts Scheine., damit Kriminelle neue Namen erhalten.


  , independent daily.

  14/10/2004  ---EU reduces aids to Albania by half.

  -T-Registry office chief sells 300 birth certificates to criminals.

  Malaj pėrfundoi dje negociatat me KE. Nga 59 milionė euro pėr 2000-2004, pėr 2005 akordohen 16 milionė

  BE mė pak ndihma pėr Shqipėrinė


  Florian Papadhimitri

  TIRANĖ-Ndihmat ekonomike qė jepen pėr Shqipėrinė nga ana e Bashkimit Europian kanė pėsuar njė ulje nga viti nė vit. Kėshtu pėr vitin qė vjen granti i akorduar nga Komisioni Europian ėshtė 16 milionė euro, ndėrsa kredia ėshtė 9 milionė euro, nė njė kohė kur mesatarisht ēdo vit janė akorduar rreth 59 milionė euro. Shumat qė janė akorduar pėr Shqipėrinė janė bėrė tė ditura dje pasdite nga zyrtarė tė Ministrisė sė Financave, pas pėrfundimit tė takimit qė pati ministri Arben Malaj me Misionin e Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Ekonomisė dhe Financave tė Komisionit Europian.

  http://www.shekulli.com.al/index.php...s&newsID=56936

  Ministri Blushi propozon shkarkimin e Alfred Shkurtit nga detyra. 300 ēertifikata u shitėn prej tij nė treg tė zi

  Shefi i Gjendjes Civile u shiti 300 ēertifikata kriminelėve

  http://www.shekulli.com.al/index.php...s&newsID=56916

 3. #123
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  14 Tote und 33 Schwer Verletzte bei einem Buss Unglück in Albanien bei Pukes!


  Bilanci i aksidentit tragjik ne afersi te Pukes; 14 te vdekur, 33 te plagosur
  Lajmi i ores 5:50 PM

  Arkiv
  TIRANE (14 Tetor) - Ndryshon serish bilanci i viktimave te aksidentit tragjik te ndodhur ne fshatin Gjegjan. Nga spitali i Pukes mesohet se flitet per 14 te vdekur qe ndodhen ne morg dhe 33 te plagosur. Tashme pritet te behet identifikimi i viktimave. Deri tani eshte identifikuar vetem shoferi i benzit me te cilin u perplas autobusi. Ai quhet Nikolle Xhafa dhe eshte nga qyteti i Pukes. Mesohet gjithashtu se ne spitalin e Pukes kane mbetur vetem 4-5 te plagosur, pasi te tjeret kane nisur te transportohen drejt Tiranes me helikoptere apo autoambulanca. Ministri i Shendetesise Leonard Solis tha se ne Spitalin Ushtarak kane mberritur edhe dy te plagosur te tjere. ro/ro (BalkanWeb)

 4. #124
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Albanische Politiker stahlen 660.000 $

  Vor allem in folgenden Admintrationen:

  Arbeits-, Turistik-, Transport Minsterium und den Präfekturen von Vlore und Durres. Weiterhin durch Mitarbeiter des Albanischen Geheimdienstes SHIS, welche bekanntlich vom CIA bei Durres ausgebildet werden und dem CIA unterstellt sind.


  , independent daily.

  15/10/2004

  -The death abyss, 51 victims.

  -The tenders, 660 thousand dollars of abuses.


  Sipas raportit tė KLSH-sė administrata shtetėrore ka abuzuar me procedurat e prokurimit publik

  Tenderat, 660 mijė USD abuzime

  Kėrēuku: Nga 317 tendera tė kontrolluar, 204 prej tyre rezultojnė me shkelje

  A.Rama

  Po kėshtu edhe nė ministritė e Transporteve, Drejtėsisė, Punės dhe e Ēėshtjeve Sociale, Ministrinė e Turizmit, SHISH dhe bashkitė e Durrėsit dhe Vlorės

  http://www.shekulli.com.al/index.php...a82df5b84a2ad3

 5. #125
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Terroristen Boss Idajet Beqiri, will Fatos Nano gerichtlich belangen und fordert Schadens Ersatz.

  Fakt ist, das dieser Verbrecher und Kollegen u.a. mit gefälschten Pässen reisten.


  ANA leader to press slander charges against Albanian Prime Minister
  Tirana, October 14, 2004 - The leader of Albanian National Unity Party and political leader of the Albanian National Army (ANA), Idajet Beqiri, will sue the Albanian Prime Minister Fatos Nano because of his recent statement that Beqiri's party has been involved in illegal trade.

  Beqiri is demanding EUR 166.000 compensation for alleged slander, the western news agencies reported.

  Beqiri was arrested in Germany last year upon request of Albanian authorities. He was extradited to Albania six months later. He was charged for instigating national hatred and orchestrating violence in Macedonia.

  In July this year, the court in Tirana confirmed the charges pressed by the Prosecution. The court ruled that he incited ethnic hatred in Macedonia and supported the so-called Albanian National Army (ANA), declared by the UNMIK as terrorist organization.

  He was sentenced to 18 months in prison, however, only one month later, he was set free. The court took into account the time served in a prison in Germany.
  Source: Makfax

  http://www.southeasteurope.org/subpa...head=hl&site=1

 6. #126
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Albanien benötigt lt. UN Bericht 22 Milliarden um Armut, Hunger und Krankheiten der stark ansteigenden Bevölkerung zu verhindern!

  search (advanced) ALBANIA

  Albania needs USD 22 billion to cope with poverty, hunger and diseases until 2015, says a report of the Albanian Government, which has been published today with the help of the UN Development Program (UNDP).According to the report, 25.4% of the population of the country live on the verge of poverty with less than USD 2 per day. Most of the poor people in Albania are young – below 21.

  Source: FOCUS News Agency


  http://www.southeasteurope.org/index.php?site=1

  Das ist dann wieder ein gutes Geschäft für die Albanischen Mafia=Politiker!

 7. #127
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Der Rücktritt des Mafia Transport Ministers Spartak Poci wird gefordert in Albanien.
  Er war ja auch mal Innenminister und dann mussten ihm die Griechen seinen geklauten Mercedes wegenehmen im Frühjahr 1999!

  Er ist zuständig für die Verträge mit Hochtief und der Albanian American Top Verbrecher Bande.

  Deputeti i PS i mbėshtetur edhe nga Koja e Dedja ka kėrkuar ndryshime tė shpejta nė kabinetin qeveritar

  Braēe: Poēi tė japė dorėheqjen

  “S’mund t’i tėrheqim votuesit zvarrė me aksidente tragjike. Poēi duhet tė mbajė pėrgjegjėsi dhe tė japė dorėheqjen”

  Darina Tanushi

  TIRANĖ – Ministri i Transporteve Spartak Poēi duhet tė japė dorėheqjen. Kėtė deklaratė e ka bėrė dje, deputeti socialist Erion Braēe nė fund tė mbledhjes sė grupit parlamentar. Ai ka kėrkuar gjithashtu edhe ndryshime tė menjėhershme nė qeveri. Duke iu drejtuar kryetarit tė grupit parlamentar Gramoz Ruēi, Braēe ėshtė shprehur se “jemi nė pikėn mė tė ulėt tė shfaqjes sonė pėrpara opinionit publik”. Edhe kryetari erdhi nė mbledhjen e grupit dhe tha se duhen ndryshime, kjo edhe nė funksion tė njė skeme elektorale. Ndryshimet duhen bėrė tani, mėsohet tė ketė thėnė Braēe, dhe jo nė dhjetor apo nė janar, pėr tė korrigjuar ato qė janė bėrė gabim nė kėto tetė muaj. Pikėrisht nė pikėn, ku gjithmonė deputetėt diskutojnė pėr ēėshtje tė ndryshme, Braēe ka pėrfituar nga rasti tė bėjė njė analizė tė ngjarjes sė fundit, aksidentit qė ndodhi nė Fushė Arrėz, ku humbėn jetėn 15 gjimnazistė kosovarė dhe dhjetėra tė tjerė u plagosėn. Ai ka thėnė se ngjarja e javės qė shkoi, pavarėsisht nga ē’themi ne na vė nė njė pozitė tė vėshtirė pėrballė opinionit publik. “Reagimi nga ana e qeverisė pas kėsaj ngjarje nė njė mėnyrė kaq paqėsore nuk ėshtė njė qėndrim i drejtė nė sytė e opinionit publik”,-tha ai. Pėrveē falenderimit pėr strukturat e Ministrisė sė Rendit Publik dhe spitaleve qė ishin nė gatishmėri tė plotė ditėn e ngjarjes, Braēe ėshtė shprehur se nuk reagojmė atėherė kur duhet reaguar dhe nė mėnyrėn e duhur pėr tė parandaluar ngjarje tė duhura. Siguria nė rrugėt tona ėshtė mizerabėl, ka thėnė Braēe dhe problemi ka thėnė ai ėshtė se aksidentet janė shtuar, edhe pse viktimat, sipas tij janė mė pak. Braēe, i mbėshtetur edhe nga deputetė tė tjerė se Gjergji Koja, Taulant Dedja apo deputeti i zonės Shyqyri Duraku, ėshtė shprehur se edhe vjet ėshtė ngritur problemi i rrugėve dhe pėrsėri mbetet i njėjti problem. Braēe nuk ka folur pėr pėrgjegjėsi direkte tė ministrit nė ngjarjen e fundit, por ėshtė shprehur se nėse “atij nuk ia ndien, unė po i kėrkoj qė minimalisht tė japė dorėheqjen”. Ka ardhur momenti qė tė mbahen pėrgjegjėsi individuale qė burojnė nga mandate individuale dhe tė mos mbahen peng tė gjithė votuesit. Ka ardhur momenti qė gjithkush tė mbajė pėrgjegjėsinė e tij, mėsohet tė jetė shprehur Braēe. Braēe ka kėrkuar qė tė pėrdoren edhe fondet rezervė pėr tė rikthyer sigurinė nė rrugė, pėr vendosjen e parmakėve anash rrugėve nacionale. Po kėshtu ai ka kėrkuar aksion kombėtar nga qeveria me tolerancė zero pėr prishjen e ndėrtimeve pa leje buzė rrugėve nacionale. “Sa kohė qė kemi marė njė mandat, qoftė ky ekzekutiv apo qoftė ky legjislativ, vjen njė moment qė ne s’mund t’i marrim votuesit tanė zvarrė, duke shpėrdoruar mandatin edhe nė mėnyrė tė tillė me ngjarje tragjike. Natyrisht qė nuk i shkon pėrgjegjėsia direkt asnjė institucioni shtetėror. Nuk mendoj as si Berisha, as ai ai zotėria tjetėr qė bėn sot rolin e presidentit tė Republikės, por siguria nė rrugė dhe gjendja nė disa akse rrugore lė shumė pėr tė dėshiruar dhe ka sjellė shumė pasoja tragjike”, -ėshtė shprehur pas mbledhjes Braēe. Ai shtoi se, “buxheti i shtetit dhe taksapaguesit shqiptarė japin goxha fonde pėr kėtė sektor, normalisht tani duhet tė mbajė pėrgjegjėsi dikush. Unė kam propozuar dorėheqjen. Zoti Poēi nuk ishte aty, por normalisht do ta formalizoj edhe kur tė jetė prezent zoti Poēi. Por pėr mua zoti Poēi duhet tė mbajė pėrgjegjėsi dhe duhet tė japė dorėheqjen”. “Kam kėrkuar jo vetėm dorėheqjen e ministrit Poēi, por edhe dy-tre aksione prioritare tė qeverisė, pėr tė rikthyer sigurinė nė akset rrugore, duke filluar qė nga vėnia e parmakėve mbrojtės nėpėr akset rrugore, tė atyre tė rejave qė kemi ndėrtuar apo tė atyre tė tjerave qė kanė qenė tė ndėrtuara apo qė pėrbėjnė rrezik sot pėr lėvizjen e lirė”, -sqaroi deputeti socialist.  21/10/2004
  KATEGORIA: Politikė

  http://www.shekulli.com.al/index.php...s&newsID=57531

 8. #128
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  SA helfen Albanien bei Vernichtung von Chemiewaffen: Die USA wollen Albanien bei der Vernichtung seiner restlichen Chemiewaffenbestände aus der Zeit der kommunistischen Herrschaft helfen. Ein US-Expertenteam werde in Albanien sondieren, wie sich die 16 Tonnen Chemiematerial am besten zerstören lassen, teilte das Außenministerium in Washington am Freitag (Ortszeit) mit. "Albanien hat weder das Fachwissen noch die Mittel, um die Zerstörung selbst vorzunehmen", sagte ein Sprecher. Die Waffen stammten noch aus der Zeit des Kalten Krieges. Um welche Art von Chemikalien es sich handelt, gab er nicht bekannt. Mit der Vernichtung der Bestände komme Albanien seinen Verpflichtungen nach, die sich aus der Unterzeichnung der internationalen Chemiewaffenkonvention ergeben hätten.

  http://www.saar-echo.de/news.php?news_ID=14984

 9. #129
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  SA helfen Albanien bei Vernichtung von Chemiewaffen: Die USA wollen Albanien bei der Vernichtung seiner restlichen Chemiewaffenbestände aus der Zeit der kommunistischen Herrschaft helfen. Ein US-Expertenteam werde in Albanien sondieren, wie sich die 16 Tonnen Chemiematerial am besten zerstören lassen, teilte das Außenministerium in Washington am Freitag (Ortszeit) mit. "Albanien hat weder das Fachwissen noch die Mittel, um die Zerstörung selbst vorzunehmen", sagte ein Sprecher. Die Waffen stammten noch aus der Zeit des Kalten Krieges. Um welche Art von Chemikalien es sich handelt, gab er nicht bekannt. Mit der Vernichtung der Bestände komme Albanien seinen Verpflichtungen nach, die sich aus der Unterzeichnung der internationalen Chemiewaffenkonvention ergeben hätten.

  http://www.saar-echo.de/news.php?news_ID=14984

 10. #130
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Wahl Ergebnisse Kosovo

  Zgjedhjet 2004, OSBE: LDK fituese e zgjedhjeve, serbet pa vende ne parlament
  Lajmi i ores 4:00 PM

  arkiv
  PRISHTINE (25 Tetor) - Misioni i OSBE ne Prishtine ka shpallur sot ne mesdite rezultatet paraprake te zgjedhjeve parlamentare te 23 tetorit. Sipas News24, partia fituese e ketyre zgjedhjeve eshte LDK, partia e presidentit Rugova e cila renditet e para me 45,30 %, pas saj vjen partia e Haradinajt me 8,26 % , e treat per nga renditja eshte levizja "Ora" me 6,26 %, pastaj vijne SHDK me 1,81 %, KDTP fiton 1.58% dhe BED fiton 1 %, ndersa partite e tjera pjesmarrese ne zgjedhje fitojne 7.32%. Ne konferencen per shtypin, shefi i OSBE-se ne Prishtine, Paskal Fieski, ka vleresuar dhe njehere se zgjedhjet e se shtunes ne Kosove, kane qene te lira dhe demokratike. Me pas Fieski ka bere te ditur se levizja serbe ne Kosove, nuk fitoi asnje vend ne parlament, nderkohe qe serbet do te jene ne parlament me vende te rezervura. Pjesa me e madhe e serbeve bojkotoi zgjedhjet e pergjithshme ne Kosove, tek te cilat shumica shqiptare shpreson shkeputjen nga administrimi i OKB-se dhe fitimin e pavaresise. bm/bm (BalkanWeb)

LinkBacks (?)

 1. 22.05.2012, 19:14

Ähnliche Themen

 1. SRPSKA ESTRADA (VESTI)
  Von sky im Forum Musik
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 18.05.2009, 19:37
 2. Da?i?: Dobre vesti oko viza
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 12.05.2009, 01:00
 3. Antworten: 99
  Letzter Beitrag: 01.08.2008, 16:04
 4. Najludje vesti iz 2005.
  Von BitterSweet im Forum Rakija
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.01.2006, 03:37
 5. Vijesti - Vesti
  Von Denis_Zec im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 03.10.2004, 12:02