BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 23 von 49 ErsteErste ... 1319202122232425262733 ... LetzteLetzte
Ergebnis 221 bis 230 von 490

Nachrichten-News-Vesti-Lajme-Ştiri-Nea

Erstellt von Mare-Car, 14.07.2004, 23:09 Uhr · 489 Antworten · 35.403 Aufrufe

 1. #221
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Brittischer Botschafter Ricard Xhons: Vlore und Durres, sind mit Hilfe des Administration, des Zolls und der Polizei die Albanischen Zentralen für jede Art von Schmuggel und kriminellen Geschäften.

  E Shtune, 19 Mars 2005

  AMBASADORI ANGLEZ: VLORA DHE DURRESI, PORTA KU LEVIZIN TRAFIQET

  Ambasadori britanik ne vendin tone, Ricard Xhons, teksa vleresoi bashkepunimin mes paleve u ndal ne rendesine qe ka specializimi i punonjesve doganore e policore ne lufte kunder krimit per te dyja vendet. Ai ka theksuar se shume krime qe ndodhin ne Britanine e Madhe, si trafiku i droges, qenieve njerezore dhe municioneve lidhet me shqiptaret. "Vlora dhe Durresi,- tha titullari i ambasades britanike, Xhons,- jane portat nga ku levizin trafiqet ilegale". Prandaj ai e cilesoi teper te rendesishme veprimtarine e doganiereve dhe policeve shqiptare ne goditjen ndaj krimit te organizuar, jo vetem per Shqiperine, po dhe Britanine e Madhe. Gjithashtu, ai theksoi se pa nje administrate efikase qe te vjele te ardhura dhe te luftoje krimin, nuk ka shtet efikas dhe mundesi zhvillimi. "Vendi do te jete i varfer, nuk do te ece perpara dhe do te shkeputet nga pjesa tjeter e zhvilluar e botes."

  http://www.kohajone.com/lexo.php?id=31831

 2. #222
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Touristische Grundstücke in Albanien kosten ab 40 € bis 210 €!

  Zv/ministri i MRRTT tha se ēmimi fillestar do tė shumėzohet me tė gjithė koeficientėt qė ka bregdeti

  Tokat turistike, ēmimi minimal 40 euro

  D.Tanushi

  TIRANĖ – Zv/ministri i Rregullimit tė Territorit dhe Turizmit Artan Lame ka shpjeguar dje, para anėtarėve tė komisionit tė Ekonomisė dhe Financave mėnyrėn se si ėshtė llogaritur vlera e tokave turistike, e cila do tė pėrdoret pėr procesin e kthimit dhe kompensimit tė pronave ish-pronarėve. Pak kohė mė parė u llogarit se ēmimet e kėtyre tokave shkojnė nga 40 euro/m2 deri nė 210 euro/m2.

  http://www.shekulli.com.al/index.php...d4d802b9d6d28e

 3. #223
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Die Fatos Nano Mafia will natürlich möglichst spät Wahlen, weil man dann noch ein paar Millionen stehlen kann.


  Albania's Moisiu Urges Political Parties to Agree on Election Date

  24/03/2005

  TIRANA, Albania -- President Alfred Moisiu has again urged the leading political powers to agree on a date for parliamentary elections. The ruling Socialist Party wants to hold the vote sometime between 3 July and 3 August, while the opposition Democratic Party and others want it in June.

  Moisiu discussed the elections Wednesday with Council of Europe Congress President Giovanni Di Stasi. They agreed that the voting should be organised and conducted in line with European standards. (Albanian News - 24/03/05; Albanian government Web site - 23/03/05)

 4. #224
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Wie jetzt bewiesen wurde, arbeitete die grösste Pyramid Firma in Albanien mit dem Chef Vehbi Alimuca mit dem griechischen Geheimdienst zusammen. Der griechische Kontakt Mann, war vom Griechischen Geheimdienst Herr Apostolis Vavilis. U.a. wurde auch der Drogen Handel dirigiert. Diese Drogen Geschäfte werden unverändert vom Griechischen Geheimdienst mit organisiert. Inzwischen allerdings über die Ehefrau des PM Fatos Nano, seiner Frau Yaona.

  Diese Frau, welche im Albanischen Parlament schon als Griechische Agentin angegriffen wurde, baut obwohl aus einfachen Verhältnissen in Griechenland Appartments Blocks und kaufte 2004, 40 Luxus Mercedes Busse.


  GREQI, Vavilis interviste ne TV: Alimuca me propozoi bashkepunimin
  Lajmi i ores 9:10 AM

  Apostolis Vavilis
  ATHINE (28 Mars)- Mbreme rreth ores 11 te mbremjes, me oren greke, eshte transmetuar ne televizionet e shtetit fqinje intervista qe ish agjenti grek Apostolis Vavilis i ka dhene gazetarit Macis Triandafilopulos. Intervista eshte bere ne nje hotel luksoz ne Rome.Si pasoje e tensionit te madh ne te cilen eshte bere intervista, gazetari nuk arriti te nxjerre shume te dhena ne drite rreth ceshtjes se fajdeve. Vavilis gjate intervistes foli per kohen kur ishte i perfshire ne trafiqet e droges si dhe premtimin qe arkipeshkopi grek Kristopulos i kish bere per dhenien e 400 mije dollareve ne qoftese ai e ndihmonte per te fituar patriakanen e Jeruzalemit. Ne lidhje me marredheniet me ish bosin e firmes VEFA, Vavilis deklaroi se ishte Vehbi Alimuca ai qe kontaktoi me te i pari dhe qe i propozoi te bashkepunonte. Sipas ish agjentit gjithcka filloi kur Alimuca shkoi te firma e tij per te blere mjete sigurimi, makina te bilnduara etj. "Me pas-deklaron Vavilis- marredhenia jone u prish duke qene se Alimuca u lidh me nje ortak tjeter te quajtur Papailiu me te cilin ishte rene dakort per blerjen e nje anijeje per linjen Shqiperi-Greqi. Agjenti grek pohon se Alimuca e beri kete lidhje duke qene se xhaxhai i Papailiut ishte njeri me pozite dhe ishte pikerisht ky i fundit ai qe mundesoi nxjerrjen e lejes se qendrimit per Alimucen dhe familjen e tij. Pyetjes nese kishte marre leke nga ish bosi i VEFA-s, " njeriu me shume fytyra" iu pergjigj negativisht duke u shprehur se neqoftese do te ishte e kunderta ai dhe familja e tij nuk do te rronin ne varferi. Intervista e ish- agjentit grek shkaktoi reagime te shumta si ne qarqet greke te mediave ashtu dhe ne ato politike. em/em (NEWS24/Balkanweb)

 5. #225
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Albania should speed up the reforms in public administration, a European Commission’s report on the economic situation on the Western Balkans reads, Albanian media reported. Albania has achieved progress in collecting revenues in comparison to the last years, according to the report. However, the document points out that Albania needs to achieve progress in the implementation of laws and the fight against tax malpractices. The report claims that the “weak points” of Albania are its tax administration, malpractices and corruption.

  http://www.southeasteurope.org/index.php?site=1

  Immer das Selbe, über die Total kriminelle und korrupte Albanische Regierung

 6. #226
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  01. April 2005 Druckversion | Versenden | Leserbrief
  ----

  ALBANIEN

  Mehrere Tote bei Absturz eines US-Militärflugzeugs

  Beim Absturz einer US-Militärmaschine in Albanien sind mehrere Besatzungsmitglieder ums Leben gekommen. Das Transportflugzeug war bei einem Manöver in einer Gebirgsregion verunglückt. Die Ursache ist noch unklar.

  Tirana - Bislang wurden vier Leichen geborgen, an Bord waren insgesamt neun Menschen. Das meldeten albanische Fernsehsender heute Morgen. Die albanische Armee habe mit Hubschraubern Suchtrupps in der Nähe der Unfallstelle abgesetzt, die sich bei der Kleinstadt Gramsh - 100 Kilometer südöstlich von Tirana - befinde. Die Bergungsaktion werde jedoch durch Schneefall in der Gebirgsregion erschwert.

  Fernsehberichten zufolge war die C-130-Transportmaschine des US-Militärs gegen 22 Uhr Ortszeit abgestürzt. Sie hatte an einem gemeinsamen Manöver albanischer und US-amerikanischer Streitkräfte teilgenommen. Über die Unglücksursache gab es keine Angaben.

 7. #227
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Natürlich gab es wieder einmal einen Mega Skandal mit Fatos Nano bei der Beerdigung des Papstes.

  Kryeministri para se tė niste ceremonia ėstė ulur pėrkrah Moisiut nė vendin e presidentit tė Algjerisė

  Nano, skandal nė funeralin e Papės

  Kryeministri ėshtė ulur nė vendin e presidentit tė Algjerisė. Berisha: Incident i turpshėm

  Anila Rama

  TIRANE- Ajo qė pritej ndodhi. Incident i delegacionit shqiptar gjatė zhvillimit tė funeralit mortor tė Atit tė Shenjtė, papa Gjon Pali II nė Vatikan. Mosmarrėveshjet mes kryeministrit Fatos Nano dhe presidentit Alfred Moisiu pėr kryesimin e delegacionit, nuk janė shmangur as nė sheshin e Shėn Pjetrit, para se tė fillonte mesha e shenjtė. Sipas burimeve nga delegacioni shqiptar, kryeministri Nano, qė ka shkuar mė vonė se anėtarėt e tjerė tė delegacionit shqiptar, ėshtė ulur pėrkrah presidentit Alfred Mosiu, duke zėnė nė kėtė mėnyrė vendin qė ishte planifikuar pėr presidentin e Algjerisė, sipas rendit alfabetik. Vendi i presidentit tė Algjerisė kishte mebtur bosh ato minuta, pasi ky i fundit ėshtė paraqitur me vonesė nė ceremoni. Por zyrtarėt e protokollit dhe personeli i Vatikanit qė merrej me mbarėvajtjen e ceremonisė, kanė shkuar tek Nano, duke i kėrkuar qė ai tė ēohej qė aty dhe tė zinte vendin e planifikuar disa radhė mė poshtė, ku ishte vendosur pjesa tjetėr e delegacionit shqiptar me ish-presidentėt Sali Berisha, Rexhep Meidani dhe vajzėn e presidentit Moisiu, Mirela Moisiu. Ndėrsa ambsadori ynė nė Vatikan Zef Bushati ka qėndruar nė radhė me ambsadorėt e tjerė, duke i liruar kėshtu vendin vajzės sė Moisiut. Nano nė fillim nuk ka dashur tė lėvizė qė aty, por mė pas ėshtė detyruar qė tė boshatisė vendin qė nuk i takonte atij. Tė gjithė incidentin nė fjalė e konfirmon zyrtarisht vetėm ish-presidenti Sali Berisha. Gjatė mbėrritjes dje pasdite nė Rinas, Berisha, nuk tha detaje rreth incidentit, por tha se “ishte njė incident i turpshėm, por unė nuk dua t’ia ul vlerat ceremonisė madhėshtore tė Vatikanit”.

  Nano
  Ndėrkohė shefi i protokollit tė kryeministrit Nano, Taulant Balla, ka pohuar tė kundėrtėn e asaj qė tha Berisha. “Nuk ka pasur asnjė incident nė Vatikan. Kryeministri Nano ėshtė ulur me delegacionin shqiptar, ish-presidentėt Meidani e Berisha dhe vajzėn e presidentit Moisiu, Mirela Moisiu”, tha Balla. Bashkėshortja e kryeministrt Nano, Xhoana Nano, nuk ka marrė pjesė nė ceremoninė mortore. Ndėrkaq i pyetur pėr incidentin e mėsipėrm ish-presidenti Meidani nuk bėri asnjė koment. Ndėrkohė nga selia e Presidencės, nuk ka ka pasur asnjė informacin zyrtar, pėr tė konfirmuar atė qė kishte ndodhur nė Vatikan. Ambasadori ynė nė Romė, Pavli Zėri, ėshtė shprehur se protokolli i Vatikanit ėshtė shumė i rreptė dhe nuk mund tė lejohen incidente tė kėsaj natyre, pasi ata tė shoqėrojnė nė vendin ku duhet tė qėndrosh.

  09/04/2005
  KATEGORIA: Politike

  http://www.shekulli.com.al/index.php...fc27a4793f77db

 8. #228
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Die Gasleitung ist natürlich eine wichtige Sache für Albanien, welche nach Italien führen soll.

  Aber man befürchtet, das dies nur Wahl Propanda von Fatos Nano ist, denn alle echten Investoren haben praktisch das Land verlassen.


  Swiss EGL Company: Project Ready for Transeuropean Gas Pipeline

  TIRANA - A Swiss company presented Thursday in Tirana it plans to build an Euro 1.5 billion transeuropean natural gas pipeline from Greece to Italy, through Albania, to supply its four power plants in Italy, saying that the investment for the Albanian part of the project will amount to USD 554 million, local media reported Friday

 9. #229
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Gegen Kinder Schmugel stellt die OSCE der Presse ihr neues Programm vor in Tirana

  SCE Presence and UNICEF to present regional anti-trafficking report in Albania

  Subscribe to e-mail service print version Print version

  TIRANA, 12 April 2005 - A report on human trafficking in south-eastern Europe will tomorrow be presented to the Albanian media.

  'Trafficking in Human Beings in South Eastern Europe 2004 - Focus on Prevention' is a joint publication of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, the United Nations Children's Fund (UNICEF) and the United Nations Office of the High Commissioner for Human Rights (UNOHCHR).

  The report is aimed at helping all those interested in anti-trafficking activities understand current trends in human trafficking in south-eastern Europe and the regional and national activities undertaken to prevent trafficking and raise awareness of the issue. It reveals a number of obstacles to trafficking prevention in the region and recommends more effective solutions to the problem at regional and national levels.

  Media representatives are invited to attend the presentation at the Rogner Hotel in Tirana, at 11.00 on Wednesday, 13 April.

  http://www.osce.org/item/13820.html

 10. #230
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Die nächsten Parlaments Wahlen sind für Albanien besonders wichtig, das die OSCE


  ODIHR Director: forthcoming elections vital to democratic development of Albania

  Subscribe to e-mail service print version Print version

  TIRANA, 13 April 2005 - The forthcoming elections in Albania are an important step in the democratic development of the country and political parties must work together to realize this, the Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) said today at the end of a visit to Tirana.

  "Following a consensual electoral reform, the parties now need to work together to hold elections which would comply with OSCE commitments and international standards," said ODIHR Director Christian Strohal. "All stakeholders, politicians and officials alike share the responsibility to fully implement the election legislation in order to reach this objective."

  During his two-day visit, Ambassador Strohal met President Alfred Moisiu, Prime Minister Fatos Nano, Foreign Minister Kastriot Islami, members of the Central Election Commission (CEC), as well as cabinet ministers, representatives of political parties and representatives of the international community.

  The ODIHR Director headed a delegation to assess the needs for an Election Observation Mission to be in place for parliamentary elections. The size and scope of it will be decided once the Government of Albania issues an invitation to observe the elections.

  Ambassador Strohal also pointed out the crucial role the CEC will play, saying: "Its members carry a heavy responsibility for the electoral process. Despite being nominated by parties, their duty is to work in strict accordance with the Albanian legislation and to put professionalism over party affiliation."

  The ODIHR Director welcomed the work of the parliamentary ad hoc committee on the implementation of electoral legislation. This group intends to carry out spot-checks on the accuracy of the preliminary voter lists in six major municipalities of Albania.

  Ambassador Strohal stressed the importance of the preliminary lists being open and transparent. He urged the public to check the voter lists, which will be posted for public scrutiny until 3 May.

  "Compilation of accurate voter lists is a responsibility of local government authorities, but it is the responsibility of each citizen to make sure that they are registered to vote in the right polling station," said Ambassador Strohal.

  Back

  http://www.osce.org/item/13849.html

LinkBacks (?)

 1. 22.05.2012, 19:14

Ähnliche Themen

 1. SRPSKA ESTRADA (VESTI)
  Von sky im Forum Musik
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 18.05.2009, 19:37
 2. Da?i?: Dobre vesti oko viza
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 12.05.2009, 01:00
 3. Antworten: 99
  Letzter Beitrag: 01.08.2008, 16:04
 4. Najludje vesti iz 2005.
  Von BitterSweet im Forum Rakija
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.01.2006, 03:37
 5. Vijesti - Vesti
  Von Denis_Zec im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 03.10.2004, 12:02