BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 27 von 49 ErsteErste ... 1723242526272829303137 ... LetzteLetzte
Ergebnis 261 bis 270 von 490

Nachrichten-News-Vesti-Lajme-Ştiri-Nea

Erstellt von Mare-Car, 14.07.2004, 23:09 Uhr · 489 Antworten · 36.400 Aufrufe

 1. #261
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Albanesi
  ICh kriege langsam einen Krammpf wenn ich jedesmal über mein eigenes Volk lese..........Schlepper , Drogendealer , Mörder und Zuhälter
  Die Russen sind im Verhältniss noch schlimmer in Europa!

  Das ist wie bei den Türken. Die meisten sind fleissig und man kann sie überall arbeiten sehen.

  Leider betreiben vor allem die Kurden Clan kriminelle Geschäfte und sind vollkommen rückständig.

 2. #262
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Durres ein vollkommen korrupter Hafen

  E Hene, 30 Maj 2005

  DURRESI, JO ME PORT I TE KORRUPTUARVE

  Eshte permendur krimi i Shkallnuerit, i cili ka indinjuar pa mase te pranishmit

  Lesi: "Duke ardhur ne miting, u nderrova me eskorten e kryeministrit qe shkonte per ne vilen kryeministrore. Ne kete vile, ai dhe mbreteresha e krimit numerojne parate e dites. Ne dhomat e kesaj vile te krimit degjoni si bucet shpirti i Petrit Islamit nga Shkallnueri. E vrau dhe e hodhi ne kanal. Shpirti i tij kerkon drejtesi".

  Fjalen e ka marre dhe drejtori ekzekutiv i BG&R Leni Grifith "Lanny Griffith) i cili ka thene se durrsaket duhet te votojne per te ardhmen e tyre, pasi koha per ndryshim ka trokitur. Ai tha se amerikanet e duan Dr.Berishen dhe ndryshimin ne Shqiperi.

  Vali Qyrfyci

  Durres - "Te bashkohemi te gjithe ne nje perpjekje te perbashket kombetare per t'i thene JO qeverisjes qe i flak qytetaret e vet ne kanal. Europa nuk e pranon nje kryeminister qe shkelmon kodin me te respektuar, ate te zise, nuk mund te pranoje nje vend ku kryeministri firmos kontrata 5 milion dollareshe si shperblim per rryshfetin qe ka marre". Me keto fjale, "Koha per Ndryshim" ka zbritur ne Durres nen nje atmosfere entuziaste e cila ka perfshire te gjithe sheshin qendror te qytetit bregdetar. Lufta kunder korrupsionit, ulja e taksave, punesimi, dyfishimi i pagave minimale, rritja e shpenzimeve per arsimimin, ngritja e pagave te mesuesve dhe te tjera alternativa qe do te ndikojne ne permiresimin e jetes se shqiptareve jane paraqitur para qytetareve durrsake nga lideri demokrat dhe aleatet si alternativat e zhvillimit qe i presin shqiptaret menjehere pas zgjedhjeve te 3 korrikut.

  Lesi mirepritet me duartrokitje

  I pari ne miting e ka marre fjalen lideri demokristian Nikolle Lesi, fjala e te cilit eshte pritur me brohoritje nga durrsaket qe mbushnin sheshin. Lesi tha se prej 3 vitesh Shqiperia po qeveriset nga nje familje mafioze e cila shkel mbi jete njerezish, shpirtrat e te cileve enden ne kerkim te drejtesise. Lesi eshte ndalur ne aksidentin e Shkallnuerit dhe heshtjen e papergjegjshme kryeministrore per krimin e kryer. "Duke ardhur per ne miting u nderrova me eskorten e kryeministrit qe shkonte per ne vilen kryeministrore. Ne kete vile, ai dhe mbreteresha e krimit numerojne parate e dites. Ne dhomat e kesaj vile te krimit degjoni si bucet shpirti i Petrit Islamit nga Shkallnueri. E vrau dhe e hodhi ne kanal. Shpirti i tij kerkon drejtesi. Shqiptaret kerkojne drejtesi, prandaj ne vilen kryeministrore Nano po ben prova si pilot per te ikur nga Shqiperia" - tha Lesi duke u kerkuar durrsakeve qe me voten e 3 korrikut te bllokojne helikat e helikopterit te krimit. Lideri demokristian ka kerkuar voten per kandidatet demokrate dhe njekohesisht voten e durrsakeve per partite aleate qe "kryeministri pas 3 korrikut dr.Berisha te vendose drejtesi duke prere duart e gjata te krimit ne Durres". "Votoni partite aleate dhe kandidatet e PD-se qe ky port te mos jete port i krimit, po zemra e Shqiperise. Dr.Berisha duhet te mbaje dhe nje zyre ne Durresi si kryeminister, pasi ju e meritoni" - iu drejtua Lesi durrsakeve te cilet mbanin flamujt blu dhe ata te Bashkimit Europian dhe SHBA-se.

  Voten e durrsakeve e kerkuan edhe aleatet e tjere

  Me pas voten e durrsakeve e kane kerkuar dhe aleatet e tjere te demokrateve ne proporcional Genc Pollo, Fatmir Mediu dhe Adriatik Alimadhi. Fjalen e ka marre dhe drejtori ekzekutiv i BG&R Leni Grifith "Lanny Griffith) i cili ka thene se durrsaket duhet te votojne per te ardhmen e tyre, pasi koha per ndryshim ka trokitur. Ai tha se amerikanet e duan Dr.Berishen dhe ndryshimin ne Shqiperi. Ai u kujtoi durrsakeve se zgjedhjet e 3 korrikut krijojne situata paralele me situaten ne SHBA 230 vjet me pare, kur zgjedhjet e te njejtes date shenuan nje cast historik per Shtetet e Bashkuara. Nderkaq ne fjalen e tij, lideri i se djathtes Sali Berisha duke ftuar durrsaket te votojne per te ardhmen u ka kujtuar qytetareve se vota e tyre eshte nje vote shume me e gjere qe lidhet me kombin dhe integrimin e shpejte te vendit ne strukturat euro-atlantike dhe BE. "Kockat kane filluar te ekzekutojne njeri-tjetrin. Ata kane tmerr nga ligji. Kockat s'kane per ta mbajtur kurre me peng endrren tone europiane. Sot Lefter Koka e ka kthyer portin e Durresit ne port privat dhe i paguan taksen Fatos Nanos. Ju bej thirrje te votoni te qete. Votoni ndryshimin. Votoni fitoren!" Duke u ndalur ne premtimet konkrete, Berisha tha se 26 mije te papunet e Durresit, shifer e deklaruar kjo nga kryeministri Nano, nuk do te mbeten te tille, pasi qeverisja e djathte do te ule papunesine. "Do te krijojme pune per shqiptaret dhe do te ecim me shpejtesi drejt prosperitetit, drejt integrimit, Europes" tha Berisha. Sipas liderit demokrat, gjeja me e rendesishme mbetet edukimi i brezit te ri dhe kualifikimi i arsimtareve. Berisha ka premtuar ne Durres te rrise shpenzimet e buxhetit per arsimin nga 2.6 % qe i jane akorduar nga socialistet ne 4.2 %. Interneti dhe anglishtja do te jene pjese e programit mesimor ne te gjitha shkollat e vendit. Ne fund te mitingut jane prezantuar nga Berisha dhe te gjashte kandidatet e Durresit Gazmend Oketa, Genc Juka, Ferdinand Xhaferri, Flori Bajramaj, Sami Gjergji dhe Sokol Olldashi. Mitingu eshte mbyllur nen nje qiell te ndricuar nga fishekzjarret e shumte, qe sipas tyre eshte oguri i fitores se 3 korrikut.

  http://www.kohajone.com/lexo.php?id=34933

 3. #263
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Salih Berisha über die kriminellen Machenschaften der Fatos Nano Bande in Durres

  "Kockat" kanė nisur breshėri mbi njėra-tjetrėn dhe kur tė vihen para ligjit, do tė nxjerrin aq sa Evropa do tė habitet me kriminelėt”

  Berisha nė Durrės: “Kockat” po ekzekutojnė njėra-tjetrėn

  Llambi Kallco

  DURRĖS- Lideri i opozitės, Sali Berisha, ka lėshuar akuza tė ashpra dje ndaj kryeministrit Fatos Nano gjatė prezantimit tė kandidatėve tė PD-sė pėr Durrėsin. I shoqėruar nga drejtuesit e partive aleate, dhe drejtori ekzekutiv i kompanisė, BG&R, Lanny Grifith, Berisha ka prezantuar tė gjithė sė bashku nė njė takim elektoral tė zhvilluar nė qendėr tė qytetit tė Durrėsit, kandidatėt pėr deputetė Sokol Olldashi, Ferdinand Xhaferri, Flor Bajrami, Gazmend Oketa, Genc Juka dhe Sami Gjergji. Berisha ka theksuar se "Evropa i ka tė hapura dyert, por pragun e derės e zė mafia e kryesuar nga Fatos Nano”. Duke iu drejtuar kryeministrit shqiptar, ai shtoi se "Evropa nuk mund qė tė pranojė njė kryeministėr qė hedh nė kanal njerėzit e tij, qė shkelmon kodin e zisė, qė merr ryshfet njė Benz me 360 mijė USD dhe pastaj firmos kontratėn me 5 milionė USD. Ky kryeministėr i ka dhuruar familjes mafioze dhe klanit tė tij Portin e Durrėsit, mė tė madhin nė Adriatik". Duke vazhduar nė kėtė linjė, Berisha ka theksuar se "Kryetari i Bashkisė sė Durrėsit, Lefter Koka, e ka kthyer Portin e Durrėsit nė portin e tij privat, qė i paguan taksat si pasuri private tė Fatos Nanos. Klani i Zemunit importon nė Portin e Durrėsit sheqer kontrabandė, duke mashtruar se e dėrgon nė drejtim tė Kosovės. Ky klan zhdoganon vetėm 20% tė ushqimeve dhe i shet nė Shqipėri me ēmime mė tė larta se nė Itali, Greqi etj" . Duke iu referuar zgjedhjeve, kryetari i demokratėve theksoi se prozhektorėt e Kongresit Amerikan, qeverisė amerikane, Kėshillit tė Evropės “janė vendosur mbi "kockat", pėr t’ju mbrojtur ju, pėr tė mbrojtur fitoren e 3 korrikut”. Sipas Berishės, "kockat" kanė filluar qė tė ekzekutojnė njėri-tjetrin, pasi kanė tmerr nga ligji. “Ata nuk do tė mbajnė peng ėndrrėn evropiane. "Kockat "kanė nisur breshėri mbi njėra-tjetrėn dhe kur tė vihen para ligjit, do tė nxjerrin aq sa Evropa do tė habitet me kriminelėt”, -tha ai. Duke u ndalur te problemet sociale, Berisha ka theksuar se "ulja e papunėsisė do tė jetė njė objektiv i rėndėsishėm, nė njė kohė qė do tė pėrgjysmohen taksat pėr biznesin e vogėl, do tė tėrhiqen mė shumė investitorė tė huaj, do tė ngrihen parqe industriale dhe zona tė lira, do dyfishohet nė 3 vjet numri i turistėve, do tė dyfishohen rrogat dhe pensionet etj".  30/05/2005
  KATEGORIA: Politike

  http://www.shekulli.com.al/index.php...s&newsID=75851

  Es ist im übrigen vollkommen richtig, das Fatos Nano mit dem Serbischen Zemun Clan zusammen arbeitet u.a. als Schmuggler Import mit Weiter Transport über den Grenz Übergang Hani Pot.

  Sowas hat mir einer der Strohmänner bestätigt, der im Gefängnis war wegen Zigaretten Import und Schmuggel.

 4. #264
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Arme Kinder in Albanien.


  Ein Drittel lebt in Armute und anderen sehr schlechten Umständen u.a. durch die Blutrache bedingt.

  Albanian Children Still Lacking Their Rights, UNICEF

  TIRANA - One in three children live in poverty in Albania while in the mountainous areas the children are mal-nourished and the infantile mortality is very high. This was declared on Monday by the representatives of the UNICEF Office in Tirana during an activity organized on the occasion of the approaching of June 1, the International Day of Children

 5. #265

  Registriert seit
  07.05.2005
  Beiträge
  4.214
  http://www.espace.ch/artikel_100784.html

  Urteil zu Heroin-Affäre gefällt
  Einer der Hauptangeklagten des im Kanton Freiburg bei der Aktion «Albatros» aufgedeckten Heroin-Rings ist vom Strafgericht Saane zu 17 Jahren Zuchthaus verurteilt worden. Der 36-jährige Albaner wird zudem 15 Jahre des Landes verwiesen.
  Der Mann habe sich der Geldwäscherei sowie des Verstosses gegen das Betäubungsmittelgesetz und gegen das Gesetz über den Aufenthalt und die Niederlassung von Ausländern schuldig gemacht, beschied das Gericht. Eine Reihe von Zeugen hätten den Mann belastet, trotz Abstreitens habe er unzweifelhaft mit Heroin gehandelt. Der Anwalt des Verurteilten kündigte Berufung an.

  Im Rahmen der Operation «Albatros» hatte die Freiburger Kantonspolizei den grössten je im Kanton festgestellten Heroin-Ring aufgedeckt. Die Dealer verkauften 115 Kilo Heroin. 56 Personen wurden angezeigt, die meisten von ihnen Albaner. 19 Personen wurden bereits zu Strafen zwischen 15 Monaten Gefängnis und 15 Jahren Zuchthaus verurteilt.

 6. #266
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Die NATO im Kosovo wird ihre Stärke von 17.000 Soldaten beibehalten.


  KFOR to Maintain Troops in Kosovo

  10/06/2005

  BRUSSELS, Belgium -- Meeting in Brussels on Thursday (9 June), NATO defence ministers confirmed that KFOR would "maintain its full operational capability of around 17,000 troops". NATO Secretary General Jaap de Hoop Scheffer said the decision to maintain combat capability in Kosovo was based on the recently initiated standards review process in the province. NATO reported that it has tripled its crowd control capability in light of disturbances and riots that occurred in March 2004. A NATO press release adds that the start of status negotiations, which depends on the standards review, is "widely regarded as a very important moment for Kosovo's future". (NATO Web site, Tanjug, B92 - 09/06/05)

 7. #267
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  http://web.amnesty.org/library/Index/ENGEUR050022005

  AI Index: EUR 05/002/2005 6 June 2005

  AMNESTY INTERNATIONAL PRESS RELEASE

  AI Index: EUR 05/002/2005 (Public) News Service No: 153 6 June 2005

  Embargo Date: 6 June 2005 00:01 GMT

  International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia: Don't close the doors to justice

  There cannot be reconciliation and sustainable peace in former Yugoslavia without justice for the victims of the wars in the 1990s, Amnesty International said today. The organization calls on the UN Security Council to extend the mandate of the International Criminal Tribunal for former Yugoslavia beyond the date of 2010 set under the Tribunal's "completion strategy" and provide sufficient funds for it to carry out its mandate effectively. "Thousands of people are yet to be tried for the war crimes, crimes against humanity and genocide committed during the violent break-up of Yugoslavia. Hundreds of thousands of refugees are still not able to return to their homes and to obtain full compensation for the damage," Nicola Duckworth, Director of Amnesty International's Europe and Central Asia Programme, said as the Security Council prepares to consider reports by the Tribunal President and Prosecutor on the implementation of the "completion strategy". The Tribunal has played a major role in addressing impunity for such crimes and, through its judgments and decisions, has contributed significantly to the development of international, humanitarian and criminal law. Yet to date only 37 people have received a final sentence for their crimes in the Yugoslav wars. Under the "completion strategy", laid down by the Security Council, the Tribunal has completed all investigations and indictments for war crimes, crimes against humanity and genocide at the end of 2004 and is expected to complete all cases, including appeals, by 2010. Prosecutors have recently asked for the transfer of 18 cases to local courts in the former Yugoslavia, a step that appears to be dictated by the tight deadline imposed by the "completion strategy".


  AI fordert die Verländerung des Mandates für den ITCY

 8. #268
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Wieder mal 9 Kosovaren in Italien festgenommen, wegen Heroin Schmuggels

  Policia italiane sekuestron 18 kg heroine, arrestohen 9 persona te bandes shqiptaro-kosovare
  Lajmi i ores 12:45 PM

  arkiv
  BARI (14 Qershor)- Forcat e antodroges italiane kane zbuluar nje rrjet trafiku droge, qe drejtohej nga shqiptare dhe kosovare. Nje operacion blitz i antidroges italiane ka cuar ne arrestimin e 9 personave dhe per pasoje sekuestrimin e 18 kg heroine. Operacioni u shtri ne pjesen verilindore te Italise, te kontrolluar prej trafikanteve ne Venecia, Vicenca, Padova, Firence dhe Bari. Burimet bejne te ditur se sasia e heroines se sekuestruar ishte fshehur ne serbatorin e nje makine. db/db(/BalkanWeb)

 9. #269
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  IN Skhoder wurde ein Polizei Chef mal wieder in die Luft gesprengt.

  Und zwar mit C4 Sprengstoff. Wie kommt wohl ein Amerikanischer Militär Sprengstoff C4 nach Albanien


  Faqja 2 - FAQE E PARE

  Qershor 18, 105

  SHKODER/ Atentat numrit 2 tė rendit. Ymer Sylgjeka nė gjendje tė rėndė

  Kurth policit me eksploziv C4 nė gomėn e makinės

  gr.so


  SHKODER

  Ka lėvizur makinėn vetėm 20 centimetėr, dhe mė pas nuk ka marrė vesh gjė se ēfarė i ka ndodhur. Njė shpėrthim i fuqishėm eksplozivi ka plagosur rėndė Ymer Sulgjekėn, 45 vjeē, oficer nė komisariatin e Shkodrės. Ngjarja ka ndodhur dje nė orėn 7.50, kur oficeri me detyrė shef i Nėnseksionit tė Punonjėsve tė Policisė (zėvendėsshef rendi) ka hipur nė makinė, dhe sapo kjo e fundit ėshtė ndezur, ėshtė dėgjuar dhe shėrthimi. "Ah, mbarova". Kaq ka dėgjuar i biri 16-vjeēar, i cili, kur makina e tė atit ėshtė hedhur nė erė, ka qenė nė korridor. Policia ka shkuar pas pak minutash nė vendin e ngjarjes, dhe menjėherė ka vėnė re se makina e inspektorit ishte hedhur nė erė me eksploziv, i cili ishte vendosur nė pjesėn e poshtme tė saj, nė drejtim tė sediljes sė shoferit. Atentati i djeshėm ka kthyer edhe njėherė ekzekutimet apo tentativat me eksploziv.

  Ngjarja
  Gjithēka ka ndodhur rreth orės 7.50 nė lagjen "Guerrile", pikėrisht nė vendin e quajtur Kiras. Ymer Sulgjekaj ka dalė nga shtėpia pėr tė shkuar nė komisariatin e Shkodrės, pėr nė punė. Sapo ka hipur nė makinė dhe e ka ndezur, ėshtė dėgjuar shpėrthimi i fuqishėm. Pėr pasojė ėshtė plagosur rėndė ai dhe janė dėmtuar xhamat dhe dera e shtėpisė, si dhe njė makinė tjetėr qė ndodhej nė oborr. Tė parėt qė i kanė ardhur nė ndihmė kanė qenė familjarėt dhe pas, pėr pak minutash ka mbėrritur nė vendngjarje dhe policia, duke bėrė rrethimin e zonės. I plagosuri rėndė ėshtė dėrguar nė spitalin e Shkodrės, ku i ėshtė dhėnė ndihma e parė, si dhe i ėshtė dhėnė gjak. Helikopteri i ardhur nga Tirana mė pas e ka dėrguar me shpejtėsi Sulgjekėn, me gradė kryeinspektor, nė Spitalin Ushtarak. Gjatė udhėtimit, gjendja e tij ėshtė keqėsuar shumė dhe pėr njė moment ėshtė menduar se kishte vdekur. Por, fatmirėsisht ekipi mjekesor nė helikopter nuk ėshtė dorėzuar, duke e risjellė nė jetė 45-vjeēarin, baba i tre fėmijėve.

  Eksplozivi
  Pėr tė hedhur nė erė makinėn e kryeinspektorit, duket se autorėt kanė menduar gjatė.Pėr ta bėrė kėtė ata nuk kanė porositur ndonjė minė me pult apo me celular pėr , por kanė ideuar njė plan tjetėr. Sipas policisė sė Shkodrės, nga provat qė janė gjetur nė vėndngjarje, mund tė ketė qenė 200-250 gram tritol ose eksploziv plastik C4. Ndėrsa, pėr ta aktivizuar atė, nuk ėshtė dashur kapsollė detonatore, por mendohet se njė ndezės i mirėfilltė granate dhe 2-3 metra filispanjė. Meqė nuk dihet se si mund tė aktivizohet kapsolla detonatore nė kėtė mėnyrė, policia ka pohuar se me lėndėn plasėse ėshtė ngjitur njė ndezės granate, dhe nė unazėn e cila tėrhiqet ėshtė lidhur njėra anė e filispanjės. Ndėrsa ana tjetėr e saj, nė derėn e parė tė benzit tė policit. Dhe, sapo ėshtė shkėputur vetėm 20 centimetėr, tėrheqja e fillit ka aktivizuar ndezėsin e granatės dhe shkėndija ka aktivizuar eksplozivin, i cili, ka hedhur nė erė makinėn dhe shoferin e saj. Shtėpia e Ymer Sulgjekės, e ndėrtuar kohėt e fundit ėshtė e rrethuar me njė mur rreth 1.80 metėr tė lartė. Shtėpia ndodhet rreth 100 metra larg derės sė oborrit, ndėrkohė qė vetura e bardhe me targa SH 8463 C, ka qenė fare pranė shtėpisė. Vėllai i tė plagosurit Musai, ka pohuar se Ymeri dhe asnjė pjesėtar i familjes sė tij nuk kishte asnjė problem apo konflikt. Ndėrsa i biri, Erioni 16 vjeē, ka treguar se, "ka qenė nė korridor kur ka dėgjuar shpėrthimin, ka dalė jashtė me vrap dhe ka parė tė atin qė kishte dalė nga makina, pėrmbys dhe nė tokė.


  Thirrja pėr gjak "0-pozitiv", dhjetra policė tė Tiranės dhurojnė gjak

 10. #270
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Salih Berisha sagt ganz richtig im Wahlkampf, das die Wirtschafts Monopole gebrochen werden müssen, weil sie den Staat mit 1,4 Milliarden $ im Jahr schädigen. Diese Monopole wurden mit Hilfe krimineller Politiker geschaffen. Deshalb ist so Vieles in Albanien sehr teuer.

  Faqja 3 - FAQE E PARE

  Qershor 21, 105

  Kreu i PD-sė: Do ndryshojmė Kėshillin e Lartė tė Drejtėsisė dhe institucione tė tjera

  Berisha: Pėrmbysje nė 6 muajt e parė
  "Jo monopole, do mbledhim 1.4 milidarė euro taksa"  Kreu i PD-sė, Sali Berisha, kandidati pėr kryeministėr nė qeverinė e djathtė tė pas 3 korrikut ka premtuar njė revolucion tė vėrtetė pas ardhjes sė tij nė pushtet. "Brenda gjashtė muajsh ju premtoj se nuk do tė ketė mė monopole", u shpreh Berisha nė emisionin "Farenheit". Por lideri demokrat ka zbuluar gjithashtu se do tė nisė njė reformė ndryshimesh nė Kėshillin e Lartė tė Drejtėsisė, Avokatin e Popullit, Prokurorinė e Pėrgjithshme, Kontrollin e Lartė tė Shtetit dhe institucione tė tjera tė rėndėsishme, tė cilat sipas tij do t'i presin rrugėn korrupsionit dhe konflikteve tė interesave qė janė kthyer nė problemin kryesor tė vendit.

  Reforma
  I pyetur nga gazetarėt nė emision, Berisha premtoi se gjėja e parė qė do tė bėjė qeveria ėshtė lufta kundėr korrupsionit dhe kjo fillon me ndryshimin e Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė. Sipas tij nė KLD duhet tė jenė njerėz nga bota akademike dhe shoqėria civile nė ndryshim me pėrbėrjen aktuale. "KLD ėshtė nė konflikt tė thellė interesash", tha Berisha. "Do tė ketė edhe ndryshim tė Kushtetutės nėse duhet pėr kėtė rast", tha dje kryetari i PD-sė. Ndėrkohė Berisha premtoi njė reformė tė rėndėsishme nė lidhje me institucionet e tjera tė shtetit. Sipas tij, kėto institucione duhet t'i pėrgjigjen kėsaj reforme tė thellė qė do tė bėjė qeverisja e PD-sė, si pėrshembull Prokuroria e Pėrėgjithshme, Kontrolli i Lartė i Shtetit dhe Avokati i Popullit. "Drejtuesit aktualė tė tyre mund t'i pranojmė vetėm nėse ata pranojnė reformėn tonė", u shpreh kreu i PD-sė.
  Vetėm pak minuta mė parė, lideri demokrat I ishte pėrgjigjur pyetjeve tė gazetarėve pėr reformėn e nisur prej tij ndaj administratės nė vitin '92 si njė reformė e nevojshme. Ligjin 24/1, Berisha e justifikoi me faktin se nuk u bė luftė klasash, por thjeshtė u larguan ata qė nuk pranuan reformėn. Efektet e kėtij ligji sollėn dhjetra mijė tė papunė qė u hoqėn nga administrata shtetėrore dhe u zvendėsuan me tė tjerė, kryesisht militantė e anėtarė tė PD-sė.

  Anti-monopolet
  I pyetur nga gazetarėt nė lidhje me mėnyrėn se si do tė gjenden paratė pėr tė plotėsuar premtimet pėr investime tė mėdha nė njė kohė qė PD-sė thotė se do tė ulė taksat dhe TVSH, Berisha shpjegon se ēelsi ėshtė lufta e monopoleve dhe ndaj evazionit fiskal. "Rezerva e taksave nė Shqipėri ėshtė 1.4 miliardė euro qė mund tė mblidhen", tha Berisha duke bėrė analogji me Maqedoninė. Ai shtoi se nė kohėn e qeverisjes sė PD-sė, TVSH ishte 12.5% dhe mbi 50 % e ushqimeve ishin pa taksa. "Kėta dyfishuan TVSH, vendosėn edhe 20 taksa tė reja dhe nuk arrijnė t'i mbledhin dot", tha ai. Sipas kryetarit tė PD vetėm me vjeljen e mirė tė taksave "s'do ketė mė Durrak qė hap traun e doganės me telefon. Sot nė Shqipėri importohen 1 milionė tonė naftė, por zhdoganohen vetėm 200 mijė tonė. Evazioni fiskal ėshtė 900 milionė dollarė", tha ai duke pėrmendur mė pas edhe importin e hekurit qė ndodhet nė tė njėjtėn situatė. "Vetėm me 50% tė kėtyre parave qė sigurojmė nga zhdukja e monopoleve mund tė realizohen premtimet qė kemi bėrė ne", tha Berisha. Mė tej ai pėrmendi uljen e shpenzimeve operative qė shkojnė mbi 200 milionė euro nė vit nga ana e qeverisė shqiptare.


  "Aleancė me LSI pėr presidentin"

  Berisha: Tė vendosur pėr njė zgjedhje konsensuale
  Kryetari i PD-sė ka shpjeguar se partia e tij dhe qeveria e pas 3 korrikut do tė synojė qė tė mos ēojė vendin nė zgjedhje tė parakohshme nė vitin 2007 kur tė zgjidhet presidenti i ri i vendit. Sipas tij do tė synohet arritja e konsensusit pėr tė zgjedhur presidentin. Pėr kėtė ai nuk pėrjashtoi mundėsinė e bashkėpunimit me LSI. Ai pėrmendi se zgjedhja e presidentit tė ri do tė realizohet ashtu siē u bė edhe zgjedhja e presidentit Alfred Moisiu. Kryetari i PD ishte i qartė se nuk do tė mund tė merret gjithė votat e nevojshme nė parlament pėr tė zgjedhur presidentin por edhe pėr tė bėrė ndryshimet e Kushtetutės. Ai pėrmendi koalicionet e mundshme me aleatėt si dhe komentoi mėnyrėn e sjelljes sė LZHK duke pėrmendur raste se kandidatė tė kėsaj partie janė me lidhje tė forta me administratėn aktuale. "E dini se kė kanė zgjedhur kandidat nė Gjirokastėr", njė ish-sigurims. Ata thonė se do tė bėjnė koalicion me kėdo, edhe me tė korruptuarit dhe kjo do tė thotė qė tė konsolidosh korrupsionin", tha dje Berisha. Pasi pėrjashtoi mundėsinė e njė bashkėpunimi apo koalicioni me Lėvizjen pėr Zhvillim Kombėtar Leka Zogu I Berisha nuk pėrjashtoi mundėsinė e bėrjes sė koalicionit me Lėvizjen Socialiste pėr Integrim nė funksion tė zgjedhjes sė Presidentit tė Republikės. Kėtė herė ai nuk pėrmendi aspak socialistėt, me tė cilėt realizoi marrėveshjen nė momentin e zgjedhjes sė presidentit tė Republikės pas pėrfundimit tė mandatit pėr ish-presidentin Meidani.

LinkBacks (?)

 1. 22.05.2012, 19:14

Ähnliche Themen

 1. SRPSKA ESTRADA (VESTI)
  Von sky im Forum Musik
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 18.05.2009, 19:37
 2. Da?i?: Dobre vesti oko viza
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 12.05.2009, 01:00
 3. Antworten: 99
  Letzter Beitrag: 01.08.2008, 16:04
 4. Najludje vesti iz 2005.
  Von BitterSweet im Forum Rakija
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.01.2006, 03:37
 5. Vijesti - Vesti
  Von Denis_Zec im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 03.10.2004, 12:02