BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 35 von 49 ErsteErste ... 2531323334353637383945 ... LetzteLetzte
Ergebnis 341 bis 350 von 490

Nachrichten-News-Vesti-Lajme-Ştiri-Nea

Erstellt von Mare-Car, 14.07.2004, 23:09 Uhr · 489 Antworten · 36.505 Aufrufe

 1. #341
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  DAs Albanische Parlemante debattiert die Aufhebung der Immunität aller Abgeordneten, damit entlich kriminelle Elemente verfolgt werden können.

  Faqja 2 - FAQE E PARE

  Shtator 25, 105

  Demokratėt pėrgatiten tė paraqesin nė Kuvend iniciativėn ligjore

  Deputetėt, pa imunitet pėrballė korrupsionit
  Topalli: Projektligji mund tė jetė gati qė tė hėnėn


  Armando Meta


  Partia Demokratike ka bėrė gati projektligjin pėr heqjen dorė nga imuniteti nga ana e deputetėve pėr ēėshtjet e korrupsionit. Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, deklaroi dje se PD- ja krahas premtimit tė bėrė realitet nga qeveria pėr pėrgjysmimin e taksave, po mban njė tjetėr premtim tė bėrė gjatė fushatės elektorale, qė ka tė bėjė me lėnien e imunitetit. "Me sa di unė, po punohet dhe tė hėnėn mund tė kemi nė tryezė edhe projektligjin pėr lėnien e imunitetit. Kjo do tė thotė se biznesi, qytetari dhe politikani, janė tė gjithė tė barabartė pėrpara ligjit dhe asnjėri nuk mund tė mendojė se mund tė abuzojė pėrmes trafikut tė influencave, tė lidhjeve me pushtetin politik pėr interesat e tyre private",- ka deklaruar Topalli. Sipas saj, ky ėshtė njė premtim tjetėr qė PD- ja po mban brenda dy- tre javėsh. Topalli, nė lidhje me projektligjin, sqaron se bėhet fjalė pėr njė nismė me anė tė sė cilės do tė vendosen nė provė tė gjithė deputetėt nė vullnetin e tyre pėr luftėn kundėr korrupsionit. "Natyrisht, shumica ka premtuar dhe do ta votojė, por ėshtė njė provė e madhe edhe pėr opozitėn, e cila pavarėsisht se ka qenė disi e ēoroditur gjatė kėsaj periudhe, uroj tė tregojė maturinė, pėrgjegjėsinė politike pėr tė votuar pro lėnies sė imunitetit, gjė qė do tė tregojė nė sy tė shqiptarėve se politikanėt nuk mund ta shohin veten mbi tė tjerėt, me favore mė shumta dhe tė paatakueshėm",- nėnvizon Topalli.

  Specifikimet
  Sipas kryetares sė Kuvendit, ata ligjvėnės tė cilėt do tė pėrdorin metoda korruptive pėr pėrfitime personale, do t'i dėnojė ligji pėr probleme tė korrupsionit, tė trafikut tė interesave, ose pėr probleme tė tjera tė ndikimit apo shfrytėzimit tė postit publik dhe politik nė interes tė klaneve tė caktuara. Sipas saj, kjo nisėm ka tė bėjė vetėm me premtimin nė trajtimin e luftės kundėr korrupsionit. "Specifikimet kanė tė bėjnė me lėnien e imunitetit nė lidhje me akuzat, dyshimet dhe tė dhėnat e informacionet qė kanė tė bėjnė me korrupsionin, nė raport me figurėn e politikanit, parlamentarit, apo cilido qoftė ky vendimmarrės i rėndėsishėm nė Administratėn e shtetit apo nė politikėn e shtetit shqiptar",- ka shpjeguar Topalli. Sipas saj, do tė jenė institucionet e pavarura ato tė cilat do tė hetojnė, do tė sjellin informacionin dhe do tė bėjnė kėrkesat sipas ligjit. "E rėndėsishme pėr ne,- nėnvizon Topalli,- ėshtė vendosja e shtetit ligjor dhe kjo kupton se shteti ligjor trajton njėlloj si deputetin e shumicės, si atė tė pakicės, si ēdo qytetar tjetėr.

  Problemet
  Nisma e PD- sė pėr heqjen e imuniteteve, duket se krijon komplikacione tė mėdha nga pikėpamja ligjore. Kjo pėr faktin se imuniteti i deputetit ėshtė i parashikuar nė Kushtetutė. Pėr rrjedhim, ėshtė jashtė sensit juridik qė njė ligj i zakonshėm tė zhbėjė nenet e Kushtetutės. Socialistėt pritet tė jenė kundėr kėsaj nisme. Kjo pėr faktin se ēėshtja nė fjalė edhe kur ėshtė shtruar pėr shqyrtim nė parlamentin e shkuar, kur PS- ja ishte nė pushtet, ėshtė hedhur poshtė, sepse me ligje tė zakonshme nuk mund tė ndryshohet Kushtetuta. Mė shumė sesa njė projektligj, juristėt gjykojnė se duhej paraqitur

 2. #342
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Tausend von Familien, welche in Albanien keinen Strom bezahlen, wird jetzt der STrom abgedreht. Im Kosovo wird es auch mal Zeit, den STrom diesen Leuten abzudrehen.

  Shtator 25, 105

  Masat pėr debitorėt pas urdhėrit tė Rulit. E pėsojnė edhe paguesit. KESH: Po shkurtojmė 4 orė kufizimet

  KESH u pret dritat 44.000 debitorėve
  Aksioni i parė masiv kufizon edhe 1.960 biznese

  Genc Kondi


  Policia elektrike ka kryer rreth 44 mijė ndėrprerje tė energjisė elektrike pėr debitorėt e KESH gjatė tre ditėve tė fundit. Pas paralajmėrimit tė ministrit Genc Ruli, KESH ka organizuar njė aksion me ngritjen e 400 grupeve kontrolli nė tė gjithė vendin, tė cilėt kanė ndėshkuar debitorėt, mes tė cilėve edhe 1.960 biznese private. Ky ka qėnė aksioni mė i madh i ndėrmarrė ndonjėherė nga punonjėsit e KESH dhe policisė elektrike nė tė gjithė vendin. Sipas deklaratės zyrtare tė KESH, kėto masa do tė shoqėrohen edhe me reduktimin e kufizimeve tė energjisė elektrike pėr biznesin. Kėto ditė, pothuaj tė gjitha bizneset e mėdha, qė paguajnė 100% faturat e energjisė elektrike, furnizohen pa ndėrprerje me energji. Kufizimet nė fshatra vazhdojnė tė jenė mė tė thella si rezultat i nivelit shumė tė ulėt tė arkėtimeve. Ndėrkohė, ditet e fundit, po eliminohen gradualisht kufizimet gjatė orėve tė natės, pėr tė mos influencuar prodhimin e furrave tė bukės.

  Aksioni
  Pak ditė pas takimit qė zhvilloi ministri i Ekonomisė dhe Energjitikės, Genc Ruli, me drejtuesit e KESH dhe tė Policisė Elektrike, tė cilėve iu kėrkoi marjen e masave urgjente qė me ēdo mėnyrė, tė rriten arkėtimet dhe tė pėrmirėsohet situata energjitike nė vend, Korporata Elektroenergjitike Shqiptare ka krijuar dhe hedhur nė veprim 400 grupe pune, qė kanė kontrolluar mbi 5.300 abonentė per gjendjen e aparateve dhe tė sistemeve te matjes. Kėto grupe, po gjatė kėtyre tre ditėve, kanė bėrė mbi 40 denoncime nė organet e prokurorisė nė zonėn e Shkodrės, Elbasanit dhe Fierit pėr konsumatorėt debitorė qė e kane rilidhur vetė energjine ose kanė cėnuar sistemet e matjes, duke pėrfshirė edhe kompani tė fuqishme private. Ndėrprerjet nuk kanė kursyer jo vetėm rreth 42 mijė familjet debitore, por edhe 1.960 bizneset private qė ndodheshin nė listėn e borxhlijve apo kishin kryer lidhje ilegale.
  I pyetur nga "Gazeta" lidhur me aksionin e ndėrmarrė nga KESH dhe Policia Elektrike pėr ndėrprerjet e lidhjeve pėr debitorėt, ish-drejtori i pėrgjithshėm i Korporatės Elektroenergjitike, Andis Harasani, sot deputet i PS, deklaroi se "puna nuk bėhet me aksione. Ne kemi kryer ndėrprerje, por jo tė kėtyre pėrmasave sepse orėt e gjata tė kufizimeve tė KESH nuk mund tė justifikohen me prerjen e dritave".

  Kufizimet
  Zėdhėnėsja e KESH njoftoi dje se, si rezultat i masave tė marra, me pėrjashtim tė disa qyteteve tė zonės sė Shkodrės dhe Sarandės, kufizimet e energjisė elektrike po aplikohen deri nė 4 orė, nga 10-12 orė qė arriti para 10 ditėve. KESH ka marrė masat qė kufizimet tė zgjasin nga ora 10-14.00, ndėrkohė qė pas komunikimit me Ujėsjellėsit ėshtė bėrė e mundur qė furnizimi me ujė i qyteteve tė nisė nė ora 14.00.
  Sipas deklaratės zyrtare tė KESH, kėto masa do tė shoqėrohen edhe me reduktimin e kufizimeve tė energjisė elektrike pėr biznesin. Kėto ditė, pothuaj tė gjitha bizneset e mėdha, qė paguajnė 100% faturat e energjisė elektrike, furnizohen pa ndėrprerje me energji. Ndėrkohė kufizimet nė fshatra vazhdojnė tė jenė mė tė thella si rezultat i nivelit shumė tė ulėt tė arkėtimeve.
  KESH po njeh njė situatė tė vėshtirėsuar edhe nga fakti se asaj i mungojnė 6 milionė kilovatorė nė ditė nga mozrealizimi i tenderave tė njėpasnjėshėm, qė duhej tė pėrcaktonin kompaninė furnizuese mė energji nga importi. Nė njė prononcim pėr "Gazetėn", drejtori i pėrgjithshėm i KESH, Fatmir Hoxha, kishte lėshuar pėrsėri alarmin e njė dimri pa drita.

  Viktimat
  Aksioni i tre ditėve tė fundit pėr ndėrprerjen e energjisė ka shkaktuar edhe pakėnaqėsitė e para. Disa banorė tė zonės sė Saukut, mbi qytetin Studenti, si dhe tė zonės sė Shkozės janė ankuar nė redaksinė e Gazetės se u mungonte energjia edhe pse kishin paguar rregullisht energjinė. Sipas interesimit tonė, ndėrprerja e njė fidri tė furnizimit me energji ka lėnė pa drita njė lagje tė tėrė e cila ishte debitore. Ndėrkohė pjesė e kėsaj lidhjeje kanė qėnė edhe disa familje qė ishin pagues tė rregullt. Nė Shkozė, problemit tė ndėrprerjes i shtohet edhe ai i banesave tė palegalizuara. Banorėt ankohen se paguajnė afrofe ēdo muaj, por megjithatė janė pėrfshirė nė listėn e familjeve tė prekura nga aksioni.

 3. #343
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Englische Botschaft warnt vor Reisen in bestimmten Teilen Albaniens.

  British Embassy Warns Its Citizens in Albania

  “Although public security is generally good, particularly in Tirana, crime and violence still represent a serious problem in some areas,” British Embassy’s announcement said on Monday. This reaction comes after the armed robbery of a bus of Tirana-Shkodra line where among its passengers were three English tourists

 4. #344
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Sozialistische Mafia Partei von Fatos Nano verhindert ein Gesetz, was die Immunität der Abgeordneten wegfallen lässt.

  Socialists feared of corruption’s files
  Albanian Members of Parliament are about to approve the law that bares them of privileges provided by people’s vote. The immunity’s limitation project-law proposed by the Democratic Party was not well accepted by the majority of Albanian Members of Parliament. Mainly, it was opposed by the Socialist Party’s MPs who it seems they are feared of this law.The project-law defines everyone is equal in front of law and no one can abuse with it through illegal trafficking, political influences and power. In the meantime the debates regarding the issue are multiplied, arguing this project-law confronts the Constitution and it should not occur. The socialists, also this time want to escape from the responsibility pretending to protect the state’s basic document. The first one to publicly oppose this project-law was socialist general secretary Gramoz Ruci who said the Democratic Party wants to use the abrogation of MPs’ immunity for political purposes. All other socialists were not publicly pronounced on this issue. But, what socialist and their leaders are so afraid of we are going to realise it when this law will be enforced on them. Furthermore, the socialists’ tale does not end here, because according to one of their MPs this project-law was previously discussed and it was not approved, because the Constitution has some special articles related to the immunity, which do not have space for changes therefore changing such laws requires changes on the Constitution. The social-democrats leader Skender Gjinushi supported socialists using terms from communism described this as a populist action of comrade Sali. Socialists designate the project-law compiled by DP as a clear pressure toward left-wing MPs. They even described it as a political show that Berisha is performing to remind MPs that they are under his tutelage. It is not the first time the Albanian MPs discuss about this issue. Some months before the previous parliamentary term ended, the Assembly dropped a similar project-law introduced by the Democratic Party, in opposition back then. Even at that time, the Socialist Party argued similarly, “DP’s initiative confronts the Constitution”. It seems the debate on this issue will last further, because a part of MPs think that with the abrogation of MP immunity, the legislative institution as the highest power in the country, will be ranked below the executive power.

 5. #345

  Registriert seit
  26.06.2005
  Beiträge
  3.433
  Mal ne frage nebenbei

  ist das gut oder schlecht das die imunität wegfällt???

 6. #346
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von saaadi
  Mal ne frage nebenbei

  ist das gut oder schlecht das die imunität wegfällt???
  Viele Kriminelle haben im Ostblock, Russland aber auch im Balkan sich Abgeordnete Kandidaturen erkauft und sich dann wenn sie im Parlament sitzen Straffrei. Immunität bedeutet, keine Polizist, kein Staatsanwalt darf diese Leute stoppen.

  Wenn die Immunität wegfällt, ist das eine totale Niederlage für diese kriminellen Gruppen, welche die Länder ausbluten.

 7. #347

  Registriert seit
  26.06.2005
  Beiträge
  3.433
  Klasse gemacht

 8. #348
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Kroatien verhaftet immer mehr Menschen Schmuggler und vor allem Albaner, welche illegal nach Europa sind. Aber ebenso Montenegrier usw..

  KROACI, Arrestohen 40 emigrante klandestine, 21 prej tyre shqiptare
  Lajmi i ores 6:10 PM  arkiv


  ZAGREB (27 Shtator)-40 emigrante te paligjshem mes tyre disa shqiptare, disa serbomalazeze dhe disa pakistaneze jane arrestuar nga policia kroate. Policia e beri te ditur sot lajmin e arrestimit te 40 klandestineve qe po tentonin te kalonin kufirin ne Slloveni, vend anetar i Bashkimit Europian.

  Sipas agjensise se lajmeve AFP grupi i pare u arrestua dje ne afersi te Breganas ne veri te vendit dhe perbehet nga 11 shqiptare dhe 4 serbomalazeze. Ata ishin fshehur ne nje furgon ndersa nje tjeter furgon ne afersi te Lepoglavas po transportonte 6 pakistaneze, 10 shqiptare dhe 9 serbomalazeze, mes tyre edhe 2 femije.

  Policia ka vene gjithashtu ne pranga edhe shoferet sllovene dhe boshnjake te 2 automjeteve me targa sllovene qe po transportonin klandestinet. Kjo nuk eshte hera e pare qe policia kroate ndalon emogrante te paligjshem. Vetem ne fund te muajit gusht, ajo ndaloi rreth 40 imigrante klandestine, pjesa me e madhe e te cileve shqiptare te Kosoves, prane kufirit me Serbine e Malin e Zi. db/db (AFP/BalkanWeb)

 9. #349
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Mit HIV verseuchten Blut, wurden 4 Kinder im Tirana Krankenhaus angesteckt. Ähnlich weitere Kinder mit Hepatitis usw..

  Weiterhin gibt es im September Cholera in Fiere und viele Tuberkolose Fälle in Albanien.

  Alarm by Health Ministry: Blood Used in Albania is Infected

  Albanian Health Minister Maksim Cikuli denounced the infection of four children sick with thalassemia who have got HIV because of the infected blood injected in themTIRANA - The Minister of Health Maksim Cikuli denounced on Thursday a real scandal for the Albanian medical system.Four children, sick with thalassemia, carry the HIV virus, as a result of the infected blood injected to them while others are infected by Hepatitis B and C

  ------------------------

  Mafia Ex-Minister Agron Duka unterschlug erhebliche Gelder und leitete sich um, wie die Staatsaufsicht feststellte.

  Audit Finds Financial Abuses at Agriculture Ministry

  Most of these legal irregularities were reportedly discovered by auditors in the “Growth of Food Production (2KR)” projectTIRANA – A control exercised lately at the Ministry of Agriculture has discovered serious financial losses and violations of legal proceedings, confirmed official sources from the High State Audit (KLSH).

 10. #350
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Lächerlich! Die UCK Banditen feiern den Progaganda Erfolg von der Rückkehr von 30 Familien in ihre neuen Häuser.

  Kosovo Serb families repatriated
  30. Sept. 2005 Balkan Update

  PRISTINA -- Friday – More than thirty Serb families were given the keys to their new houses in the Kosovo[Kosova]yesterday. Deputy Kosovo prime minister Adem Salihai describe the event as a great day for the 32 families who were ...

  http://balkanupdate.blogspot.com/

LinkBacks (?)

 1. 22.05.2012, 19:14

Ähnliche Themen

 1. SRPSKA ESTRADA (VESTI)
  Von sky im Forum Musik
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 18.05.2009, 19:37
 2. Da?i?: Dobre vesti oko viza
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 12.05.2009, 01:00
 3. Antworten: 99
  Letzter Beitrag: 01.08.2008, 16:04
 4. Najludje vesti iz 2005.
  Von BitterSweet im Forum Rakija
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.01.2006, 03:37
 5. Vijesti - Vesti
  Von Denis_Zec im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 03.10.2004, 12:02