BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 36 von 49 ErsteErste ... 2632333435363738394046 ... LetzteLetzte
Ergebnis 351 bis 360 von 490

Nachrichten-News-Vesti-Lajme-Ştiri-Nea

Erstellt von Mare-Car, 14.07.2004, 23:09 Uhr · 489 Antworten · 36.895 Aufrufe

 1. #351
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Nachdem einige VIP Gefangene durch einen Tunnel aus dem Hoch Sicherheits Gefängnis 302 abgehaut sind, ist der Gefängniss Direktor zurück getreten

  Prison Director Dismissed

  TIRANA – The Director of High Security Jail 302 in Tirana, Bardhi Koci was dismissed Monday at the order of the Minister of Justice, Aldo Bumci. Bardhi was appointed to this position after the dismissal of the previous director as a result of the escape attempts of some VIP prisoners to run away through a tunnel

 2. #352
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Das FBI verstärkt wegen der Albanischen Mafia die Präsenz in Albanien

  E Merkure, 05 Tetor 2005

  FBI-JA RRIT PREZENCEN NE SHQIPERI

  Tirane - Prokurori i Pergjithshem z. Theodhori Sollaku ka pritur dje ne nje takim te vecante nje delegacion te FBI-se, te kryesuar nga Shefi i divizionit te hetimit penal, Charles Cunninghan. Ne kete takim ishte e pranishme edhe Shefja e njesise kunder La Cosa Nostra, Belinda Johns, si dhe autoritete te tjera te FBI-se. Ne njoftimin per shtyp behet e ditur se qellimi i takimit ishte rritja e bashkepunimit ne koOrdinimin e perpjekjeve te strukturave te prokurorise shqiptare me ato te FBI-se ne luften kunder krimit ne Shqiperi dhe rajon. Pasi u be nje vleresim pozitiv i bashkepunimit te deritanishem ndermjet dy zyrave, i filluar dy vjet me pare, bashkebiseduesit rane dakord per domosdoshmerine e forcimit te prezences se FBI-se ne Tirane, per te ndihmuar prokuroret dhe policet shqiptare me eksperiencen dhe imazhin e tyre ne lufte kunder krimit, duke konfirmuar se shume shpejt ata do te jene te pranishem ne vendin tone. Nderkaq, Sollaku e ka njohur delegacionin me problematiken e ceshtjeve qe ndeshet prokuroria shqiptare si dhe me perpjekjet qe behen nga ky institucion, vecanerisht ne luften kunder krimit te organizuar. Nder te tjera palet bashkebiseduese rane dakord qe takimet midis tyre te vazhdojne edhe ne te ardhmen.

  http://www.kohajone.com/lexo.php?id=41067

 3. #353
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  OSCE und NATO Chefs sind in Skopje um Bla, Bla, Bla zu machen

  OSCE Chairman underlines importance of reforms during visit to Skopje ***

  SKOPJE, 5 October 2005 - During a day-long visit to Skopje, the OSCE Chairman-in-Office, Slovenian Foreign Minister Dimitrij Rupel discussed the progress of democratic reforms in key areas relating to the Ohrid Framework Agreement of 2001, which ended ...

  http://www.osce.org/item/16503.html

 4. #354
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Die Gesetze sollen jetzt geändert werden, weil das derzeitige Gesetz sogar Alibis für Mörder erlaubt.

  Article 6, ‘alibi’ for criminals
  Debates and mutual allegory characterised the examination procedures of the draft-law on ‘Using surveillance means in public and private places for the public security and as an evidence for penal processes’ during yesterday’s meeting of the parliamentary commission of laws.Spiro Peci, one of the composers of the draft-law stressed the draft does not violate human rights and freedom. But the debates erupted while the head of this commission, Spartak Ngjela disagreed on the article 6, sub-article 3, which explicitly defines; ‘footages provided through surveillance systems, can be administrated in the penal process as an evidence.’ The concept ‘can’ was the hotspot of yesterday’s debate between Ngjela and the expert of this draft-law. Ngjela interpreting the paragraph which according to him, has spaces for abuses, gave an example like “a criminal who murders someone in a certain place goes to ‘Kafja e Rremes’ to have a drink and where he easily can pay Rrema to record him while he is there, creating the alibi that he has nothing to do with the case.’ Despite the explanation of the expert, the commission decided to revise the draft-law in another meeting. The draft-law for ‘Using surveillance means in public and private places for the public security and as an evidence for penal processes,’ aims to define the circumstances and procedures in allowing the using of the open surveillance. The draft-law also defines the responsible organs in charge to evaluating and permitting the control and enforcement of the surveillance. According to the article 13, the competent organs to controlling the surveillance means are Police Directors of districts, which after being provided with the permission from the prosecution office of the juridical territory where the object is located, have the right to give or cancel the permission for using the surveillance means to the subjects that administrate them.

  http://sot.com.al/index.php?option=c...id=10577&lang=

 5. #355
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Polizei Spitze vom Flugplatz Rhinas verhaftet, wegen Verkauf gefälschter Französischer Schengin Visas.

  Bekanntlich erkaufen sich die Polizei Chefs dort ihre Posten von der Politischen Führung des Landes (sprich Ex-PM Fatos Nano, Tokla) diese Polizei Jobs mit 250.000 $ im Jahr.

  Goditet njė grup prej 8 personash tė implikuar nė trafik. Pranga shefit tė krimeve tė Rinasit dhe tre oficerėve tė tjerė

  Vizat, arrestohet shefi i Rinasit

  Aleksandra Bogdani, Dashamir Biēaku

  TIRANĖ - Njė bandė oficerėsh policie nė trafikun e vizave franceze. Shumat marramendėse tė parave qė rrjedhin prej biznesit tė vizave false, por tė padiktueshme nga skanerat e kontrollit, kanė joshur njė grup prej 4 oficerėsh tė policisė kriminale e kontrollorė tė Rinasit tė kalojnė nė anėn tjetėr tė “medaljes”. Aktiviteti i tyre kriminal ka shqetėsuar prej javėsh zyrtarėt e Ambasadės Franceze nė Tiranė, tė cilėt edhe pse tė shtrėnguar nė dhėnien e vizave, kanė vėnė re fluksin gjithnjė e nė rritje tė qytetarėve shqiptarė qė udhėtonin drejt Francės. Burime nga policia bėjnė tė ditur se ka qenė Atasheu i Sigurisė sė Ambasadės Franceze ai qė ka denoncuar nė prokurori dhe polici njė grup tė panjohur falsifikatorėsh, vizat e tė cilėve ishin thuajse identike me ato qė firmoseshin nė ambasadė. Madje, tė padiktueshme nga skanerat e vendosur nėpėr pikat e kalimit kufitar. Pas marrjes sė kėtij informacioni, janė vėnė nė lėvizje punonjėsit e zyrės sė Antitrafikut dhe tė krimit tė organizuar nė Ministrinė e Brendshme, habia e tė cilėve nuk ka qenė e vogėl kur kanė zbuluar se pjesa mė e madhe e kėsaj bande falsifikatorėsh pėrbėhej nga oficerė tė policisė sė shtetit. Burimet nga grupi hetimor pohojnė se nė kėtė rrjet janė pėrfshirė edhe dy shtetas anglezė, tė cilėt nuk kanė pėrfunduar nė pranga, pasi nuk ndodheshin nė vendin tonė. Operacioni i djeshėm qė ēoi nė pranga 8 anėtarė tė kėtij grupi ėshtė realizuar nė bashkėpunim edhe me shėrbimet angleze, tė cilėt janė vėnė nė kėrkim tė shtetasve tė tyre.


  Operacioni
  Hetimet disa-javore tė policisė janė kurorėzuar me sukses mesditėn e djeshme, kohė kur ėshtė vendosur edhe ndėrhyrja pėr tė goditur kėtė grup falsifikatorėsh tė vizave franceze. Burime nga policia e Tiranės bėjnė tė ditur se kanė pėrfunduar nė pranga 8 persona, mes tė cilėve katėr oficerė policie nė Rinas dhe nė komisariatin numėr 2 tė Tiranės. Mėsohet se nė kėtė rrjet tė trafikut tė vizave false janė pėrfshirė edhe katėr falsifikatorė, tė cilėt kanė pėrfunduar nė pranga. Mėsohet se i gjithė aktiviteti realizohej nė njė agjenci udhėtimesh, nė afėrsi tė “Selvisė”, ku ishte instaluar edhe laboratori i prodhimit tė vizave false. Fillimisht policia ka arrestuar Ylli Xhametėn, Demir Shabėn, Ilir Brocin dhe njė tjetėr person me emrin Nikolin, i cili ėshtė edhe pronari i agjencisė sė udhėtimeve. Nė mjediset e kėsaj agjencie, policia ka bllokuar pasaporta, ēertifikata dhe njė sėrė pajisjesh moderne pėr prodhimin e vizave franceze.


  Laboratori i vizave
  Punonjėsit e policisė kanė bllokuar gjatė ditės sė djeshme edhe laboratorin ku prodhoheshin vizat franceze, i pėrbėrė nga pajisje tė dixhitalizuara. “Ky laborator ishte fjala e fundit e teknologjisė, ndaj edhe vizat qė prodhoheshin prej kėtij grupi kriminal ishin tė padiktueshme nga skanerat. Ishin thuajse identike me vizat e lėshuara nga ambasada”,-pohoi njė burim i grupit hetimor. Policia ka bllokuar nė cilėsinė e provave materiale tė gjitha pajisjet qė ndodheshin nė laborator si dhe materialet e tjera tė gjetura aty. Deri nė orėt e vona tė mbrėmjes sė djeshme, anėtarėt e kėtij grupi janė mbajtur nė mjediset e policisė, ku janė marrė nė pyetje mbi aktivitetin e tyre kriminal. Dyshohet se vetėm gjatė muajve tė fundit, ky grup ka lėshuar nė tregun e zi qindra viza franceze, tė cilat bliheshin nga qytetarėt shqiptarė pėr 2-3 mijė euro. Numri i madh i vizave tė prodhuara nga laboratori ilegal ka qenė edhe arsyeja e shqetėsimit tė Ambasadės Franceze, pasi nė raport me vizat qė lėshoheshin nga ambasada, numri i personave qė hynin nė Francė ishte shumė mė i madh. Materialet pėr kėtė ēėshtje i kanė kaluar prokurorisė sė Tiranės, e cila ka marrė pjesė nė mėnyrė direkte pėr goditjen e bandės sė policėve tė akuzuar pėr trafikun e vizave franceze.


  TĖ IMPLIKUARIT

  Vizat, ja oficerėt e implikuar tė policisė

  TIRANĖ- Oficerėt e policisė, tė implikuar nė kėtė rrjet tė trafikut duket se garantonin kalimin e tė pajisurve me viza false nga aeroporti i Rinasit, pasi pjesa mė e madhe e tyre punonte nė kėtė komisariat. Zyrtari mė i lartė i policisė, i akuzuar pėr implikim nė trafikun e vizave franceze ka qėnė shefi i krimeve tė komisariatit tė Rinasit, Betim Sadikaj. Burime nga grupi hetimor pohojnė se Sadikajt i janė vėnė prangat mesditėn e djeshme, pasi ai rezulton tė jetė marrė me trafikun e vizave. Ndėrkaq, pjesa mė e madhe e policėve tė implikuar nė kėtė rrjet trafiku i pėrkasin komisariatit tė Rinasit. Eljano Canko, oficer i antitrafikut nė Rinas dhe Sokol Zaja, oficer i policisė kriminale nė kėtė komisariat janė dy punonjėsit e tjerė tė policisė qė pėrfunduan nė pranga gjatė operacionit tė djeshėm. Burimet nga policia pohojnė pėr “Shekullin” se dy oficerėt e mėsipėm akuzohet se janė tė implikuar direkt nė prodhimin e vizave dhe shitjen e tyre. Ndėrkaq, punonjėsi i katėrt i policisė qė ka pėrfunduar nė pranga ėshtė nėn/oficer i komisariatit numėr 2 tė Tiranės, Pėrparim Kateshi. Mėsohet se aktualisht, Kateshi kryente detyrėn e shoferit tė grupeve tė gatshme pranė kėtij komisariati. Nė rrjetin e trafikut tė vizave false janė implikuar edhe dy punonjės tė sigurisė sė aeroportit tė Rinasit, emrat e tė cilėve nuk bėhen tė ditur nga policia e Tiranės. Vetėm gjatė ditės sė djeshme, oficerėt e Antitrafikut, tė drejtuar nga kreu i drejtorisė sė krimit tė organizuar, Kosta Beluri, kanė arrestuar 8 pjesėtarė tė kėtij grupi, ndėrsa janė shpallur nė kėrkim edhe dy shtetas anglezė, tė cilit ishin bashkėpunėtorė nė kėtė rrjet trafiku fitimprurės.


  TĖ ARRESTUARIT

  Betim Sadikaj, shef krimesh nė komisariatin e Rinasit
  Eljano Canko, oficer antitrafiku nė Rinas
  Sokol Zaja, oficer krimesh nė komisariatin e Rinasit
  Pėrparim Kateshi, n/oficer nė komisariatin numėr 2
  Ylli Xhameta, i akuzuar si falsifikator
  Demir Shaba, i implikuar nė vizat false
  Ilir Broci, i implikuar nė kėtė rrjet trafiku
  Nikolin...pronari i agjencisė turistike pranė “Selvisė”


  07/10/2005
  KATEGORIA: Kronike nga Tirana

  http://www.shekulli.com.al/index.php...f5a52cabe944f6

 6. #356
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Court decision to collect the debts
  Durres- The head of Durres Custom submitted to the Fact Court 10 files of large-size businesses that owe hefty sums to the state. ‘The collection of the debts will be carried out through a court decision, in order to speed up the process and avoid useless court procedures, while an executive-order already is in force. We want to prevent that the “OLIM” case happens again,’ – said Durres Custom’s director, Arben Bajraktari, in relation with the next steps that the institution he runs is going to take to collecting thousands of dollars from over 110 companies and other private enterprises.Since 2003 and on, Durres Fact Court has issued a file with executive-orders against debtors, where we can remind the arrest of “Perparimi” firm boss, Mihal Delojorgji for fiscal evasion. But, back then, this “wave” was interrupted and it was needed the blocking of 2000 tons of oil of “OLIM” company to wake up Durres Custom, which even though appears to be determinant in collecting all the unpaid debts, it lost the first battle with the companies. It seems the first defeat has not discouraged Durres Custom’s head, Bajraktari, who stressed ‘We are going to win the battle with the debtors even though the juridical institutions are against us.’ Yesterday, an expert from the General Directory of Customs submitted the complaint to the Appeal Court over the last decision taken by Durres Fact Court “to unblock the quantity of 2000 tons of oil of “OLIM” company and allowing this company to exercise its trade activity.’
  Tjetri >

  http://sot.com.al/index.php?option=c...id=10630&lang=

 7. #357
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Edi Rama wurde zum Partei Vorsitzenden des SP gewählt


  Edi Rama at Socialists' Helm Overpowering Nano's Faction

  A dramatic Congress without the presence of ex-leader Fatos Nano amidst full of hearsay, tension and assumptions, ended Sunday with the election of the Tirana Mayor, Edi Rama, to the post of the Socialist Party leader, thus turning a new leaf for the opposition party By Rudina Hoxha, Staff WriterTIRANA – After the disapproval of the Rama package on the statute changes and the irrevocable resignation of the SP Secretary General, Gramoz Ruci, on Saturday, the second day of the Congress, amidst strong debates, was crowned with the election of the charismatic Tirana Mayor, Edi Rama, and Pandeli Majko, to the posts of the SP Chairman and the Secretary General respectively

 8. #358
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Edi Rama wurde zum Partei Vorsitzenden des SP gewählt


  Edi Rama at Socialists' Helm Overpowering Nano's Faction

  A dramatic Congress without the presence of ex-leader Fatos Nano amidst full of hearsay, tension and assumptions, ended Sunday with the election of the Tirana Mayor, Edi Rama, to the post of the Socialist Party leader, thus turning a new leaf for the opposition party By Rudina Hoxha, Staff WriterTIRANA – After the disapproval of the Rama package on the statute changes and the irrevocable resignation of the SP Secretary General, Gramoz Ruci, on Saturday, the second day of the Congress, amidst strong debates, was crowned with the election of the charismatic Tirana Mayor, Edi Rama, and Pandeli Majko, to the posts of the SP Chairman and the Secretary General respectively

 9. #359
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Albania Still Much to Do for Human Trafficking

  The U.S. Ambassador to Tirana, Marcie Ries, declared Tuesday in a conference on human trafficking that Albania has fulfilled its basic standards in this respect. But, she said, there are still important steps to be taken in this direction.TIRANA – “Albania has met the minimal standards in its war against human trafficking, but it has still much to do in this direction.

 10. #360
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Ministri Leskaj takohet me ambasadorin gjerman, Annen. Turizmi dhe kultura nė fokus tė takimit

  Marrėveshje pėr bashkėpunimin kulturor shqiptaro-gjerman

  http://www.rilindjademokratike.com/R...aktualitet.htm

LinkBacks (?)

 1. 22.05.2012, 19:14

Ähnliche Themen

 1. SRPSKA ESTRADA (VESTI)
  Von sky im Forum Musik
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 18.05.2009, 19:37
 2. Da?i?: Dobre vesti oko viza
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 12.05.2009, 01:00
 3. Antworten: 99
  Letzter Beitrag: 01.08.2008, 16:04
 4. Najludje vesti iz 2005.
  Von BitterSweet im Forum Rakija
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.01.2006, 03:37
 5. Vijesti - Vesti
  Von Denis_Zec im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 03.10.2004, 12:02