BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 37 von 49 ErsteErste ... 2733343536373839404147 ... LetzteLetzte
Ergebnis 361 bis 370 von 490

Nachrichten-News-Vesti-Lajme-Ştiri-Nea

Erstellt von Mare-Car, 14.07.2004, 23:09 Uhr · 489 Antworten · 35.825 Aufrufe

 1. #361
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Sali Berisha und Ridvan Bode, übernehmen das Kommando über den Zoll in Durres um endlich die kriminellen Import-Export Kartelle der Mafia Politiker zu zerschlagen.

  http://www.kohajone.com/lexo.php?id=41532

 2. #362
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Salih Berisha räumt das kriminelle Gewächs in Albanien auf

  Fischer und alle privaten Boote müssen die gesetzliche Lizenz und Genehmigung vorweisen.

  Berisha: Tolerance Zero Against Illegal Traffics

  The government took Monday other measures to fight illegal trafficking. Premier Berisha said that the government would do its best to improve the country’s image in this respect. TIRANA – Premier Sali Berisha charged Monday the Minister of Interior, Sokol Olldashi, with the duty of the chairman of the interministerial anti-trafficking committee.

  In Englisch

  http://sot.com.al/index.php?option=c...id=11337&lang=

  http://sot.com.al/index.php?option=c...id=11334&lang=  Schlagzeile heute!

  Faqja 4 - POLITIKE

  Tetor 18, 105


  "Konfiskohen" tė gjitha varkat, zjarr mbi skafistėt

  Armando Meta

  Qeveria deklarohet se do tė fusė nė karantinė pėr njė periudhė 3-vjeēare, tė gjitha mjetet motorike lundruese. Pėr 3 vjet, asnjė mjet motorik lundrues nuk do tė lėvizė mbi sipėrfaqen e detit Jon dhe atij Adriatik, duke filluar qė nga Saranda deri nė Velipojė, pėrveē peshkarexhave tė licencuara tė peshkatarėve shqiptarė. Kjo masė drastike e qeverisė, e bėrė publike nga ana e kryeministrit Sali Berisha, ėshtė argumentuar me vendosmėrinė e qeverisė pėr tė zhvilluar njė luftė tė ashpėr kundėr trafiqeve si tė qenieve njerėzore, drogave, ashtu edhe tė bimėve narkotike. Qeveria do tė marrė masa pėr tė pajisur si rojet bregdetare, ashtu edhe njėsitė patrulluese tė policisė me tė gjitha mjetet e lundrimit, nė mėnyrė qė ata tė ndalojnė, qoftė edhe me pėrdorimin e armėve, ēdo skafist tė izoluar qė ndėrmerr udhėtim nė ujėrat territoriale dhe qė nuk ndalon pas thirjes sė policisė.
  OLLDASHI
  Pėrgjegjės i drejtpėrdrejtė i grupit tė punės nė luftėn kundėr trafiqeve, do tė jetė ministri i Brendshėm, Sokol Olldashi, tė cilin kryeministri e ka ngarkuar me detyrėn e kryetarit tė "komitetit ndėrdikasterial tė luftės kundėr trafiqeve". Nė krah tė Olldashit do tė jetė zv/ministrja e Brendshme e emėruar dje, Iva Zaimi, e cila do tė jetė koordinatore e luftės kundėr trafiqeve. Ky vendim, sipas Berishės, ėshtė nė kuadėr tė zbatimit tė programit politik tė qeverisė ndaj luftės kundėr trafikut tė qenieve njerėzore.
  TOLERANCA ZERO PĖR SKAFISTĖT
  Berisha ka deklaruar se do tė ketė tolerancė zero ndaj atyre qė ai i cilėsoi si: "tregtarė tė vdekjes". "Ky ėshtė qėndrimi ynė. Kėtė qėndrim ne e kemi bėrė publik disa herė para shqiptarėve. Kjo ėshtė ajo ēka na takon ne tė bėjmė pėr tė qenė seriozė dhe tė bėjmė qė Shqipėria tė mos jetė mė kryesurė e lumit tė drogės qė vėrshon nga Lindja drejt Perėndimit, por tė jetė njė vend i sigurt, njė vend qė kujdeset shumė pėr sigurinė e qytetarėve tė tjerė, por edhe pėr sigurinė e qytetarėve nė rajon",- deklaroi Berisha. Kryeministri i kėrkoi ministrit Olldashi qė brenda njė kohe tė shkurtėr tė paraqesė nė qeveri, pėr ta nisur sa mė shpejt nė parlament, projektligjin pėr njė Moratorium 3-vjeēar pėr bllokimin e tė gjitha skafeve dhe mjeteve lundruese motorike qė mund tė shėrbejnė pėr trafiqe, pėrveē peshkarexhave tė licencuara tė peshkatarėve shqiptarė.
  DORĖZIMI I SKAFEVE
  Kryeministri kėrkoi tė pėrpilohet ligji, i cili do imponojė dorėzimin e tė gjitha mjeteve motorike lundruese qė mund tė pėrdoren pėr trafik. Duke u kėrkuar ndjesė atyre qytetarėve qė i pėrdorin kėto mjete pėr qėllime krejtėsisht tė tjera, Berisha u shpreh se "ėshtė absolutisht e pamundur qė tė pranojmė lejimin e tyre, tė paktėn pėr tre vjet". Berisha bėri tė ditur se Moratoriumi do tė parashikojė qė mjetet motorike do tė dorėzohen nė njė datė tė caktuar, e cila sipas tij "nuk do tė jetė e largėt". Kryeministri bėri tė ditur se mjetet e dorėzuara do tė merren nė ruajtje nga qeveria. "Tė gjitha tė tjerat do tė konsiderohen mjete krimi tė rrezikshme dhe atyre qė do u gjenden do tė pėrballen me njė ndėshkim shumė tė rreptė penal, civil dhe tė shumėllojtė",- deklaroi Berisha.

  Faqja 3 - FAQE E PARE

  Tetor 18, 105
  Pronarėt e mjeteve: Kush do kujdeset pėr varkat dhe gomonet tona?
  Rrezikohet turizmi dhe peshkatarėt pa liēensė
  Shumica me mjete tė vogla motorike
  Nė 4 portet e pesh kimit nė tė gjithė vendin jamė 147 anije qė merren me peshkim dhe kanė tė punėsuar direkt nė bordet e tyre 900 persona, ndėrsa 1500 janė nė sektoret mbėshtetėse nė tokė. ato kanė fuqi motorike, rreth 150 KF dhe janė tė rregjistruara gjithashtu edhe 100 mjete tė tjera tė motorizuara. Me qindra mjete pėrdoren kryesisht pėr turizėm, pronarė hotelesh nė shėrbim tė pueshuesve dhe qė janė gomone, barka me motor dhe skuter. Tė gjitha kėto pėr tre vjet do tė bllokohen duke i lėnė pushesve vetėm barkat me pedanel dhe me lopata. Tė dhėnat e Drejtorisė sė Peshkimit nuk tregojnė nė fakt numrin prej disa mijra tė barkave, gomoneve apo skafeve me motor qė pėrdoren nga peshkatarėt e vegjėl, tė liēensuar apo tė paliēensuar qė veprojnė pothuajse nė ēdo cep tė bregdetit shqiptar por edhe nė ujrat e brendėshme tė liqeneve, lagunave dhe lumenjėve. Ata janė pjesa mė e madhe e flotės shqiptare tė peshkimit. Vendimi i djeshėm pėr tė hartuar dhe miratuar njė ligj qė parashikon bllokimin e tyre pėr 3 vjet ka shkaktuar frikė tė madhe te peshkatarėt e vegjėl. Nėse pronarėt e 147 anijeve tė peshkimit listuar nga Drejtoria e Peshkimit janė tė qetė pėr shkak se vendimi i qeverisė nuk i pengon ata qė tė vazhdojnė tė lundrojnė, peshkatarėt e vegjėl qė kanė njė varkė me motor dhe qė shumica janė tė paliēensuar rrezikojnė tė mbeten pa punė.
  VARKAT E VOGLA
  Vetėm nė liqenin e Shkodrės lundrojnė plot 170 varka, gomone apo skafe me motor qė pėrdoren nga peshkatarėt e vegjėl tė kėsaj zone, si nė qytet por edhe nė fshatrat pėrreth liqenit. Ekonomia dhe jetesa e familjeve tė tyre varet nga fati i rrjetave apo grepave tė tyre qė i hedhin pėrditė nė liqen pėr peshk. Nėse mjetet e tyre do tė pengoheshin tė lundronin, nė liqen apo pėrgjatė lumit tė Bunės dhe bregdetit nė Velipojė. Autoritetet portuale tė Sarandės thonė se kanė tė rregjistruar 38 mjete nga tė cilat 12 lėvizin nė liqenin e Butrintit. Ato janė mjete me motor dhe shėrbejnė pėr peshkim por edhe pėr aktivitet turistik pėrgjatė bregdetit qė nga Borshi dhe deri nė kepin e Stillos qė ėshtė edhe kufiri fundor i bregdetit shqiptar nė Jug tė vendit.
  Nė Durrės janė tė rregjistruara 120 mjete, shumica anije por edhe gomone dhe skafe tė vėgjėl me motor. Ato qė janė vendosur nė qytet dhe nė zonėn e plazhit shėrbejnė vetėm pėr turizėm, ndėrsa njė pjesė tjetėr e gomoneve shėrben pėr peshkim. Nė Shėngjin informaliteti ėshtė mė i madh nė lidhje mjetet e peshkimit. Nė portin e kėtij qyteti janė tė rregjistruara 20 mjete, shumica anije peshkimi qė qėndrojnė nė port. Ndėrsa me qindra gomone dhe varka me motorė tė konsiderueshėm qėndrojnė nė mes tė lagunės Kune-Vain dhe ndalimi i lėvizjes sė tyre do tė shkatėronte tėrėsisht industrinė e peshkimit tė kėsaj zone. Peshkatarėt pėrveē peshkimit nė det pėrdorin edhe mbledhjen e peshkut nė rezervatet qė janė ndėrtuar nė thellėsi tė detit pėrballė kėtij porti, pėr ta do ishte e pamundur qė tė vazhdonin punėn duke lėvizur mjetet me krahė. Premtimi se mjetet e peshkimit nuk do preken si qetėson aspak sepse mjetet e tyre janė tėrėsisht ilegale. Njė numėr i madh mjetesh tė vogla lėvizin edhe pėrgjatė vijės bregdetare nga grykderdhja e Vjosės deri pėrtej Himarės. Kjo ėshtė zona ku lindi dhe vazhdon tė marrė jetė trafiku i klandestinėve. Me qindra skafe dhe gomone janė shkatėruar por akoma mė shumė veprojnė nė kėtė zonė nė bazė edhe tė ligjit qė vjetėr. Jo tė gjithė peshkatarėt e zonės kanė peshkarexha. Pjesa mė e madhe lėvizin me barkat e vogla me motor pėr tė siguruar jetesėn e tyre me anė tė peshkimit.
  KUSH I MBRON MJETET?
  Vendimi i djeshėm pėr hartimin e ligjit qė do tė bllokojė lėvizjen e kėtyre mjeteve pėr 3 vjet nuk tregonte se si do tė bėhej rruajtja e mjeteve. Skafet, gomonet apo varka me motor nėse qėndronjė pa pėrkujdesje, pa pėrdorur dhe motorėt pa u ndezur ato shkatėrohen nga kripa. Ky ėshtė shqetėsimi i pronarėve tė tyre edhe i atyre qė i kanė blerė mjetet pėr qėllime turistike. Kaq shumė gjasa qė pas tre vjetėsh kur tė pėrfundojė afati i karantinės sė mjeteve, tė rimarin nė pėrdorim disa kalbėsira tė shkatėruara tashmė apo edhe nė rastin mė tė keq, tė vjedhura.

 3. #363
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Albanien verbietet privaten Eigner, das Boot fahren.

  Ausl. Yachten und Fischer sind davon nicht betroffen.

  Es dient um endlich den Schmuggel Einhalt zu bieten.

  @gjerji darf ab sofort nicht mehr mit einem Boot in Albanien privat herum fahren um ein Beispiel zu nennen.

  News

  Albania to ban motorized boats for three years

  TIRANA, Oct. 17 – In a move to stop drugs and human smuggling, the Albanian government will soon propose a draft law that would prohibit Albanian citizens from owning and using small motorized boats for the next three years, Albanian Prime Minister Sali Berisha said on Monday. The restrictions aim to prevent drugs and human trafficking, which often is done through motorized small boats. Fishing boats and tourist yachts would be excluded from the ban, according to government officials.

  Albania’s perceived corruption among the highest in the world

  TIRANA, Oct. 18 – Albania has gone down several spots in Transparency International’s Corruption 2005 Perceptions Index compared to 2004, the organization’s latest report shows. The report says Albania is now perceived by its citizens as the most corrupt country in Europe. Albania is among the 70 countries scoring less than 3.0 points, indicating “rampant corruption that poses a grave threat to institutions as well as to social and political stability.”

  http://www.tiranatimes.com/

 4. #364
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Albanische Drogen Kuriere mit Diplomaten Pass, werden jetzt zügig verhaftet.

  http://www.shekulli.com.al/index.php...faf1aab220a9b3

 5. #365
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  "Hakmarrja pėr Drejtėsi" erhielt Alb. Diplomaten P

  2/3 aller Albanischen Diplomaten Pässe sind irregulär vergeben worden, sprich u.a. an den Drogen Handel. Ebenso erhielt die Terror Organisation

  "Hakmarrja pėr Drejtėsi" Alb. Diplomaten Pässe!

  Ministri i Jashtėm paralajmėron vendosjen e njė regjimi tė rreptė tė pėrdorimit tė pasaportave diplomatike

  Trafikanti i drogės, i biri i njė diplomateje

  Ministri i Punėve tė Jashtme, Besnik Mustafaj, paralajmėroi dje vendosjen e njė regjimi tė rreptė tė pėrdorimit tė pasaportave diplomatike. Shefi i diplomacisė shqiptare u shpreh nė konferencėn e djeshme pėr shtyp pėr mundėsinė e rishikimit tė ligjit pėr mbajtjen e pasaportave diplomatike dhe reduktim tė numrit tė tyre.

  Duke reaguar ashpėr lidhur me incidentin e rėndė qė ka ndodhur para disa ditėsh nė aeroportin e Romės, ku njė qytetar shqiptar, mbajtės i njė pasaporte diplomatike, ėshtė kapur me njė sasi tė konsiderueshme droge, Mustafaj tha se "akti i tij ėshtė kriminal dhe natyrisht do tė ndiqet sipas ligjeve me fuqi. Por ajo qė pėrbėn problem pėr Ministrinė e Jashtme, qėndron tek fakti se si ai mbante njė pasaportė diplomatike, dhe pėr fat tė keq nuk ishte njė pasaportė falso, por njė pasaportė e rregullt".

  Pėr sa i pėrket Ministrisė sonė tė Jashtme, numri njė i diplomacisė shqiptare mendon se "problemi qėndron se mbajtėsi i kėsaj pasaporte e ka mbajtur pasaportėn pėrtej limiteve kohore qė i lejon ligji, pra ėshtė shkelur ligji, duke e lejuar atė njeri tė mbajė pasaportėn". Mustafaj tha se ai ėshtė i biri i njė diplomateje dhe kjo e bėn pėrgjegjėsinė e Ministrisė sė Jashtme mė tė drejtpėrdrejtė. Ministri pohoi se dikasteri i tij, nėpėrmjet Drejtorisė Konsullore, ka bėrė lajmėrimet e duhura, por sipas Mustafajt, Ministria e Jashtme nuk ka instrumentat e nevojshme pėr tė mbledhur pasaportat qė dalin jashtė afateve kohore nė pėrdorim.

  2/3 e pasaportave diplomatike, jashtė afateve ligjore tė pėrdorimit

  "Njė nga detyrimet madhore qė ka Shqipėria pėr t'u afruar me Brukselin dhe qė nuk e ka realizuar akoma, qėndron nė forcimin e regjimit tė kontrollit tė kufirit dhe pjesė thelbėsore e forcimit tė regjimit tė kontrollit tė kufijve janė dokumentat e identifikimit, saktėsia e tyre si dhe pėrputhshmėria me ligjin pėr mbajtėsit e tyre. Brenda kėsaj hapėsire, dokumentat e identifikimit, pasaportat diplomatike si dokumenti me serioz, natyrisht janė pika mė delikate dhe mė e rregulluara me ligj", tha Mustafaj. Sipas tij, sot nė qarkullim ka afro 2500 pasaporta diplomatike tė lėshuara gjatė 8 viteve tė fundit dhe afėr 2/3 e tyre janė jashtė afateve ligjore tė pėrdorimit apo jashtė kritereve ligjore tė pėrdorimit tė tyre.

  Nisur nga kėto fakte vėrtet tronditėse, kreu i diplomacisė u shpreh pėr marrjen e disa masave tė menjėhershme nga Ministria e Jashtme. Mustafaj konfirmoi rishikimin me urgjencė tė ligjit dhe krejt legjislacionit qė rregullon mbajtjen e pasaportės diplomatike. Kjo sipas tij, nė mėnyrė qė tė ngushtohen kriteret, tė ngushtohet numri i atyre qė kanė tė drejtė tė mbajnė pasaportė diplomatike dhe kėto kritere tė pėrputhen me vendet e zhvilluara qė kanė eksperincėn e tyre, dhe qė kanė natyrisht edhe kriteret mė tė sakta pėr tė drejtėn e pėrdoruesve tė pasaportės diplomatike. Nga ana tjetėr, Mustafaj shprehet se regjimi i pėrdorimit tė pasaportės diplomatike ėshtė krejtėsisht i parregulluar.

  "Nga njė shqyrtim i praktikave tė vendeve tė tjera, diplomatėt, pra theksoj diplomatėt, nuk kanė tė drejtė t'i pėrdorin pasaportat diplomatike kur shkojnė pėr pushime apo pėr udhėtime private, e jo mė tė tjerėt. Kėshtu qė ne do tė vendosim njė regjim tė rreptė tė pėrdorimit tė pasaportave diplomatike", tha Mustafaj. Sipas tij, masat qė do tė merren do tė jenė tė karakterit administrativ dhe ligjor, pėr t'i shėrbyer pikėrisht realizimit tė atij detyrimi qė ka Shqipėria pėr forcimin e regjimit tė kontrollit tė kufijve. Gjithashtu, kėto masa synojnė lehtėsimin nė pėrgjithėsi tė regjimit tė vizave tė qytetarėve shqiptarė me Bashkimin Evropian, dėshirė kjo e ngulitur thellė tek tė gjithė shqiptarėt, nevojė pėr njė masė tė madhe shqiptarėsh qė tė lėvizin lirisht dhe pjesė e njė tė drejte universale tė garantuar nga dokumentat mė tė rėndėsishėm mbi tė cilit mbėshtetet sot komunikimi ndėrkombėtar.

  H.RAMA

  Trafik narkotikėsh me pasaportė diplomatike

  Ndalimi nga policia italiane e njė tė riu me pasaportė diplomatike ka nxjerrė edhe njė herė nė pah pėrbaltjen qė i bėhet shtetit shqiptar nga ata njerėz qė kanė mundur tė abuzojnė me pozitat e tyre nė institucionet shtetėrore. Nuk ėshtė rasti i parė qė nė valixhe diplomatike nuk gjenden dokumente zyrtare shtetėrore, por drogė. Edhe disa vite mė parė, nė Paris, nė valixhen e kunatės sė njė deputeti shqiptar, cila udhėtonte me pasaportė diplomatike, u gjet drogė. Po kėshtu, :!: organizata terroriste "Hakmarrja pėr Drejtėsi" :!: kishte njeriun e vet tė besuar nė radhėt e Ministrisė sė Jashtme. Pra, kemi tė bėjmė me njė rast tė pėrsėritur pėr tė disatėn herė, ku tregtia e narkotikėve arrin tė bėhet edhe me njė pasaportė diplomatike. Arsyet se pėrse trafikantėt e lėndėve narkotike kanė arritur qė tė mendojnė se mund tė zhvillojnė veprimtarinė e tyre me pasaporta tė tilla, ėshtė fakti i lehtėsimit qė tė krijon kjo lloj pasaporte nė pikat kufitare. Kėshtu, njė person me pasaportė diplomatike ėshtė shumė herė mė e vėshtirė qė tė kontrollohet nga autoritetet e njė vendi tjetėr, nė krahasim me njė qytetar tė thjeshtė qė udhėton me njė pasaportė normale. Ndaj trafiku me valixhe diplomatike konsiderohet edhe njė luks pėr trafikantėt e lėndėve narkotike.

  Ana tjetėr e medaljes sė kėtij lloj trafiku ėshtė shndėrrimi i institucioneve shqiptare nė strofulla tė sigurta tė krimit tė organizuar dhe trafiqeve. Kjo ėshtė mėnyra me tė cilin ky krim i organizuar ka arritur qė tė bėhet i fuqishėm gjatė kėtyre tetė viteve tė fundit dhe kjo ėshtė mėnyra qė ai po kėrkon tė mbahet nė kėmbė, duke ulėritur se nuk duhen bėrė ndryshime nė administratė. A mund tė kenė njerėz tė tillė imunitet pėr t'u mbajtur nė punė nė tė tilla institucione si Ministria e Jashtme? Si ėshtė e mundur qė PS tė bėhet avokate e kėtyre trafikantėve duke ulėritur sa herė largohen njerėz tė tillė nga detyra dhe duke e konsideruar madje edhe si revansh politik njė reformė tė tillė tė domosdoshme pėr institucionet shqiptare? Vetė ministrat dhe titullarėt e tjerė tė rinj tė institucioneve shqiptare duhet tė shpejtojnė pėr tė larguar nga vendet e tyre tė punės tė gjithė ata individė qė nuk i shėrbejnė shtetit, por krimit tė organizuar dhe trafiqeve. Nuk ka mė kohė pėr tė humbur me ulėrimat e disa mjeranėve tė opozitės sė sotme, qė janė tė lidhur kokė e kėmbė me krimin e organizuar.

  http://www.rilindjademokratike.com/R...%20diplomatike

  :!:

 6. #366
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Berisha Tough on Corruption

  TIRANA - Premier Berisha talked on Monday in the meeting of the Democratic Party (DP) parliamentary group declaring that he will no longer tolerate on the state of corruption in the Albanian state. Berisha said that the so far debates have shown to him that this issue passes from one side to the other and that nobody is held responsible for that

  http://www.albaniannews.com/

  Kadare: Mbeshtes pavaresine e plote te Kosoves. Absurd qendrimi i qeverise shqiptare per pavaresi te kushtezuar

  Ora: 19:10

  TIRANE (25 Tetor) Shkrimtari i njohur Ismail Kadare e ka konsideruar nje ngjarje historike per popullin e Kosoves vendimin e Keshillit te Sigurimit per fillimin e negociatave per statusin qe i hap rrugen pavaresise se saj. Ne nje interviste ne zerin e Amerikes Kadare tha se populli kosovar duhet te pranoje vetem pavaresine e plote duke respektuar plotesisht te drejtat e pakices serbe, ndersa ka kundershtuar vendimin e qeverise shqiptare per nje pavaresi te kushtezuar te Kosoves.

  "Pavaresi me kusht do te thote liri me kusht, dhe dashje pa dashje prek popullin shqiptar" theksoi Kadare i cili e cilesoi te tepert dhe te panevojshem cdo lloj kushtezimi te Kosoves. Sipas tij shqiptaret jane te njohur ne Ballkan per mosmarreveshjet sepse sipas tij „ ndryshe mendon presidenca, ndryshe mendon kryeministri” dhe kjo nuk eshte normale. Shqiptaret e Kosoves e kane bere kompromisin e tyre historik dhe nuk mund te leshojne me ne kete drejtim. (VOA/Balkanweb)

 7. #367
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Ismail Kadare streitet sich mit Salih Berisha wegen dem Kosovo.

  Vielleicht können die Albaner hier noch mehr Info geben.

  Titel Story heute in der GAzetta Sqiptare.

  Faqja 5 - FAQJA E PARE

  Tetor 26, 105


  INTERVISTE/Shkrimtari i madh pėr negociatat e statusit final pėr Kosovėn. “Ne e bėmė sakrificėn tonė”

  Kadare: Sakrifikuam Shqipėrinė etnike
  “Kosova, pavarėsi me kusht? Kjo ėshtė absurde”

  (Marrė nga VOA)

  Shqiptarėt e kanė bėrė sakrificėn e tyre, ata kanė hequr dorė nga projekti i Shqipeėrisė Etnike. Ky ėshtė kėndvėshtrimi i vecantė i Ismail Kadaresė pėr pozitėn e shqiptarėve nė negociatat e statusit final pėr Kosovėn qė pėrgatiten tė fillojnė. Shkrimtari shqiptar me famė botėrore, gjatė njė interviste dhėnė pėr “Zėri i Amerikės”, nėnvizon se pala shqiptare ka hyrė nė bisedime duke pranuar njė kompromis tė madh, atė tė heqjes dorė nga ideja e bashkimit tė kombit shqiptar. “Ky kompromis nuk ėshtė i vogėl, pėrkundrazi ėshtė shumė i madh. Fakti qė shqiptarėt e Shqipėrisė dhe tė Kosovės janė tėrhequr nga ideja qė Kosova duhet tė bashkohet me Shqipėrinė dhe kėtė e kanė bėrė sinqerisht nė mėnyrė tė ndershme dhe pa dredhi, ėshtė njė kompromis i madh, pasi nuk ėshtė normale pėr njė popull qė vetė tė kėrkojė qė tė jetojė i ndarė, natyrale ėshtė qė tė kėrkojnė qė tė jetojnė bashkė”,- shprehet Kadare. Ai nėnvizon se ky kompromis i madh duhet tė merret nė konsideratė nga faktori ndėrkombėtar dhe kjo bėn qė tė mos pranohet asnjė lloj kushtėzimi nė pavarėsinė e Kosovės. Kadare thotė: Pavarėsi e plotė.
  Zoti Kadare, sa i vėshtirė mendoni se do tė jetė procesi i bisedimeve kur dihen qėndrimet diametralisht tė kundėrta tė palės serbe dhe asaj shqiptare?
  Sigurisht qė bisedimet do tė jenė tė vėshtira. Ne jemi ende nė Ballkan dhe Ballkani ende nuk ka ndryshuar. Ai do tė ndryshojė shumė ngadalė dhe nė kėtė gadishull mendoj se bisedimet janė mė tė vėshtira se kudo nė Evropė. Megjithatė dialogu dhe bisedimet janė mė mirė se ndėrprerja e tyre, gjithmonė janė mė mirė dhe asnjėherė nuk janė mė keq. Kėshtu qė shqiptarėt kanė shansin qė ta prishin kėtė traditė tė keqe ballkanike dhe me vėshtirėsinė, aq sa mundėn nėn trysninė e familjes ndėrkombėtare, mendoj se do tė arrihet diēka nė kėtė dialog.
  Ju keni qenė kritik ndaj politikės shqiptare nė Shqipėri dhe nė Kosovė pėr mungesė uniteti nė marrjen e vendimeve tė rėndėsishme. Sa mendoni ju se e dėmtojnė kėto veprime procesin e bisedimeve pėr statusin e Kosovės?
  Mendoj se nuk kam qenė vetėm unė kritik, pėrgjithėsisht shqiptarėt kanė qenė kritikė dhe pėrgjithėsisht kur nuk ka unitet mendimi nė majat e shtetit, natyrisht kjo gjė nuk pranohet nga populli. Kėshtu qė pėr fat tė keq, kjo ėshtė njė sėmundje tradicionale nė Shqipėri dhe nė Ballkan. Pėr fat tė keq nuk ėshtė e re dhe ėshtė e njohur pėrēarja, mosmarrėveshjet, kur vjen puna qė gjėra tė tillė nuk duhen. Ne kemi qenė tė pranishėm kur ka pasur lėkundje nė qėndrimet lidhur me statusin e Kosovės. Ndryshe ishte shprehur Presidenca, ndryshe Ekzekutivi, me njė fjalė ajo sėmundja qė thashė kur pozicionet politike pėrpiqen tė mbizotėrojnė mbi mendimet institucionale shtetėrore, unė shpresoj se do tė kapėrcehet bashkė me sėmundjet e tjera qė kemi ne shqiptarėt dhe koha do ta mėsojė, ngjarjet dhe historia, se duhet tė jemi bashkė atėherė kur duhet tė jemi bashkė.
  Njė pjesė e zyrtarėve ndėrkombėtarė kanė kėrkuar kompromis pėr zgjedhjen e ēėshtjes sė statusit tė Kosovės. Ju si mendoni, kush duhet tė jetė ky kompromis?
  Fjala kompromis po pėrdoret shumė kohė e fundit dhe unė jam pėr kompromis, kur ai duhet tė jetė, sepse njė pjesė e jetės njerėzore ėshtė zgjidhur ose ka pėrparuar nėpėrmjet njė kompromisi. Por unė kam pėrshtypjen se nė kėtė rast harrohet diēka, ose pėrmendet rrallė shkarazi, qė shqiptarėt e kanė filluar kėtė aksion tė madh tė statusit tė Kosovės me njė kompromis, i cili mendoj se duhet ēmuar nga faktori ndėrkombėtar. Ky kompromis nuk ėshtė i vogėl, pėrkundrazi ėshtė shumė i madh. Fakti qė shqiptarėt e Shqipėrisė dhe tė Kosovės janė tėrhequr nga ideja qė Kosova duhet tė bashkohet me Shqipėrinė dhe kėtė e kanė bėrė sinqerisht nė mėnyrė tė ndershme dhe pa dredhi, ėshtė njė kompromis i madh, pasi nuk ėshtė normale pėr njė popull qė vetė tė kėrkojė qė tė jetojė veē, natyrale ėshtė qė tė kėrkojnė qė tė jetojnė bashkė. Por shqiptarėt tė ndėrgjegjshėm e bėnė kėtė kompromis dhe kjo duhet ēmuar. Po e pėrsėris pra, kjo histori ka filluar me njė kompromis. Tani kėrkohen tė tjera kompromise. Unė nuk jam kundėr, por tani po dėgjohet shpesh pėrdorimi i asaj fjalės pavarėsi e kushtėzuar e Kosovės. Unė mendoj se kjo ėshtė njė kėrkesė e rėndė pėr njė popull. Pėr tė mos pasur asnjė keqkuptim, mendoj se respektimi i pakicės serbe prej shqiptarėve ėshtė njė ligj absolut qė duhet tė jetė njė ligj i shenjtė. Nuk mund tė ketė asnjė lėkundje, asnjė dilemė. Njė popull qė nuk ka respekt pėr pakicat, ėshtė njė popull qė i vė njė njollė tė madhe moralit tė tij dhe populli shqiptar nėse e bėn kėtė, e meriton qė tė quhet i tillė. Unė nuk kam kėtu asnjė rezervė. Por nga ana tjetėr, unė mendoj se ky ėshtė njė kusht pėr tė gjitha vendet e qytetėruara, prandaj ėshtė shumė e rėndė qė njė kusht i tillė tė lidhet me lirinė e njė kombi dhe pavarėsinė, sepse pavarėsia e njė kombi ėshtė liria e tij. Pavarėsi me kusht do tė thotė liri me kusht, do tė thotė njė pavarėsi qė tė merret prapė dhe njė liri qė tė merret prapė. Ėshtė njėlloj si ai i burgosuri, i cili kur del nga burgu i thonė “zotėri, ti do tė kthehesh prapė nėse nuk bėn kėtė apo atė gjė”. Prandaj unė jam pėr respektimin e pakicave tė tė gjitha kombėsive, por kjo nuk mund tė kushtėzohet nė njė mėnyrė tė tillė, ku dashur padashur prek parimin universal tė lirisė, dashur pa dashur, populli shqiptar ėshtė normal. Megjithatė mund tė kėrkohen edhe kompromise tė tjera, por kėtė gjė jo. Kompromis tjetėr ėshtė edhe prania e trupave ndėrkombėtare pėr njė kohė tė gjatė nė Kosovė, qė do tė vazhdojnė tė jenė edhe pas pavarėsisė. Ja pra njė tjetėr kompromis qė ėshtė njė gjė speciale.
  Ēfarė do tė sillte njė Kosovė e pavarur dhe demokratike pėr Ballkanin?
  Unė jam i bindur qė shqiptarėt do tė tregohen tė denjė. Ata do tė kenė mirėnjohje pėr kėtė besim qė e shfaqi dje bashkėsia ndėrkombėtare dhe hapi dritėn jeshile dhe do tė dinė ta shpėrblejnė mirė kėtė gjė. Dhe kjo jo sepse ne duam qė tė lėmė pėrshtypje tė mirė, por kėshtu e kėrkon interesi themelor i shtetit shqiptar. Ėshtė interesi i ekzistencės sonė. Ne nuk mund tė kemi jetė jashtė harmonisė sė popujve tė Evropės dhe jashtė kėsaj aleance tė krijuar nė luftėn kundėr krimit tė organizuar. Janė koherente dhe do tė ēojnė tė gjitha nė njė harmoni qė ėshtė liria e popullit shqiptar nė Ballkan.

  Petersen
  “Vlerėsoj hapjen e bisedimeve pėr statusin e Kosovės dhe pres qė Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė tė emėrojė Martti Ahtisaarin gjatė kėsaj jave. I dėrguari pėr bisedimet statustre duhet tė fillojė punėn sa mė shpejt tė jetė e mundur, ndoshta nė fillim tė muajit nėntor”

  Ibrahim Rugova
  “Zgjidhja pėr Kosovėn ėshtė pavarėsia e plotė, nė pėrputhje me parimet themelore demokratike dhe se ky ėshtė vullnet i shumicės. Nuk mund tė bėhet fjalė pėr zgjidhje kompromisi nė mes tė kėrkesės legjitime tė kosovarėve pėr pavarėsi dhe kėrkesės jolegjitime tė Beogradit”.

  Tadiē
  “Para fillimit tė negociatave pėr statusin final tė Kosovės pozita e Serbisė ėshtė “shumė e rėndė, por jo pa rrugėdalje” “Duhet tė jemi realė, gjė qė nėnkupton se pozicioni ynė ėshtė delikat, por ne duhet tė luftojmė pėr t’i realizuar interesat tona duke respektuar rreegullat e negocimit qė ekzistojnė midis shteteve demokratike”.

  Drashkoviē
  “Kėrkesa e shqiptarėve tė Kosovės pėr status tė pavarur tė asaj krahine paraqet kėreksėn e qartė pėr krijimin edhe tė njė shteti shqiptar. Nuk ekzistojnė dy Franca, as dy Itali, as dy Kina, as dy Serbi prandaj nuk mund tė ekzistojnė as dy Shqipėri”.

 8. #368
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Neuer Vize Aussenminister von Albanen ist Florent Celiku

  Headlines

  Government Appoints New Deputy Foreign Minister
  Tirana, October 27, 2005: The Council of Ministers approved today a decision to nominate Florent Celiku as deputy Minister for foreign affairs. Celiku, graduated from the History Philology Faculty, carried out a series of post-graduate studies in Vienna Diplomatic Academy, in the Applied Studies Center for International Negotiations as well as in the US State Department in the United States.

  Having the degree of diplomatic advisor, he has carried out a series of important and public tasks, as a diplomat, for a 13-year period in the foreign ministry as well as a scientific worker at the Academy of Sciences, and part time professor at the Philology Faculty in Tirana.
  Source: SEEurope.net

 9. #369
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Auch gegen den Organisierten Luxus Auto Handel (geklaute Autos), wird nun energisch vorgegangen.

  Shqiperi, rrjet trafiku rajonal per vjedhjen e makinave luksoze. Policia ne ndjekje

  Ora: 19:45  TIRANE (29 Tetor) Ne Shqiperi vepron nje rrjet i mireorganizuar bandash per vjedhjen e makinave luksoze. Zyrtare te policise se Tiranes u shprehen se kane filluar aksionet ne kryeqytet ne akset kryesore per te bere te mundur shkaterrimin dhe arrestimin e anetareve te ketij rrjeti qe sipas informacionit jane mbi 5 grupe qe kryejne kete akt.

  Burime policore bejne te ditur qe makinat vidhen me porosi nga jashte vendit. Pas vjedhjes ato cohen ne servise te posacme ku zberthehen, modifikohen dhe rishiten. Sipas policise pervec makinave te tipeve te tjera, jane rreth 100 makina te tipit Mercedes Benz te cilat jane vjedhur lehtesisht nga grupet e hajduteve qe veprojne ne Tirane. Te njejtat burime saktesojne se eshte jashtezakonisht e veshtire te identifikohen makinat e vjedhura.

  Nga 800 makinave te vjedhuar ne 9 muajt e fundit vetem 4% e tyre jane arritur te gjenden. Pjesa tjeter i drejtohet kufirit te Malit te Zi, per t’u shitur ose drejt Bosnje- Hercegovines ku qendra e grumbullimit dhe shitjes se ketyre makinave eshte ne qytetin Osien.

  Trafiku i makina te vjedhura favorizohet nga shitja e e makinave ne tregun e Zi te pakontrolluar nga struktura shteterore.(/Balkanweb)

 10. #370
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Der neue Innenminister Olldashi stellt fest, das es in Durres 40 kriminelle Gruppen gibt.

  Deklaratė e ashpėr e ministrit tė Brendshėm dje nė qytetin bregdetar ku prezantoi drejtorin e ri tė policisė, Muhamet Rrumbullakun

  Olldashi: Nė Durrės ka 40 grupe kriminale

  Llambi Kallēo

  Durrės- “Nė Durrės ushtrojnė aktivitetin e tyre rreth 40 grupe kriminale”,-kėshtu ka deklaruar dje nė Durrės ministri i Brendshėm, Sokol Olldashi, gjatė prezantimit tė drejtorit tė ri tė policisė, Muhamet Rrumbullaku. Ky i fundit deri pardje mbante detyrėn e specialistit tė organizimit tė operacioneve tė veēanta pranė Ministrisė sė Brendshme, ndėrsa paraardhėsi i tij, Muharrem Bardhoci, u emėrua kryespecialist nė Inspektoriatin e Auditimit nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit.
  Ministri Olldashi shtoi nė deklaratėn e tij tė ashpėr se nė Durrės ekziston njė rrjet i mirėfilltė i krimit tė organizuar. “Ngaqė nė Durrės ndėrthuren interesa tė ndryshme politike dhe ekonomike, nė kėtė qytet gjenden edhe grupe tė strukturuara tė krimit”. Olldashi shoqėrohej nga zėvendėsministri i brendshėm, Gjergj Lezhja, dhe prefekti i qarkut, Klodian Pajuni.
  “Policia e Shtetit ka evidentuar tė gjitha grupet kriminale qė veprojnė nė qark. Ne njohim mirė aktivitetin e tyre, personat e pėrfshirė, lidhjet, skemat e lėvizjes sė tyre, etj dhe them me bindje se pas kėsaj mbledhjeje informacioni nė Durrės veprojnė 40 grupe kriminale”,-tha Olldashi qė shtoi se tashmė kishte ardhur koha qė kėto grupe tė goditeshin.
  “Nė Portin e Durrėsit, porti i mė i madh i vendit, kanė livadhisur bandat kriminale, por tani kėsaj i duhet dhėnė fund”, -pėrfundoi ai.


  31/10/2005
  KATEGORIA: Kronike nga rrethet

  http://www.shekulli.com.al/index.php...feddf18cd5b78c

LinkBacks (?)

 1. 22.05.2012, 19:14

Ähnliche Themen

 1. SRPSKA ESTRADA (VESTI)
  Von sky im Forum Musik
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 18.05.2009, 19:37
 2. Da?i?: Dobre vesti oko viza
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 12.05.2009, 01:00
 3. Antworten: 99
  Letzter Beitrag: 01.08.2008, 16:04
 4. Najludje vesti iz 2005.
  Von BitterSweet im Forum Rakija
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.01.2006, 03:37
 5. Vijesti - Vesti
  Von Denis_Zec im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 03.10.2004, 12:02