BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 44 von 49 ErsteErste ... 34404142434445464748 ... LetzteLetzte
Ergebnis 431 bis 440 von 490

Nachrichten-News-Vesti-Lajme-Ştiri-Nea

Erstellt von Mare-Car, 14.07.2004, 23:09 Uhr · 489 Antworten · 36.501 Aufrufe

 1. #431
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Schwer Verbrecher: Gentjan Kujtim Cako in Albanien verhaftet

  A super wanted person arrested
  Berat- Official sources of the police directory of the district of Berat informed yesterday about the arrest of two people suspected for crimes committed during the 1997 turmoil. Sources from the police said the two persons accompanied to the settings of the police station are suspected to have belonged to a criminal band and accused of crimes committed in collaboration with other people. But, on the official statement of this police directory, delivered to the media, resulted that the arrest mandate was signed for only one of them. According to the statement in question, the police forces of the district of Berat seized and arrested the citizen Gentjan Kujtim Cako, 35, from Berat.

 2. #432
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Feuer im Marine Stützpunkt in der Currila bei Durres!

  1998 brannten die schönen Oliven Baume dort ab und jetzt haben wieder gedankenlose Menschen, dort Feuer gelegt.

  Die Currila ist die Klima Anlage von Durres und ebenso eines der teilweise von der Politischen Mafia zerstörten Erholungs Parks der Bevölkerung.

  Zjarr nė Currila, rrezikohet reparti ushtarak

  LLambi Kallco

  Njė zjarr i fuqishėm ka shpėrthyer nė afėrsi tė repartit ushtarak nė Currila rreth orės 20.00 tė mbrėmjes sė djeshme. Zjarri ka shpėrthyer nė njė distancė tė afėrt me repartin ushtarak tė Marinės nė zonėn e Currilave. Flakėt e zjarrit janė pėrhapur me shpejtėsi nė tė gjithė sipėrfaqen e kodrės duke djegur shkurret dhe pishat e kodrės. Banorėt e Currilave kanė dhėnė tė parėt alarmin, nė njė kohė qė nė vendngjarje kanė shkuar me shpejtėsi forcat e zjarrfikėseve tė Durrėsit. Pėr tė pėrballuar situatėn, sė bashku me forcat e zjarrfikėseve tė qytetit Durrėsit nė vendngjarje janė nisur dhe forcat e zjarrfikėseve tė portit detar, nė njė kohė qė pėr shuarjen e flakėve kanė ndihmuar dhe forcat e ushtrisė. Vetėm pas disa orė lufte tė vazhdueshme me flakėt e zjarrit, forcat e zjarrfikėseve e kanė vėnė nė kontroll atė. Ka qenė tepėr e vėshtirė ndėrhyrja e zjarrfikėseve pėr faktin se terreni ka qenė i thyer dhe betejėn me flakėt e zjarrit e ka vėshtirėsuar dhe errėsira e mbrėmjes. Pasojat e kėtij zjarri kanė qenė djegia e bimėsisė dhe njė pjese tė pishave, nė njė kohė qė nuk ka pasur dėme nė njerėz. Grupi hetimor qė ka shkuar nė vendngjarje po punon pėr zbardhjen e rrethanave tė kėtij zjarri qė mori pėrmasa tė frikshme. Ndėr pistat kryesore mbetet ajo se zjarri mund tė jetė shkaktuar nga ndonjė cigare e harruar nė shkurret e kodrės, apo dhe ndonjė zjarr i ndezur nė mėnyrė tė papėrgjegjshme.

  29/07/2006
  KATEGORIA: Kronike nga rrethet

  http://www.shekulli.com.al/index.php...e&newsID=99025

 3. #433
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zum Thema illegale Albanische illegale Immigranten in Europa und Deutschland

  Shefi i zyrės sė emigrimit nė Ministrinė e Punės deklaron se Gjermania do tė rregullojė statusin e 200 mijė emigrantėve

  Gjermania, leje qėndrimi pėr emigrantė ilegalė

  Hatibi: Pėr tė pėrfituar shtetėsinė gjermane, emigrantėt duhet tė japin provimin e gjuhės dhe tė edukatės qytetare

  Eglantina Bardhi

  Rreth 200 mijė emigrantė ilegalė nga vendet joanėtare tė BE-sė do tė pėrfitojnė leje qėndrimi afatgjatė nė Gjermani. Bėhet fjalė pėr persona qė aktualisht mund tė punojnė vetėm nė “punė tė zezė”, pasi janė tė parregullt, por nuk mund tė riatdhesohen, sepse fėmijėt e tyre janė integruar pėrsosshmėrisht nė shoqėrinė gjermane. Kėtė bėn tė ditur shefi i zyrės sė emigracionit nė Ministrinė e Punės dhe Ēėshtjeve Sociale, Durim Hatibi. Ai pohoi se lajmin e mirė pėr kėta emigrantė e dha ministri i Brendshėm Federal nė Gjermani Wolfgang Schauble (Volfgang Shobėl), i cili ka pėrgatitur njė raport mbi efektet e zbatimit tė ligjit pėr emigrimin.

  Lejet
  “Qeveria gjermane ka ndėrmend tė lėshojė njė leje qėndrimi afatgjatė pėr shtetas nga shtete joanėtare tė BE-sė, tė cilėt janė nė situatė tė parregullt nė Gjermani, por qė pėr disa arsye nuk mund tė dėbohen”, - shpjegon Durim Hatibi, duke shtuar se njė hap i tillė ėshtė tepėr pozitiv dhe pėrfitues padyshim qė do tė jenė edhe mijėra shqiptarė. Sipas informacionit tė palės gjermane, nuk mund tė dėbohen fėmijė emigrantėsh qė kanė lindur dhe janė shkolluar nė Gjermani. “Ne kemi nevojė pėr njė zgjidhje me konsensus, pėr tė cilin ekzistojnė mundėsi relativisht tė mėdha”, - mėsohet tė ketė deklaruar ministri i Brendshėm Federal gjerman, Schauble. Nė kėtė vend, nė vitin 2005 u miratua njė ligj i ri mbi emigrimin dhe efektet praktike tė zbatimit tė tij, qė janė pėrmbledhur nė njė raport tė ministrit Federal tė Brendshėm. Nė bazė tė kėtij raporti, shefi i zyrės sė emigrimit pohon se mund tė lindin propozime pėr ndryshime tė kėtij ligji nė fund tė muajit gusht.

  Shtetėsia
  Masa akoma mė tė rrepta pėr tė marrė shtetėsinė gjermane. Sipas shefit tė zyrės sė emigrimit, Durim Hatibi, pala gjermane ka vendosur tashmė qė pėr ata qė duan tė fitojnė shtetėsinė nė kėtė vend, pėrveē tė tjerash, duhet tė kalojnė edhe dy provime; njohės tė gjuhės gjermane dhe tė edukimit qytetar. Kėto janė dy kriteret e reja me tė cilat do tė pėrballen tashmė emigrantėt qė duan tė pėrfitojnė shtetėsi gjermane. “Problemi i marrjes sė shtetėsisė gjermane po vjen gjithnjė nė rritje, pasi ka pasur njė ulje tė fitimit tė shtetėsisė nga emigrantėt”, - thekson Hatibi, duke shpjeguar se pėr vitin 2005 morėn shtetėsinė gjermane rreth 117 mijė emigrantė ose 8 % mė pak nė krahasim me vitin 2004. Pritet qė nė tė ardhmen ky numėr do tė jetė edhe mė i vogėl.

  Pėr ribashkimet familjare, Gjermania parashikon masa mė tė rrepta

  Kushte tė rrepta pėr ribashkim familjar

  E ndėrsa qeveria gjermane ėshtė treguar tolerante pėr marrjen e lejeve tė qėndrimit afatgjatė, me ribashkimet familjare ndodh ndryshe. “Pėr fat tė keq, pala gjermane bėn me dije se pėr ribashkimet familjare tashmė do tė ketė procedura mė tė rrepta”, - thekson Hatibi. Personat qė dėshirojnė tė sjellin nė Gjermani bashkėshortet ose bashkėshortėt duhet tė provojnė se mund tė sigurojnė nė mėnyrė tė pavarur mbajtjen e tyre. Po kėshtu, janė nė diskutim edhe rregulla mė tė rrepta pėr emigrantėt qė duan tė marrin nė Gjermani fėmijėt e tyre.

  200 mijė
  emigrantė ilegalė nga vendet joanėtare tė BE-sė, do tė pėrfitojnė leje qėndrimi afatgjatė nė Gjermani

  117 mijė
  emigrantė ose 8 % mė pak nė krahasim me vitin 2004 morėn nėnshtetėsi gjermane


  31/07/2006
  KATEGORIA: Sociale

  http://www.shekulli.com.al/index.php...e&newsID=99109

 4. #434
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Albania's Moisiu to decide on chief prosecutor's future after thorough review

  02/08/2006

  TIRANA, Albania -- After a thorough review of the case, President Alfred Moisiu will decide on the future of Chief Prosecutor Theodhori Sollaku, whose dismissal has been demanded by the Democratic Party (DP)-led parliamentary majority. A statement from Moisiu's office Tuesday (1 August) confirmed that he had received the report compiled by an ad hoc inquiry commission that investigated Sollaku for alleged links to organised crime. The panel confirmed the allegations and recommended his dismissal. By law, the president must appoint and sack the chief prosecutor. (Albanian News - 02/08/06; Albanian President Web site - 01/08/06)

 5. #435
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Ab nächster Woche, beginnt die Legalisierungs Aktion, wobei die illegalen Bauten an der Küste und in Touristik Zonen, nicht legalisiert werden. Genauso wenig wie illegale Bauten an Autobahnen, auf Schul Grundstücken bzw. Verwaltungs Grundstücken, Bauten auf den Trinkwasser Sammel Stellen etc..


  Kreu i Agjencisė sė legalizimeve, Shaban Memia, tha se pėr shtesat e pallateve, vetėdeklarimin mund ta bėjė vetėm njė banor

  Legalizimet, pa certifikatė pronėsie

  Nė vend tė certifikatės sė pronėsisė qytetarėt mund tė paraqesim pėr vetėdeklarim dokumentin e Komisionit tė Pronave

  http://www.shekulli.com.al/index.php...e&newsID=99336

  Kosovo police say assailant in knife attack has been identified

  08/08/2006

  MITROVICA, Kosovo, Serbia -- Regional police in Mitrovica announced on Monday (7 August) that they have identified one of those involved in the stabbing of an 18-year old Serb, Ljubisa Janackovic, who was attacked in the village of Priluzje last week. They did not name the suspect, but said he has a criminal history and is a drug addict. Belgrade has demanded that the international community act decisively to stop ethnically-motivated attacks on Serbs in Kosovo.

  In other news, Russian Minister for Emergency Situations Sergei Shoigu voiced support for Serbia's stance on the Kosovo status issue, during a visit to Belgrade on Monday. Shoigu said Moscow agrees that autonomy within the borders of the Serbian state would be the best solution for the province. He is visiting Podgorica on Tuesday. (Danas, Pobjeda - 08/08/06; Tanjug, RTS - 07/08/06)

 6. #436
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Tirana With New Canalisation System by 2021
  Minister of Public Works, Transports and Telecommunications Basha presented yesterday the Draft-Final Report of the Feasibility Study of the Canalisation System and Sewage Cleaning Plant for the Greater Tirana. According to the study, it is foreseen that in 2021, Tirana will not anymore have problems regarding the canalisations. In the process for the preparation of this report, there were involved all stakeholders, like representatives of the local government like, Municipality of Tirana and Kamez or other communes, officials of the water-supply enterprise, representatives of non-governmental organisations operating in environmental and public health issues, representatives of financial institutions operating in our country. The study has determined a final project that would definitely solve the problem of canalisations and sewage cleaning in Tirana. “In the process of the project for Tirana’s canalisation system, apart from meeting the European standards of waters discharged in surface waters, it will be enabled that even zones newly inhabited have a contemporary canalisation system,” Basha said. The project is divided in three phases and is due to last until 2021 reaching a total value of 300 million US dollars. According to Minister Basha, by the end of the third phase of the project, as foreseen in the study, we will have a canalisation and cleaning system, which will cover the needs of a population of one million people. In addition, it is foreseen the construction of 184 km of main and secondary pipeline, along with two pumping station and two cleaning plants. Part of this study is also the identification of a priority project, which will focus on the most populated area of the city of Tirana, the one of Lana watershed. The total cost of this project is about 94 US dollars.

  .................................................. ......

  Berat, 400 Girls Prostitute in Europe
  Berat –During the last 15 years there are 400 females of Berati Prefecture which are forced to sell their bodies on the Europe’s roads. Police’s sources declared that there identified 400 females, most of which are coming from rural zones, while the others are prostituting by their free will forced by the bad economical conditions, divorced which are divagating on Europe’s roads. According to the police sources, 15% of the girls who are forced to prostitute are minors. Based on the NGO-s surveys and the Women Association, 15% of them are minor, 11% are divorced and around 63% of them are coming from rural zones, this is favored even by the low education level and difficult economical level of their families. According to the police sources, the average of the girls who are practicing “this profitable profession” is 15 – 25 years old, but there are even older as well, who have abandoned their families or children. The minors are more at risk by this phenomenon.

  ................................................

  No Visas to Albania for Macedonians
  Macedonian citizens will now enter our country without needing a visa and only paying an entry tax instead. This was the decision taken yesterday during the governmental meeting and was announced by Prime Minister Sali Berisha in person. According to the governmental decision, all the Macedonian citizens that will enter Albania, will have to pay a tax determined by the government. This practice is equal to the one Albanian citizens obey to enter the neighbouring country. In order to cross the Macedonian border, all citizens in possession of an Albanian passport simply pay a sum of 10 Euros and are then free to move around Macedonia.The same practice applies to Tukey, where the entrance tax is 10 Dollars. Albania has now signed a free movement agreement with Montenegro and Kosovo also. To enter these countries it is enough to show your passport and after a brief verification, the passport is stamped and the movement within the country is free. The addition of Macedonia to the list of countries access to Albania for which is liberalised, aims at increasing the flow of people moving on both sides of the border. According to the governmental decision which enters into force after it is published in the Official Bulletin, all those Macedonian citizens that enter Albania need only have a genuine passport and 10 euros to be free citizens within the country. The liberalisation of visas is a system that guarantees the free movement of citizens and simultaneously guarantees an increase in custom revenues from the entrance tax. According to the governmental decision, the visa is not altogether eliminated, but it will simply be bought with a reduced tariff at the moment the border is crossed. This amendment to the law on ‘The entrance, stay and treatment of foreigners in the Republic of Alabania’, comes in support of article 100 of the Constitution and other articles and paragraphs from law no. 8492 ‘on foreigners’ as proposed by the Minister of Foreign Affairs.

 7. #437
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  375 Narcotic Roots Exterminated
  Durrės-forces from the anti-drug unit of Durres have managed to eliminate 375 roots of the narcotic plant cannabis sativa. Adhering to the plan – the operation against the cultivation of narcotic plants – police forces from the police headquarters of the district of Durres have carried out checks in the lower terrain of Ishmi and along the embouchure of the river Ishem. From the check carried out in this area, around 500 metres off the riverbank, across a land area especially delineated in between bushes, it turned 375 roots of the narcotic plant cannabis sativa had been planted in a scattered fashion.All the initial procedural work was carried out by the police followed then by the elimination of the narcotic plant. In the meantime, the cultivator of the plants remains a mystery.

  Rama’s Corruption is “Steal and Work” Module
  Prime Minister Sali Berisha warned yesterday all heads of local government, including here even the Mayor of Tirana for suffering heavy budgetary sanctions in case they carry on with abuses with urban plans.Presenting the new anti-corruption platform, the head of executive assaulted the Mayor of Tirana Edi Rama that along with others are involved in corruption in the construction business, submitting only partial urban planning and complete ones. Berisha said the Mayor of Tirana performs corruption according to a module tailored just for this purpose, while urged Ministers Olldashi and Basha to dismantle this Rama-type corruption module. “Module Rama is the module of megacorruption in this field and it was Rama himself to invent this module, steal and work- work and steal. We will put forth even budgetary sanctions to those disobeying the rules,” said Berisha. Speaking in behalf of the fight against corruption, Berisha charged the Ministry of Interior and the one of Public Works and Transports to trigger the procedures for the privatisation of the procedures of services to citizens. According to Berisha, only this way, the corruption module installed by Edi Rama could be uprooted. “The module Rama could be uprooted only this way. Rama module is the module of megacorruption in this field. But this module, as he invented the one steal and work, cannot occur anymore. He is working with partial plans, it is true, but the partial urban plans are absolutely “steal and work”, and if we pass to general plans, then it is impossible to steal, because construction permits are received automatically and there is no need to pay even a penny to get a permit,” Berisha said.

 8. #438
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  ES wird keine Kabinetts Umbildung vorläufig in Albanien geben.

  Albania's Berisha rules out cabinet shuffle for now

  15/08/2006

  TIRANA, Albania -- Prime Minister Sali Berisha announced on Monday (14 August) that for the time being, he plans no changes in his government, as media reports have suggested. On 10 September, the cabinet marks one year in office. Its performance will be evaluated, especially regarding the reform process, and results will be made public. (Albanian News, Gazeta sot - 15/08/06)

 9. #439
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Tirana und Elbasan, haben die höchste Umwelt Belastung in Albanien

  Tirana and Elbasan, the Most Polluted Cities
  The cities of Tirana and Elbasan are the most polluted in Albania. The air has been found to be extremely polluted from the heavy traffic as well as the factories and industrial plants that conduct their activities in these cities. According to the air specialist in the Ministry of the Environment, Vojo Tashi, pollution has become particularly acute during the summer season as rainfalls are rare and there is a greater tendency to move by car and to spread fumes. “Lately, vehicles have increased in numbers and the fact that traffic continues to be heavy in these cities means that pollution is high”, specialist Tashi said.Every day in the city of Tirana thousands of tons of dust rich in cancerous substances circulate.

 10. #440
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Police destroy marijuana plantations in southern Albania

  22/08/2006

  TIRANA, Albania -- Police announced on Monday (21 August) that they found and destroyed illegal marijuana plantations in the village of Lazarat, in the southern Gjirokaster region. Over 1,700 plants were destroyed. No one was arrested, however, as the houses and yards involved were abandoned years ago. (Shekulli - 22/08/06)

LinkBacks (?)

 1. 22.05.2012, 19:14

Ähnliche Themen

 1. SRPSKA ESTRADA (VESTI)
  Von sky im Forum Musik
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 18.05.2009, 19:37
 2. Da?i?: Dobre vesti oko viza
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 12.05.2009, 01:00
 3. Antworten: 99
  Letzter Beitrag: 01.08.2008, 16:04
 4. Najludje vesti iz 2005.
  Von BitterSweet im Forum Rakija
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.01.2006, 03:37
 5. Vijesti - Vesti
  Von Denis_Zec im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 03.10.2004, 12:02