BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 45 von 49 ErsteErste ... 35414243444546474849 LetzteLetzte
Ergebnis 441 bis 450 von 490

Nachrichten-News-Vesti-Lajme-Ştiri-Nea

Erstellt von Mare-Car, 14.07.2004, 23:09 Uhr · 489 Antworten · 36.403 Aufrufe

 1. #441

  Registriert seit
  12.03.2006
  Beiträge
  3.755
  Alles was keine Quelle hatt kann von dir frei Erfunden werden, also bitteschön poste immer die Quelle dazu.

 2. #442
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Revolut
  Alles was keine Quelle hatt kann von dir frei Erfunden werden, also bitteschön poste immer die Quelle dazu.
  Die Quelle war die NATO Quelle setimes, welche sich auf die Shekkuli bezog.

  Hier der Original Artikel in Albanisch

  Asnjė banor i fshatit nuk ka pėrfunduar nė prangat e policisė. “Gjetėm vetėm tė moshuar, gra e fėmijė nė banesa”

  Lazarat, arratisen pronarėt e hashashit

  Entela Bani

  GJIROKASTĖR- Megjithėse u trumbetua si suksesi i radhės, askush nuk pėrfundoi nė pranga nga operacioni i djeshėm nė Lazarat. Forcat e shumta tė policisė qė morėn pjesė nė operacion dolėn nga fshati vetėm me bimėt e korrura tė kanabisit, pa mundur tė gjejnė asnjė person pėrgjegjės pėr kultivimin e tyre, bash nė mes tė Lazaratit. Burime nga grupi hetimor pohuan mbrėmjen e djeshme pėr “Shekullin” se asnjė mandat-arresti nuk ėshtė firmosur, edhe pse njė pjesė e kanabisit u asgjėsua nė oborret e shtėpive. Ashtu si gati njė vit mė parė, operacioni nė Lazarat, ka pėrfunduar pa asnjė arrestim, edhe pse forcat e RENEA-s janė pritur me tė shtėna sporadike nga oborret e shtėpive.

  http://www.shekulli.com.al/index.php...&newsID=100135

  Ich hoffe Du bist mit mir zufrieden

 3. #443
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Und die US Kongress Leute, sabberten auch wieder mal herum, nach dem sie den Hafen von Durres besucht haben.

  Sabber, Sabber und sie reden über die Korruption in Albanien.

  Das die US Botschafter Josel Limbrecht aber direkt im Hafen von Durres, seine Drogen Importe persönlich abholte und alle Leute bestach in Albanien und direkt mit Islamsichen Terroristen in Nord Albanien Ausbildungs Camps unterhielt.! Davon schwafelten die Amerikaner Nichts.

  Ligjvenes amerikane njihen me mundesite e investimeve ne Shqiperi: Duhet luftuar korrupsioni qe amerikanet te mund te investojne

  Ora 21:40
  Nga Daniela Bonollari


  TIRANE (22 Gusht) - Nje grup i madh kongresmenesh nga SHBA vizituan te marten pasdite Portin Detar te Durresit, ku u interesuan te mesojne me shume per mundesite e investimeve ne Shqiperi.
  Ne kete vizite ata u shoqeruan nga kryeministri Sali Berisha, dhe perfaqesues te parlamentit. Bashkekryetaret e delegacionit te kongresit amerikan Xhon Danken dhe Xherri Kostello, vleresuan lart marredheniet dhe bashkepunimin shqiptaro-amerikan, i cili njeh prej disa vitesh vecse fuqizim. Xhon Danken, kongresmeni nga Tenesi, tha se delegacioni me 12 anetare nga te dyja partite kryesore amerikane ka ardhur ne Shqiperi per tu njohur me nevojat qe ka ky vend. “Kemi ardhur ketu ne Shqiperi per te shprehur deshiren tone per te patur marredhenie me te ngushta si persa i perket miqesise ashtu edhe tregetise ne vitet ne vazhdim. Gjithashtu erdhem ketu per te mesuar me shume mbi Shqiperine dhe nevojat e vendit. Ne jemi krenare qe Shtetet e Bashkuara po bejne ndoshta me shume se cdo vend tjeter ne bote per te ndihmuar popullin e Shqiperise. Dhe te gjithe ne ne kete delegacion kemi pare ato qe besojme te jene mundesi te medha per te ardhmen ketu”, tha Danken.
  Ai shtoi se pervec bukurive natyrore, Shqiperia ka mundesi te medha per investime ne te ardhmen nga SHBA, por njekohesisht duhet te vazhdoje edhe lufta kunder korrupsionit, rritja e besimit tek kontratat mes paleve dhe titujt e pronesise. “Ne besojme se me udheheqjen e duhur dhe institucionin e reformuar te tregut te lire dhe largimin e korrupsionit, me qellim qe te keni nje sistem te forte ligjor, vecanerisht per sigurine e kontratave dhe titujve te pronesise, mund te kete investime te medha nga biznese amerikane ne kete vend”, tha Danken.
  Ndersa kryeministri Berisha tha se marredheniet politike midis dy vendeve jane te shkelqyera. Ai vleresoi ndihmen e madhe te jashtezakonshme qe SHBA kane dhene dhe i japin Shqiperise. Kryeministri Berisha tha se fale kontributit amerikan siguria ne portin e Durresit eshte rritur dhe po punohet qe siguria te rritet edhe ne porte, aeroporte dhe pikat kufitare te Shqiperise.

  (/Balkanweb)

 4. #444

  Registriert seit
  04.06.2005
  Beiträge
  7.678
  Zitat Zitat von lupo-de-mare
  Und die US Kongress Leute, sabberten auch wieder mal herum, nach dem sie den Hafen von Durres besucht haben.

  Sabber, Sabber und sie reden über die Korruption in Albanien.

  Das die US Botschafter Josel Limbrecht aber direkt im Hafen von Durres, seine Drogen Importe persönlich abholte und alle Leute bestach in Albanien und direkt mit Islamsichen Terroristen in Nord Albanien Ausbildungs Camps unterhielt.! Davon schwafelten die Amerikaner Nichts.

  Ligjvenes amerikane njihen me mundesite e investimeve ne Shqiperi: Duhet luftuar korrupsioni qe amerikanet te mund te investojne
  Laber kein Scheiss zusammen du dreckiger Lügner.

  Wundere dich nur nicht, wenn dein Licht irgendwann mal aus ist..........mit dem Scheiss den du gegen die Albaner und die Mafia schreibst.

  Du weisst nicht was du tust.


  Ausserdem sagen die Amerikaner, dass die Korruption weiterhin bekämpft werden soll, damit die USA in Durres endlich mehr investieren können.

 5. #445

  Registriert seit
  12.03.2006
  Beiträge
  3.755
  Ach Lupo du drecks Faschist!!

  Ich meine, würdest du dich und deine Landsleute nicht als Täter sehen, so würdest du auch nicht hier die ganze Zeit solche Scheiss Lügen verbreiten!!


  Wiviele MAle hab ich in deinen Threads Fragen gestellt!?!? Auf deine Behauptungen und Kommentare?!?!?


  Wieviele Fragen waren es!?!? kedes mal, und jedes mal konntest du die nicht beantowrten!?!?


  ICh werde mir heute Abend die Mühe machen und alles zusammen suchen, damit jeder sieht dass du hier permanent Propaganda betreibst und Lügen verbreitest, allenfalls wird ich sogar rechtliche Schritte einleiten weil du mir einfach auf die Eier gehst.


  Propaganda ist verboten, falls du und der Admin es nicht bemerkt haben.

 6. #446
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Dann bringt doch mal in Kurzform, was die Amerikaner dort im Hafen machten und was sie kritisierten: z.B. Die Mega Korruptioin dort! Also statt hier umzufaseln: Einfach in Kurzform, bringen, was die dort sonst noch machten.

  Für mich sind das halt Sabbler, denn die haben noch nie was Gutes gebracht und in Durres sind sie unbeliebt, vor allem auch wegen dem Drogen Schmuggel, den sie inzenierten.

 7. #447
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Azem Hajdarierhält ein Denkmal im Park Rinas

  Azem Hajdarierhält ein Denkmal im Park Rinas direkt im Zentrum von Tirana. Er hat die besondere Karriere gemacht: Vom angeblichen Studenden Führer, für die Demokratie, zum Führer für den Embargo Bruch mit Jugoslawien, wo er eng mit dem Jugo Geheimdienst zusammen arbeitet und dann einer der Haupt Lieferanten für Waffen in den Kosovo war.

  Zu Schluß wurde er von seinem eigenen Partei Leute in Nord Albanien erschossen, weil er dem Haklaj Clan in die Quere kam.  Krahas memorialit tė vendosur nė skaj tė selisė sė Partisė Demokratike, me ardhjen sėrish nė pushtet tė Partisė Demokratike, ėshtė vendosur qė pėr kontributin e tij, tė ngrihet edhe njė monument

  Monument i Azemit, nė Parkun Rinia

  Qeveria vendos ngritjen e monumentit tė heroit tė demokracisė, nė krahun juglindor, tė lulishtes “Parku Rinia”

  N.Perndoj

  TIRANĖ- Nė parkun “Rinia”, nė kryeqytet, pritet qė tė ngrihet sė shpejti monumenti i heroit tė demokracisė, Azem Hajdari. Kėshilli i Ministrave ka vendosur dje ngritjen e monumentit tė heroit tė demokracisė dhe pluralizmit, Azem Hajdari, nė krahun juglindor, tė lulishtes “Parku Rinia”, nė qytetin e Tiranės, me propozim tė ministrit tė Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve. Efektet financiare, qė rrjedhin nga zbatimi i kėtij vendimi, do tė pėrballohen nga buxheti i vitit 2006, miratuar pėr Ministrinė e Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve. Pėr zbatimin e kėtij vendimi ngarkohen Ministria e Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve dhe Ministria e Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit. Nė kėtė mėnyrė, krahas memorialit tė vendosur nė skaj tė selisė sė Partisė Demokratike, me ardhjen sėrish nė pushtet tė Partisė Demokratike, ėshtė vendosur qė pėr kontributin e tij, tė ngrihet edhe njė monument. I njohur edhe si njė prej themeluesve tė Partisė Demokratike, Azem Hajdari ka marrė edhe titullin “Nderi i Kombit” tre vite me parė, nga Presidenti Alfred Moisiu. Ndėrkohė, ēdo pėrvjetor tė vdekjes sė tij, Partia Demokratike ka zhvilluar homazhe pranė memorialit tė tij. Madje, deri tre vite mė parė ishte bėrė e zakontė qė Partia Demokratike tė organizonte edhe “tubime”festive (zakonisht nė TOB) pėr tė kujtuar veprimtarinė e Hajdarit. E njėjta gjė pėrsėritej edhe nė protestat e zakonshme qė dikur demokratėt nė opozitė zhvillonin nė Sheshin “Skėnderbej”, ku nė fjalimet e ish-drejtuesve tė opozitės, pėrmendej gjithnjė figura e Azem Hajdarit. Ėshtė bėrė gjithashtu traditė qė nė familjen e heroit tė demokracisė, “Azem Hajdari” tė zhvillohen vizita nga pėrfaqėsues tė Partisė Demokratike, jo vetėm nė pėrvjetorėt e vrasjes sė tij, por edhe ditėn e dėshmorėve. Deputeti i Partisė Demokratike, Azem Hajdari, u vra nė muajin shtator tė vitit 1998 vetėm pak metra larg selisė blu. Vrasja e deputetit tė Partisė Demokratike, Azem Hajdari, ėshtė cilėsuar si vrasja e shekullit, ndėrkohė qė gjykimi i kėsaj ēėshtjeje ka vazhduar plot 70 seanca nė Gjykatėn e Tiranės. Nė kujtim tė veprimtarisė sė tij ėshtė ngritur edhe njė lapidar nė hyrje tė fshatit Lazarat. Ndėrkohė, pak ditė mė parė, Kėshilli i Ministrave mori thuajse tė njėjtin vendim edhe pėr ish-Kryetarin e Kuvendit, Pjetėr Arbnori, i cili ėshtė cilėsuar ikona e pluralizmit shqiptar. Pas njė vdekjeje tė papritur teksa po zhvillonte njė vizitė nė Itali, Kėshilli i Ministrave vendosi nė njė nga mbledhjet e tij, qė Qendrės Ndėrkombėtare tė Kulturės t’i vihet emri i tij. Ndėrkohė, Kuvendi vendosi qė njė prej rrugėve nė afėrsi tė parlamentit tė marrė po emrin e tij si dhe tė ngrihet njė bust nė pėrkujtim tė qėndrestarit “Pjetėr Arbnori”.


  24/08/2006
  KATEGORIA: Politike

  http://www.shekulli.com.al/index.php...&newsID=100237

 8. #448

  Registriert seit
  20.07.2006
  Beiträge
  2.432


  sag ma lupo woher kriegst du eigentlich immer diese nachrichten?

 9. #449
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von king-selo


  sag ma lupo woher kriegst du eigentlich immer diese nachrichten?
  Weisst Du was! Ich werde mir mal überlegen, Euch im Detail mitzuteilen, wie man an gute Albanische Nachrichten kommt und Nachrichten auch über Serben etc..!

  ich werde da wohl einen Kurs am Wochenende mache und im BEF einen entsprechenden Thread aufmachen. Vielleicht heute Abend schon.

 10. #450

  Registriert seit
  20.07.2006
  Beiträge
  2.432
  Zitat Zitat von lupo-de-mare
  Zitat Zitat von king-selo


  sag ma lupo woher kriegst du eigentlich immer diese nachrichten?
  Weisst Du was! Ich werde mir mal überlegen, Euch im Detail mitzuteilen, wie man an gute Albanische Nachrichten kommt und Nachrichten auch über Serben etc..!

  ich werde da wohl einen Kurs am Wochenende mache und im BEF einen entsprechenden Thread aufmachen. Vielleicht heute Abend schon.

  wir freuen uns schon drauf das du deine produktivitä mit uns teilen wirst

  dir sei gedank

LinkBacks (?)

 1. 22.05.2012, 19:14

Ähnliche Themen

 1. SRPSKA ESTRADA (VESTI)
  Von sky im Forum Musik
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 18.05.2009, 19:37
 2. Da?i?: Dobre vesti oko viza
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 12.05.2009, 01:00
 3. Antworten: 99
  Letzter Beitrag: 01.08.2008, 16:04
 4. Najludje vesti iz 2005.
  Von BitterSweet im Forum Rakija
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.01.2006, 03:37
 5. Vijesti - Vesti
  Von Denis_Zec im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 03.10.2004, 12:02