BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 48 von 49 ErsteErste ... 38444546474849 LetzteLetzte
Ergebnis 471 bis 480 von 490

Nachrichten-News-Vesti-Lajme-Ştiri-Nea

Erstellt von Mare-Car, 14.07.2004, 23:09 Uhr · 489 Antworten · 36.391 Aufrufe

 1. #471
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Grupi Nderkombetar i Krizave: Beogradi “de fakto “e ka humbur kontrollin mbi Kosoven qe ne vitin 1999

  Ora 11:25
  Nga D.B


  WASHINGTON (22 Shtator)- “Beogradi de fakto e ka humbur kontrollin mbi Kosoven ne vitin 1999, kur eshte miratuar Rezoluta 1244 e Keshillit te Sigurimit, sepse qe nga ajo kohe ajo nuk paraqet me ne Kosove pushtetin legal. Dhe sovraniteti i tij mbi Kosoven eshte vetem nominal”. Keshtu ka deklaruar per "Zerin Amerikes", drejtori i Grupit Nderkombetar te Krizave Nikolas Uajt. Ai theksoi se "kjo qe tani po ndodh eshte vetem formalizim i gjendjes ekzistuese". Por, sipas zotit Uajt, mbeten ceshtje legjitime per te ardhmen e serbeve dhe kultet fetare ne Kosove dhe per aftesine e autoriteteve te ardhshme te Kosoves qe te drejtojne Kosoven.

  "Pervoja te cilen serbet e zakonshem ne Kosove do ta kene me qeverine e atjeshme do te jete test i cili do te tregoje se a eshte e suksesshme zgjidhja per Kosoven. A do te trajtohen serbet si qytetare te barabarte apo kunder tyre do te zbatohet diskriminimi ne kontakt me policine dhe me autoritete lokale. Ky do te jete provim per Kosoven e pavarur", tha Nikolas Uajt, i cili mendon se ndoshta bashkesia nderkombetare duhet te prese me njohjen formale te pavaresise se Kosoves dhe te insistoje ne vendosjen dhe perparimin e marredhenieve fqinjesore mes Serbise dhe Kosoves. “Nese ndodh dhune ne veriun e Kosoves dhe nese Serbia qendron pas skenarit te tille, terheq verejtjen Uajt, ajo do te punonte direkt kunder interesave te veta”.

  (Kosova/Balkanweb)

 2. #472
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Donald Rumsfeld der Unfähige udn Welt Terrorist, treibt sich in Albanien herum.

  Da findet er wohl noch ein paar Idioten, die ihn toll finden und deshalb wurde der Autoverkehr für 5 Stunden in Tirana gesperrt.

  Vizita e Rumsfeld, bllokohet per rreth 5 ore qarkullimi me automjete ne Tirane

  Ora 10:30
  Nga D.B


  TIRANE (26 Shtator)- Mberritja e Sekretarit Amerikan te Mbrojtjes ne Tirane eshte shoqeruar sot me masa te larta sigurie qe do te ndikojne pergjate dites sidomos ne qarkullimin rrugor. Donald Ramsfeld mberrin sot rreth ores 13.30 ne pjesen ushtarake te aeroportit te Rinasit dhe pas ceremonies se mireseardhjes do te vijoje pak ore me vone viziten me nje takim me Ministrin e Mbrojtjes, Fatmir Mediu. Mesohet se integrimi i Shqiperise ne NATO dhe angazhimi i saj ne operacionet ushtarake nderkombetare do te jene pjese e bisedes mes dy homologeve.

  Ne kuader te masave te sigurise sot ne Tirane qarkullimi do te jete i bllokuar nga ora 11.30 deri ne 16.30 minuta nga kthesa e Kamzes pergjate itinerarit qe do te pershkoje Ramsfeld e deri ne hotel Sheraton ku do te qendroje Sekretari Amerikan i Mbrojtjes dhe do te jete i ndaluar parkimi. Policia u ben thirrje qytetareve sot te perdorin me pak makinat e tyre dhe me shume transportin publik per shkak te c’rregullimeve qe do te pesoje trafiku. Nderkohe neser ne Tirane mblidhen Ministrat e Mbrojtjes se Rajonit per takimin e Ministerialit te Mbrojtjes te Europes Juglindore.

  (News24/Balkanweb)

  Faqja 6 - POLITIKE

  Shtator 26, 106


  Mediu: Diskutim edhe pėr ēėshtjet e rajonit

  Ramsfeld nė Tiranė, vizita pėr takimin ndėrministerial

  Ardhja e sekretarit amerikan tė Mbrojtjes, Donald Ramsfeld ėshtė komentuar si njė ngjarje e shėnuar pėr vendin tonė, qė tregon nivelin e shkėlqyer tė marrėdhėnieve tė vendit tonė me SHBA-nė, nga kreu i Dikasterit tė Mbrojtjes nė vendin tonė, Fatmir Mediu. Pėr kėtė vizitė tė parė zyrtare tė Ramsfeld, ministri Fatmir Mediu zhvilloi dje njė konferencė pėr shtyp. Sipas tij, kjo vizitė e sekretarit amerikan tė Mbrojtjes ėshtė njė mbėshtetje dhe inkurajim pėr forcat tona tė armatosura nė integrimin e tyre nė NATO. “Vizita e z. Donald Ramsfeld ėshtė mbėshtetja dhe inkurajimi mė i madh qė i jepet vendit tonė dhe nė kėtė kuadėr, edhe Forcave tė Armatosura nė rrugėn e integrimit nė NATO, rrugė nė tė cilėn ne kemi vullnetin dhe kapacitetet pėr ta realizuar nė koherencė mė tė shkurtėr”, - vijoi mė tej ministri. Mediu ka zbardhur edhe njė pjesė tė bisedimeve qė do tė zhvillohen gjatė kėtij takimi. “Me ministrin amerikan tė Mbrojtjes do tė diskutohen jo vetėm aspekte tė bashkėpunimit dypalėsh nė fushėn e mbrojtjes, por edhe ēėshtje qė lidhen me sigurinė nė rajonin e Ballkanit dhe mė gjerė”, - tha Mediu. Ministri i Mbrojtjes, Mediu bėri tė ditur dje edhe takimin qė do tė zhvillohet mė 27 shtator nė Tiranė mes ministrave tė Mbrojtjes tė vendeve tė Evropės Juglindore. Ky takim zhvillohet nė kuadrin e Procesit tė SEDM-it (Ministri e Mbrojtjes sė Evropės Juglindore). Nė kėtė takim do tė marrė pjesė edhe pėrfaqėsuesi i SHBA-sė nė cilėsinė e vendit anėtar nė SEDM, pėrveē vendeve si Shqipėria, Bullgaria, Kroacia, Greqia, Italia, ish-Republika Jugosllave e Maqedonisė, Rumania, Sllovenia, Turqia, Ukraina. Por nė kėtė takim do tė jetė pjesėmarrės edhe vende tė tjera si Gjeorgjia, Bosnjė-Hercegovina, Serbia, tė cilat vijnė me pretendimin pėr tė fituar statusin e “vėzhguesit” nė kėtė Proces.

 3. #473
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Die Gräber Griechischer Soldaten in Ablanien, sollen gesichert werden.

  Albania’s Defense Minister Promises Greek Counterpart to Resolve Graves’ Case

  “Mediu and Meimarakis said this case was something that united our two nations morally and historically,” the press office of Albanian Defense Ministry said TIRANA – The bilateral military cooperation between Albania and Greece has been considered very fruitful by defense ministers of the two countries Fatmir Mediu and Evangelos Meimarakis respectively with the latter promising that the question of the graves of Greek soldiers in Albania will be resolved soon.

  http://www.albaniannews.com/

 4. #474
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Der gehieme Vertrag zwischen dem 'Wirtschafts Miniter Ruli und Gazprom

  Zbulohet kontrata sekrete e Rulit pėr futjen e “Gazprom” nė Shqipėri
  PDF Printoje E-mail
  Grada e perdoruesve-ve: / 7
  I varferI mire
  Saturday, 19 May 2007
  ImageGazeta disponon detaje konkrete lidhur me marrėveshjen e ministrit tė Ekonomisė, Genc Ruli me gjigandin rus tė gazit, “Gazprom”. E firmosur nė mėnyrė sekrete nė Algjeri, kontrata me shoqėrinė ruse i paraprin marrėveshjes sė firmosur nė gusht tė vitit 2006 me “Prometheus gaz”, ndaj tė cilės rusėt zotėrojnė 50 pėr qind tė aksioneve ndėrsa pjesa tjetėr nga shtetit grek. Nėpėrmjet kėsaj kontrate, rusėt do tė fusin nė vendin tonė sasi tė konsiderueshme gazi nga pjesa Juglindore e Shqipėrisė (Korēė), pėrtej nevojave tė konsumatorėve pasi pjesa tjetėr do tė shkojė pėr TEC-in e Vlorės.Pasi ėshtė rėnė dakord paraprakisht nė 2 gusht tė 2006 me firmėn e zėvendėsministrit Gjergji Bojaxhi, shoqėria “Prometheus gaz” hartoi projektin me afat 25 vjet, me efekt zbatimi duke filluar nė 2010, e firmosur nga administratori Kostas Vassiliadis, palėt ranė dakord pėr fillimin e punimeve. Kjo pasi u pa studimi i bėrė nga shoqėria ruso-greke, sipas tė cilės, pėrveē ndėrtimit tė gazsjellėsit, nė zonėn e Korēės do tė ndėrtohej dhe njė TEC me fuqi prodhimi 300 MĖ, implementimi i gjithė kėsaj do tė vinte vetėm pas njė firme zyrtare. Pikėrisht kjo e fundit ka mbajtur peng zhvillimin e projektit, pasi pala shqiptare u tregua e lėkundur pėr fakte qė lidhen me politikėn. Biznes-plani i hartuar nga “Copelouzos grup”, pėrfshin periudhėn e zbatimit tė projektit pėr 25 vjet me radhė, e cila parashikon ndėrtimin e njė TEC-i nė prefekturėn e Korcės dhe tė gazsjellėsi i cili do tė prekė zonėn nė veri tė Greqisė, Nea Messimvra, pranė Thessalonki. Mendohet se projekti do tė kushtojė rreth 120 milionė dollarė, ku ndėrtimi i gazsjellėsit do tė kryhet nga “Prometheus gaz” dhe “Transbalkan Energy Sources” nė formė jonit-venture. Transportimi i gazit tė niste nė 2010 me 50,000 kNm3, duke vijuar nė 2011 me 100.000 kNm3, 2012 me 150.000 nKm3, 2013 me 220.000 nKm3 dhe 2015 me 300.000 nKm3. pas kėsaj periudhe e deri nė 2035 sasia e gazit do tė ketė kėtė nivel kapaciteti. Nga marrėveshja, mėsohet se 200.000 nKm3 gaz do tė shkojnė pėr nevoja konsumatore ndėrsa 100.000 pėr industritė. Lidhur me pjesėn Shqiptare, gazsjellėsi do tė ketė gjatėsi 25 km ndėrsa nė Greqi 175 km. Edhe pse nuk bėhet e qartė, dokumentet tregojnė se pika fundore e gazsjellėsit rus do tė jetė Korēa. Lidhur me kostot, pėr pjesėn greke ajo do tė kushtojė 520 mijė euro kilometri ndėrsa pėr pjesėn shqiptare 460 mijė euro/km. Tashmė ministri i Ekonomisė gjendet mes presionit rus pėr tė zyrtarizuar nisjen e punimeve dhe asaj amerikane, rasti konkret AMBO. Burime nga ministria bėjnė me dije se Ruli po pėrgatitet pėr njė vizitė speciale nė Rusi, nga ku pritet tė mėsohet pėr faktin e kėsaj kontratė, qė Berisha e mėsoi papritur nga zyra e Ambasadės Amerikane.

  http://www.sot.com.al/index.php?opti...Itemid=1&lang=

 5. #475
  cro_Kralj_Zvonimir
  Eigentlich dumm der Thread aber was solls jedem das seine!

 6. #476
  Avatar von PokerFace

  Registriert seit
  29.08.2006
  Beiträge
  4.163
  Rassistische Äußerungen setzen Rumäniens Präsident unter Druck

  "Stinkende Zigeunerin" - mit diesen Worten hat Rumäniens Präsident Basescu über eine Journalistin gesprochen. Unangenehm für den Politiker: Das Handy der Reporterin hat die Äußerungen mitgeschnitten. Menschenrechtler protestieren bereits.
  Bukarest - Der erst am Wochenende im Amt bestätigte rumänische Präsident Traian Basescu ist wegen seines rüden Umgangs mit einer Journalistin und rassistischer Äußerungen über sie in die Kritik geraten. Journalistenverbände und Menschenrechtler protestierten scharf. Der Nationale Rat zur Bekämpfung von Diskriminierung kündigte am Montag an, er wolle Basescu vorladen.

  Am Samstag, dem Tag des Referendums, hatte die Mitarbeiterin eines privaten Fernsehsenders Basescu mit seiner Frau beim Einkaufen in einem Bukarester Supermarkt mit der Kamera ihres Mobiltelefons gefilmt. Während Basescu die Einkaufstüten in den Kofferraum seines Autos packte, fragte ihn die Reporterin, welches Ergebnis er beim Referendum erwarte. Basescu sagte gereizt: "Hast du denn nichts Besseres zu tun, Vögelchen?" entriss ihr das Handy und fuhr weg.

  Im Auto sagte Basescu kurz danach zu seiner Frau: "Wie aggressiv diese stinkende Zigeunerin doch war!" Das Handy, dessen Aufnahmeeinrichtung in Betrieb geblieben war, zeichnete diesen Satz auf. Später gaben Basescus Sicherheitsleute der Journalistin ihr Mobiltelefon zurück - Sie hatten es versäumt die Aufnahme zu löschen.


  Der Sender sendete später den Mitschnitt. Bei dem Referendum am Samstag hatten fast drei Viertel der Wähler eine vom Parlament angestrebte Amtsenthebung Basescus abgelehnt. Die Parlamentarier hatten Basescu vorgeworfen, sich in die Regierungspolitik eingemischt und damit gegen die Verfassung verstoßen zu haben.


  hen/dpa

 7. #477
  Avatar von Vasile

  Registriert seit
  14.07.2005
  Beiträge
  4.031
  Zitat Zitat von Poker-Face
  Im Auto sagte Basescu kurz danach zu seiner Frau: "Wie aggressiv diese stinkende Zigeunerin doch war!"
  Das hat aber nicht zu bedeuten dass Basescu alle Zeigeuner als stinkend bezeichnet. Somit kann man Basescu auch nicht für einem Rassisten halten.

 8. #478
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  US Antropologen untersuchen Antike Skelette und Knochen in der Antiken Hafen Stadt Butrint.


  Antropologet amerikane, studim mbi skeletet e Butrintit


  E Premte, 25 Maj 2007

  Nje grup antropologesh te Kolegjit UTICA te Sirakuzes, ne Nju Jork, po punojne prej disa ditesh per studimin e skeleteve te zbuluara ne qytetin antik te Butrintit. Cka eshte nje deshmi me teper se vemendja ndaj ketij qyteti antik eshte gjithnje edhe me e madhe. Duke rrefyer qarte edhe per vlerat teper te medha qe mbart ai.

  Drejtori i muzeut te Butrintit, prof. dr. Dhimiter Condi, eshte shprehur se "objekt i studimit te grupit te antropologeve amerikane jane karakteristikat e vecanta te kafkave dhe skeleteve njerezore te zbuluara gjate viteve ne Butrint, nje pjese e te cilave zene vend edhe ne vitrinat e muzeut arkeologjik". Sipas Condit, ky grup organizon studime te tilla prej 5 vjetesh ne Butrint. Grupin e antropologeve amerikane e kryesojne John H. Johansen, dekan i Departamentit te Shkencave Sociale e Menaxhimit te Kolegjit UTICA dhe Thomas Crist, profesor i Asociuar per programin e terapise fizike. Ekspedita studimore e tyre ne Butrint do te shtrihet pergjate tri javeve. Ne perberje te grupit jane edhe mjeke e studente diplomante te fizioterapise ne Kolegjin UTICA-s te Nju Jorkut, te cilet kane nisur vizitat e femijeve me probleme ne fshatrat e Komunes se Xarres, prane Butrintit. Keto vizita kryesohen nga prof. Dalle Smith, dekane e fakultetit te fizioterapise te kolegjit UTICA-s.

  http://www.kohajone.com/artikull.php?idm=6677

  Und in Golem will man endlich in diesen Mafia Sumpf von illegalen Bauten, Ordnung bringen. Mit Ausnahme des legalen Hotels "Pameba" sind dort unzählige illegale Bauten in der 300 Meter Verbots Zonen zum Meer entstanden.

  Golem, prishen muret e kioskat prej kashte


  E Premte, 25 Maj 2007

  Policia ndertimore e Kavajes e mbeshtetur nga forcat e Tiranes, Durresit dhe te Kavajes, ka nisur prishjen e ndertimeve ne zonen e plazhit te Golemit. Operacioni shtrihet nga Shkembi i Kavajes apo Perroi i Agait, ku dhe ndahet Durresi me Kavajen e do te vazhdoje deri ne Golem, ne kufirin e tij fundor ne Karpen. Pas prishjes se disa mureve rrethues, kioskave dhe nje ndertese njekateshe ne Perroin e Agait, fadromat e policise ndertimore kane vazhduar operacionin e tyre ne plazhin e Golemit, 300 metra larg hotelit me kater yje "Pameba" . ........ me shpejt, qe te mos te behen pengese per sezonin turistik.  http://www.kohajone.com/artikull.php?idm=6650

 9. #479
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Friday, May 25, 2007

  Italy, Albania in Search of Broader Cooperation

  Meantime, it is reported that Italian Premier Romano Prodi will pay an official visit to Albania, although no date has been set TIRANA - Italian Foreign Minister Massimo D’Alema expressed on Thursday the determination of his country to strengthen the multi-faceted relations with Albania at a meeting with the Speaker, Jozefina Topalli in Bari.

  http://www.albaniannews.com/

 10. #480
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Sobald es einen neuen Staatspräsidenten gibt, werden beide Un-Personen gefeuert!

  Salih Berisha fordert erneut die Absetzung des General Staatsanwaltes Theodor Sollaku und des Richtes Artan Gjermeni, wegen Verwicklung ins Organisierte Verbrechen  Berisha: Po krijohen pengesa ne luften kunder krimit

  Derguar me: 25/05/2007 - 13:03
  • Deklarata e kreut te qeverise eshte bere ne mbledhjen e qeverise, ku Berisha ka akuzuar kreun e organit te akuzes se ka lene pezull realizimin e 200 ekstradimeve.

  Kryeministri Sali Berisha ka sulmuar serish prokurorin e pergjithshem Theodhori Sollaku dhe anetarin e Keshillit te Larte te Drejtesise, Artan Gjermeni duke i akuzuar ata se jane kthyer ne pengesa ne luften kunder krimit. Deklarata e ashper e kreut te qeverise eshte bere ne mbledhjen e qeverise, ku Berisha ka akuzuar kreun e organit te akuzes se ka lene pezull realizimin e 200 ekstradimeve. Sipas kryeministrit lufta kunder krimit te organizuar nuk behet vetem nga qeveria, por nga te gjitha instancat e shtetit. Ne vijim Berisha ka folur edhe per ceshtjen e presidentit. Ai eshte shprehur se nese opozita bashkepunon atehere mund te gjendet konsensus per zgjedhjen e nje presidenti konsensual.

  http://www.balkanweb.com/sitev4/index.php?id=4122

LinkBacks (?)

 1. 22.05.2012, 19:14

Ähnliche Themen

 1. SRPSKA ESTRADA (VESTI)
  Von sky im Forum Musik
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 18.05.2009, 19:37
 2. Da?i?: Dobre vesti oko viza
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 12.05.2009, 01:00
 3. Antworten: 99
  Letzter Beitrag: 01.08.2008, 16:04
 4. Najludje vesti iz 2005.
  Von BitterSweet im Forum Rakija
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.01.2006, 03:37
 5. Vijesti - Vesti
  Von Denis_Zec im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 03.10.2004, 12:02