BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 5 von 5 ErsteErste 12345
Ergebnis 41 bis 44 von 44

Neue AACL-Seite

Erstellt von Sulejman, 06.08.2006, 20:14 Uhr · 43 Antworten · 2.175 Aufrufe

 1. #41

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  http://www.shkoder.net/fjala/2006/bsina24.htm

  Fushtata nderkombetare per "Pavaresine e Kosoves Tash" me mbi 1 milion firma depozitohet ne Kongresin Amerikan
  Washingtoni dhe komuniteti nderkombetar te njohe sa me pare pavaresine e Kosoves

  -- nga Beqir SINA, Washington DC

  Simsia: "Zogjte, filluan te flututrojn ne qiellin e kalter, duke lajmeruar se pranvera e vertete filloi te vinte..."

  WASHINGTON D.C.: Nderkohe qe takimi i dyte i Vjenes mbahet, neser te premten ne Capitol Hill - kryeqytetin e SHBA-s, Washington D.C, shqiptaret e Amerikes depozituan ne Kogresin amerikan me se nje milion firma te cilat jane marre nga njerez te shtersave te ndryshme ne Kosove, dhe kerkojne njohjen e menjehershme te pavaresise se Kosoves, pikesepari nga vet Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Kurorizimi i kesaj fushate e cila u mbyll dje, filloi si nje thirrje"Thirrje per Veprim" e cila, me pase menjeher u kthye ne fushat masive, prej nje numeri te konsiderueshem njerezish ne Kosove, e jashte saj. Numeri saj erdhi gjithnje duke u rritur deri sa kaloi edhe shifren e nje mbi milion njerezve, qe u nenshkruan me bindje e besim te plote ne Pavaresisne e Kosoves.

  Kjo fushat madheshtore nisi pikerishte at'here kur edhe dy miq te nderuar te shqiptareve ne Kongresin amerikane, kongresmenet Henry Hyde Kryetar i Komitetit per Marrdhenjet Nderkombetare te Kongresit Amerikan, dhe Tom Lantos, anetari me i larte Demokrat ne kete Komitet, i derguan nje version te peticionit ku ata i kerkonin Qeverise amerikane, qe ajo te njoh e para pavaresine e Kosoves. Peticioni qe tashme eshte zyrtarizuar ishte veper e dy kongresmenve Hyde e Lantos, ishte nje kopje e Rezolutes HR 24 - te Kongresit, e cila, i bente thirrje nga ana e saj Shteteve te Bashkuara, qe te deklarojne e njohjen formale te pavaresise se Kosoves. Nje kopje e letres ju drejtua gjithashtu edhe 435 - kongresmenve, anetareve te Dhomes se Perfaqesuesve te Shteteve te Bashkuara me 20- janar 2004.

  Mbreme, ne Capitol Hill - Kongresin Amerikan ishte Bordi i Drejtoreve te Liges Qytetare Shqiptaro - Amerikane, me perfaqesues te saj nga te gjitha shtetet federale, me ne krye presidentin e saj ish kongresmenin republikan te Nju Jorkut, Jospeh J. DioGuardi dhe Keshilltaren e Çeshtjeve Ballkanike z Cloyes - DioGuardi te cilet udhehoqen ceremonin e dorezimit ne Capitol Hill te me se 1 milion neshkrimeve per Pavaresine e Kosoves.

  DioGuardi, tha se sot ne kemi ne dore nje "testament" te rendesishem qe kane nderrmare me pare Hyde dhe Lantos qe te perkrahin dhe mbeshtetin hapat tona kaq te rendesishme per pavaresine e Kosoves. Pavaresia e Kosoves tha ai eshte per te siguruar qe Kosova dhe Ballkani do te jene te lire, te sigurte, demokratike, dhe perparimtare. Tani , theksoi ai eshte koha per verpim si nga Uashingtoni dhe komuniteti nderkombetar te njohe sa me pare pavaresine e Kosoves.

  Ne ceremonin e dorezimit te 1- milion nenshkrimeve ne Capitol Hill - Dhomen e Pefaqesuesve te Shteteve te Bashkauara, moren pjese veq perfaqesuesve shqiptare edhe kongremenet Henry Hyde, Tom Lantos dhe Dana Rohrabacher .

  Ne tha kogresmeni republikan e Kalifornise, Dana Rohrabacher, me kete veprim kemi treguar velrat e verteta te demokracise. Ne ne menyre konstante te gjithe se bashku kemi kontribuar dhe kemi punuar per pavaresine e Kosoves. Ne me kete arritje synojme t'i tregojme Qeverise amerikane se Pavaresia e Kosoves, eshte e drejta e vet popullit te Kosoves. Deshira e vullneti i lire e qytetareve te saj. Ligjvenesi i njohur nga Kalifornia, Dana Rohrabaker, tha gjithashtu se deshira e popullit te Kosoves per pavaresi eshte jo me pak e zjarrte sesa ishte deshira e amerikaneve te shekullit te 18 per pavaresi nga Britania. Ai tha se kete e kuptoi drejtperdrejt gjate vizites se koheve te fundit ne Kosove, ku ai dhe gruaja e tij pati takime me njerez te moshave, shtresave e kombesive te ndryshme. “Per ta Kosove e Pavaresi jane bere tashe sinonim; fjale te se njejtit kuptim”, tha ligjvenesi Rohrabacker.

  Ndersa Kryetari i Komitetit per Marredhenie Nderkombetare te Kongresit amerikan kongresmeni Henry Hyde, i Illlionoisit, me marrjen ne dorezim te 1- milion neshkrimeve tha se ishte krenar qe po behej deshmitar i kesaj vepre kolosale te popullit shqiptare. Ju me keto neshkrime, tha ai po tregoni se sa vlera ka per ju pavaresia dhe liria, paqja e siguria . Ligjvenesi Hyde i siguroi shqiptaret se puna e tyre eshte nje sherbim i madh patriotik ne te mire te kombit te prejardhjes se tyre si dhe nje veprim qe ndihmon ne ruajtjen dhe forcimin e demokracise amerikane, ku liria e individit, liria e grupeve te pakicave apo organizitave lobiste jane te drejta te shenjta. “Ju siguroj se puna juaj nuk do te shkoje kot. Zoti i bekofte shqiptaret”, tha ligjvenesi Hyde.

  Cloyes DioGuardi, çmoi lart rolin dhe kontributin e kongresmeneve Hyde, Lantos dhe Rohrabacher, si miq te deshmuar te shqiptareve ne Kongresin Amerikane. Ajo vuri ne pah veqanerisht kontributin e rolin e Rohrabacher ne ndihmesen e zgjidhjes se çeshtjes shqiptare si ne Kosove, Mal te Zi, Maqedoni, Presheve, Bujanovc, Medvegje e Çameri. Dana Rohrabacher.. tha ajo ishte nder te vetmit, kogresmen ndoshta qe kerkoj me ngulm armatosjen e shqiptareve, dhe i prezantoje shqiptaret ne ligjevensin amerikane, gjithmone si model te tolerances dhe bashkejeteses fetare. “Peticioni, vijoj Cloyes-DioGuardi u nenshkrua edhe nga disa qindra serbe, rome e ashkali si dhe nga disa perfaqesues te komuniteit nderkombetar ne Kosove” tha keshilltarja per çeshtje te Ballkanit prane Lidhjes Qytetare Shqiptaro Amerikane, zonja Cloyes - DioGuardi.

  Ne perfundim te ketij aktiviteti te rendesishem, ne Capitol Hill - Kongresin Amerikane, u pa se shqiptaret e amerikes u folen me zerin dhe vullnetin e vete popullit te Kosoves, per pavaresine e saj. Ceremonia e cila ishte teper impresisve, e dorezimit te me se 1- milion neshkrimeve, ishte e thene me se mirir permovimi i pavaresise se Kosoves ne kryeqytetin amerikan Washington D.C. Nga Capitol Hill - Kongresi Amerikan me se 1- milion firma shqiptaresh i thane edhe nje here Shteteve te Bashkuara te Amerikes, si ne nje peblisht mbar kombetar se zgjedhja e vetme çeshtjes se Kosoves, eshte pavaresia e saj e cila prodhon vetem stabilitet, siguri, paqe dhe proseperitet, ne Kosove, Ballkan e rajon.

  Ajo eshte zgjedhja e vetme qe ka bere vet populli i Kososves, me gjakun e derdhur dhe me sakrificen e madhe. Kjo arritje ka si qellim te bindi me se fundi edhe komunitetin nderkombetar dhe veqanerishte SHBA-es, Qeverine e saj, presidentin Bush, se Pavaresia eshte ne te miren e Kosoves dhe gjithe rajonit. Pavaresia eshte zgjedhja e vetme qe mund te vije ne mirekuptim te te gjithea paleve, per here te pare nga Uashingtoni, e pastaj Prishtina duhet te njihet si nje kryeqytet i nje shteti te pavarur.

 2. #42

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698


  Dies wird nach der Vorstellung der AACL , die neue Flagge Kosovas sein

  http://www.empoweredclient.com/aacl/...lagad_eng.html

 3. #43
  Avatar von Ravnokotarski-Vuk

  Registriert seit
  02.09.2006
  Beiträge
  8.141
  Zitat Zitat von Albanesi


  Dies wird nach der Vorstellung der AACL , die neue Flagge Kosovas sein

  http://www.empoweredclient.com/aacl/...lagad_eng.html
  Sieht doch zu amerikanisch aus..

 4. #44

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  Zitat Zitat von Ravnokotarski-Vuk

  Sieht doch zu amerikanisch aus..
  Wenn ich lesen muss , was ein Arschloch mir zu schreiben hat , dann esse ich Bohnen und lasse mir einen furzen

Seite 5 von 5 ErsteErste 12345

Ähnliche Themen

 1. Neue Kosovo Seite!!!
  Von KosovoWay im Forum Wirtschaft
  Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 29.08.2011, 17:21
 2. Joseph DioGuardi Präsident von AACL ist Tot
  Von Albanesi2 im Forum Politik
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 21.09.2006, 21:43
 3. Jo Dildo vom AACL
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 26
  Letzter Beitrag: 09.07.2006, 11:40
 4. AACL DINNER VIDEO
  Von im Forum Politik
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 10.03.2006, 22:47