OSCE Offizieller (Der Mission Skoje-Mazedonien) wurde festgenommen, als er mit einem OSCE Auto (Diplomaten Pass etc.) Drogen versuchte nach Österreich zu schmuggeln.Italy arrests employee of OSCE Mission in Skopje for suspected drug smuggling

03/07/2006

VIENNA, Austria -- Italian authorities have arrested a Georgian national, working with the OSCE Mission in Skopje, for suspected drug smuggling, the OSCE confirmed on Sunday (2 July). Regional media identify him as Zurab Lomashvili. He allegedly smuggled 20kg of heroin from Albania to Italy. (Albanian News - 03/07/06; OSCE Web site, Makfax, Interfax - 02/07/06)


Missing OSCE Mission member thought to have been detained in Italy

Subscribe to e-mail service print version Print version
VIENNA, 2 July 2006 - The Italian authorities have confirmed that police in Italy have detained a Georgian national on suspicion of drug smuggling.

The Italian authorities said the man's documents identified him as Mr Zurab Lomashvili, a Georgian national seconded to the OSCE Spillover Monitor Mission to Skopje. The Italian authorities are expected to confirm the man's identity in due course.

Mr Lomashvili had taken time off over the long weekend of June 23-26. He failed to return to work as expected. He was driving an OSCE car when he left the Mission.

Mission officials had contacted Mr Lomashvili's family and the OSCE had asked relevant authorities for help in tracing him.

The OSCE will co-operate fully with the Italian authorities in their investigation.

http://www.osce.org/item/19752.html

Leider kann man keine Umfrage machen, sonst hätte ich eine gestartet, wer wohl dem die Drogen in Mazedonien besorgt hat?

Vielleicht waren das die Zeit gleich festgenommen Verbrecher!
aus TetovaMazedonien ist halt ein Drogen Export Land mit eigenen Drogen Labors, welche von den UCK Ganoven eingerichtet wurden.

Gerti Xhaja
g.xhaja@hotmail.com

TIRANE

Njė polic i Forcave tė Ndėrhyrjes sė Shpejtė tė Laēit, garantonte transportin e heroinės nga kufiri shqiptaro-maqedon, pėr nė Tiranė. Kapllan Shehu, 31-vjeēari nga Shtiqėn i Kukėsit, u ndalua nga kolegėt e tij tė Antidrogės teksa bėnte eskortėn e dy maqedonasve; Afrim Osmani 28 vjeē dhe Besir Zifliu, 31 vjeē, tė cilėt trafikonin rreth 5 kilogramė heroinė. Lėnda narkotike ishte e destinuar pėr tregun nė kryeqytet. Ajo ishte e njė cilėsie mjaft tė mirė dhe ēmimi nė tregun e shumicės konsiderohet rreth 120 mijė euro. Nė fakt, ishte investigimi i Antikrimit tė Organizuar tė Policisė sė Tiranės, qė me anė tė pėrgjimeve ka rėnė nė gjurmėt e kėtij trafiku. Operacioni i policisė ėshtė koduar “Kthesa e Fundit” dhe shėnon goditjen e dytė tė Antidrogės sė Tiranės brenda 3 ditėve, duke e ēuar nė 8 kilogramė sasisė e heroinės sė kapur javėn qė lamė pas. Nė fakt, dy automjetet qė ecnin autokolonė janė ndaluar rreth orės 23.00 tė mbrėmjes sė tė shtunės, fill pasi kanė kaluar doganėn e Tushemishtit, nė aksin rrugor Pogradec-Qafė Thanė nė kthesat e rrugės pėrmbi fshatin Lin. Sekuestrimi i heroinės duket se ka hapur hetimet pėr punonjėsit e doganės sė Tushemishtit, tė cilėt ishin nė turn nė momentin qė Osmani dhe Zilfiu kishin kaluar nė territorin e Shqipėrisė me makinėn e tyre dhe me 5 kilogram heroninė.

Itinerari
Dy shqiptarėt me nėshtetėsi maqedonase; Osman dhe Zifliu, janė nisur tė shtunėn nga qyteti i Tetovės nė drejtim tė pikės sė kalimit kufitar tė Tushemishtit. Heroina ishte e ndarė nė 10 qeska natribanti dhe maskuar mes bagazheve tė dy maqedonasve. Radhėt e gjata tė pushuesve nga Maqedonia qė kalonin Doganėn e Tushemishtit pėr tė shkuar drejt brigjeve shqiptare, i kanė “ndihmuar” dy trafikantėt tė kalonin pa problem pikat e kontrollit. Nė pjesėn shqiptare tė doganės ata priteshin nga polici i FNSH-sė, Kapllan Shehu. Ky i fundit kishte marrė edhe njė dhomė me qira nė Delvinė, pėr tė pritur dy miqtė shqiptaro-maqedonas. Polici ishte menduar si koperturė prej dy maqedonasve, deri nė dorėzimin e drogės nė Tiranė. Kishin kaluar pikat e kontrollit nė tė dy krahėt e doganės, por nė momentin qė janė ndier mė tė sigurt, ka behur policia. Oficerė tė Antidrogės tė ardhur enkas nga Tirana, kanė simuluar njė ndalesė pėr verifikimin e dokumenteve tė automjetit me tė cilin udhėtonin dy shqiptaro-maqedonasit. Ndėrhyrja e policit Shehu, pėr tė evituar kėtė kontroll tė “kotė”, nuk ka qenė e mjaftueshme pėr oficerėt e Antidrogės sė Tiranės. Sasia e lėndės narkotike ėshtė gjetur e maskuar mes bagazheve tė dy shqiptaro-maqedonasve tė prezantuar si turistė. Dy tetovarėt Afrim Osmani dhe Besir Zifliu, si dhe polici Kapllan Shehu, janė shoqėruar bashkė me drogėn pėr nė ambientet e izolimit tė Drejtorisė sė Policisė sė Tiranės.

Hetimi
Fill pas bllokimit tė lėndės narkotike, njė ekip hetuesish ka nisur verifikimet e veprimeve tė kryera nga kontrollorėt e Doganės sė Tushemishtit. Ekipi pritet tė zbulojė, nėse kalimi i drogės ėshtė kryer nga pakujdesia e kontrollorėve apo ka tė implikuar tė tjerė nė kėtė linjė tė trafikut. Nė fakt, nė kėtė pikė tė kalimit kufitar mungojnė qentė antidrogė, apo aparaturat e specializuara. Kurse hetimi i linjės sė trafikuar, i ka ēuar oficerėt e Antidrogės drejt pikave tė shpėrndarjes nė Tiranė. Dy tetovarėt kanė patur shumė mė afėr doganėn e Qafė-Thanės se sa atė tė Tushemishit por kanė preferuar qė tė kalojnė nga kjo e fundit. Sipas tė dhėnave policore, nė metropolin shqiptar konsumohet rreth 15 kilogramė heroinė nė muaj, duke e bėrė kėtė treg mjaft tė kėrkuar pėr trafikantėt ndėrkombėtarė tė heroinės. Nė fakt, oficerėt e Antidrogės sė kryeqytetit ishin vėnė nė hetimin e funksionimit tė rrjetit tė furnitorėve tė heroinės, kur ranė nė gjurmėt e sasisė sė lėndės narkotike qė pritej tė vinte nga Maqedonia. Lėnda narkotike ishte kultivuar e pėrpunuar nė Turqi, dhe ishte trafikuar nė rrugė tokėsore nė vendin fqinj. Vetėm disa javė mė parė, Antidroga e Tiranės zbuloi njė bazė tė pėrpunimit tė heroinės, ku u gjetėn edhe 100 kilogramė pėrzierės, i mjaftueshėm ky pėr tė pėrpunuar 30 kilogramė heroinė tė pastėr.