BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 6 von 10 ErsteErste ... 2345678910 LetzteLetzte
Ergebnis 51 bis 60 von 95

Protesta Kombetare / 11.5.2012 !!

Erstellt von Aktivist Vetevendosje, 10.05.2012, 12:49 Uhr · 94 Antworten · 6.763 Aufrufe

 1. #51
  Avatar von Freakylol

  Registriert seit
  10.02.2012
  Beiträge
  1.257
  Muhaxher bist du stolz auf deine albanische Brüder in MKD?

 2. #52
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Freakimwahn Beitrag anzeigen
  Muhaxher bist du stolz auf deine albanische Brüder in MKD?
  Ja , sicher
  Pas protestave tė sotshme, duhet t

 3. #53
  Avatar von Freakylol

  Registriert seit
  10.02.2012
  Beiträge
  1.257
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Das wollte ich von dir hören!

 4. #54
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Freakimwahn Beitrag anzeigen
  Muhaxher bist du stolz auf deine albanische Brüder in MKD?
  Muhaxheri dhe farat si ky ashte armiku nr 2 mas shkive.

 5. #55
  Avatar von Freakylol

  Registriert seit
  10.02.2012
  Beiträge
  1.257
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  Muhaxheri dhe farat si ky ashte armiku nr 2 mas shkive.
  Armiku nr. 2 mas Shkive jan Slawo-Shqiptar
  Une kurr si shof vllaznit e me Musliman-Shqiptar si Armik.

 6. #56

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  Zitat Zitat von Freakimwahn Beitrag anzeigen
  Armiku nr. 2 mas Shkive jan Slawo-Shqiptar
  Une kurr si shof vllaznit e me Musliman-Shqiptar si Armik.
  e kush ka.... ja kta slavoshwiptart?

 7. #57
  Avatar von Freakylol

  Registriert seit
  10.02.2012
  Beiträge
  1.257
  Njerzit shka punojn kunder Popullit shqiptar nat e dit...

  nése ti ki fjalen per Persona muj met than se nuk e di kush jan ato

 8. #58
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  “Pranvera Shqiptare” nė Maqedoni


  11:52 / 13.05.2012
  Shpėrndaje  Personalitete publike, shkrimtarė, publicistė dhe analistė flasin pėr tezat e fundit tė lansuara nga qarqe politike dhe institucionale maqedonase, pėr indoktrinimin e shqiptarėve me problemet fetare dhe jo kombėtare. Ata e shohin si tė domosdoshme ngritjen e njė opsioni tė ri tė revoltės dhe reagimit pėrmes protestave me moton “Pranvera Shqiptare”. Mediat maqedonase, tė ndjekura kryesisht nga ato serbe, kanė karakterizuar protestat e fundit dhe reagimet e shqiptarėve me kauza fetare islame, duke shfaqur etiketimet e pranisė sė radikalizmit dhe fundamentalizmit islamik tek shqiptarėt.
  Sė fundi, nė njė nga televizionet publike nė Maqedoni ėshtė konstruktuar emisioni special qė trajton idetė se a po vjen nė Maqedoni “Pranvera Arabe” dhe se a “po krijohet modeli i izraelit ndaj palestinezėve”.
  Publicisti dhe analisti Nijazi Muhamedi vlerėson pėr INA se shqiptarėt nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me “pranverat arabe”, por se do tė ndodhė “pranvera shqiptare”.
  “Ka forca qė do tė marrin mbi vete pėrgjegjėsinė kombėtare, pėr tė eliminuar tėrė kėta skenarė qė vijnė pėrmes qarqeve dhe mediave tė caktuara, me njė qendėr tė pėrbashkėt”, thotė ai. “Ajo qė ėshtė dhėnė pėrmes kėtyre emisioneve misionare, ėshtė njė pėrfundim i realizuar nga pushteti aktual i VMRO-DPMNE-sė, qė e ka kthyer Shkupin nė njė Belfast tė Irlandės, me kryqe tė drejtuara nga ana e shqiptare, kisha, shenjtore, heronjtė tė paqenė e tė grabitur nga historitė tjera, duke krijuar brenda qytetit ‘peizazhe sovrane’. Dekodimi i kėtyre skenarėve mund tė jetė i ngjashėm me praktikat kolonizatore evropiane nė Afrikė”.
  Lidhur me tezėn e modelit izraelit, Muhamedi thekson se ajo tezė shpaloset nga reflekset dhe sindromat traumatike tė ndėrdijes sė sllavomaqedonasve.
  “Ky komb i shpikur nga Stalini dhe i privilegjuar nė ish-Jugosllavi ka huazuar dhe realizuar shpeshherė praktika tė ideologjisė sioniste, por duke krijuar histori tė paqenė dhe duke grabitur historinė e bullgarėve, serbėve dhe shqiptarėve”, shton ai.
  Profesori universitar, Nehas Sopaj, nėnvizon se shpėrthimi i pakėnaqėsisė popullore tė shqiptarėve me qėllim tė caktuar po merr ikonografinė turko-arabe.
  “Marrė nė pėrgjithėsi, dalja nė sipėrfaqe e shpėrthimit tė pakėnaqėsive popullore pėr shkak tė indolencės sė partive politike ėshtė e arsyetueshme. Po, mėnyra, me gjithė atė ikonografi turko-arabe, nė momentin e papėrshtatshėm, saktė dhe si me dirigjim, sikur ka lindur nga kuzhinat e Beogradit”, thekson Sopaj.
  Sipas tij, ėshtė shumė problematike tė pėrmbahet pakėnaqėsia, por edhe mė problematike sipas tij ėshtė t'i riorientosh qėllimet atje ku e kanė vendin: tek padrejtėsitė, shantazhimet dhe antishqiptarizmin qė hapur po e manifeston kjo qeveri sot.
  “Ėshtė shkatėrruar ēdo vlerė njerėzore; po varroset kultura dhe arsimi. Por, t'u dalėsh me njė stop kėtij rrėmeti, s'ėshtė ta ndalosh, por t'i japėsh vrull ta groposesh!”, thekson Sopaj, duke theksuar sė ėshtė koha e fundit qė tė rilind njė “Pranverė Shqiptare” nė Maqedoni, qė do t`i japė goditje tė fuqishme tė gjitha mozaikėve dhe skenarėve qė synojnė njollosjen e shqiptarėve dhe fshehjen e problemeve kombėtare me petkun fetar.
  Shkrimtari dhe publicisti Ramadan Musliu nga Prishtina, komenton pėr qasjet e nxitura nga qarqe tė caktuara maqedonase kundėr interesave kombėtare tė shqiptarėve nė Maqedoni.
  . Shqiptarėt nuk kanė asgjė me islamizmin, prapa tė cilit ka tendenca dhe fshihet sllavizmi. Prandaj, edhe nė rastet e fun“Shqiptarėt duhet tė lidhen me rrėnjėt dhe trungun e tyre perėndimor dhe tė mos implikohen nė reagimet absurde me karakter fetar tė nxitura nga Rusia dhe aleatėt e tyre sllavė nė Ballkandit nė Maqedoni, shqiptarėt duhet tė distancohen dhe tė izolojnė grupet radikale islamike”, nėnvizon pėr INA Musliu.
  Sipas tij, shqiptarėt qė nga mesjeta kanė mbetur si njė vijė ndarėse mes Lindjes dhe Perėndimit, duke ndjekur inercionin e brendshėm gjenetik dhe shpirtėror kah Evropa.
  “Nė prizmin e njė historie tė shkurtėr, dihet se qė nga viti 1454, njė vit pas rėnies sė Kostandinopojės bėhet marrėveshja mes Kishės Ortodokse dhe administratės otomane. Qė nga ajo kohė shqiptarėt janė nė njė sandviē mes katolicizmit, ortodoksisė dhe islamizmit. Pėr fat tė keq, kjo aleancė islamiko-ortodokse ėshtė edhe sot aktive, varėsisht se kush i prin politikisht ortodoksisė. Edhe ngjarjet e fundit janė rezultat i kėsaj marrėveshje. Shqiptarėt shpesh kanė rėnė viktimė e kėtij karremi politik”, thekson publicisti Musliu.
  Sipas tij, e keqja mė e madhe ėshtė se kjo po ndodh nė njė moment shumė delikat kur po zhvillohet ridefinimi i interesave nacionale tė shqiptarėve dhe kur krahu ortodoks (Rusia, Serbia, Greqia e bashke me tė edhe sllavo-maqedonasit), po pėrpiqen t’i kthejnė pozicionet pas hyrjes sė NATO-s nė Ballkan. /Telegrafi/

 9. #59
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Protestat, RDK: Tė jenė kombėtare, pa ngjyrime fetare

  Shkup, 13 maj - Rilindja Demokratike Kombėtare (RDK) ka reaguar me shkrim lidhur me situatėn aktuale nė vend dhe protestat e mbajtura tė premten.
  RDK e drejtuar nga Rufi Osmani thotė se mbėshtet plotėsisht tė drejtėn e protestės, pėr tė shprehur paqėsisht revoltėn nga aksioni i fundit “Monstėr”, duke sugjeruar qė gjatė kėtyre tubimeve tė shfrytėzohen flamujt kombėtarė
  dhe tė mos u jepet ngjyrime fetare tė njėjtave.
  RDK ka denoncuar njėherėsh edhe etiketimet e bėra pa asnjė bazė nga ministrja e Punėve tė Brendshme, Gordana Jankullovska.
  “Rilindja Demokratike Kombėtare ka ndjekur me kujdes zhvillimet e fundit tė provokuara nga pasojat e operacionit policor i datės 1 maj dhe, megjithėse dėshiron tė shmangė dhėnien e ngjyrimeve partiake protestave tė fundit, shpreh mbėshtetje tė plotė pėr tė drejtėn e qytetarėve shqiptarė pėr tė protestuar nė mėnyrė paqėsore pėr shprehjen e pakėnaqėsisė me keqpėrdorimet e bėra gjatė operacionit pėr kapjen e fajtorėve pėr vrasjen e pesėfishtė nė afėrsi tė Shkupit.
  RDK edhe njėherė rikujton se shqiptarėt, historikisht manifestimet, tubimet por edhe protestat e tyre i kanė zhvilluar me flamuj kombėtarė dhe ėshtė kundėr dhėnies sė protestave ngjyrime fetare nėpėrmjet transparentėve dhe brohoritjeve, sepse shqiptarėve vazhdojnė tu cenohen tė drejtat kombėtare dhe politike, e jo tė drejtat fetare nė Maqedoni”, thuhet nė reagimin e RDK-sė.
  “RDK shpreh keqardhje qė partia shqiptare nė qeveri nuk ka kapacitet politikė dhe ndėrgjegje politike dhe kombėtare, qė tė kėrkojė pėrgjegjėsi nga zyrtarėt e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme pėr etiketimet dhe deklarimet e paargumentuara pėr radikalizėm islamik duke lidhur tė akuzuarit me gjoja involvimin e tyre me luftėn nė Afganistan dhe me aktivitete tė tjera, gjoja kriminale. Jemi tė bindur se zyrtarė tė Ministrisė sė brendshme me veprimet dhe deklarimet e tyre kanė shkelur njė prej parimeve bazė tė sistemit juridik, atė tė prezumimit tė pafajėsisė dhe me kėto gabime tė rėnda institucionale kanė qenė nxitės kryesor tė protestave gjithėpopullore tė organizuara ditėn e premte nė mė shumė vendbanime nė Maqedoni”, thuhet mė tej nė reagimin e partisė sė Osmanit.

 10. #60
  Avatar von BeZZo

  Registriert seit
  06.03.2011
  Beiträge
  2.715
  Ne Tiran..  Aktivistė tė Aleancės Kuq e Zi bashkė me studentė tė ardhur nga Kosova kanė protestuar pėrpara ambasadės serbe nė Tiranė, ndaj situatės sė tensionuar nė Luginėn e Preshevės.
  Myslym Pasha, sekretar i Pėrgjithshėm i Alenacės Kuq e Zi tha se shqiptarėt e Luginės sė Preshėvės nuk duhet tė ndjehen tė vetmuar, tė izoluar dhe tė nėpėrkėmbur nga Serbia pasi me zemrat e tyre rrahim miliona zemra tė tjera shqiptarėsh.
  Kėsaj proteste i ėshtė bashkuar e kryetari bashkisė sė Preshevės Ragmi Mustafa

Seite 6 von 10 ErsteErste ... 2345678910 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Let's do it Kosova 2012 - Ta Pastrojme Kosoven 2012
  Von Hamėz Jashari im Forum Kosovo
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 19.06.2012, 00:03
 2. Nderohet Gardisti qe mbrojti Flamurin Kombetare!
  Von IbishKajtazi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 26.01.2011, 21:15
 3. AKSH- ARMATA KOMBETARE SHQIPETARE/NATIONAL ALBANIAN ARMY
  Von Minatori im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 01.07.2009, 21:35
 4. Armata Kombėtare Shqiptare
  Von Ban187 im Forum Politik
  Antworten: 56
  Letzter Beitrag: 21.09.2007, 18:44
 5. @Spamferkel...FREE GREQIA KOMBETARE
  Von Macedonian im Forum Rakija
  Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 13.11.2006, 06:53