BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 7 von 10 ErsteErste ... 345678910 LetzteLetzte
Ergebnis 61 bis 70 von 95

Protesta Kombetare / 11.5.2012 !!

Erstellt von Aktivist Vetevendosje, 10.05.2012, 12:49 Uhr · 94 Antworten · 6.773 Aufrufe

 1. #61
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Qent lehen Karavana ecen nächste Woche wieder Proteste !!
  Die Albanertümler sollen ihre eigene Proteste starten , aber sich nicht mit den Muslimen vermischen wenn sie keine islamischen Symbolen in ihren Protesten haben wollen !! Die Proteste wurden von Muslimen organisiert ok . Nach dem Freitagsgebet und von den Moscheen gestartet !

  Sollen sie doch am Samstag Proteste starten und schauen wir wie viele kommen !

 2. #62
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Protesta politike me petk fetar – Kalosh Ēeliku  Vitet e fundit, IRJ tė Maqedonisė e kanė rrokur pėr fyti festat shtetėrore dhe protestat qytetare. Edhe, sipas Ministres sė Punėve tė Brendshme, znj. Gordana Jankulovska: Edhe, grupi „radikalė islamikė“. Kryetari i Bashkėsisė Fetare Islame, Reis ul Ulema H. Sulejman ef. Rexhepi moti paralajmėroi nė mjetet e informacionit se ballafaqohet dhe ka probleme me njė grup fundamentalist tė islamit jotradicional, i cili ia ka rrėmbyer me dhunė edhe tri xhami, shtėpi tė Zotit. Dėshmi bindėse ishte, sulmi me grushta i Haxhi Deputetit (E. A.) para kamerave televizive nė xhaminė e Isa Beut, nė Shkup. Tri ditė mė parė edhe sulmi fizik ndaj autorit tė kėtij shkrimi se, gjoja me shkrime e paska ofenduar Muhamedin a. s. Askushi nuk i dėgjoi ankesat e Bashksėsisė Fetare Islame dhe qytetarve qė kėrcnoheshin pėrditė dhe dilnin me frikė nė rrugė nga „radikalė islamikė“, siē tha Zonja ministreshė nė njė shtet „demokratik“. Mos them edhe se, pėr kėto pyka pas shpine qė u rraseshin shqiptarėve, „vėllezėrit“ nga gėzimi u bienin duarve shuplakė. I shpėrblenin partizanėt e tyre besnik me poste partiake nė Qeveri, vende pune e anėtarė komisioni nėpėr ministri pėr „vėllazėrim-bashkim“ nė emėr tė popullit shqiptar. Pėrderisa, kėta „radikalė islamikė“ njė ditė nuk iu sulėn partive politike dhe Shtetit. E them kėtė se, vetė jam dėshmitar i gjallė i kėtyre veprimeve tė ndėrsyera antishqiptare. Ose, siē thotė populli: E hudhin gurin dhe e fshehin dorėn para syve tė Policisė maqedonase. Rastin e sulmit fizik ndaj meje kur e paraqita nė polici, inspektori mu kėrcnua me padi penale se, unė i paskam provokuar „melaqet“ e Allahut.
  Pėrēudi, nė kėtė shtet „demokratik“ qė nateditė synon tė shkojė nė Evropė, vetėm festohet dhe dilet me pankarta nė duar e me „Allahu Akbar“ nė protesta qytetare. Maqedonasit i kanė festat e tyre shtetėrore e fetare, shqiptarėt tė tyre kombėtare e fetare. Bullgarėt edhe kombėtare edhe fetare. Vllehėt, edhe ata tė tyre nėpėr institucionet e „shtetit tė pėrbashkėt“. Serbėt tė tyren me prapavijė politike. Vetėm turqit i ka kapur nostallgjia e Peradnorisė Osmane duke pi ēaj rusi nėpėr Bit-Pazar, e rrejnė veten se do tė kthehen si pushtuesė pėrsėri nė Ballkan. Romėt, ecin nėpėr qytet me Arushėn pėr dore. Dajres i bien, e shtinė nė valle. Pesė herė nė ditė e thirrin nga minaret e xhamive Shejtanin pėr ndihmė t’i shpie nė Xhehnet mes luleve. Merreni me mend, edhe atė: nė shekullin e njėzetenjė. Kohė kjo, kur edhe vetė Qeveria turke e lufton fenė islame nga instuticionet e shtetit modern tė Ataturkut, shqiptarėt turren me tė katra si miza nė qumėsht me „Allahu Akbar“ e flamuj tė huaj arabo-turk tė bėjnė Shqipėri Etnike. Ia panė hajrin siē duket turkut si pushtues pesqind vjet me radhė, nga e pranuan fenė islame qė pėrpak gati na asimiloi tė gjithėve si popull shqiptar dhe na pėrzuri nė Turqi.
  Pėrmėkeq, edhe pas faljes sė „xhumasė“ nga xhamia, shtėpia e Zotit (nė vend tė dalin nga shkolla, Universiteti), dalin nė protesta masovike tė pėrjavshme nė rrugė me flamuj arab, turq e lutje fetare. Pėrditė, zgjohemi me festa shtetėrore dhe protesta qytetare pakrye. Vetėm, pak punė e shumė demagogji fetare-politike. Popullit tė kėtij shteti siē duket Zoti ia ka nda festat dhe protestat qytetare. E jo punėn. Kulminacioni, kohėn e fundit pas kėtyre festave edhe „nuk qėndron njeri“ si organizator. Besimtari i devotshėm i Zotit do tė thoshte: I organizon Shejtani. Ditėn e premte, pas faljes sė namazit si delet e nėnkryeme tė zeza pa bari, krye mė vete dalin nga xhamia (Shtėpia e Zotit) symėshelė nė protesta me veshje e flamuj arab. Ditėn e nesėrme, dalin me antiprotestė „maqedonasit“ pėrpara Qeverisė. Dallimi, maqedonasit pėr inat tė shqiptarve dalin nė protesta me flamuj shtetėror (Diellin me rreze), pankarta shoveniste e parulla terroriste: Vdekje pėr shqiptarėt, stop terrorizimit islamik, Qeveria shqiptare... Thirrje pėr luftė pėrmes internetit. Shkurt, dhuna thirr dhunė. Realiteti: Tė rinjt maqedonas, kėsaj radhe vėshtirė u manipuluan nė pėrmasa tė mėdha, tė manifestojnė dhunė dhe sulme tė tėrbuara kundėr selive tė partive tė tyre politike, komunave maqedonase, institucioneve tė shtetit, „Qeverisė shqiptare“ t’ia thyejnė me gurė xhamat nga rruga.
  Muhamedi a.s. po tė ishte gjallė do tė thoshte publikisht: Luftė politike bėjnė harėmėt, kush pėr pushtet e kush pėr Baba Dovlet. E asnjėri pėr fe e Vatan. Gojėn plot e ka thėnė edhe porosinė antologjike: Pa Vatan nuk ka iman. E di edhe kėtė, ju mendjen e keni te pasuria dhe shtėpia. Jo. Muhamedi a.s. pasuri, shtėpi dhe gra ka pausur me qerre. Vatani i tij, pėr tė cilin e ka pasur fjalėn ka qenė Atdheu. Ehu, e shfrytzoj rastin tė ju pyes nė kėtė shkrim publicistik: Cili ėshtė Atdheu i juaj brez pas brezi si „patriotė“ mysliman me „din e iman“ nė Ditėn e sotshme?! Frikė keni tė mė pėgjigjeni mes kėtyre rreshtave. Dexhalli u rri me tokmak mbi kokė. Nuk ka problem. Vetė ju pyeta, vetė edhe do t’ju pėrgjigjem: E keni thėnė moti nė xhami, qysh nė kohėn e Turqisė. Edhe sot e demonstroni nė kėtė Njėqindvjetor tė Pavarsisė sė Shqipėrisė, e manifestoni me tė madhe krah pėr krahu me „vėllezėrit“ edhe nė rrugė. Kokėn gjoja e keni nė Shqipėri Etnike, e bythėn te Shtetet Arabe, ose nė Turqi. Gjysmėhėnėn e keni vulė nė ballė. Pėrditė na e valoni rrugėve tė trojeve shqiptare, e hipni edhe nė minare. Dexhalli me shokė u pri nė luftė.
  Fatkeqėsia: Edhe, siē duket jeni melezė qė i doni marrėzisht festat shtetėrore. Dhe, protestat qytetare pėr tė „drejta tė barabarta kombėtare“ me flamuj tė huaj e lutje fetare nė rrugė. Njė Zot e di kush u polli pas porte nė Ditėn e sotshme tė Njėqindvjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Ndodhė, Dexhalli. Ose, Shejtani me shokė. Vetėm punėn nuk ua ka anda dudumėve tė nemur nga Baba Dovleti. Punėn. Ironia: Shembull mė tė freskėt e keni, „Pranverėn arabe“. Dhunėn dhe vrasjen e njerėzve tė pafajshėm pėr pushtet. Pėrditė i pengoni edhe ato pak veta qė duan tė shkojnė nė punė. I bllokoni nė rrugė me orė nėpėr protesta. I zvarrisni nėpėr autobusė pas gjithė asaj pune tė lodhshme qė mezi e nxjerrin me vėshtirėsi bukėn e gojės pėr familjen, tė kthehen nė shtėpi. Edhe kush: rrugaēėt e papunė qė paguhen me para tė pėrlyera pėr tė propaganduar veshje dhe zakone arabe nė dėm tė shqiptarėve duke u pėrjagur gjithė natėn me ēaj rusi nėpėr lokale nate e shtėpi publike si „besimtarė besnik“ tė Allahut, qė i falin pesė vakte nė xhami, i luten Allahut pėr mėkate me tespi kuqezi para kėmbėve tė hoxhės.
  Mirė, mė nė fund them unė, o „shqiptarė“ tė Allahut: Pse, pakėnaqsinė tuaj nuk e shprehni me punė?! Shkollė. Universitet. Vėrtet, kėsaj radhe e them publikisht: ju nuk keni faj. Fajin e ka shteti „demokratik i pėrbashkėt“ dhe xhamitė tona me flamur tė huaj nė minare, qė me gjithė kėtė bėrllok shqiptar shekullor do tė shkojė Nuse pa koēi nė Evropė...
  Rrezik ky, pėr kėtė shtet tė ri „demokratik“ qė edhe nė tė ardhmen pėrpiqet ta mbaj veten gjallė mes Ballkanit me festa neokomunsite e protesta qytetare me simbole fetare. E gjithė puna e protestave qytetare: edhe myslimane-shqiptare, edhe maqedonase-shoveniste pėrpara Qeverisė, ma pėrkujton anakdotėn e punės sė jorganit tė Nastradin Hoxhės, kur ia kanė vjedhur jorganin. Zhurmėn e madhe politike pėr rrėmbimin e pushtetit me dhunė nga rruga, e jo me vota tė lira demokratike nėpėr institucione tė shtetit. Pavetėdije, se kjo metodė primitive moti ka perėnduar nė shtetet demokratike. Momentalisht, e praktikojnė vetėm shtetet arabe, ku mungon dialogu demokratik dhe liria qytetare. Shtete, qė i ka dėnuar, nemur edhe vetė Zoti.
  Dudumėt me flamuj arab, turq, kėsula-lecka e thirrje fetare „Allahu Akbar“, qė deri dje (1981) deklaroheshin e regjistoheshin si turq „ehamdurila“, e sot si „shqiptar“ pėr Shqipėri Etnike, para syve tė botės duan ta arabizojnė edhe shoqėrinė shqiptare. Fatkeqėsisht, nė Njėqindvjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Haptas manipulojnė me tė rinjt shqiptar, qė vendin e kanė nė shkollė, Universitet dhe punė, e jo nė rrugė tė ndėrsyer nga armiqtė tanė shekullor ndaj institucioneve shqiptare. Gurėt i rrėmbejnė si armė pėr hakmarrje politike nė vend tė votave demokratike gjatė zgjedhjeve tė ardhshme lokale e parlamentare pėr ndryshime politike, duke thyer xhamat e Selisė sė Partisė Politike Shqiptare (BDI), Komunės shqiptare tė Ēairit dhe goditur me gurė gazetarėt dhe kamermanėt e pafajshėm nė punėn e tyre tė pėrditshme. Shkak ky, qė pėrmes kėtij shkrimi edhe shfrytzoj rastin t‘i thirr tė rinjt shqiptar tė mos bien nė provokime tė „bashibuzukėve“ tė tėrbuar e tė shitur me para tė ndyera tė nėntokės kriminele dhe tė bėhen pre e shėrbimeve sekrete policore tė armiqve tanė historik, individėve dhe grupeve tė dyshimta me sulme pakrye ndaj institucioneve shqiptare, qė i kemi fituar nėpėr shekuj me djersė, gjak e luftė.
  Edhe njė herė e pyes veten dhe juve si dudumė shqiptar: Po, deri kur do tė na prini me lutje fetare, flamuj arab e protesta gjoja qytetare nė rrugė pėr Liri… Shqipėri Etnike?!...

 3. #63
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Wie manche versuchen die Proteste politisch zu machen und an sich zuziehen wollen

 4. #64
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Wie manche versuchen die Proteste politisch zu machenund an sich zuziehen wollen
  Du denkst genau so wie Jankullovska

 5. #65
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  Du denkst genau so wie Jankullovska

  Ne eher die Leute die du hier zitierst die von Islamisten reden

 6. #66
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Wie manche versuchen die Proteste politisch zu machen und an sich zuziehen wollen
  bei den ganzen ami-flaggen regt sich niemand auf, bei allahu akber kommen sie alle an wie hunde. ihnen ist amerika wichtiger als gott ( estagferullah ).

 7. #67
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen
  bei den ganzen ami-flaggen regt sich niemand auf, bei allahu akber kommen sie alle an wie hunde. ihnen ist amerika wichtiger als gott ( estagferullah ).
  Vollidioten sind in Städten aufgewachsen wo 5 mal am Tag durch die ganze Stadt Allahu Ekber durch Megafonen gerufen wird , und heute wollen sie es kritisieren .
  Die MK - Albaner lassen sich aber nicht von irgendwelchen " Analisten " und " Politiker " manipulieren , da kannst dir sicher sein und das haben sie schon oft genug bewiesen !

 8. #68
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Vollidioten sind in Städten aufgewachsen wo 5 mal am Tag durch die ganze Stadt Allahu Ekber durch Megafonen gerufen wird , und heute wollen sie es kritisieren .
  Die MK - Albaner lassen sich aber nicht von irgendwelchen " Analisten " und " Politiker " manipulieren , da kannst dir sicher sein und das haben sie schon oft genug bewiesen !
  anstatt einfach mal die fresse zu halten und unsere brüder zu unterstützen! sowas regt mich wirklich auf.. wenn die albaner aus malesia morgen mit kreuzen demonstrieren würden, dann würd hier kein arsch sich beschweren.. diese doppelmoral ist einfach nur noch zum kotzen.

 9. #69
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen
  anstatt einfach mal die fresse zu halten und unsere brüder zu unterstützen! sowas regt mich wirklich auf.. wenn die albaner aus malesia morgen mit kreuzen demonstrieren würden, dann würd hier kein arsch sich beschweren.. diese doppelmoral ist einfach nur noch zum kotzen.
  Qent lehen Karavana ecen .
  Burrecat i mbushin Gazetat me shkrime te kota kurse Burrat i mbushin Rrugat ......
  e kupton tani se ku eshte dallimi ^^

 10. #70
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen
  bei den ganzen ami-flaggen regt sich niemand auf, bei allahu akber kommen sie alle an wie hunde. ihnen ist amerika wichtiger als gott ( estagferullah ).
  Wenn ich eine Ami-Fahne hoch halte, ist mein Protest politisch und nicht religiös motiviert, wenn ich eine Fahne mit arabischem Aufzug hoch halte, dann ist der Protest sehr wohl religiös motiviert. Das Problem besteht aber gerade darin, dass nicht die Religionsrechte gefährdet oder verletzt sind, sondern ethnische Rechte. Wenn ich aber nun Recht für mein Volk verlange und eine Flagge mit arabischem Aufzug hoch halte, dann hat der Protest absolut nichts mit den Forderungen der Abaner zu tun. Es entsteht also eine Divergenz zwischen wirklichen Forderungen und Protestkundegebungen. Die Forderungen gehen daher in die falsche Richtung; sie laufen ins Leere. Das Volk hat nichts davon, ausser die Protestierenden, die falsche Forderungen stellen. Daher werden zweimal die Rechte des eingentl. unterdückten Volkes verletzt; einmal durch den Staat und einmal durch falsche Proteste. Du verstehen?

Seite 7 von 10 ErsteErste ... 345678910 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Let's do it Kosova 2012 - Ta Pastrojme Kosoven 2012
  Von Hamėz Jashari im Forum Kosovo
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 19.06.2012, 00:03
 2. Nderohet Gardisti qe mbrojti Flamurin Kombetare!
  Von IbishKajtazi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 26.01.2011, 21:15
 3. AKSH- ARMATA KOMBETARE SHQIPETARE/NATIONAL ALBANIAN ARMY
  Von Minatori im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 01.07.2009, 21:35
 4. Armata Kombėtare Shqiptare
  Von Ban187 im Forum Politik
  Antworten: 56
  Letzter Beitrag: 21.09.2007, 18:44
 5. @Spamferkel...FREE GREQIA KOMBETARE
  Von Macedonian im Forum Rakija
  Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 13.11.2006, 06:53