BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 8 von 10 ErsteErste ... 45678910 LetzteLetzte
Ergebnis 71 bis 80 von 95

Protesta Kombetare / 11.5.2012 !!

Erstellt von Aktivist Vetevendosje, 10.05.2012, 12:49 Uhr · 94 Antworten · 6.775 Aufrufe

 1. #71
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von FloKrass Beitrag anzeigen
  Wenn ich eine Ami-Fahne hoch halte, ist mein Protest politisch und nicht religiös motiviert, wenn ich eine Fahne mit arabischem Aufzug hoch halte, dann ist der Protest sehr wohl religiös motiviert. Das Problem besteht aber gerade darin, dass nicht die Religionsrechte gefährdet oder verletzt sind, sondern ethnische Rechte. Wenn ich aber nun Recht für mein Volk verlange und eine Flagge mit arabischem Aufzug hoch halte, dann hat der Protest absolut nichts mit den Forderungen der Abaner zu tun. Es entsteht also eine Divergenz zwischen wirklichen Forderungen und Protestkundegebungen. Die Forderungen gehen daher in die falsche Richtung. Du verstehen?

  Ja , aber nur das man von Anfang an gesagt hat das die Proteste nicht politisch motiviert sind .

 2. #72
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Ja , aber nur das man von Anfang an gesagt hat das die Proteste nicht politisch motiviert sind .
  Aber wieso dann religiös motivierte Protesten, wenn sie nicht nötig sind. In Mazedonien werden doch die Albaner als Ethnie nicht voll akzeptiert und nicht als Religionsgemeinschaft. Es gibt auch andere Ethnien in Mazedonien, die muslimisch sind und sogar selbst Mazedonier die muslimisch sind. Wenn die Rechte der Muslime verletzt worden wären, dann würden diese doch auch protestieren bzw an den Protesten teilnehmen. Wieso tun sie es aber nicht, hast du dafür eine erklärung?

 3. #73
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von FloKrass Beitrag anzeigen
  Aber wieso dann religiös motivierte Protesten, wenn sie nicht nötig sind. In Mazedonien werden doch die Albaner als Ethnie nicht voll akzeptiert und nicht als Religionsgemeinschaft. Es gibt auch andere Ethnien in Mazedonien, die muslimisch sind und sogar selbst Mazedonier die muslimisch sind. Wenn die Rechte der Muslime verletzt worden wären, dann würden diese doch auch protestieren bzw an den Protesten teilnehmen. Wieso tun sie es aber nicht, hast du dafür eine erklärung?
  das kannst du doch überhaupt nicht wissen! vllt beteiligen sie sich ja auch an den protesten.

 4. #74
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  PROTESTAT VAZHDOJNE....


  Kaurėt “Musliman”

  Nė protestėn 11 maj 2012 mesazhi i protestuesve nė Shkup pėr kaurėt slav dhe kaurėt “musliman” ishte i qartė: Nuk jemi vrasės dhe nuk jemi radikal. Ndalė proceseve tė montuara dhe sajesave tė shėrbimeve tė Mihajllkovit dhe fallangave tė tyre qė s’kane as din e as vatan. Poshtė partitė e shitura, Ali tradhtari, etj. etj. Ne ēdo protestė mund tė ketė edhe incidente, ėshtė normale, kjo punė ndodh edhe nė Londėr... Nuk ėshtė e preferueshme, por mund tė ndodhin, kurse te shqiptarėt e Shkupit ka njė mijė arsye mllefi i tyre, nuk ėshtė fetar, as kombtar, mbi tė gjitha ėshtė njerėzor pėr tė jetuar...
  1.
  Nė fillim njė shpjegim: kaur si fjalė e shqiptarizuar qė pėrdoret sot ndėr shqiptarėt dhe e dėgjuar nė protestat e Shkupit, ėshtė fjalė e librit tė shenjtė Kur’anit, qė nė pėrkthim do tė thotė: kur dikush mohon tė vėrtetėn e Krijuesit se jemi krijesa tė tij, nuk i falenderohet Atij pėr tė gjitha qė i ka dhėnė dhe nuk ėshtė i drejtė dhe shkaktonė nė tokė ēregullime pėr interesa personale ose grupore nė emėr tė miteve, tagutėve qė historisė i kanė sjellur vetėm luftra dhe kanė riprodhuar idhuj tė rrejshėm nė kokat e njerėzve pėrmes dhunės dhe terrorit.

  Pra, nė infinit (masdar: arabisht) kjo fjalė ka tre shkronja K, F, R, qė nė shqip mund ta ketė poashtu kuptimin modern Kaurėt Fyen Religjionin.

  Nė kėtė shkrim do tė pėrqendrohem te kaurėt “musliman”. Ne shkrimin tjetėr te kaurėt slav.

  Shqiptarėt kurrė, hiq, kurrėn e kurrės nuk kanė pasur problem as me katolik, as me ortodoks shqiptar qė kanė kultivuar besimin e tyre, as me dervish, as me shehler, as me Teqe, as me krishterė tjerė nė shtetet perėndimore tash e qindra vjet qė jetojn shqiptarėt, ku kanė edhe martesa tė pėrziera, janė “ehli kitab” (popuj qė kanė libra tė zbritura nga Allahu). Shqiptarėt kanė pasur problem dhe janė rrezikuar si komb gjatė historisė nga kishat nacionaliste serbe dhe greke dhe kjo vazhdon dhe do tė jetė kėshtu deri kur tė paraqitet Mesihu me caktimin e zotit ku edhe pėrfundon historia. I vetmi shqiptar qė ka amnistue kishėn serbe dhe e ka ndarė nga politika gjenocidiale e Millosheviqit ėshtė Arben Xhaferi nė simpoziumin e organizuar nė Tiranė nė vitin 2002. Ky ka qenė gabim i madh i tij, ndoshta ka qenė nėn eufori, ndoshta nuk ka kuptuar as rolin e vehabizmit nė Arabin Saudite dhe aleancėn e tyre tė pėrjetshme me pax Britanica dhe pax Americana, ndoshta si njeriu mė i preferuar dhe me i “menēuri” qe ka mundur tė futet atje sa pėr tė shitur gogla nėpėr ndejat e kaurėve tė Tiranės. Por, mė e keqja ka qenė se ka marr rolin e studjuesve tė islamit pa as njė ditė nė mejtep, pa as njė vizitė nė Lindjen e Mesme dhe kėto gogla i ka shitur nga kėndvėshtrimi i literaturės slave dhe folesė sė trans nacionales sė tij radikale. Dikujt mund t’ju duken shqiptarėt e Maqedonisė aziatik, arab, e tash edhe talibanca, por nė politikė ka interesa dhe shqiptarėt e Maqedonisė dhe tė Shkupit shkaku i kėtyre interesave nė mbrotje tė qėnies sė tyre biologjike kanė ndėshkuar nė tė gjitha zgjedhjet partinė e Xhaferit dhe Thaēit dhe kanė pėrkrahur kaurin enverist Ali Ahmetin, pasi ky kurr nuk ka pranuar se e kemi humbur Shkupin.

  Gjithashtu, shqiptarėt nuk kanė pasur kurr problem edhe me Ibrahim Rugovėn, qė mbante fotografin e Papės, ndaj shqiptaret musliman e votonin me shumicė. Sot Isa Mustafa mund tė bėhet edhe me musliman se i perfoluri Shefqet Krasniqi, njėjtė edhe shefi i Halil Matoshit, Veton Surroi, mė papė se Papa, por s’mund ta kenė shumicėn e votave tė muslimanėve nė Kosovė siē e kishte Ibrahim Rugova. A e dini pse, pergjigjen e keni se kėta besonin nė riparimin e ish-jugosllavisė me shoqata tė ndryshme. Sa herė qe do dalin nė zgjedhje do humbin nga simpatizantėt e motrave Mustafa, o Halil Matoshi. Un mund tė shkoj edhe nė Tora Bora, qe ti mua ma preferon, pasi un jetoj nė Londėr, kam tre shtetsi, por ti ke vetem njė tė kombit artificial kosovar dhe me siguri njė tjetėr tė Serbisė qė e mban ndėr kauq, por qė nuk e tregon. Te garantoj nga Londra se njė ditė do tė pajisesh edhe me pasaporte tė Shqipėrisė etnike dhe do ta fusish kosovarizmin nė bėrllog! Ne mund tė tė pranojm si kaur, ama vetem si kaur, jo edhe si musliman deri sa na fyen tekbirin Allahu Ekber dhe ndjenjat fetare islame. Ti pasaportėn e Shqiperisė etnike mund ta refuzosh, me zor ne nuk ta japim...

  Kush janė kaurėt musliman? Enver Hoxha ka pasur babėn hoxhė, emrin musliman, por ka qenė kaurė dhe shpirtin e ka pasur te Stalini dhe Lenini. Njėjtė kjo punė ėshtė kėshtu edhe me Ali Ahmetin, vetėm emrin e ka Ali Ahmeti, por balli i tij kurr sexhde s’ka rėnė, edhe pse rrjedh nga njė familje hoxhallarėsh. Sot nė Kosovė kaurėt musliman janė me bollik. Disa janė edhe konsumatorė tė devotshėm tė “Skopsko Pivo” dhe keksave serb “Plazma”. Kurse nė Maqedoni i kemi pak apo edhe hiq, edhe ata qė janė i kemi futur nė vrima tė miut. Vetėm njė e kemi qė bėlbzon ende me shpirtin e Enver Hoxhės dhe e ka mik Menduh Thaēin kundėr bashkėqytetarit tė tij Ali Ahmetit duke i sajuar dosje pėr tė ardhur ai nė vendin e tij.

  Nė Kosovė kaurėt ndahen ne dy grupe. Kemi kaurėt e Enverit dhe kaurėt e notaligjisė pėr Beogradin. Me kaurėt e Enverit mund tė bashkėpunohet, edhe pse janė dinsėza, megjithatė nė tabanin kombtar janė OK, nuk janė nostalgjik pėr Beogradin. Pjesa dėrmuese janė qytetar normal qė i pėrgjigjen proceseve nė mėnyrė tė natyrshme, siē ishte rasti me LDK-n e Ibrahim Rugovės dhe jo tė Isa Mustafės. E sot elasticitetin e Rugovės e ka pėrvetsuar Hashim Thaēi me partinė e tij PDK-n me tė cilėn Albin Kurti ka problem dhe s’mund tė ballafaqohet me kandidatėt e tij nė zgjedhje se ka krijuar armiqėsi tė panevojshme me shqiptarėt musliman shumicė tė Kosovės.

  Cilėt janė kaurėt e dėmshėm “musliman” atėherė nė Kosovė? Ata janė analistėt e llojit tė tipit tė Halil Matoshit, Enver Robellit e ca tė tjerėve qė nuk pėrtojnė tė sajojn edhe komb kosovar, qė nė xhep mbajnė raki smederefka dhe mundohen tė na shesin mend nga ndonje pub i Prishtinės pėr shoqėri multietnike nė Maqedoni. Ani kujt, neve qė kombit i kemi dhėnė dy nobelista, pa dallim feje, ua kemi dhėnė edhe alfabetin qė kėta dinsėza na fyejn identitetin tonė fetar islam, e shumė tjera. Kėta pinjolla per shefa njohin: Arben Xhaferin dhe Veton Surroin, edhe njeri edhe tjetri, gjatė kėtyre dy dekadave i kanė mjelė tė huajt dhe shqiptarėt nė emėr tė shqiptarisė dhe janė bėrė kapo bandat me pasuri tė pamerituar, ndaj nuk ėshtė ēudi pse vjedhin vnerė kundėr fuqisė tė shtetit modern Turk nė rajon si anėtare e NATO-s dhe mundohen ta paraqesin historinė me parametrat e shekujve tė kaluar dhe nuk shohin pėrtej hundėve tė tyre asgjė mė shumė pėr tė kuptuar aleancėn e pathyeshme tė shqiptarėve me Amerikėn, Britaninė dhe Turqinė nė proceset e reja globale.

  Sa herė kur ndodh diqka nė Maqedoni, kėta i dalin nė ndihmė Menduh Thaēit, qė haptazi u deklarua nė konferencė pėr shtyp kundėr protestave dhe thirri shqiptarėt tė mos dalin dhe i quajti thirrrėsit e tyre sajesa tė shėrbimeve serbe, duke pėrfshirė kėtu edhe Diogardin, ambasadėn amerikane nė Shkup, diasporėn shqiptare nė Amerikė, Evropė, Lėvizjen e FKSH-sė, Bardhyl Mahmutin, autorin e kėtij teksti, listėn e Shqipėrisė natyrale tė Koēo Danajt, qė thanė dilni dhe protestoni kundėr diskriminimit dhe sistemit unitar tė pushtetarėve tė Shkupit. I vetmi qė dėshtoi mbeti Aleanca Kuq e Zi e Kreshnik Spahiut dhe matematikat gabim tė Albin Kurtit. Tash me kujtohet shkrimi i Kalosh Ēelikut, na erdhėn faqezinjėt edhe nė Shkup!?

  Ky qė na quan sajesa tė shėrbimeve serbe ėshtė person nongrata nė Perėndim dhe kurr hiq kėmba e tij nuk ka guxuar me shkelur tokat anglo-amerikane. A e dini pse, pergjigjen gjenja vet pasi nė shtetet slave ky i ka dyert hapur deri sa edhe paguan sigurimca pensionera tė UDB-sė nga e kaluara kundėr atyre qė nuk mendojn si ai.

  Mirėpo dexhalli nuk do tė ishte dexhall me PHD nė Mashtrim nėse nuk do t’i bind fallangat e tij se ky e ka patjetėr kėshtu tė deklaron, se me zemėr edhe ai thėrret tekbir Allahu Ekber, nuk ėshtė si Alija qė kur ballin sexhde s’i ka rėnė. Kjo pozitė e tij kėshtu bėhet edhe me keqe, munafikllak, dyftyrsi, ngase shqiptarėt musliman nė fillim tė Kuranit janė tė qortuar nga Allahu tė kenė kujdes nga kjo kategori e njerėzve. Ndaj Ali Ahmeti ēdo here ka fituar zgjedhjet nė Maqedoni, ka qenė kaur, por kaur i Enverit, kurse ky tjetri si kaur ėshtė marr dhe ende mirret me dosje tė Beogradit. Rahmet te past shpirti, o dr. Asllan Selmani! E kishte pas kėrcnuar me dosjet e Dosta Dimovskes, nėse nuk bėnė ēka tė them un, ta nxjerri dosjen se ke qenė udbash. E ky, dr. Asllani Selmani e kishte pas ēuar nė RR. S. me kėngėn e Adelina Ismailit. Nėse ka dikush qė i rrin kėtij Toptani shkaku i kėrcnimeve tė tij, sa mė parė ikni sa nuk ju ka rrok tėrmeti.

  Ja kujtoj deklaratėn e tij te zyrja e LSH-sė nė Shkup, qė me Mashtrim e thirr nė partinė e tij liderin e ri te saj, qė mė vonė tė amortizon aktivitetin politik tė tij “un gjithnjė kam qenė per federalizim, por kam pasur konsiderate faktoret e huaj per mosndryshimin e kufijve”. Ja kujtoj poashtu deklaratėn nė ambasadėn amerikane tė publikuar nė Wikileaks se “platforma ime ėshtė pėr Marketing, por vet un nuk mendoj ashtu...” Ndaj apeloj te anėtarsia e kėsaj partie tė jenė syēel dhe ta largojnė kėtė munafik qe ka PHD nė “deception” dhe jo ne stomatologji. Rahmet te past shpirti, o Jakup Hasipi!

  Shkupjanėt e kanė lehte me kaurin Ali Ahmetin pėr ta larguar nga BDI-ja, por ju nė Tetovė duhet ta kryeni misionin e juaj. Numri i juaj nė protestė nuk ishte me numėr tė konsiderueshėm si nė Shkup. Rritni protesta para tė dy selive, jo vetėm te njėra. Menduh Thaēi s’ka seli nė Shkup dhe nėse ka, do ta ketė nė ēajtore me ndonjė skutė. Nese ai ende nuk largohet, atėherė hudhnja librezat para zyrės sė tij nė protestėn e ardhshme. Vetėm duke i hjekur kėta dy pole tė kundėrta shqiptarėt e Maqedonisė mund tė ecin pėrpara dhe sistemi i shteti unitar do tė shkatrrohet dhe procesi i integrimeve do tė dezhbllokohet.

  Tė jeni tė sigurtė se kėta dy vetėm atėhere do tė flasin pėr bashkėpunim, por jo. Pendimi i tyre nuk do tė pranohet nga shqiptarėt shumicė musliman, ėshtė vonė. Do tė shihni se do tė pėrpiqen tė kėrkojnė ndihmė te kaurėt slav se janė zėnė ngushta nga radikalizmi islam shqiptar nė Maqedoni, nga “haxhiqamilėt e Shkupit”, sa qesharak do tė dalin atėherė se nuk ėshtė koha e princ vidave dhe e magogėve tė fuqishėm ruso-serb tė para 100 vjetėve, janė nė fundin e vdekjes nė kėto toka qė quhen iliri.

  Vetem me tekbir “Allahu Ekber” keto dy lider mund t’i largojmė dhe t’i fusim nė kantat e bėrllogut. Ata qė nesėr do tė pretendojnė vendin e tyre nė pėrfaqėsim tė shqiptarėve do tė marrin shembullin e kėtyre dyve dhe do tė jenė mė ndryshe. A ju kujtohet kush reagoi pėr Gadafin kur me tekbir e ekzekutuan, i vetmi reagim qė erdhi, pa dyshim, ishte reagimi nga magogi rus Vladimir Putin... sa qesharak qė jane kaurėt “musliman” kur na sulmonjnė se me “islam radikal” po ua prishim imixhin e rakisė “smederefka” dhe birrės “skopsko”... Ju sigurojm se kemi ca, por vetėm ca qė nė dukje ju duken se janė si Bin Ladeni, por dosja e tyre ėshtė kriminele dhe asgjė s’kan tė pėrbashkėt me fenė e Allahut dhe si mbrotje ata kanė strukturat e policisė. Ata askund s’kanė qenė nė protesta dhe askund nuk guxojnė tė shfaqen se janė tė gjallė se i njohim ne shkupjanėt tė bėmat e tyre.

  Eshtė pėr t’u pėrshendetur sjellja e mirė nga Tirana, ishin mė tė kujdeshėm nė lidhje me protestat nė Maqedoni, nuk reaguan sikur qė reaguan kaurėt “musliman” nga Kosova. Nė Tiranė u organizua edhe protestė nė pėrkrahje tė shqiptarėve nė Maqedoni dhe Kosovėn Lindore. Tipat e Velos dhe Lubonjave nuk u shfaqen askund, pasi ekonomia e shtetit shqiptar gjatė sundimit tė Gruevskit ka pėsuar mė sė shumti dhe janė bėrė ngecje tė shumė mega projekteve tė shteteve tė Perėndimit pėr shkak tė mendjemadhėsisė me histori tė vjedhur tė Nikolla Gruevskit me bekimin e magogėve ruso-serb.

  Nėse deri tash Ali Ahmeti ėshtė thirrur nė legjitimitetin e shqiptarėve, duke mbledhur njerėz servil rreth vetit dhe jo tė aftė, prej 11 Majit 2012 ai kėtė legjitimitet mė nuk e ka, lėre qė nuk e ka, por i kėrkohet edhe pėrgjegjėsi politike, morale, luftarake. Nga kjo pėrgjėgjėsi Ali Ahmeti nuk mund tė ikėn me shkarkime nė partinė e tij. Ai ka njė pėrgjegjėsi historike tė dorėzojė pėrfaqėsimin nė mėnyrėn sa mė tė butė tė mundshme dhe mė mė pak dėme deri te njė elitė tjetėr politike qė ėshtė nė ardhje me emrin e njė koalicioni tė madh shqiptar nė Maqedoni ku do tė pėrfshiheshin tė gjithė, por ku aty nuk do tė ketė vend pėr Menduh Thaēin, jo pse nuk dojmė, por ku shkel kėmba e tij, aty bari ma nuk mbinė. Kush do tjetėr prej PDSH-sė po, por Menduh Thaēi dhe Arben Xhaferi jo. I pari ka vizėn e ndalesesė me shkelur mbi tokat e miqėve tanė anglo-amerikan, kurse ky i dyti ka problem me shqiptarėt musliman dhe aleatėt e fuqishėm dhe besnik tė miqėve tanė amerikan, Turqin dhe Arabinė Saudite.

  Kėshilli organizativ i Shkupit duhet tė vazhdoj punėn e protestave ēdo tė Premte para selisė se Ali Ahmetit, nė mėnyrė paqėsore, pa dhunė, pa incidente, me dinjitet, deri sa ky ta lėshoj qeverinė 3 tė Gruevskit. Ju nė Tetovė duhet ta bėni tė njejtėn me Menduh Thaēin. Tash mė pjesa dėrmuese e shqiptarėve tė Maqedonisė janė lidhur rreth idesė sė Diogardit tė veprohet ndryshe. Kjo iniciativė ka qenė e dhėnė para zgjedhjeve parlamentare, por atėherė refuzimi erdhi nga kapricat e interesave personale tė shkurtpamėsisė, kurse tani tė gjithė subjektet tjera janė pro Diogardit dhe Lobit shqiptar nė Amerikė dhe Evropė. Kėtė apel e riaktivizoi Bardhyl Mahmuti, e pranuan edhe tė tjerėt, shoqatat e ndryshme dhe lėvizja FKSH, por e pranoi edhe Rufi Osmani dhe tė tjerėt me rend, duhet t’i thirrim brenda nė kėtė koalicion edhe studentėt, forumet e ndryshme, shoqatat humanitare nė Maqedoni dhe tė veprohet bashkarisht qė palės tjeter t’i japim ofertėn e fundit serioze se ka po shkon Maqedonia? E doni me ne, apo nė tė kundėrtėn e paguni haraqin dhe e ndajmė, por jo siē ka menduar Arben Xhaferi dhe Menduh Thaēi pa Shkupin.


  Pėrhajr na qoftė Pranvera Shqiptare nė Shkup!

 5. #75
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen
  das kannst du doch überhaupt nicht wissen! vllt beteiligen sie sich ja auch an den protesten.
  Mit Vielleicht kommen wie nicht weiter Sazan. Bislang wurde darüber nichts berichtet, also kann ich davon ausgehen, dass nur Albaner daran teilnehmen. Zumal man versucht, die Proteste nur mit Albanern in Verbindung zu bringen. Gäbe es auch muslimische Mazedonier bei den Protesten könnte man aber diese Versuche und Behauptung durch die Teilnahme mazedonischer Muslime ganz schnell widerlegen. Kann man aber bislang nicht. Daher sage ich dir, dass die Proteste mit dem falschen Grund und Ziel laufen und somit der eigentl nicht-vollakzeptierten Gruppe schaden.

 6. #76
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat von Muhaxher
  Pėrhajr na qoftė Pranvera Shqiptare nė Shkup!


  Kėshilli organizativ i Shkupit duhet tė vazhdoj punėn e protestave ēdo tė Premte para selisė se Ali Ahmetit, nė mėnyrė paqėsore, pa dhunė, pa incidente, me dinjitet, deri sa ky ta lėshoj qeverinė 3 tė Gruevskit. Ju nė Tetovė duhet ta bėni tė njejtėn me Menduh Thaēin. Tash mė pjesa dėrmuese e shqiptarėve tė Maqedonisė janė lidhur rreth idesė sė Diogardit tė veprohet ndryshe. Kjo iniciativė ka qenė e dhėnė para zgjedhjeve parlamentare, por atėherė refuzimi erdhi nga kapricat e interesave personale tė shkurtpamėsisė, kurse tani tė gjithė subjektet tjera janė pro Diogardit dhe Lobit shqiptar nė Amerikė dhe Evropė. Kėtė apel e riaktivizoi Bardhyl Mahmuti, e pranuan edhe tė tjerėt, shoqatat e ndryshme dhe lėvizja FKSH, por e pranoi edhe Rufi Osmani dhe tė tjerėt me rend, duhet t’i thirrim brenda nė kėtė koalicion edhe studentėt, forumet e ndryshme, shoqatat humanitare nė Maqedoni dhe tė veprohet bashkarisht qė palės tjeter t’i japim ofertėn e fundit serioze se ka po shkon Maqedonia? E doni me ne, apo nė tė kundėrtėn e paguni haraqin dhe e ndajmė, por jo siē ka menduar Arben Xhaferi dhe Menduh Thaēi pa Shkupin.


  Edhe une jam me ty...Plotsisht pajtohna me ty...1000000000000000% 7. #77
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Shkupjan musliman, me din dhe me iman

  1.Arrestimet e bujshme tė njėzet muslimanėve qė ministrja maqedone Gordana Jankullovska njoftoi nė 1 maj 2012 ishin njė lajm i cili tronditi opinionin publik shqiptar nė Ballkan dhe tėrhoqi mjaft vėmendje nga mediat histerike ndaj Islamit nė Perėndim. Lajmi qė morri dhenė dhe u transmetua deri nė Amerikėn e Veriut, ishte mbėshtetur nė deklaratėn e ministres tė brendshme tė Maqedonisė e cila kur doli nė televizor nė 1 maj, njoftoi se kishte arrestuar disa “persona qė kanė luftuar nė Afganistan dhe Pakistan pėrkrahė talibanėve kundėr forcave tė NATO-s.” Personat tė cilėt ishin shqiptarė dhe muslimanė, sipas Jankullovskės ishin “autorėt e vrasjes makabre tek liqeni i Smillkovcės…Ata janė mbėshtetės radikalistė islamik, tė rrezikshėm edhe pėr tė krishterėt por edhe pėr myslimanėt.” Njoftimi qė Jankullovska dhe zėvendėsi i saj shqiptar Xhelal Bajrami i bėn kėtij lajmi tė frikshėm dhe sensacional u shoqėruan me pamje filmike tė lėshuara nga forcat e sigurisė maqedone. Nė pamjet e xhiruara, policėt e qeverisė sė Gruevskit tregoheshin si disa Rambo ortodoksė tė cilėt duke pėrdorur taktika tė dhunshme si ato qė pėrdornin amerikanėt gjatė pushtimit tė Irakut, demonstronin sesi thyenin shtėpitė e shqiptarėve, i arrestonin ndėrsa ata ishin gjysėm lakuriq duke fjetur me grate dhe u trembnin gratė, fėmijėt dhe plakat. Burrat i lidhnin me tela, i rrėzonin pėrtokė dhe mė pas i rrėmbenin sikur tė kishin kapur talebanėt e Afganistanit.Pamjet spektakolare tė arrestimeve nga rambot sllavo-ortodoksė tė Gruevskit dhe lidhja e shqiptarėve me talebanėt islamikė armiq tė Amerikės ishin ilaēi mė i goditur qė pushtetarėt maqedonė mund tė pėrdornin qė tė trembin shqiptarėt e Maqedonisė, justifikonin dhunimin e poshtėrimin e paprecedent tė tyre dhe tregonin qė nė Maqedoni sundojnė maqedonėt ortodoksė mbi shqiptarėt islamikė.2.Arrestimet qė maqedonėt bėn kundėr shqiptarėve nė Shkup, pėr zhgėnjimin e shumė shqiptarėsh tė Maqedonisė, u pritėn me aprovim tė heshtur nga qeveritarėt shqiptarė si nė Tiranė ashtu edhe nė Prishtinė. Nė Shqipėri ku pak javė mė herėt katolikėt dhe ortodoksėt kishin nisur njė yxhym mediatik kundėr muslimanėve dhe “konspiracisė neo-otomane” tė Turqisė, lajmi pėr arrestimin e islamikėve shqiptarė nė Maqedoni nuk ishte gjė tjetėr por vetėm se njė sihariq dhe profeci vetėpėrmbushėse e cila sikur vėrtetonte pak a shumė atė qė kaurėt e Tiranės kishin lehur gjithė kėto javė. Motra ortodokse e Shkupit, Jankullovska, u kishte dhuruar kaurėve tė Tiranė njė llokum qė ata mezi prisnin. Shqiptarėt islamikė tė Maqedonisė ishin vrasės, terroristė dhe pėr mė tepėr kishin luftuar kundėr vetė Amerikės. (Larg qoftė ja Rabi!)Lajmi i arrestimit tė muslimanėve nė Shkup justifikonte nė mėnyrė perfekte pikturėn e rrezikut islamik i cili pushton axhendat e regjimeve tė Tiranės dhe Prishtinės qė nga koha e presidentit Bush kur ai i ngrefi qeveritė satellite shqiptare qė tė nisin persekutimin e muslimanėve. Repartet e antiterrorit, fondet e trajnimet qė marrin bashibozukėt e Tiranės dhe Prishtinės i bėn ata qė tė jenė vazhdimisht nė kėrkim pėr muslimanė tė pabindur, tė cilėt duhet tė ndėrshkohen nė mėnyrė qė Shqipėria e Kosova tė marrin fletėlavdėrimi nga vėllai i madh, dhe tė bindin aleatėt Perėndimorė qė ajo po bėn ēdo krim qė i kėrkohet nė luftėn globale kundėr Islamit.Pesė ditė para arrestimit tė muslimanėve tė Shkupit, cubat e reparteve tė antiterrorit nė Tiranė kishin shoqėruar nė repartet e policisė dy hoxhallarė tė cilėt kishin mosmarrėveshje punėsimi me kryetarin e Komunitetit Musliman, Selim Muēėn. Selimi i cili nuk ja dilte dot tė punėsuarėve tė tij me mjete ligjore, i kishte shpallur ekstremistė dhe sakaq kishte telefonuar antiterrorin qė ishte i papunė prej javėsh, pėr tė ujdisur hoxhallarėt e pabindur. Po i njėjti antiterror arrestoi pėr mbajtje tritoli nė shtėpinė e tij edhe njė besimtar musliman para pak ditėsh. Personi nė fjalė qė ishte musliman qė falej nė xhaminė e Dine Hoxhės, u klasifikua nga SHISH-i dhe antiterrori nė mėnyrė automatike si terrorist, pasi nė Shqipėri nėse tė bie rasti qė tė falesh nė xhami dhe tė mbash armė pa leje, ligjet qė janė ngrehur qė nga koha e Bushit tė implikojnė automatikisht nė terrorist.Pėrleshjet me Islamin nė Shqipėri ishin prezente edhe jashtė xhamive dhe rrethit tė besimtarėve muslimanė gjatė muajit Prill. E keqja islamike kėsaj radhe lidhej me Turqinė dhe deklaratėn qė doktor Berisha bėri nė Ankara nė 6 prill 2012 kur i deklaroi kryministrit turk se turqit kanė gjak shqiptar. Kjo deklaratė qė nė dukje, dukej si zbulim i njė gjenetisti shqiptaromadh i cili kishte zbuluar qė kryeministri i bardhė i Turqisė mund tė jėtė me origjinė shqiptare (ashtu siē shqiptaromėdhejtė e Tiranės kanė zbuluar origjinėn shqiptare tė Napoleonit, Aleksandrit tė Madh, Papė Urbanit I, Bushit dhe tė Budės), mjaftoi pėr tė xhindosur njė hordhi kaurėsh nė faqet e shtypit shqiptar. Ata mallkuan, shanė e ofenduan kryeministrin i cili pati guximin qė t’ju ndyejė, qoftė edhe vetėm me njė fjali gjakun e pastėr arbėror kaurėve tė Shqipėrisė me gjakun arabo-turk tė Anadollit. Vllehė e katolikė qė nga Piro Misha, Fatos Tarifa, Ilir Dardani, Preē Zogaj, Romeo Gurakuqi, Alfred Lela, Kiēo Blushi etj ishin disa nga ata shumė gjakpastėr tė cilėt iu lėshuan vėnēe deklaratės sė malokut Salih pėr vėllazėrinė shqiptaro-turke.[1] Nė aradhėn e kaurėve qė merrnin hak kundėr Islamit u lėshua edhe Arlinda Dudaj, administratorka e Universitetit Marin Barleti nė Tiranė. Tamam si Marin Barleti i cili me librin e tij tė Skėnderbeut morri hak kundėr barbarėve muhamedanė turq kur lavdėronte princin sllav tė Epirit Skėnderbeun, edhe Arlinda kishte vendosur qė tė hakmerrej me muhamedanėt e Shqipėrisė si Marini shekuj mė parė. Ajo shpalli botėrisht nė mediat e Tiranės se do tė botonte Versetet Satanike dhe pėr kėtė ndoshta kontaktoi edhe cubat e antiterrorit pėr ti dhėnė mbrojtje fizike nga ndonjė musliman qė mund tė ndjehej i fyer dhe kėrkonte vetėgjyqėsi. Por si pėr dreq, Ardian Klosi, pėrkthyesi qė Arlinda kishte rekrutuar pėr tė bėrė kėtė kryqėzatė ofendimesh, ndėrsa ishte duke pėrkthyer shejtanllėqet e Selman Ruzhdisė, largėqofti i morri mendtė dhe e bėri qė tė vrasė veten.3.Arrestimi i shqiptarėve muslimanė dhe deklarimi i tyre si terroristė edhe pse fillimisht e tronditi opinionin publik shqiptar nė Maqedoni, nuk e theu dinjitetin e shqiptarėve. Nė mbėshtetje tė tyre dolėn shqiptarėt e diasporės. Forumi Shqiptar i Kanadasė dhe disa organizata tė tjera, e pas tyre Dioguardi denoncuan brutalitetin e qeverisė maqedone dhe kėrkuan ndėrhyrjen e komunitetit ndėrkombėtar pėr ti vėnė fre dhunės qeveritare maqedone. Njė ditė pas kėsaj mbėshtetje publike, pas faljes sė xhumasė tė datės 4 maj, muslimanėt shkupjanė duke valėvitur sanxhaku sherifin e pejgamberit, e flamuj turq, arabė e shqiptarė e duke brohoritur Allahu Ekber u lėshuan nė rrugėt e Shkupit. Ata akuzuan liderėt e dy partive mė tė mėdha shqiptare, Ali Ahmetin dhe Menduh Thaēin pėr tradhėtarė. Parakaluan pėrpara komunės sė Ēairit ku goditėn me gurė zyrėn e BDI-istit Izet Mexhiti qė u solli Skėnderbeun e Pjetėr Bogdanin nė Shkup, e brohoritėn “Shqiptarėt janė vetėm mysliman dhe jo terroristė”.Protesta e datės 4 maj e tronditi dhe e gjeti gafil establishmentin e Shkupit por edhe mė gjerė. Qeveria maqedone qė u tmerrua nga zemėrata islame e shqiptarėve i lėshoi shumicėn e tė arrestuarėve tė cilėt mė herėt i kishte shpallur terroristė. Gratė, plakat, vajzat e reja me shami e burrat qė ishin rrahur e poshtėruar sikur tė ishin vrasės nisėn tė tregojnė keqtrajtimet qė policia kishte ushtruar mbi ata. Tė arrestuarit ishin dhunuar, i kishin pyetur a falen nė xhami, pse kishin literaturė islame dhe pse mbanin mjekra dhe shami. Por pasi ishin tė pafaj i kishin lėshuar.Diskreditimi i pretendimit tė terrorizmit islamik i tronditi edhe qarqet islamofobe shqiptare tė cilat nga kėto protesta panė sesa tė huaj dhe tė padėshiruar janė pėr shqiptarėt muslimanė. Protesta e 4 majit e cila u urganizua nė mėnyrė inviduale e vullnetare nėpėrmjet facebookut ishte njė reaksion popullor i nxitur nga urrejtja ndaj pushtetit anti-islamik mbi shqiptarėt. Tamam si nė revolucionet arabe, shqiptarėt e shtypur, pėrbuzur dhe ofenduar nga islamofobėt maqedonė dhe shqiptarė, nuk iu drejtuan pushtetarėve tė tyre pėr ndihmė. Por si nė Tunizi dhe nė Egjipt me hoxhallarėt nė krye dolėn nėpėr rrugė duke protestuar kundėr islamofobisė publike dhe kėrkuar ndihmė nga Allahu. Ata protestuan kundėr Gruevskit e Jankullovskės, kundėr PDSH-sė, BDI-sė, Ali Ahmetit, Arben Xhaferrit, Menduh Thaēit, Izet Mexhitit dhe tė gjithė klasės sė korruptuar tė pushtetarėve shqiptare nė Maqedoni tė cilėt janė bėrė palė me ortodoksėt maqedonė dhe po katolicizojnė institucionet e shqiptarėve. Muslimanėt protestuan kundėr korrupsionit tė PDSH-sė dhe BDI-sė, kundėr pėrbuzjes qė ata tregojnė ndaj Islamit dhe bėrjes sė tyre palė me fondamentalistėt e krishterė maqedonė.4.Protesta e Shkupit pati jehonė nė tė gjithė Ballkanin por edhe mė gjerė. Mediat ndėrkombėtare treguan sesi nė rrugėt e Shkupit protestonin muslimanė tė ofenduar si ata qė rrėzuan Mubarakun dhe Ben Alinė. Muslimanėt e bardhė shkupjan reklamonin me krenari sanxhakun jeshil tė profetit dhe ēonin gishtin lartė pėr tė dėshmuar nė mes tė FYROM-it qė pretendon se rrjedh nga Aleksandri i Madh, qė Allahu ėshtė njė dhe Muhamedi ėshtė profeti i Tij. Kėto protesta defiante ndaj qeverisė maqedone i tėrbuan kaurėt shqiptarė mė tė cilėt maqedonėt ndajnė pushtetin e tyre tė korruptuar nė vite. Arben Xhaferri, projekti i tė cilit kėrkon deislamizimin e shqiptarėve ishte mė i revoltuari. Sejmenėt e tij qė nga Enver Robelli, Halil Matoshi, Menduh Thaēi, Arsim Zekolli, Ali Cenaj, Arben Llalla etj i fyen protestuesit duke i quajtur arabė, xhihadistė, haxhiqamilė, tė pakulturė etj. Halil Matoshi qė u ndje i kėrcėnuar nga defianca islamike e Shkupit kėrkoi qė politikanėt e BDI-sė tė ndalonin”skenografinė neootomane” dhe “islamin politik”. Kėsaj isoje iu bashkangjit edhe palikari i ambasadės amerikane nė Shkup, Ramadan Ramadani i cili apeloi qė protesta tė mos bėhet me parrulla dhe simbole fetare.Megjithatė islamofobėt dhe sejmenėt e tyre nuk i dėgjoi kush. Nė protestėn e dytė qė u mbajt tė xhumanė e 11 majit, protesta u shtri edhe mė gjerė. Shqiptarė, torbeshė e turq dolėn nė rrugėt e Shkupit, Tetovės, Gostivarit, Kumanovės dhe brohoritėn sėrisht Allahu Ekber. Valėvitėn sanxhakun e profetit, flamujtė e Shqipėrisė, Turqisė dhe Arabisė Saudite e pėrsėritėn ritualin e tyre islamik: gjuajtėn me gurė komunėn e Izet Mexhitit, brohoritėn ‘Ubijci’, ‘Nikolla terrorist’, ‘Jankullovska terrorist’, ‘Ali tradhtari’, ‘Shqipėri etnike’, ndėrsa nė duar mbanin parullėn ‘Muslimanėt nuk janė terrorist’. Ndryshe nga dėshirat e islamofobėve shqipfolės qė kėrkonin qė protesta tė bėhej laike dhe nacionaliste (mundėsisht me portretet e katolikėve Nėnė Terezės dhe Skėnderbeut), ajo u zhvillua me sllogane fetare islame. Muslimanėt e lėnduar nė letrėn qė i dėrguan presidentit Ivanov, ambasadave tė SHBA-sė, Bashkimit Evropian, OSBE-sė, Shqipėrisė, Kosovės dhe Turqisė treguan qė nuk janė terroristė. Ata protestuan kundėr ofendimeve qė qeveria i bėri popullit islam duke ua ofenduar fenė, dhe kėrkuan mbrojten e dinjitetit tė motrave besimtare tė arrestuara pėr shkak tė besimit. 5.Protestat qė bėn muslimanėt e Shkupit nė kėto javė janė njė indikator qė tregon rritjen e influencės sė Islamit nė mesin e shqiptarėve. Ato dėshmojnė edhe situatėn nė tė cilėn muslimanėt shqiptarė jetojnė sot nė Ballkan. Ata pėrbuzen, persekutohen e diskriminohen kudo. Nė Tiranė hoxhallarė si Artan Kristo arrestohen vetėm pse ushtrojnė lirinė e fjalės e thonė qė ka xhihad. Nė Kosovė, Shefqet Krasniqi kėrcėnohet pse jep verdikte fetar kundėr Nėnė Terezės, ndėrsa Hadith Miftari dhe Armend Kalenderi burgosen vetėm pse janė “vehabi”. Ndėrsa nė Shkup muslimanėt arrestohen toptan, burgosen, akuzohen, fyhen, u thyejnė dyert vetėm pse mbajnė libra islamė nė shtėpi. Ndėrsa nė shkollat e tyre ideologjia nacional-laiciste shqiptare i mėson se duhet tė adhurojnė Fan Nolin, Pjetėr Bogdanin, Skėndėrbeun, Nėnė Terezėn, Gjergj Fishtėn dhe njė seri herojshė anti-muslimanė. Nė Kosovė dhe Shqipėri ndėrsa hixhabi i Nėnė Terezės ka pushtuar ēdo institucion, motrat muslimane me shami dėbohen pasi janė tė jashtėligjshme.Sllogani utopist i nacionalizmit-laik shqiptar qė u pėrsėrit nga Albin Kurti kėto ditė nė Prishtinė, i cili pretendon se kur shqiptarėt do bėjnė shtetin e tyre etnik nuk do vuajnė mė, ėshtė i rremė. Shqiptarėt muslimanė sot po vuajnė njėsoj si ata qė jetojnė nė republikėn e Tiranės dhe Prishtinės, ashtu edhe nėn pushtetin FYROM-it. Ndėrsa nė Shkup maqedonėt thonė vdekje shqiptarėve dhe u sulmojnė xhamitė, nė Tiranė Maks Velo i quan shqiptarėt e Maqedonisė radikalė islamikė e minaret e tyre i krahason me raketat e Iranit, ndėrsa shoku i tij Edi Rama i jep ēelėsat e Tiranės Bilejo Dugmes. Kastriot Myftaraj kėrkon eleminimin fizik tė muslimanėve dhe pėr kėtė kėrkon qė shteti shqiptar tė bėj aleancė me nacionalizmin serb dhe ortodoks. Ndėrsa nė Prishtinė, titistėt si Veton Surroi, Halil Matoshi, Shkėlzen Maliqi dhe Blerim Latifi kėrkojnė qė muslimanėt tė rrinė muslimanė minimalistė. Dmth. tė falen nė shtėpi si lepuj por kur tė dalin nė rrugė, tė ecin nė sheshin Nėnė Tereza e tė pinė raki e hanė mish derri, kur tė shkojnė nė shkollė tė adhurojnė Skėnderbeun dhe Pjetėr Bogdanin, dhe tė paguajnė taksat ndaj qeverive tė Tiranės, Shkupit dhe Prishtinės, mė tė cilat regjimet islamofobe tė paguajnė organet e sigurisė tė cilat i arrestojnė dhe abuzojnė pėr hiēgjė.Utopia e nacionalizmit-laik shqiptar sot ka dėshtuar. Kjo gjė u pa nė protestat e Maqedonisė ku shqiptarėt musliman protestuan me fjalėn Allahu Ekber dhe jo me idhujt katolikė tė Skėnderbeut dhe Terezės. Protestat e Shkupit, Prishtinės, Shkodrės etj tregojnė qė hallet e muslimanėve shqiptarė nė Ballkan nuk i zgjidh Shqipėria Etnike dhe as shqiptaria laike. Jo mė kot protestuesit e Shkupit valėvisnin flamuj turq dhe arab pėrkrah atij shqiptarit.Problem pėr shqiptarėt muslimanė sot nė Ballkan nuk janė njerėzit qė flasin gjuhė tė ndryshme nga ata, por, janė fondamentalistėt laikė dhe tė krishterė qė sundojnė sot mbi muslimanėt. Kaurėt shqipfolės dhe sllavė nuk pranojnė qė ti trajtojė muslimanėt si shtetas tė barabartė. Ua poshtėrojnė fenė, nuk i lėnė qė tė mbajnė flamuj, rroba e filma arabė, turq e pakistanezė por i duan qė tė ngrejnė vetėm flamujt e Krishtėrimit. Ata nuk i lėnė qė tė martohen me turq dhe arabė, por i duan qė tė martohen me katolikė. Muslimanėt shqiptarė vuajnė njėsoj si nėn Shqipėrinė komb-shtet ashtu edhe nė viset ku sundohen nga jo-shqiptarėt ortodoksė. Ata ofendohen njėsoj si nga Kastriot Myftaraj e Maks Velo nė Tiranė ashtu edhe nga maqedonėt nė Shkup qė thonė Srebrenicė pėr shqiptarėt.E si mund tė shpėtojnė muslimanėt shqiptarė nga ky zullum dhe diskriminim qė atyre u bėhet? Unė mendoj, se shembullin pėr kėtė e dhanė muslimanėt shkupjanė, ata besimtarė me din dhe me iman qė i treguan Arben Xhaferrit, Ali Ahmetin, Nikolla Gruevskit, dhe kaurėve tė Tiranės e Prishtinės se kush ata janė. Kėta muslimanė qė nuk janė terroristė por qė adhurojnė Zotin e tyre, Allahun, dhe i binden ligjit qė Ai i zbriti profetit tė Tij 1400 vite mė parė dhe nuk kanė turp ta mbrojnė fenė e tyre publikisht janė shpresa e Islamit dhe e shqiptarėve muslimanė nė Ballkan. Islami qė ata treguan, Islami aktiv, Islami politik, Islami qė del jashtė xhamive dhe mbron dinjitetin e muslimanit ėshtė solucioni i halleve tė shqiptarėve muslimanė nė Ballkan. Pėr kėtė Islam, pra pėr fenė qė Zoti mė dhuntinė e Tij i dha njerėzimit ja vlen qė tė punohet dhe sakrifikohet.[1] Mė duhet tė korigjoj veten qė ndryshe nga ē’kam thėnė nė njė shkrim mė herėt, nė kėtė listė nuk hyn Tonin Gjuraj, rektori i universitetit evropian tė Tiranės, tė cilin e kam akuzuar padrejtėsisht nė njė shkrim mė parė. Pėr kėtė edhe i kėrkoj ndjesė publike.


  581739_10150901050317958_628022957_9892577_1694460279_n.jpg

  ​Olsi Jazexhi

 8. #78
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.141
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Pėrhajr na qoftė Pranvera Shqiptare nė Shkup! 9. #79
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von FloKrass Beitrag anzeigen
  Mit Vielleicht kommen wie nicht weiter Sazan. Bislang wurde darüber nichts berichtet, also kann ich davon ausgehen, dass nur Albaner daran teilnehmen. Zumal man versucht, die Proteste nur mit Albanern in Verbindung zu bringen. Gäbe es auch muslimische Mazedonier bei den Protesten könnte man aber diese Versuche und Behauptung durch die Teilnahme mazedonischer Muslime ganz schnell widerlegen. Kann man aber bislang nicht. Daher sage ich dir, dass die Proteste mit dem falschen Grund und Ziel laufen und somit der eigentl nicht-vollakzeptierten Gruppe schaden.
  ganz ausschließen sollte man es aber nicht, lieber flokrass. zumal ich auch türkische fahnen gesehen habe. mazedonien gaukelt dem westen ohnehin schon vor, die albaner wären islamistische terroristen und was weiß ich was. mit oder ohne "jihad-flaggen", deswegen versteh ich nicht, welchen schaden das volk dadurch erleiden könnte. die message war ganz klar: "SHQIPTARET MUSLIMAN NUK JAN TERRORISTA".

 10. #80
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Die Shkupjanet schreiben schon Gedichte
  (Kushtuar KARA MAHMUD PASHĖ BUSHATIT BUALLI I SHKODRĖS dhe tronditjes qė i bėri Venedikut nė Maj 1786)

  Deshtėn lepurushat
  (Maj 2012)

  Deshtėn tri lepurushat:
  Gruevski, Mijallkovi dhe Jankullovska,
  Tė bėjnė njė mrekulli,
  Tė bindin Amerikėn,
  Se “radikalė islamikė” ka nė Maqedoni!
  I veshėn 800 policė, me kapuēė e jelek,
  Tek Ali lepurushi i BDI-sė porositėn,
  Njė Xhelal dhe Bujar me gojėt plot ēmenduri!
  Kurse Haki Hazirin tashmė e kishin pėrgatitur
  Pėr Sopotin 2!
  Mirėpo, tė shkretėve lepurusha,
  U shkoi puna huq,
  Sepse populli besimtar shqiptar,
  Bėri pranverėn me Facebook!
  Le ta dinė impotent politikanėt si Alija,
  Se u ēohet...POPULLI si Mahmud Pashė Bushatlija!

Seite 8 von 10 ErsteErste ... 45678910 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Let's do it Kosova 2012 - Ta Pastrojme Kosoven 2012
  Von Hamėz Jashari im Forum Kosovo
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 19.06.2012, 00:03
 2. Nderohet Gardisti qe mbrojti Flamurin Kombetare!
  Von IbishKajtazi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 26.01.2011, 21:15
 3. AKSH- ARMATA KOMBETARE SHQIPETARE/NATIONAL ALBANIAN ARMY
  Von Minatori im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 01.07.2009, 21:35
 4. Armata Kombėtare Shqiptare
  Von Ban187 im Forum Politik
  Antworten: 56
  Letzter Beitrag: 21.09.2007, 18:44
 5. @Spamferkel...FREE GREQIA KOMBETARE
  Von Macedonian im Forum Rakija
  Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 13.11.2006, 06:53