BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 2 ErsteErste 12
Ergebnis 11 bis 18 von 18

Proteste durch Facebook organisiert!

Erstellt von DZEKO, 24.02.2011, 02:39 Uhr · 17 Antworten · 1.276 Aufrufe

 1. #11

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  ach wir albaner haben auch solche gruppen sogar mit viel mehr mitgliedern

 2. #12
  Avatar von Hundz Gemajni

  Registriert seit
  25.08.2006
  Beiträge
  13.015
  Zitat Zitat von ALB-EAGLE Beitrag anzeigen
  ach wir albaner haben auch solche gruppen sogar mit viel mehr mitgliedern
  hab gehört, das ein albaner sogar facebook erfunden hat

 3. #13
  Pitbull
  Zitat Zitat von QQ LELE Beitrag anzeigen
  hab gehört, das ein albaner sogar facebook erfunden hat
  fangt ihr wieder an mit dieser scheisse

 4. #14

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Es kommt nur darauf an, wie man sich die Medien zu nutze macht.

  Normalerweise liegt es mir nicht besonders, meine dicken Eier und meinen fetten Schwanz aus der Hose hängen zu lassen, aber das würde unserer makedonischen Tradition nicht entsprechen, denn "фалење" (Angeben) gehört unbestritten zum makedonischen Kulturgut.


  Интернет борба за Македонија

  Гордана Димовска

  ‘Наша основна цел е да се зачува нашето вековно име, историја и идентитет. ако и вие го сакате тоа, поддржете не и речете Македонија!

  Ете тоа е целта на блогот I,Macedonian кој повеќе од две годнини активно работи и презема безброј активности за признавање на Македонија под уставното име. Активно се заземаат да допрат до сите официјални страници на институции, Министерства, најпопуларни социјални мрежи, светски мрежи.

  Дека огромната посветеност и континуирана работа на иницијаторот и сите инволвирани на блогот не е залудна покажуваат и самите резултати. Успешно и ефективно ја постигнаа целта да се заведе Македонија под нејзиното уставно име на Yotube, која е на трето место по посетеност на интернет. Целта ја постигнаа со константно праќање на пораки до Јутуб, пласирање на три видео клипа, текст и информирање на цела македонска заедница на Јутуб. Видео клиповите за оваа акција беа посетувани со секавична брзина од 20 000 посетители во првите минути на објавување. Овде нивната работа не застанува, планираат испраќање на писма преведени на сите јазици на земјите кои се уште не не признале под уставното име. Но не е само тоа, блогот истражува во светските архиви и на нивната страница можат да се најдат сите познати наслови поврзани за Илинденското востание, Мис Стон, нашите револуционери, објавени во познатиот Њујорк .

  Доколку сакате да се уверите посетете го блогот I, Macedonian и сами учествувајте во акциите кои се преземаат за зачувување на нашето вековно име Македонија и нашиот идентитет. Интернет борбата продолжува. Како што и самиот иницијатор вели: Ова е блог за збиднувањата во и надвор од Македонија, за притисоците за промена на името за , негирањето на нашиот идентитет. Ова е доказ и жив пример како да се биде вистински Интернет Македонец.

  Постојат и голем број на други слични интернет сајтови, блогови и форуми на кои е застапена македонската вистина. Се чини дека во 21 век борбата се води на интернет страниците, најчесто преку социјалните мрежи каде жестоко се бранат македонските интереси, македонското име и се откриваат факти од минатото на Македонија. ако нешто беше невозможно да се најде пред појавата на интернет мрежата, денес тоа е лесно достапно на сите корисници на интернет. Ако досега беа фалсивикувани и криени многу вредни документи, историски виситини за Македонија, денес не претставува никаков проблем да се пласира со едно кликнување на интернет мрежата.

  Поради својата специфичност во начинот на презентирањето и достапноста, сајтот Yotube кој се појави во 2005 година, со секавична брзина се овозможи пристап на голем број видео материјали со вести, интервјуа, музика, историски настани кои се посетуваат од илјадници посетители и преку кои се дозна многу за македонската вистина, се пренесуваат видео материјали со голема брзина до секој медиум во светот. Најчесто се води војна за македонската државност,историја, култура, посебност, вековно постоење, државното име, јазикот, кои се уште се дел од грчката , бугарската пропаганда на интернет.

  На групите што се формираат на најпосетената социјална мрежа Фејсбук, се отворија вратите за искрени коментари, дебати, разбудување на свеста кај младите да се борат за својата земја. Најголема презентација на се што е во врска со неправдите над македонскиот народ низ вековите и апсурдната ситуација во Македонија со т.н спор со името е направена токму на интернет мрежата. Според некои сознанија од експерти на блогови, потребно е поголемо ‘наоружување‘ со научни податоци за да бидат поприсутни и поубедливи на интернет. Во споредба со нас, соседите предничат во користењето на интернет мрежата и ширење на ‘нивната вистина‘. Уште повеќе се покануваат и сите политичари да се вклучат во групите кои се борат за интересите на државата и да одговорат на барањата на македонскиот народ.

  И натаму нека биде наша заедничка цел, дали на интернет, или преку други видови активности да се избориме за зачувување на нашето вековно име, историја и идентитет. Секој што го сака тоа, нека ги поддржи активностите на групите, блоговите, медиумите кои се залагаат за масовна промоција на македонската вистина.


  Versteht ihr???

  Nö?

  Mir scheissegal, Lang lebe Makedonien!

  google translate

 5. #15

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  Zitat Zitat von QQ LELE Beitrag anzeigen
  hab gehört, das ein albaner sogar facebook erfunden hat

  jaa mark sukerbergi !!:icon_smile:

 6. #16
  Avatar von DZEKO

  Registriert seit
  09.08.2009
  Beiträge
  55.617
  Zitat Zitat von Indianer Beitrag anzeigen
  ja dzeko, du bist der hellste hier

  du favorisierst einen, der milliarden veschwinden lässt, der aber gegen korruption sein soll.

  ich lch mich kaputt.

  wenn er preis gibt, wo die 2 Milliarden fördergelder geblieben sind, die zum wohle der bevölkerung gedacht waren.

  vielleicht sollte ich mich da anmelden und ihn öffentlich fragen, wo die kohle hin ist.
  und wie er an seinen reichtum gekommen ist.
  welche vorteile das volk hatte, als er immer reicher wurde

  hab das gefühl, er hat nur geklaut und nicht gegeben.
  War ja klar das du dir mal wieder was zusammen reimst, wen seine Milliarden lässt Radoncic den verschwinden?

  Dein Gefühl bringt dir nichts da du ständig falsch liegst.

  Immerhin wäre er wohl wahrscheinlich eine bessere Alternative als die zur Zeit, ich wäre echt gespannt gewesen wen er damals gewonnen hätte nur um zu sehen ob er es wenigstens versucht, irgendwann muss jemand kommen der es anpackt vielleicht ist es ja er. Geld lassen alle Politiker dieser Welt verschwinden aber Radoncic ist der reichte Mann in Bosnien der muss sich nicht für 300 KM verkaufen wie andere Politiker.

  evo vidi sta mislim:

  http://www.24sata.info/javnost/saops...va-struje.html

 7. #17
  Avatar von BlackJack

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  69.322
  ob die Menschen auf die Straßen sollen weiß ich nicht, diese facebook-Gruppen jedenfalls sind praktisch einen Scheißdreck wert:

  - viele gründen Gruppen nur um Mitglieder zu keulen, egal wie und einfach nur so
  - viele melden sich in dutzenden Gruppen an und nehmen, falls es eines gibt, am "Gruppenleben" nicht aktiv teil

  Habe schon sehr oft die Beobachtung gemacht, dass eine Gruppe mit vlt. 50.000 Mitgliedern hauptsächlich von immer den selben 20 - 30 Mitgliedern am Leben gehalten wird, der Rest meldet sich an, grüßt vlt und lässt sich nie mehr blicken

 8. #18
  Avatar von Indianer

  Registriert seit
  13.11.2010
  Beiträge
  26.246
  Zitat Zitat von DZEKO Beitrag anzeigen
  War ja klar das du dir mal wieder was zusammen reimst, wen seine Milliarden lässt Radoncic den verschwinden?

  Dein Gefühl bringt dir nichts da du ständig falsch liegst.

  Immerhin wäre er wohl wahrscheinlich eine bessere Alternative als die zur Zeit, ich wäre echt gespannt gewesen wen er damals gewonnen hätte nur um zu sehen ob er es wenigstens versucht, irgendwann muss jemand kommen der es anpackt vielleicht ist es ja er. Geld lassen alle Politiker dieser Welt verschwinden aber Radoncic ist der reichte Mann in Bosnien der muss sich nicht für 300 KM verkaufen wie andere Politiker.

  evo vidi sta mislim:

  24sata.info - Gr
  alle paar monate den bericht?

  dzeko, immer noch diese 2 Milliarden.
  weisst du was man mit 2 milliarden alles machen kann?
  von mir würdet ihr nichts mehr bekommen, bis die 2 milliarden auftauchen.

  und jetzt bin ich auf deinen reim gespannt.

  Großmufti wettert gegen Bosnienbeauftragten

  Der Großmufti fuhr großes Geschütz gegen die OHR-Analytiker auf, sprach von einer “Islamphobie“ und verglich deren wahren Ziele mit der “Endlösung der jüdischen Frage im Dritten Reich“. Der zwielichtige Geschäftsmann Radoncic, ehemals Pressesprecher der Muslime im Krieg, dann Besitzer der größten Tageszeitung “Dnevni avaz“ und Chef eines schwer überschaubaren Firmengeflechts, wird mit groß angelegter Geldwäsche in Verbindung gebracht. Er gilt als reichster Mann des Landes und soll eine halbe Milliarde Euro “schwer“ sein.
  Vor diesem Hintergrund wird verständlich, warum praktisch alle Spitzenpolitiker die heutige Selbstblockade und Unregierbarkeit des Landes erhalten wollen und Reformen in Richtung eines funktionierenden Staates blockieren. Denn durch den sorgsam gepflegten politischen Streit der Muslime, Serben und Kroaten ist das Land tief gespalten und alle Spitzenpolitiker können ihre Geschäfte machen, ohne zur Verantwortung gezogen zu werden. In dieses Bild passt, dass von den fünf Milliarden Euro ausländischer Hilfsgelder zwei Milliarden nach offizieller Darstellung “verschollen“ sind

Seite 2 von 2 ErsteErste 12

Ähnliche Themen

 1. Proteste in Kroatien
  Von Mastakilla im Forum Politik
  Antworten: 57
  Letzter Beitrag: 17.10.2011, 17:02
 2. Facebook dreht jetzt komplett durch!
  Von Cobra im Forum Rakija
  Antworten: 26
  Letzter Beitrag: 13.08.2010, 18:17
 3. Proteste?
  Von Lance Uppercut im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 29
  Letzter Beitrag: 03.12.2009, 19:41
 4. Iran organisiert Holocaust-Luegner-Konferenz
  Von Partibrejker im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 14.12.2006, 14:19
 5. Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 10.12.2004, 18:31