BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 18

Prvi intervju Nasera Orica po dolasku kuci

Erstellt von Vodka_i_Džin, 27.06.2007, 20:35 Uhr · 17 Antworten · 1.050 Aufrufe

Drago mi je što svojim ponašanjem ni u jednom trenutku nisam uprljao obraz domovine niti pravedne borbe mojih boraca* U Hagu sam saznao informacije o užasnim srpskim zločinima

- Ni na koga se ne ljutim, pa čak ni na one koji su mi svojim što javnim, što tajnim istupima otežavali dokazivanje istine pred Sudom u Hagu. Jednostavno, halalim im svima. Drago mi je što u ove tri godine svojim ponašanjem ni u jednom trenutku nisam uprljao obraz domovine niti pravedne borbe mojih poginulih boraca - bile su riječi koje je Naser Orić, nakon neprospavane noći po dolasku iz Haga, izgovorio u prvom intervjuu ekskluzivno datom za "Dnevni avaz".

Kakav je osjećaj biti napokon slobodan, posebno što su tužioci tražili da budete kažnjeni sa 18 godina zatvora? Izgleda li sve pomalo nestvarno?

- Pa, sretan sam. Nisam sretan što sam kažnjen sa dvije godine zatvora. To je sudska odluka i ja neću o njoj govoriti. Moji advokati time će se baviti. No, nakon svega što sam vidio u raznim dokumentima i što sam u ličnim kontaktima saznao od haških pritvorenika "suprotne strane", ponosan sam što sam branio svoj narod, pa makar cijena bila i ovih više od tri godine provedene u zatvoru. Dokazi u ovom predmetu više su rekli o "njima" nego o meni. Iskreno, da su četnici znali šta će se o njima sve saznati kroz moj predmet, i sami bi činili sve da me što prije izbave iz Haga. Svaki dan mog boravka gore bio je nova užasna informacija o zločinima koje su činili ili imali namjeru učiniti.

Žalim Stankovića?

Ima li razlike između onoga što ste vidjeli u dokumentima o kojima govorite i onoga što su vam vaši haški sustanari, Srbi s kojima ste u zatvoru kontaktirali, ispričali?

- Ima, kako nema. Dokumenti su mila majka šta su mi ispričali neki od njih, posebno Miroslav Deronjić. On je bio direktno na vezi s Karadžićem od 1992. godine i ispričao mi je kako su tekle operacije počev od ubistava Bošnjaka u školi "Vuk Karadžić", zatim Glogovoj... pa do onih 1995. godine kada je pobijena Srebrenica. Ništa nije krio. Karadžić mu je naređivao gdje treba pobiti ljude. Znao sam i ja mnogo, ali nisam znao ko je sve od onih koji su još na slobodi u ovome učestvovao. Posebno sam zaprepašten ulogom srbijanskog vrha u svemu tome.

Srbijanski ministar Zoran Stanković, negodujući zbog presude koja Vam je izrečena, zatražio je obnavljanje procesa protiv Vas.

- Čuo sam sinoć njegov komentar i ne znam da li da se smijem ili da ga žalim. Naravno, on ima mnogo razloga zbog kojih daje ovakve izjave. Saznao sam da su obdukcije sve do jednog ubijenog Bošnjaka u Zvorniku, Bratuncu i Srebrenici i Vlasenici od 1992. do 1995. godine djelo njegovih ruku. On sve ove godine taji gdje su masovne grobnice, posebno one iz 1992. Vjerujem da dolazi i njegovo vrijeme. Samo treba vjerovati u pravdu.

Za običnog čovjeka u Bosni malo je čudno što ste imali prisniji odnos s nekim od pritvorenika. Kako je to izgledalo, s kim ste se u zatvoru družili?

- Možda je čudno, ali to su ljudi s kojima se srećete svakog dana. Ja se nisam libio kontakata i razgovora. Šešelj je posebna priča. Znam da mi je zavidio na braniocima i stalno govorio: "Gde si bre pronašao ove advokate." Neki su mi se obraćali: "Gdje si, heroj", a ja njima: "Evo me, predsjedniče." Pa, čovjek bi poludio da se ne prilagodi. Naravno, nije bilo zbora o kontaktima s onima koji su osmislili ubistvo Srebrenice. Intenzivno sam se družio s generalom Hadžihasanovićem, Isakom Muslijem, Lahijem Brahimajem i još nekima. Jadranko Prlić zvao me "heroj", ali najveća "šega" bili su Šešelj i Tuta. Roman bih mogao napisati...

Nevjerovatni Milošević

Jeste li kad razgovarali s Miloševićem?

- U dva-tri navrata. Jednom mi je prišao i rekao: "Orić, napiši mi bre izvještaj o stanju u Srebrenici u toku rata, treba mi to." Ja mu kažem: "Pa, predsjedniče, vi imate bolje informacije od mene, zašto bih vam to pisao", a on meni: "Dobro, ali dobro je da imam i vaše viđenje te situacije." Nasmijao sam se. Pa, on je stvarno nevjerovatan čovjek...

Odbili ste se upisati u knjigu žalosti kad je Milošević umro?!

- Da smo načisto: kako da žalim za onim čija je politika učinila da izgine toliko nevinih ljudi. Meni niko nije nudio da se upišem u tu knjigu, ali su mi kazali da je ona otvorena i da svako ko hoće da se upiše to može učiniti.

Vjerovao sam u Boga i imao povjerenja u advokate

- Znao sam da je srpska vizija bila da ja budem uzrok za ono što su oni počinili 1995. godine. Bio sam svjestan tih optužbi, ali mislim da nikad u životu nisam bio čvršći, jer sam vidio da gomilaju laži protiv mene. U svemu mi je pomogla vjera u Boga, ali i povjerenje koje sam imao u advokate Vasviju Vidović i Džona Džonsa (John Jones). Oni su sa svojim timom istražitelja iskopali toliko dokaza za koje nisam mogao ni sanjati da postoje. Odbrana je radila dan i noć.

Osoblje me simpatiziralo

- I pritvor i Sud i sve te institucije imaju pravila ponašanja. Ja sam ih zaista poštovao i pridržavao ih se. Službeno osoblje u pritvoru je strogo profesionalno, ali ja sam imao sa svima korektne odnose. Mislim da sam im čak bio simpatičan. Malo ko bi prošao pored mene a da mi ne kaže: "Haj Naser."

Das Interview ist schon bisschen älter...

seh ich so aus ob ich es nicht wüsste

Zitat Zitat von Vodka_i_Džin Beitrag anzeigen
    seh ich so aus ob ich es nicht wüsste
    ja durchaus

Zitat Zitat von Koma Beitrag anzeigen
    ja durchaus
    odkud sad ti? ja sam mislio da sam te vec "apspühlo". ali ok, ti i tako i tako znas da mozes samo da prihvatis da mi popusis ku***

ti si meni sve proguto sta sam ti izpumpo pedecino jedna
    al nemoj sad ovaj thread zajebat sa tvojim mokrim snovima...

a ko je poceo koga da "napada" pickice jedna, nego sad cuti tu i idi cuvaj iii dok ti je nepojebem

Zitat Zitat von Koma Beitrag anzeigen
    ti si meni sve proguto sta sam ti izpumpo pedecino jedna
    al nemoj sad ovaj thread zajebat sa tvojim mokrim snovima...
    hehe... al' je glup... spizdi svoj thread...

glupA ti je to sto imas izmedju noga.

ps. boli me kurac za thread

Zitat Zitat von Vodka_i_Džin Beitrag anzeigen
    a ko je poceo koga da "napada" pickice jedna, nego sad cuti tu i idi cuvaj iii dok ti je nepojebem
    pickica ti je u gacama i vec milion put jebana

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte