BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 25

Qeveria e re shqiptare zgjedh Turqinė partner kryesor

Erstellt von Ciciripi, 04.08.2013, 22:32 Uhr · 24 Antworten · 1.613 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085

  Qeveria e re shqiptare zgjedh Turqinė partner kryesor

  Qeveria e re shqiptare zgjedh Turqinė partner kryesor

  Kryeministri i ri i Shqipėrisė, Edi Rama duket se e ka bėrė zgjedhjen e vet mbi prioritetin diplomatik tė qeverisjes sė vet nė planin dypalėsh. Nė raport me Shqipėrinė politike, partneri kryesor do tė jetė Turqia, ndonėse orientimi europian mbetet objektivi kryesor. Njė ditė pasi dha njė intervistė nė televizionin CNN Turk, Edi Rama ka pasur njė takim rreth 2 orė e 30 minuta me homologun e tij turk, Rexhep Taip Erdogan, pėr tė cilin vetė kryeministri i zgjedhur ka nėnvizuar se pėr “rreth 2 orė e 30 minuta me kryeministrin Erdogan e njė sėrė ministrash tė dy palėve. Njė plan i gjerė bashkėpunimi nė proces. Mikpritje e shkėlqyer”.
  Nga njė aspekt formal ėshtė pėr t’u theksuar se pėrshkrimi i thukėt qė ka bėrė Edi Rama, ka shmangur sherbetosjen e deklarimeve tė ish-kryeministrit Sali Berisha, qė kur vinte fjala pėr takime a vizita nė Turqi, nxitonte tė shpallte vėllazėrinė dhe pėrbashkėsinė e gjakut. E megjithatė, qasja e qeverisė socialiste, njėfarėsoj pėrfaqėson njė diplomaci tė vijimėsisė pasi aktualisht socialistėt vijnė nė krye tė vendit kur disa projekte strategjike janė miratuar dhe detyrimisht duhen ndjekur. Njė e dhėnė qė flet shumė lidhur me nivelin e marrėdhėnieve mes tė dy vendeve ėshtė pėrbėrja e delegacionit socialist; pėrveē Edi Ramės si kryeministėr i ri, bashkė me tė ishte edhe ministri i ri i Jashtėm, Ditmir Bushati, ministri i Shėndetėsisė, Ilir Beqja si dhe ministri i Brendshėm, Saimir Tahiri. Pėr sa i pėrket sektorit tė Shėndetėsisė, Edi Rama sqaroi njė ditė mė parė nė CNN Turk se modeli i ndjekur nga Turqia nė kėtė fushė ėshtė shumė tėrheqės pėr Shqipėrinė , shkruan sot Shekulli.
  Nga ana tjetėr, Shqipėria ka nevojė pėr asistencė konkrete dhe tė menjėhershme, ēka njė vend si Turqia, ka gjasa qė ta ofrojė. E njėjta gjė mund tė thuhet edhe lidhur me Ministrinė e Brendshme, pasi qė nė kohėn e demokratėve bashkėpunimi nė fushėn e sigurisė dhe trafiqeve ka qenė shumė i mirė. Kjo u vu re edhe nė festimet pėr 100-vjetorin e Pavarėsisė ku pėrfaqėsuesit turq kishin njė vend tė veēantė. E rėndėsishme nė kėtė hapje diplomatike ėshtė pėrfshirja nė delegacion e ministrit tė Jashtėm. Kjo pasi Shqipėria trashėgon njė mori problemesh nga qeverisja e Sali Berishės nė drejtim tė politikės sė Jashtme.
  Aktualisht me Turqinė Shqipėria ka njė marrėveshje bashkėpunimi qė rregullon pėrfaqėsimin e vendit tonė nė disa vende ku ne nuk kemi seli diplomatike. Po kėshtu Shqipėria dhe Turqia janė aktorė kryesorė nė stabilitetin e Kosovės dhe tė Maqedonisė, pra kanė ēfarė tė ndajnė nė kėtė lėmė. Nė fund, ėshtė shumė e qartė se njė vend me pėrmasat e Turqisė nuk ka sesi tė mos interesohet pėr zhvillimet nė Ballkanin Perėndimor. Ankaraja zyrtare ka njė pėrvojė tė vlefshme nė negociata tė vėshtira me Greqinė siē janė ato pėr ndarjen e zonave ekskluzive ekonomike nė rajonin e Egjeut. Nė analogji, edhe Shqipėria trashėgon njė negociatė tė dėshtuar pėr shkak tė vendimit tė Gjykatės Kushtetuese me Greqinė pėr ndarjen e zonave tė Shelfit Continental nė detin Jon.
  Ėshtė njė ēėshtje e nxehtė, pėr tė cilėn Athina zyrtare po pret ridiskutimin, por qė siē ėshtė e kuptueshme nuk mund tė mbetet njė problem thjesht dypalėsh. E gjithė kjo panoramė flet se vizita e Ramės nė Turqi ka rėndėsi parėsore pėr tė ardhmen e afėrt tė Shqipėrisė. Kėtu do kujtuar se Greqia merr sė shpejti Presidencėn e radhės sė Bashkimit Evropian qė pėrputhet me nismėn greke tė zgjerimit tė kufijve tė BE-sė nė 100-vjetorin e Luftės sė Parė Botėrore. Janė njė mori problemesh qė pleksen, por qė nė finale zbardhin interesin kryesor, atė ekonomik. Gazeta e njohur turke “Zaman” i kushtonte njė analizė vizitės sė Ramės dhe autori Peter M. Tase rendiste fusha si bujqėsia, agrikultura, shėndetėsia, mbrojtja dhe gazi si hapėsira me interes pėr Shqipėrinė. Pėr mė tepėr qė fakti se sot “Turqia ėshtė partneri i dytė tregtar i Shqipėrisė e bėn Turqinė njė model tė origjinal pėr tė pėrmbushur aspiratėn e Shqipėrisė qė tė pėrqafojė botėn e zhvilluar”./Indeksonline/
  Portali Indeksonline - Qeveria e re shqiptare zgjedh Turqinė partner kryesor

 2. #2
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  wen sonst mein freund, wen sonst... 3. #3
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Naja ich habe aber immer gedacht das Rama und Pro Grieche ist , hätte nicht gedacht das er die Türkei als Albaniens wichtigsten Partner wählt .

 4. #4
  Avatar von DZEKO

  Registriert seit
  09.08.2009
  Beiträge
  56.292

  AW: Qeveria e re shqiptare zgjedh Turqinė partner kryesor

  Pro Erdogan?

 5. #5
  Gast829627
  nicht das es mich kratzt......übersetzung sonst landet der thread in der tonne und du bei den gesperrten usern cirpipi........

 6. #6
  Avatar von sweet-sour

  Registriert seit
  25.08.2012
  Beiträge
  3.422

 7. #7
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von DZEKO Beitrag anzeigen
  Pro Erdogan?
  scheinbar schon.

  war er nicht auch beteiligt an diesem atatürk-projekt in tirana? weiß das jemand..?

 8. #8
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  Zitat Zitat von Ciciripi Beitrag anzeigen
  Naja ich habe aber immer gedacht das Rama und Pro Grieche ist , hätte nicht gedacht das er die Türkei als Albaniens wichtigsten Partner wählt .
  rama dreht sich nur in die richtung des geldes
  was glaubst du warum rama nicht schon damals die türkei als wichtigsten partner ausgewählt hat???

  rama ist im herzen viel mehr pro-griechisch aber noch mehr liebt er das geld wie alle anderen albanischen politiker auch

 9. #9
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Pjetėr Balsha Beitrag anzeigen
  rama dreht sich nur in die richtung des geldes
  was glaubst du warum rama nicht schon damals die türkei als wichtigsten partner ausgewählt hat???

  rama ist im herzen viel mehr pro-griechisch aber noch mehr liebt er das geld wie alle anderen albanischen politiker auch
  Weiß ich nicht , ich weiß nicht viel von Rama er hatte auch bis jetzt noch nicht die richtige Möglichkeit sich zu beweisen .. wir werden in Zukunft sehen wer Rama ist

 10. #10
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.612
  Berisha konnte nie beweisen, was Edi Rama anscheinend zum Griechen machen soll. Edi Rama ist patriotischer als Berisha und langsam muss man das im Kosovo auch verstehen können.

  Edi Rama wurde kritisiert, als er sich u.a. mit einer Griechen-Partei bei den Wahlen zusammenschloss. Die Medien verbeiteten das Gerücht, dass Edi Rama einen Minister mit griechischen Wurzeln ernennen wird, aber dazu kam es nicht. Alle Minister sind 100% Albaner.

Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Prostitutate Shqiptare
  Von Ciciripi im Forum Bildung und Karriere
  Antworten: 493
  Letzter Beitrag: 04.04.2012, 10:24
 2. Oda Shqiptare
  Von Dodon im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 12
  Letzter Beitrag: 29.01.2012, 18:18
 3. Himara - Shqiptare!
  Von Gentos im Forum Politik
  Antworten: 287
  Letzter Beitrag: 02.04.2011, 20:47
 4. Himara - Shqiptare!
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 253
  Letzter Beitrag: 23.08.2010, 20:42