BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 27

Rade Zoranovic

Erstellt von Stanislav, 22.08.2009, 20:14 Uhr · 26 Antworten · 4.011 Aufrufe

Stanislav

Rade Zoranovic

Rade Zoranovic - Ratnik i pregovarac

Prvih dana agresije na nasu zemlju pripadnici Patriotske lige iz sarajevskog naselja Pofalici i novi dobrovoljci okupljali su se u kuci Habiba Idrizovica, komandanta bataljona PL Pofalici. Pocetkom aprila '92. godine, Idrizovicevoj kuci uputio se i komsija Radomir Rade Zoranovic. Ugledao ga je Zahir Panjeta i upozorio "na opasnost''. "Sta ce on ovamo"? - pitali su se pofalicki dobrovoljci. Ali, Rade je rekao Idrizovicu zbog cega je dosao.

''Vidim da se kod tebe okuplja neka vojska", rekao je on Idrizovicu.
    " Ja jesam Srbin, ali nisam Cetnik i necu s njima da ucestvujem u ubijanju Muslimana. Ako ova vojska, koja se kod tebe okuplja, nije muslimanska ili SDA-vojska, nego bosanska, hocu zajedno sa vama da se borim protiv cetnika".
    I borio se citavo vrijeme rata u bosanskoj vojsci. Sa komsijama, cuvenim ratnicima iz Pofalica. A borio se od Pofalicke bitke i mnogih bitki na Zuci, do onih posljednjih borbi na Treskavici.

"Mene je jedan dogadjaj uoci Pofalicke bitke odusevio i zato sam ostao vjeran bosanskoj Armiji do kraja rata", kaze Zoranovic. "Uoci bitke nas je postrojio nas komandir cete Zahir Panjeta i strogo naredio da nozeve ne smijemo upotrebljavati, nit! bile kavo zlo zenama , djeci i civilima nanijeti. Daje rekao drugacije napustio bih ih".

Ali, i ako se borio protiv cetnika Zoranovic je u Pofalickoj bici dozivio neugodnost. Neki borci nisu znali na kojoj se strani borio, pa su ga razoruzali. Oduzeli su mu pusku koju je sam u borbi zaplijenio. Ali, u bici za Zuc, 8. juna '92. godine, Zoranovic je zaplijenio pusku i vise ga niko nije mogao razoruzati.
    Novo junastvo je pokazao u septembru '92 godine kada su cetnici krenuli na Zuc sa jakim snagama, koristeci i "zivi stit". Zoranovic je i komandovao odbranom jednog dijela vatrene linije, a i pucao iz mitraljeza.
    Cetnici nisu prosli.
    Hrabro se borio i u bici za Kotu 850, kada je ucestvovao u proboju cetnickih linija, zajedno sa Enesom Dzananovicem. Ali, ranjen je 8.decembra, dan uoci oslobodenja kote.

'Mislim da je Fehim Agic Aga u toj bici pokazao izuzetnu hrabrost i da je on najzasluzniji za oslobadanje Kote 850", kaka Zoranovic.
    Zoranovica su poslije bitke za Kotu 850 pohvalili komandant Prve mehanizovane brigade Enver Sehovic i komandant bataljona Zahir Panjeta i predlozili ga za zlatnog ljiljana''. Medjutim, to priznanje nije dobio.
    Ali, odmah nakon bitke za Kotu 850, u januaru '93, dobio je drugo veliko priznanje: odredjen je za clana nase delegacije na pregovorima u Zenevi. Bio je u sastavu nase troclane vojne delegacije koju su, osim njega, sacinjavali Sefer Halilovic i Stjepan Siber.
    "U istoriji Ujedinjenih nacija ja sam tada postavio dva rekorda'', prica Zoranovic. ''Nikad prije nije se dogodilo da u drzavnoj delegaciji ucestvuje obican vojnik, bez cina i to - ranjen. Cak smo i krili da sam ranjen, a rane mi je, tajno, previjao jedan nas zemljak, ljekar.''
    Za vrijeme pregovora u kojima su ucestvovale same vojne delegacije, Zoranovic je bio "kost u grlu'' Ratku Mladicu. "Kad god bi Mladic nasu Armiju nazvao muslimanskom, odmah bi zvanicno protestovao Sefer Halilovic i govorio da ovo nije muslimanska armija, nego bosanska, sto potvrduje i sastav delegacije'', sjeca se Zoranovic. A na plenarnim sjednicama Zoranovic se ostro suprotstavljao Radovanu Karadzicu. Kada je na jednoj od tih sjednica Karadzic rekao da on predstavlja "srpski narod u Bosni", reagovao je Zoranovic rijecima: "Ti i Mladic predstavljate samo cetnike i to dobro ih predstavljate, a ja i ovakvi kao ja predstavljamo srpski narod u Bosni".
    U Zenevi, a kasnije u Bonu, Zoranovic je kao borac bosanske Armije i Srbin, bio u centra paznje svjetskih medija. Davao je intercjue vodecim svjetskim televizijskim kucama i listovima.
    "Dok sam pricao o stradanju Sarajlija, o tome kako cetnici granatiraju obdanista i ubijaju djecu, mnogi novinari su plakali", sjeca se Zoranovic. "Ali, bilo je i onih koji su me provocirali. Naprimjer, pitali su me koliko sam platec da tako govorim, pa jesam li zarobljenik koji tako mora da govori, te kako sam i cime, kao zarobljenik, uspio da izbrisem modrice. Na konferenciji za stampu u Bonu me pitao jedan novinar kako to da ja obozavam Muslimane, simpatisem Hrvate, a mrzim Srbe i da li se osjecam izdajnikom svoga naroda. Ja sam odgovorio da je moj narod bosanskohercegovacki narod, na koji je izvrsena agresija od JNA i srpsko-crnogorskih cetnika. Znao sam na sto su ciljali, pa sam dodao da bi se sutra borio i protiv svakog drugog agresora na Bosnu, pa i kad bi taj agresor bio - Bosnjacki narod".

(Preuzeto iz knjige Bosanski ratnici, autor: Sefko Hodzic)

1. Slavna Pravoslavna

Stanislav
    P..

Baader
    Vollidiot.

Stanislav
    Zitat Zitat von Baader Beitrag anzeigen
    Vollidiot.
    Verzieh dich aus dem Thread Heide.

Baader
    Zitat Zitat von Bošnjanin Beitrag anzeigen
    Verzieh dich aus dem Thread Heide.
    Lutsch Eier, Zmaj.

Verzieh du dich endlich mal mit deinen blöden Themen zu den serbischen Verteidigern Bosniens, von welchen es nicht mal genug gab um eine Fussballmannschaft zu formieren, aus diesem Forum.

Stanislav
    Lutsch Eier, Zmaj.

Verzieh du dich endlich mal mit deinen blöden Themen zu den serbischen Verteidigern Bosniens, von welchen es nicht mal genug gab um eine Fussballmannschaft zu formieren, aus diesem Forum.
    shejtane pusti me na miru. jel' jasno ?

Baader
    shejtane pusti me na miru. jel' jasno ?
    Geh dich beim "FC serbische Bosnien-Verteidiger" eintragen.

Stanislav
    Geh dich beim "FC serbische Bosnien-Verteidiger" eintragen.
    Was willst du ? Werd erstmal Moslem um so zu tun als wärst du Bosniake.
    Wir Moslems sind nämlich keine Nationalisten wie Cedos und co.

Baader
    Was willst du ? Werd erstmal Moslem um so zu tun als wärst du Bosniake.
    Wir Moslems sind nämlich keine Nationalisten wie Cedos und co.
    Werd du mal erst erwachsen, kleiner Vollidiot. Wieso sperrt dich Ivo eigentlich nicht?

Stanislav
    Werd du mal erst erwachsen, kleiner Vollidiot. Wieso sperrt dich Ivo eigentlich nicht?
    Hehe du bist mir aber sehr erwachsen.

Kannst dich nicht einmal in den Mubarek Tagen zusammenreißen.

PS: Ich bin größer als du.^^

Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte