BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 56 von 59 ErsteErste ... 6465253545556575859 LetzteLetzte
Ergebnis 551 bis 560 von 583

Rechte der Griechen in Albanien

Erstellt von Amphion, 12.05.2009, 01:10 Uhr · 582 Antworten · 32.800 Aufrufe

 1. #551
  ELME
  Zitat Zitat von De_La_GreCo Beitrag anzeigen
  alter ohne scheiss mein satzbau war sogar besser als ich in der ersten klasse war


  tu uns allen ein gefallen und schreib nichts mehr kriegen langsam hier augenkrebs inhaltlich sowie schriftlich
  er lebt unten

 2. #552
  Eli
  Zitat Zitat von Arbėr Beitrag anzeigen
  Was geht euch dass an wen ich fragen darf ''lieber griescher'' , gucken sie auf ihre Land lieber als kommt ihr hier hin immer wider mit rasisstischer dinge ..

  Gibtes keine ''Griesche '' in Albanien , und nie gehabt , diese leute heute was hort ihr mit eure rasisstischer propaganda '' Vorio Epiri '' die sind alle Albaner .
  Eure Staat gibt rente zu dennen nur als ''griescher'' zu deklarieren , weil ihr seit selbst nicht ''griesche ''
  Hier eine beispeiel ihr Spasti ( vor paar monate )  Kleiner Albaner mussen Greichisch leernen nur rente zu bekommen .
  Ihr nazi .
  Lere kete te lutem, kete njeriu cilet e quhajn veten greke per para, keta jan fajtoret.
  Per pakes para do behem greke une, nuk di fare si munden kete me ber, por kete nuk din keta se perveten para mendojn.
  Dhe te antaret te families time kishten pyetur ''do beheni greke, tani do mereni para'' ishte pergjegja irdhu ti re robqir, nuk do shit fare veten per para''

  mos u ofendo per te re, nuk eshte nevojshem, ne jemi tani ma te miret nese do bisedojm si duhet..

 3. #553
  Avatar von hippokrates

  Registriert seit
  30.12.2005
  Beiträge
  13.212
  Zitat Zitat von Elme Beitrag anzeigen
  er lebt unten
  Tun andere auch, die hier schreiben. Ich übrigens auch...  Hippokrates

 4. #554
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von hippokrates Beitrag anzeigen
  Lies doch einfach den Bericht durch...dort werden all deine Fragen beantwortet.  Hippokrates

  Welchen?

 5. #555
  Avatar von De_La_GreCo

  Registriert seit
  17.08.2008
  Beiträge
  25.135
  Zitat Zitat von Elme Beitrag anzeigen
  er lebt unten
  aso ok das was anderes

  naja trotzdem ist das ein arschloch ^^

 6. #556
  Avatar von hippokrates

  Registriert seit
  30.12.2005
  Beiträge
  13.212
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Welchen?
  Den Bericht über die Ermordung des Griechen in Nordepirus.  Hippokrates

 7. #557
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Zitat Zitat von Eli Beitrag anzeigen
  Lere kete te lutem, kete njeriu cilet e quhajn veten greke per para, keta jan fajtoret.
  Per pakes para do behem greke une, nuk di fare si munden kete me ber, por kete nuk din keta se perveten para mendojn.
  Dhe te antaret te families time kishten pyetur ''do beheni greke, tani do mereni para'' ishte pergjegja irdhu ti re robqir, nuk do shit fare veten per para''

  mos u ofendo per te re, nuk eshte nevojshem, ne jemi tani ma te miret nese do bisedojm si duhet..
  Oj Eli , mua si duket sme kupton njeri ketu LOL ..
  Cfare duan te tregojne keta shovenista me kete rast qe ndodh ne Himara ?
  Pervetem se mllefin e tyre ndaj shqiptareve ska tjeter , te shofim se sa shqiptaret u vrane nga greket ?

  Masakra e Peshkėpisė, Gjirokastėr, 10 prill 1994

  Mė 10 prill, nė orėn 02:40 njė komando greke prej 8 personash me uniforma tė ushtrisė greke hynė nė territorin shqiptar, nė afėrsi tė fshatit Peshkėpi pranė njė reparti ushtarak. Komandoja vret nė befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptarė. “Kėto i keni pėr Vorio Epirin”, kanė thirrur ndėrsa gjuanin. Gazeta “Elefterotipia” publikon lajmin se vrasja ėshtė marrė pėrsipėr nga grupi terrorist “MAVI” (Fronti pėr Ēlirimin e Epirit”. Po ashtu gazeta shkruan se ky grup financohet nga Nikolas Gejxh.


  Quote:
  Operacionet fshesa, 1995

  Pas viteve 1990, nė Greqi emigruan rreth 400 mijė emigrantė ku pjesa mė e madhe ėshtė pa leje qėndrimi. Marrėdhėniet mes Tiranės dhe Athinės zyrtare kanė bėrė qė mėritė diplomatike zbrazen te kėta mijėra qytetarė shqiptare. Operacionet fshesa janė arrestime nė masė tė policisė greke disa herė nė dhjetėra mijėra dhe kthimi i tyre nė Shqipėri. Nė vitet ‘94-‘95 pati rreth 4 operacione tė tilla ku shqiptarėt trajtoheshin nė kushte ēnjerėzore.  Quote:
  Incidenti nė Vidohovė, 11 gusht 1997

  Edhe pas 48 vitesh nė kufirin e Vidohovės janė regjistruar incidente tė tjera mes ushtrisė shqiptare dhe asaj greke. Mė 11 gusht, dy ushtarė grekė kalojnė kufirin hyjnė nė thellėsi tė tokės shqiptare, ku nė kėtė zonė vranė shtetasin civil Agim Xhihani. Pala shqiptare protestoi duke i ēuar njė notė proteste ministrisė greke. U ngrit njė grup i pėrbashkėt pėr tė nxjerrė shkaqet e incidentit, por deri mė sot askush nuk ka nxjerrė shkaqet qė ēuan ushtarėt grekė nė vrasjen e njė civili tė pafajshėm, pėr mė tepėr nė tokėn shqiptare.


  Quote:
  Vrasja e Gentian Ēelnikut, Athinė 2002

  I riu shqiptar Gentian Ēelniku ka qenė duke pirė njė kafe nė njė nga baret e Athinės pas njė ditė tė lodhshme pune. Por kontrolli i njė skuadre tė policisė greke ka bėrė qė pėr Ēelnikun kjo tė ishte dhe dita e fundit e jetės. Oficeri i policisė greke, Joanis Rizopolos, nuk ka hezituat ta qėllojė me pistoletė Ēelnikun duke i shkaktuar atij vdekjen e menjėhershme. Ēudia ka qenė se vetė vrasėsi mė pas ka marrė pjesė nė kėqyrjen e vendngjarjes dhe mė vonė ėshtė liruar nga gjykata greke.

  Quote:
  Vrasja pėr njė fjalė, Aleksandėr Lufo, Athinė 2003

  Aleksandri ėshtė viktima e radhės ndėr emigrantėt tanė nė Greqi, ku gjykatat greke kanė liruar thuajse tė gjithė personat qė kanė vrarė shtetas shqiptarė. 20-vjeēari ėshtė qėlluar disa herė me thikė nga njė shtetasi grek, pasi ky i fundit mendonte se emigranti i kishte vjedhur njė aparat radioje. Sipas policisė greke, “49-vjeēari grek, bari dhensh, e ka qėlluar shqiptarin sepse ky e ka ofenduar”.

  Vullnet Bytyēi, vrasje nė kufi, 23 shtator 2003

  Ėshtė njė nga emigrantėt e shumtė tė vrarė nė kufirin greko-shqiptar. I riu Vullnet Bytyēi u ndalua nga njė skuadėr e ushtrisė greke gjatė kalimit tė kufirit. Nė rrethana tė paqarta njė nga ushtarėt ka nxjerrė pistoletėn dhe e qėlloi me njė plumb nė kokė duke i shkaktuar vdekjen e menjėhershme. Qeveria shqiptare protestoi nė ambasadėn greke duke kėrkuar ndėshkimin e vrasėsit. E vetmja masė qė mori pala greke ishte largimi nga shėrbimi i ushtarakut helen qė bėri vrasjen.

  Quote:
  Gramoz Palushi, Greqi, 5 shtator 2004

  Fitorja e kombėtares shqiptare ndaj asaj greke nė futboll ėshtė kthyer nė njė tragjedi mbrėmjen e 5 shtatorit 2004. Shqiptari Gramoz Palushi u vra me thikė nga greku Panajotis Kladhis vetėm pėr arsyen se Palushi po festonte me flamurin. Palushi vdiq nga plaga e marrė nga goditja me thikė. Nė po tė njėjtėn ditė, nė Athinė pati njė seri incidentesh mes shqiptarėve dhe grekėve tė cilėt kėrkonin tė festonin fitoren nė sheshin “Omonia”.

  Luan Bėrdėllima, vritet nga policia greke, 20 gusht 2004

  36-vjeēari nga Gramshi, i cili jetonte familjarisht nė Athinė, u qėllua pėr vdekje nga njė polic special. Nė lokalin ku viktima shikonte ndeshjen hyri policia dhe duke i sharė dhe ofenduar kėrkon t’u bėnte kontroll shqiptarėve. 36-vjeēari protestoi duke treguar dokumentet e rregullta dhe i kėrkoi policit grek tė mos e ofendonte. Por polici grek nxori pistoletėn dhe e qėlloi me njė plumb nė kohė duke i shkaktuar vdekjen e menjėhershme. Pėrveē qėndrimit tė opinionit publik nė Tiranė, nė Greqi nuk pati asnjė reagim.

  Vrasje pėr kėngė shqiptare, 16 mars 2005

  Ilir Frroku, 26 vjeē, u vra me thikė nė njė lokal tė Athinės nga njė grek vetėm sepse po kėndonte kėngė shqiptare. Sipas dėshmitarėve dhe shokėve tė Ilirit vrasja ėshtė bėrė nga badigardėt e lokalit tė cilėt i kanė qėlluar shqiptarėt qė po festonin. Ndėrkohė qė policia greke serviri njė tjetėr motiv tė vrasjes. Sipas saj shqiptarėt kanė tentuar tė vjedhin njė motorr qė ishte parkuar afėr lokalit dhe personi qė e goditi Frrokun ka qenė njė turk.

  Papulias anulon vizitėn, Sarandė, 1 nėntor 2005

  Dy vite mė parė, incidentet diplomatike mes Shqipėrisė dhe Greqisė shėnuan nivelin mė tė lartė protokollar. Presidenti i Greqisė, Karolos Papulias, do tė takohej me homologun shqiptar Alfred Moisiu, nė Sarandė. Papulias kėrkoi qė mė parė tė shkonte nė konsullatėn e Gjirokastrės, por nė hyrje tė saj protestues tė Shoqatės Ēamėria kishin vendosur parulla dhe thėrrisnin pėr tė drejtat e tyre. Papulias e interpretoi kėtė si njė provokim dhe anuloi takimin me Moisiun nė Sarandė.

  Vrasja e Edison Jahaj, Kretė, 1 janar 2006

  Mbajtja e njė bluze me flamurin shqiptar e njė djaloshi nga Tepelena, nė njė bar ka qenė shkaku i njė sherri mes shqiptarėve dhe grekėve nė mbrėmjen e 31 dhjetorit nė fshatin Rrethimo tė Kretės. Por sedra e grekėve duket se ishte fyer keq, ndaj katėr orė mė vonė 7 prej tyre hynė me forcė nė shtėpinė e njėrit prej shqiptarėve dhe e vrasin. Edison Jahaj, 17-vjeēari nga fshati Levan i Tepelenės u vra me 17 thika nga njė grup grekėsh. Autoritet helene e cilėsuan si njė vrasje raciste, ndėrkohė nė Tiranė, Parlamenti Rinor organizoi njė seri protestash.


  Quote:
  Dhuna mbi familjen e Alban Bushit, 5 mars 2007

  Goli i futbollistit Shqiptar Alban Bushi ndaj skuadrės Iraklis u ka kushtuar shumė shtrenjtė familjarėve tė tij. Nė ndeshjen Iraklis-Apollon Kallamaria, pas golit tė Bushit, tifozėt e Iraklisit kanė ushtruar dhunė mbi familjarėt tė cilėt shihnin ndeshjen nė stadium. Prindėrit dhe bashkėshortja e futbollistit shqiptar janė goditur me grushte dhe shkelma pėr disa minuta. Familja e Bushit ėshtė detyruar tė largohet me autobusin e skuadrės pasi forcat e rendit nuk mund tė ndalonin turmėn.


  Nė kufirin Maqedoni-Shqipėri janė vra mbi 30 shqiptarė ( kufomat janė aty )


  EDHE keta rrobeqire me tregojne mua qe 3 dite resht per rastin e HIMARAS , fare e fise qe i kane jau shkerdhevsha .
  Sikur u erdhi rasti te tregojne mllefin e tyre .

 8. #558
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von De_La_GreCo Beitrag anzeigen
  aso ok das was anderes

  naja trotzdem ist das ein arschloch ^^

  Weil er dich und die anderen Griechen mühelos fertig macht?

 9. #559
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von hippokrates Beitrag anzeigen
  Den Bericht über die Ermordung des Griechen in Nordepirus.  Hippokrates

  Es gibt n'paar Berichte über den Toten Griechen. Also, welchen genau?

 10. #560
  ELME
  Zitat Zitat von hippokrates Beitrag anzeigen
  Tun andere auch, die hier schreiben. Ich übrigens auch...  Hippokrates
  ich doch auch, bis freitag


  Ich

Ähnliche Themen

 1. Albanien profitiert von Griechen-Krise
  Von Pjetėr Balsha im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 26
  Letzter Beitrag: 13.01.2012, 19:09
 2. Albanien profitiert von Griechen-Krise
  Von Pjetėr Balsha im Forum Wirtschaft
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 10.06.2011, 06:25
 3. wenig Rechte für Albanische Frauen in Kosovo und Albanien
  Von GerechterMensch im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 70
  Letzter Beitrag: 29.07.2009, 16:58
 4. Albaner in Griechenland , Griechen in Albanien
  Von Albanesi im Forum Politik
  Antworten: 183
  Letzter Beitrag: 11.01.2009, 23:44
 5. Griechen in Albanien
  Von pqrs im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 05.03.2006, 18:55