Leider nur in Albanische von heuteAgim Ceku und Salih Berisha in Pristina

Tė dy kryeministrat theksuan nevojėn e marrėdhėnieve mė tė mira me pakicat nė Kosovė

Berisha-Ēeku: Kombi serb e ai shqiptar, tė ndahen nga e shkuara

Shekulli

TIRANE - Njė takim tė veēantė, kryeministri Sali Berisha ka zhvilluar edhe me kryeministrin e Kosovės, Agim Ēeku. Duke mos e fshehur dot faktin se vizita e zhvilluar nė Kosove ka qenė mė e mirėpritura nė jetėn e tij, kryeministri Berisha ka theksuar se Shqipėria mbėshtet pavarėsinė e Kosovės, sikundėr ka bėrė me dije se i qėndron faktit pėr respektimin e lirive dhe tė drejtave tė serbėve dhe tė pakicave tė tjera nė Kosovė, si njė kusht pėr paqe dhe stabilitet nė Kosovė. Kryeministri Berisha ka deklaruar gjatė fjalės sė tij se marrėdhėniet dhe qėndrimi i shqiptarėve tė Kosovės ndaj pakicave, ndaj pakicės serbe nė veēanti, kanė njė rėndėsi tė madhe kombėtare. “Kėto marrėdhėnie, jo vetėm pėrcaktojnė standardet demokratike nė Kosovė, por pėrcaktojnė edhe kanė njė ndikim shumė tė madh nė marrėdhėniet midis kombit shqiptar dhe kombit serb, dy kombe tė cilat duhet tė shohin me pėrgjegjėsi tė madhe tė ardhmen e tyre pėr tė shkruar njė kapitull miqėsie dhe bashkėpunimi, pėr t’u shkėputur nga e shkuara dhe pėr tė ecur drejt Evropės”, - tha Berisha. I pyetur nga pėrfaqėsues tė medias se si do tė ndihej nė vizitėn e tij tė ardhshme nė Kosovė, ku ndoshta nė vend tė flamurit shqiptar do tė ishte njė flamur tjetėr, Berisha u pėrgjigj: “Dy vėllezėr tė bashkuar, projekt i Bashkimit Evropian, jo vetėm pėr ne qė jemi njė komb i vuajtur, por edhe pėr kombet mė tė zhvilluar, ėshtė mrekullia mė e madhe, siē e ka thėnė ish-kryeministri i Spanjės, Gonzales, qė nga rilindja e deri mė sot. Absolutisht, bashkimi ynė me Evropėn, si dy vende vėllezėr, ėshtė e ardhmja mė e shkėlqyer pėr tė cilėn ne duhet tė punojmė”. Kreu i ekzekutivit shqiptar informoi gjithashtu se gjatė takimit me homologun tij kosovar ishte diskutuar edhe pėr bashkėpunimin nė fushėn e infrastrukturės. “E informova zotin Ēeku se kėto ditė shpallen fituesit e tenderit tė rrugės Qafė-Morinė-Kalimash, ndėrkohė qė po negociohet pėr investime me njė kompani serioze pėr pjesėn mė tė vėshtirė tė kėsaj rruge. Rruga do tė bėhet. Dhe nuk do tė jetė rruga e vetme. Sė shpejti pėrfundon edhe rruga tjetėr Qafė Morinė-Fierzė, e parametrave shumė tė mirė”,- tha ai Ndėrsa kryeministri i Kosovės, Agim Ēeku, duke vėnė theksin se nėnshkrimi i Marrėveshjes sė Stabilizim-Asociimit ėshtė njė meritė e veēantė e qeverisė shqiptare, shtoi se, Kosova dhe Shqipėria kanė vetėm njė axhendė politike dhe ajo ėshtė integrimi i tė dy vendeve nė strukturat euroatlantike. Kryeministri Ēeku falėnderoi qeverinė shqiptare pėr rolin, sipas tij, shumė konstruktiv nė procesin e vendosjes sė statusit tė Kosovės “dhe i inkurajoj qė tė vazhdojnė ta mbėshtesin kėrkesėn tonė pėr pavarėsi tė pakufizuar”.


Berisha, takim kortezhe me Petersen

Tiranė- Ka qenė njė takim falėnderimesh, mes pėrfaqėsuesit tė posaēėm tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Soren Jesen Petersen dhe kryeministrit Sali Berisha. Nė tė njėjtėn kohė, Berisha ka bėrė me dije se mbėshtet plotėsisht vendimin e komunitetit ndėrkombėtar pėr respektimin e kufijve aktualė. Kryeministri Berisha ka deklaruar gjithashtu se Serbia duhet tė njohė pavarėsinė e Kosovės, ashtu sikurse bėri me Malin e Zi. “Administratori ndėrpreu detyrėn e tij nė Kosovė, duke bėrė qė Kosovės t’i mungojė njė administrator i shquar. Por ai largohet si njė mik i madh i qytetarė tė Kosovės dhe fqinjėve tė saj. Unė e sigurova se Shqipėria do tė bėjė ēdo pėrpjekje, duke dhėnė kontributin e saj nė kėtė proces tė finalizimit tė statusit tė Kosovės. Ne besojmė se ky proces nuk duhet tė zgjatet. Shqipėria mbėshtet plotėsisht vendimin e komunitetit ndėrkombėtar pėr respektimin e kufijve aktualė. Kjo ėshtė zgjidhja mė e mirė qė mundėson tė ardhmen evropiane tė vendeve dhe kombeve tona”, -tha Berisha. Kryeadministratori nė largim e sipėr, Sorren Jessen Petersen, veēoi atė qė ėshtė mė e rėndėsishme nė punėn qė ka bėrė qeveria e kryeministrit Berisha, luftėn kundėr krimit. “Mė nė fund, e urova kryeministrin pėr shtysėn dinamikėn qė ai ka nisur qė nė momentin qė mori detyrėn si kryeministėr pėr tė luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin”. Petersen tha se ky ėshtė njė problem serioz edhe kėtu, dhe shėrben si shembull edhe pėr udhėheqėsit e Kosovės.

16/06/2006
KATEGORIA: Politike

http://www.shekulli.com.al/index.php...e&newsID=96917