BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 2 von 2

Salih Berisha in voller Aktion: Operatian "Harem"

Erstellt von lupo-de-mare, 22.12.2005, 20:19 Uhr · 1 Antwort · 521 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Salih Berisha in voller Aktion: Operatian "Harem"

  Mandoi, ist der Italienische Vize-National Staatsanwalt und Chef der Italienischen Anti-Mafia Spezial Einheiten.

  Ab sofort werden unter dem Kommando von Mandoi, das Eigentum der Albanischen Mafia in Albanien beschlagnahmt und die gesamte Justiz etc. neu und straffer koordiniert.

  Mandoi: Time to Sequestrate Albanian Criminals’ Assets

  The Italian Deputy Prosecutor of Italian Anti-Mafia, Francesco Mandoi, said the encoded operation “Harem” confirmed the high level of cooperation between the two institutions TIRANA - "We need to make another step. We should continue to fight organized crime from another front. From the front of opposing, arresting and judging, we should pass to the sequestration of the criminals' properties

  http://www.albaniannews.com/

  Top Italian prosecutor praises co-operation with Albania

  22/12/2005

  TIRANA, Albania -- During a visit to Tirana Wednesday (21 December), Italian Deputy National Anti-mafia Prosecutor Francesco Mandoi praised the high level of co-operation between Italian and Albanian authorities that recently resulted in the successful joint operation "Harem" against organised crime. According to Mandoi, the Harem operation, six years in the making, was a significant blow to the mafia in the region.

  In other news, a delegation of parliament members from Kosovo is visiting Tirana for talks with senior officials, including President Alfred Moisiu. He called for unity among the various Kosovo Albanian political powers, stressing it is of the utmost importance, now that the province's final status is to be determined. (Albanian News - 22/12/05; Albanian President's Web site, Tanjug - 21/12/05)

  Bulldozers Against Media, Is Berisha “Going Insane”?

  With the Premier’s consent, the Construction Police ordered the demolition of 5 villas in the tourist village owned by the major publishers of TV Klan, Klan magazine, and Korrieri newspaper. Confronted with this absurd decision, the lawful owners of the tourist village requested to contact the Director-General of the Construction Police and the Minister of Public Works, Transport and Telecommunications, Lulzim Basha

  Salah lässt illegale Luxus Villen der mafia zerstören, welche oft in Besitz der Medien ist.

  U.a. der korriere, Klan TV Klan Medien usw..

  Auch Ismail Kadare hat dort auf geklauten Land, seine Villa gebaut.

  Faqja 3 - FAQE E PARE

  Dhjetor22, 105


  Policia Ndėrtimore konfirmon urdhėrin pėr ndėrtimin turistik


  Qeveria: Tė shembet vila e Kadaresė nė Golem

  Nėn goditje edhe Skėndo, Rosh e Male
  Ismail Kadare shkrimtari i madh shqiptar nuk ka pėr tė pushuar mė nė vilėn e tij nė Golem, nėse shteti e ka seriozisht me kėrcėnimin qė ka bėrė pėr prishje tė vilave tė njė fshati turistik. Prej disa ditėsh policia ndėrtimore i ka dėrguar letrėn pėr prishje tė disa prej vilave tė fshatit turistik Ada Holding nė Golem tė Kavajės, tė cilat i pėrkasin Kadaresė dhe biznesmenėve Marsel Skėndo, Zhyljen Roche e Behar Male.
  Burime zyrtare nė policinė ndėrtimore e kanė pranuar ekzistencėn e kėsaj letre, ndėrsa kanė thėnė se ndėrkohė ėshtė duke u bėrė njė kontroll verifikimi nė tė gjithė bregdetin. Ky fshat turistik nė tė cilėn ka njė vilė tė tijėn edhe shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare ishte gjobitur mė parė me 2 milionė dollarė. Tani shteti nuk kėrkon mė gjobėn por kėrcėnon me shkatėrim tė vilave si zgjidhje pėr parregullėsitė e vėna re. Ēėshtja ka mbetur pezull qė nė kohėn e qeverisjeve socialiste.

  Zėvendėsimi i gjobės
  Prej kohėsh qėndronte nė fuqi njė gjobė qė ish-drejtuesit e turizmit nė kohėn e qeverisė socialiste vendosėn pėr fshatin turistik nė fjalė. Gjoba pėrfshinte 2 milionė dollarė si ndėshkim pėr parregullėsitė qė janė vėrejtur nė zbatimin e projektit, tejkalimin e parametrave fillestarė si dhe mospasjen e lejes. Kjo gjobė nuk u pagua asnjėherė dhe policia ndėrtimore, drejtuesit aktualė tė saj kanė shfrytėzuar raportet e paraardhėsve pėr t’i dėrguar letrėn pėr prishje. Tashmė nuk kėrkohet mė gjoba prej 2 milionė dollarė.

  Kontrollet
  Policia ndėrtimore, sipas burimeve zyrtare ėshtė duke bėrė kontrolle pėrgjatė gjithė bregdetit shqiptar pėr tė verifikuar shkeljet qė janė bėrė nė urbanistikė, ndėrtimet pa leje dhe pėr tė stidiuar vendet ku duhet tė ndėrhyet. Kontrolli vjen pas deklarimeve si elektorale por edhe vendosjes nė programin qeveritar tė ēėshtjeve qė kėrkojnė zgjidhje tė problemeve qė lidhen me turizimin. Berisha premtoi vendosje tė rregullit nė bregdet si pjesė tė strategjisė pėr turizmin, prishjen e ndėrtimeve pa leje. Sipas tij strategjia pėr turizimin do tė niste qė gjatė dimrit pėr tė pėrgatitur vendin pėr pritjen e sezonit tė ri turistik.

  Kadare
  Ismail Kadare, gjatė udhėtimeve tė tij mes Parisit dhe Tiranės ndalet shumė shpesh edhe nė Golem nė vilėn e tij nė plazh qė ėshtė pjesė e fshatit turistik tė cilit i ėshtė dėrguar letra pėr shembje tė ndėrtimeve. Nė atė vilė kanė marrė shkas ose janė vazhduar edhe disa nga veprat mė tė fundit tė tij letrare tė botuara nė Francė dhe nė Shqipėri. Por tani shkrimtari i madh shqiptar duhet tė shkėputet pak nga realiteti i tij i letėrsisė pėr t’u pėrballur me rrezikun e humbjes sė pronės sė tij. Ai nuk ėshtė i vetmi qė kėrcėnohet se do tė humbasė vilėn, janė edhe disa biznesmenė mes tė cilėve edhe Marsel Skėndo dhe Zhyljen Roche, aksionerėt mė tė mėdhenj tė dy mediave, tė cilat duket se janė edhe burimi i vėrtetė i “andrallave” mė tė fundit edhe tani nė kohėn e qeverisjes sė PD-sė

  ZEVENDESOHET GJOBA
  Policia Ndėrtimore nuk i kėrkon mė gjobėn prej 2 milionė dollarė fshatit turistik nė Golem, por i ka dėrguar njoftimin pėr shembjen e ndėrtimeve

  Banorėt
  Ndėr banorėt mė vip tė kėtij fshati ėshtė shkrimtari Ismail Kadare i cili qėndron nė vilėn e tij nė Golem sa herė kthehet nė Shqipėri nga Franca

  Kontrollet
  Policia ndėrtimore ėshtė duke kontrolluar dhe verifikuar tė gjitha ndėrtimet nė bregdetin shqiptar si pjesė e pėrgatitjeve pėr sezonin e ri turistik.

 2. #2

  Registriert seit
  04.06.2005
  Beiträge
  7.678

  Re: Salih Berisha in voller Aktion: Operatian "Harem&qu

  Ist ja ne geile Nachricht!!!!  Berisha ist unser Mann! 8)

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 141
  Letzter Beitrag: 28.06.2012, 17:22
 2. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 02.10.2006, 21:31
 3. Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 11.12.2005, 07:32
 4. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 05.05.2005, 12:50
 5. Die Tropoje Kultur von Salih Berisha
  Von lupo-de-mare im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 03.03.2005, 18:46