BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 5 12345 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 46

Sammelthread: Ethnische Zusammensetzung Mazedoniens

Erstellt von Černozemski, 05.10.2012, 03:10 Uhr · 45 Antworten · 4.935 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

  Sammelthread: Ethnische Zusammensetzung Mazedoniens

  Ich habe im Internet interessante Informationen über die Neugeborenen / Gestorbenen in Mazedonien gefunden. Dieser Thread dient auch als Sammelthread für änhliche Themen, d.h. alles was mit der Bevölkerung Mazedoniens zu tun hat, Neuigkeiten zu einer Volkszählung oder Nachrichten bitte hier rein.

  Schauen wir uns dabei die Ergebnisse vom letzten Jahr 2011 an.

  Quelle (Auf Mazedonisch & Englisch): Republic of Macedonia State Statistical Office
  Weitere Informationen (Nur auf Mazedonisch) Државен завод за статистика: Македонија во бројки 2011

  Mazedonien - Anteil der Lebendgeborenen nach ethnischer Zugehörigkeit 2008 - 2011

  2008: 22.945

  Mazedonier 12.245 (53.37 %)
  Albaner 7.309 (31.85 %)
  Roma 1.558 (6.79 %)
  Türken 979 (4.27 %)
  Bosniaken 193 (0.84 %)
  Serben 138 (0.60 %)


  2009: 23.684

  Mazedonier 12.490 (52.74 %)
  Albaner 7.454 (31.47 %)
  Roma 1.749 (7.38 %)
  Türken 1.087 (4.59 %)
  Bosniaken 193 (0.81 %)
  Serben 128 (0.54 %)


  2010: 24.296

  Mazedonier 12.658 (52.10 %)
  Albaner 7.888 (32.47 %)
  Roma 1.806 (7.43 %)
  Türken 1.080 (4.45 %)
  Bosniaken 192 (0.79 %)
  Serben 109 (0.45 %)


  2011: 22.770

  Mazedonier 11.544 (50.70 %)
  Albaner 7.727 (33.94 %)
  Roma 1.574 (6.91 %)
  Türken 1.046 (4.59 %)
  Bosniaken 213 (0.94 %)
  Serben 111 (0.49 %)
  Skopje 2011

  Geborene / Gestorbene

  Mazedonier 3.290 | 3.545
  Albaner 2.194 | 637
  Roma 641 | 204
  Serben 43 | 141
  Türken 96 | 29
  Bosniaken 85 | 41
  Tetovo 2011

  Geborene / Gestorbene

  Mazedonier 175 | 177
  Albaner 885 | 408
  Türken 27 | 24
  Roma 55 | 20

  Gostivar 2011

  Geborene / Gestorbene

  Mazedonier 151 | 177
  Albaner 537 | 391
  Türken 81 | 51
  Roma 55 | 12

  Kumanovo 2011

  Geborene / Gestorbene

  Mazedonier 648 | 741
  Albaner 433 | 391
  Roma 125 | 27
  Serben 29 | 102

 2. #2
  Bendzavid
  Von wegen wenn manche sagen die Albaner werden übernehmen, die Roma schleichen sich heimlich nach oben

 3. #3

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  die Zahlen von Skopje vor und nach den Weltkriegen würden mich auch sehr interessieren.

 4. #4
  Kejo
  Warum steht da Staatsangehörigkeit und warum sind bloß so wenige Kinder im ganzen Land geboren? Stimmen die Zahlen wirklich?

 5. #5
  Kejo
  Interessanter wäre es, wenn man die ethnische Zusammensetzung der Gesellschaft von heute wüsste.

 6. #6
  Kejo
  Zitat Zitat von Makedonier Beitrag anzeigen
  Chillt doch das war um 3 Uhr, hab mich halt falsch ausgedrückt. Und Harput ja die Zahlen stimmen, was erwartest du auch von einem Land mit knapp 2 Millionen Einwohner?
  Du hast recht, aber ca. 22.000 ist so wenig...

 7. #7
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.462
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen
  die Zahlen von Skopje vor und nach den Weltkriegen würden mich auch sehr interessieren.
  Vor dem zweiten Weltkrieg wirst du nichts brauchbares finden, da es keine Volkszählung im Königreich Jugoslawien gab. (waren doch eh alle Serben)

 8. #8
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Natalität wächst in Kavadarci um 17,5%

  За 17,5 проценти зголемен бројот на новородени деца во Кавадарци во 2012 година

  За 17,5 проценти е зголемен бројот на новородени деца во акушерското одделение на општата болница во Кавадарци во 2012 година, споредено со 2011 година, информира началникот на акушерското одделение при општата болница во Кавадарци, примариус доктор Бранко Поповски.

  За зголемување на наталитетот, смета тој, има влијание и политиката на Владата, проектот за стимулации за трето и четврто дете.
  - Последните десетина години не сме имале бројка од 581 новороденче како што имавме лани, потенцира синоќа Поповски, откако информира дека е женско првото родено бебе оваа година во Кавадарци.
  Градоначалникот на Кавадарци Александар Панов го посети првороденото бебе на Кавадарци за оваа година и го даруваше со подароци.
  - Раѓањето на женско дете симболизира просперитет, плодност, бериќет. Се надевам дека и натаму ќе ни се зголемува наталитетот во општината и странските инвестиции, рече Панов.

  Кавадарчанката Марија Димовска преку царски рез го роди своето прво дете. Бебето е тешко 3.450 килограми и долго52 сантиметри.


  Baby Boom in Shtip, 20% Anstieg
  Allein im Oktober über 100 Neugeborene.

  Бејби бум во Штип- 100 новороденчиња за еден месец

  Бејби бум во Штип. 100 бебиња се родиле за само еден месец, и тоа во Октомври годинава, покажа статистиката на штипската Клиничка болница.

  - Оваа година заклучно со минатиот месец во Клиничката болница во Штип породени се 831 бебе, од кои 688 се од штипската и карбинска општина, а останатите од другите соседни градови. Интересен е фактот што само минатиот месец породени се 100 бебиња. Инаку просечно, месечно имаме нешто над 30 тина породувања, изјави Марина Шуманска- портпарол во Клиничка болница Штип.

  Општинските власти не го кријат задоволството од како што велат победа над таканаречената „бела чума“ или конечно стопирање на трендот на постојан пад на наталитетот во македонскиот исток.

  - Радосен сум што моите прогнози се остваруваат. Јас и од порано кажав. Сето она што се прави во Штип и останатите општини во регионот, со цел задржување на младите и нивен поттик за оформување семејства и раѓање што повеќе деца, со поддршка на грст владини мерки за таа цел, еве го дава резултатот. 100 бебиња за еден месец е повеќе од бројка за радување, смета Зоран Алексов- градоначалник на општина Штип.

  Социјално-економскиот фактор е главен катализатор во одлуката на младите да ги одвраќаат од помислата за засновање на брачна заедница и раѓање на деца. Токму затоа до вчера во овој дел од земјата, доминираше старото во однос на младо население. Со 270 проценти повисока смртност во сооднос на процент на новородени, Зрновци и Кочани беа лидери во регионот. Од оваа пролет, работите се изменети во корист на зголемениот број на новороденчиња.

  - Согласно бројот на запишаните новородени бебиња во Кочани, повеќе од радосен сум што конечно овој град излегува од непопуларната листа на општини со намален тренд на наталитет. Со помош на владините мерки за поттик на раст на наталитетот, резултатот на задоволство на сите е тука, дополни Ратко Димитровски – градоначалник на општина Кочани.  Последните статистички податоци одат на рака на сменетиот впечаток по улиците од градовите на македонскиот исток. Во последно време се почеста е ваква слика.
  Читајте ова и ова

  Поздрав

 9. #9

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.133
  100? Die macht bei uns ein Dorf

 10. #10
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Die Albaner müssen da generell wieder Gas geben wie früher wo man 9 Kinder gemacht hat . Aber auch 2 Frauen heiraten usw . damit das alles wieder auf Vordermann kommt

Seite 1 von 5 12345 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 148
  Letzter Beitrag: 17.10.2013, 02:54
 2. Die ethnische Struktur Mazedoniens
  Von Černozemski im Forum Politik
  Antworten: 150
  Letzter Beitrag: 21.03.2012, 01:28
 3. Ethnische Zusammensetzung der Partisanen
  Von Sousuke-Sagara im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 199
  Letzter Beitrag: 17.04.2008, 12:57
 4. Ethnische Zusammensetzung der Gemeinden in der Vojvodina
  Von Ravnokotarski-Vuk im Forum Politik
  Antworten: 50
  Letzter Beitrag: 21.06.2007, 20:37
 5. Genaue Ethnische Zusammensetzung Bosnien&Hercegovinas..
  Von Ravnokotarski-Vuk im Forum Politik
  Antworten: 69
  Letzter Beitrag: 08.11.2006, 18:11