BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 2 von 2

Jetzt werden schon Chinesen nach Albanien geschleust

Erstellt von lupo-de-mare, 22.02.2005, 18:18 Uhr · 1 Antwort · 799 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Jetzt werden schon Chinesen nach Albanien geschleust

  Chinesen wurden vor 2 Wochen an der Grenze, bei der Einreise von Griechenland kommend in Albanien festgenommen, weil sie gefälschte Japanische Pässe hatten. Inzwischen stellt sich heraus, das die Palästinesiche Zement Firma "Sea Cement",im Schleuser Geschäft tätig ist, und diese Chinesen illegal beschäftigen wollte in Albanien.

  Als ob es nicht genügend Arbeitslose in Albanien gibt, welche derartige einfache Arbeiten verrichten könnten. Aber die Chinesen hatten Verträge für 3 $ pro Tag zu arbeiten.

  Foto der Schlagzeile

  http://balkanforum.at/modules.php?na...up&cat=0&pos=0

  , independent daily.

  22/2/2005

  -The deceit with the Chinese. They come as tourists and work in factory. Some 200 Chinese are fired from cement factory in Fushe-Kruje. Order investigates the damage. Ministry of Labor states that the Chinese workers were in possession of irregular documents. Pages 2-3.

  und Orginal Text
  Aus der Gazetta Sqiptare vom 22.2.2005

  Faqja 2 - FAQE E PARE Shkurt 22, 2005


  Hetim pėr dėmin ekonomik. Policia pėrzė 200 nė fabrikėn e ēimentos

  Mashtrim me punėtorėt kinezė, vijnė si turistė


  --------------------------------------------------------------------------------

  re.kr.


  Nė dokumentet e shtetit shqiptar figurojnė si turistė qė kanė ardhur tė vizitojnė vendin e largėt, por nė tė vėrtetė kėta kinezė punojnė me njė shpėrblim minimal nė fabrikėn e ēimentos tė Fushė-Krujės. Janė tė paktėn mbi 200 "turistė" kinezė qė janė zbuluar nga autoritetet shqiptare, tė cilėve u ka kaluar koha e qėndrimit nė Shqipėri dhe u ėshtė dhėnė kėto ditė ultimatumi pėr tė lėnė vendin tonė brenda 10 marsit. Ndėrkohė, Ministria e Rendit, institucioni qė ka zbuluar kėtė abuzim me vizat turistike tė shtetasve kinezė, mėsohet se ka nisur njė verifikim ndaj dokumentacionit tė ofruar nga firma libaneze "Seament", e cila qė prej vitit 2000 ėshtė pronarja e re e fabrikės sė ēimentos. Sipas autoriteteve tė Ministrisė sė Rendit dhe Ministrisė sė Punės dhe Ēėshtjeve Sociale, janė mbi 250 kinezė tė tjerė qė punojnė nė fabrikėn e ēimentos nė Fushė-Krujė, tė cilėt gjenden brenda afatit tė tyre tė vizės, por qė, nė fakt, nė vend tė njė vize punėsimi, kanė marrė njė vizė turistike. Nė kėtė mėnyrė, ata nuk janė regjistruar dhe pėr ta nuk paguhen detyrimet e pėrcaktuara nga ligji.

  Si vijnė punėtorėt
  Sipas hetimeve tė deritanishme, punėtorėt kinezė paraqiten pranė ambasadės sonė nė Kinė dhe nė mėnyrė tė organizuar marrin viza turistike. Autoriteteve shqiptare nė ambasadė ēuditėrisht nuk u bėn pėrshtypje fakti se 200 kinezė, tė cilėt kėrkojnė vizė turistike, janė shumė pėr tė ardhur nė kontinentin tjetėr. Sipas rregullores, pėrfaqėsitė tona diplomatike duhen tė marrin njė pėrgjigje pozitive nga Ministria e Rendit apo SHISH-i pėrpara se tė japin OK-in pėr njė vizė, por njė procedurė e tillė nuk respektohet gjithnjė pėr shkak tė vonesave. Kėshtu ka ndodhur edhe me "turistėt" qė punojnė nė fabrikėn e ēimentos. Ambasada ka prerė faturat pėr dhėnien e vizave, pa e vrarė shumė mendjen pėr numrin e madh tė pjesėtarėve tė delegacionit turistik. Grupi i fundit ka mbėrritur nė Durrės nė dhjetor me njė vizė me afat 45-ditor. Ka qenė numri i madh i tyre qė e ka detyruar policinė t'i shoqėrojė deri nė destinacion, me frikėn se mos pėrfundonin nė duart e trafikantėve.

  Legjislacioni
  Nė bazė tė ligjit "Pėr tė huajt", nėse afati i vizės pėrfundon dhe shtetasi i huaj gjendet akoma brenda territorit, atėherė ai gjobitet nga 60-90 mijė lekė. Nė rastin konkret, kur 200 kinezėt kanė kaluar afatet dhe nuk kanė ē'tė paguajnė, administratori i firmės libaneze do tė duhet t'i paguajė shtetit shqiptar rreth 20 milionė lekė vetėm pėr largimin e tyre. Kjo ėshtė masa e parė direkte e evidentuar. Por hetimet e mėtejshme pritet tė zbulojnė nėse ka pasur edhe "fshehje" tė tjera detyrimesh ndaj shtetit. Nėse nuk do tė paguhen tė gjitha detyrimet ndaj shtetit shqiptar, firma libaneze do tė duhet tė dorėzojė licencėn.


  Flet drejtoresha e Emigracionit

  Ministria e Punės: Punėsimi, procedura qe e parregullt
  Pas sinjaleve tė lėshuara nga Ministria e Rendit ka qenė Ministria e Punės qė ka nisur verifikimin e kinezėve tė punėsuar nė fabrikėn e ēimentos. Pasuan mė shumė se 10 ditė inspektim dhe kontroll intensiv. Dikasteri erdhi nė pėrfundimin se dokumentacioni qė justifikon tė huajt e punėsuar nė fabrikėn e ēimentos ėshtė i parregullt.
  Por ka qenė OK i dhėnė nga zyra rajonale e punėsimit nė Fushė-Krujė ka bėrė qė 200 kinezėt e dyshuar t'u prezantohen sė pari me dokumente tė rregullta inspektorėve tė Tiranės. Sipas drejtoreshės sė Emigracionit nė Ministrinė e Punės, Majlinda Hafizi, ligjet shqiptare lejojnė nė disa raste punėsimin e shtetasve tė huaj edhe pa leje pune. "Drejtorė ekzekutivė dhe punonjės tė rėndėsishėm tė njė kompanie tė huaj pėrjashtohen nga lejet e punės. Kėsaj kategorie i shtohen edhe specialistė qė kanė ardhur nė kuadrin e marrėdhėnieve dypalėshe", citon ligjin drejtoresha Hafizi. Dhe nė mos ka qenė kjo klauzolė ligjore qė ka ēuar nė vendimin e zyrės sė Fushė-Krujės pėr t'i pranuar kinezėt, pa iu kėrkuar dokumentacionin pėr t'i pajisur me leje pune, ėshtė pikėrisht kjo arsyeja qė dikasteri i punės s'u nxitua tė merrte vendim tė menjėhershėm pėr tė pėrzėnė kinezėt. Pasi nė mes tė tyre mund tė ketė specialistė tė kategorisė sė mėsipėrme, qė ligjėrisht pėrjashtohen nga pajisja me leje pune.
  Pas inspektimit qė zgjati mėse 10 ditė Ministria e Punės erdhi nė pėrfundimin se procedura e ndjekur pėr punėsimin e kinezėve ishte krejtėsisht e parregullt. Dhe pas kėtij konstatimi drejtoria e Emigracionit ka hedhur poshtė vendimin e zyrės rajonale tė Fushė-Krujės dhe ka nisur verifikimin njė pėr njė tė kinezėve. "S'e pėrjashtojmė mundėsinė qė mes tyre tė ketė dhe specialistė tė rėndėsishėm, por tė tillė s'mund tė jenė tė 200 shtetasit e ardhur nga Kina. Nivelin "tė rėndėsishėm" nė kėtė kontigjent mund ta pėrfaqėsojnė 30 ose 40 specialistė, por kėtė tė dhėnė s'e kemi konfirmuar ende as nė raportin qė duhet t'i dorėzojmė ministrit", tha mė tej Hafizi, duke shtuar se verifikimi i punėtorėve tė huaj s'ka pėrfunduar ende. Gjithsesi specialistė tė Ministrisė sė Punės bėjnė tė ditur se tė kėsaj natyre dhe me kėto pėrmasa s'ka patur tjetėr precedent me tė huajt e punėsuar nė Shqipėri. od.ha.  Faqja 3 - FAQE E PARE

  Shkurt 22, 105

  REPORTAZH/ Nė kantierin ku punėtorėt e sjellė nga Azia janė duke ndėrtuar fabrikėn e ēimentos

  Skllevėr kinezė nė Zall tė Krujės
  Paguhen 3 dollarė nė ditė dhe mbahen tė mbyllur

  Fatos Mahmutaj


  FUSHE-KRUJE

  Banorėt e fshatit Zall tė Krujės tashmė nuk janė mė kureshtarė nga prania nėpėr kėmbėt e tyre e njė numri tė madh kinezėsh. Ata janė pėrshtatur me praninė e aziatikėve, tė cilėt, kaq tė shumtė nė numėr, nuk i kishin parė as nė periudhėn mė tė artė tė marrėdhėnieve tė miqėsisė shqiptaro-kineze. Por prej disa muajsh, fshati periferik i Krujės, ku ndodhet fabrika e ēimentos gėlon nga rraca e njerėzve shtatshkurtėr me sy tė tėrhequr. Tė gjithė janė tė rinj, rreth 20 - 30 vjeē, tė cilėt rrallė shihen tė ecin pėrgjatė shinave

 2. #2
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Fortsetzung über die Chinesen Einwanderer in Albanien heute in den Zeitungen.

  Faqja 7 - AKTUALITET

  Mars 3, 105

  Pavarėsisht paligjshmėrisė sė qėndrimit nė Shqipėri, nė Fabrikėn e Ēimentos shtohet numri i kinezėve

  Kinezėt, nė shkurt erdhėn dhe 83 vetė
  Drejtoresha: Do t'i pėrcjell nė ministri. S'jap sqarime  TIRANE

  Pas 201 kinezėve tė cilėt punojnė nė mėnyrė tė paligjshme nė fabrikėn e Ēimentos nė Fushė-Krujė, pas kėrkesės sė Ministrisė sė Rendit qė 198 kinezėt tė largohen nga Shqipėria nė datėn 10 mars sepse janė duke qėndruar nė kundėrshtim me tė gjitha rregullat, nė shkurt tė kėtij viti, kanė hyrė nė Shqipėri dhe nė fabrikėn e Ēimentos nė Fushė-Krujė edhe 83 kinezė tė tjerė. Drejtuesit e firmės kineze, kanė bėrė kėrkesė dy ditė mė parė pranė zyrės sė punės nė Krujė, qė 83 kinezėt tė paisen me leje pune. Ndėrkaq, tė 83 kinezėt, do tė duhet tė paisen me leje pune nė Ministrinė e Punės, sepse zyra e punės Krujė, nuk ka ende njė interpretim nga Ministria pėr sqarimin e bazės ligjore. Remzie Tema, drejtoresha e zyrės sė punės nė Krujė, pas konkluzioneve tė djeshme tė nxjerra nga Ministria e Punės, ku vetė ajo fajėsohet pėr moszbatim tė ligjit tha pėr Gazetėn Shqiptare: "Nuk e kuptoj, pas kėtyre konkluzioneve, a duhet t'u japim kinezėve lejet e punės apo ti pėrjashtojmė nga leja? Sepse duket se grupi i kontrollit vetėm kėtė konkluzion nuk ka nxjerrė. Ndoshta duan qė tė lėnė pėrgjegjėsinė tek zyra e punės, por edhe sikur tė mė heqin mua, nesėr sėrish kinezėt janė kėtu, madje pa asnjė lloj dokumenti". Ndaj, nisur nga shqetėimi qė ka, zonja Tema listėn prej 83 kinezėve tė tjerė qė kanė ardhur nė shkurt nė Shqipėri, do t'ua pėrcjellė autoriteteve nė Ministri. Pėrveē 200 kinezėve qė aktualisht janė nė punė nė fabrikė, ēuditėrisht, edhe 83 kinezėt qė kėrkojnė tė paisen me leje pune, janė tė profesioneve menaxherė, inxhinierė dhe teknikė. Duket se kėta kinezė nuk janė duke ndėrtuar njė fabrikė cimentoje, por duke ndėrtuar njė kompani gjigante telefonie apo kompjuterash.
  "Kėrkoj t'i jepet fund tymnajės sė krijuar nga zyrtarėt e Ministrisė sė Punės, tė cilėt me kėtė stėrgjatje tė problemit nuk mund ta shmangin pėrgjegjėsinė e tyre deri nė zbatimin e ligjit" thotė Tema nė njė letėr drejtuar Avokatit tė Shtetit z.Spiro Peēi. Tema edhe njė herė ka bėrė njė sqarim tė situatės dhe shprehet se nuk ėshtė ajo kompetente pėr tė komentuar ligjin "Pėr tė huajt", por kėtė punė duhet ta kishte bėrė ministria qė nė muajin gusht kur ka marrė dijeni pėr problemin.


  Inspektori: Gėnjeshtėr, u gjobit pėr punėtorėt shqiptarė

  Inspektoriati i Punės: Gjobitėm nė gusht firmėn pėr kinezėt
  Drejtoria Rajonale e Inspektoriatit tė Punės Durrės ėshtė munduar tė justifikojė veten dje, ndėrsa ka thėnė pėr gazetarėt njė varg gėnjeshtrash. Sipas tyre, nė datėn 16 gusht Drejtoria Rajonale e Inspektoriatit tė Punės Durrės ka inspektuar kėtė subjekt nė bazė tė shqetėsimeve tė ngrituar nga Zyra e Punėsimit Krujė sipas tė cilave ngriheshin problemet e mungesės sė pajisjes sė punonjėsve tė kėsaj kompanie me leje pune si punonjės tė huaj. Po sipas drejtuesve tė kėsaj zyre, nga kontrolli doli se ishin 26 punonjės kinezė tė pa pajisur me leje punėsimi dhe me gjithė detyrat e lėna ata sėrish nuk u pajisėn me dokumentat e nevojshme dhe pėr kėtė qėllim nė muajin nėntor kompania kineze u gjobit me 500 mijė lekė gjobė. Ndėrkohė rezulton se pjesa tjetėr e detyrimeve ligjore ėshtė respektuar nga pala kineze. Ky fakt, bie poshtė nga vetė inspektori i zyrės sė punės sė zonės Kapllan Bardhi. Sipas inspektorit, gjoba prej 500 mijė lekėsh ėshtė vėnė vetėm pėr punėtorėt shqiptarė qė punonin aty, pėr tė cilėt nuk paguheshin siguracionet. Ndėrkaq, gjoba sipas tij, ėshtė vendosur edhe pėr shkak tė kushteve tė kėqia tė punės qė punonin kinezėt nė kėtė ndėrmarrje. Ndėrkohė qė drejtoresha Tema mohon qė Inspektoriati tė ketė bėrė kontroll, tė ketė nxjerrė konkluzione dhe kėto tė fundit tė jenė respektuar. Inspektoriati deklaron se firma mė pas rezulton tė jetė e rregullt, kur kėto ditėt e fundit, edhe vetė ministria thotė se firma ėshtė krejtėsisht e parregullt.

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 04.10.2011, 18:28
 2. önnen Chinesen und Tibeter wie Brüder wieder werden?
  Von Serbian Eagle im Forum Politik
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 04.10.2011, 18:28
 3. Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 17.01.2011, 16:05