BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 9 von 22 ErsteErste ... 567891011121319 ... LetzteLetzte
Ergebnis 81 bis 90 von 220

Serben stehlen albanische Geschichte

Erstellt von Vali, 04.07.2013, 22:09 Uhr · 219 Antworten · 12.264 Aufrufe

 1. #81
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  Zitat Zitat von Apatinac Beitrag anzeigen
  ja ja, euch kann man nur beneiden wenns keine andren probleme habt.
  wen intressiert konstantin, naissus und das römische reich?
  Den serben wies aussieht , damit sie geschichte verfälschen

 2. #82
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Gostivari Beitrag anzeigen
  Den serben wies aussieht , damit sie geschichte verfälschen

  Halt die Fresse und beweise deine Argumente

  - - - Aktualisiert - - -

  Gostivari scheint das Bild auf Seite 1 gekappt zu haben, das Albanien ist weiter rechts zu finden

  kavkas.jpg

 3. #83

  Registriert seit
  27.10.2011
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Gostivari Beitrag anzeigen
  Im Nationalmuseum in Belgrad fand gestern Abend die feierliche Eröffnung der Ausstellung „Konstantin der Große und der Mailänder Toleranzedikt – Geburt des Christentums in den römischen Provinzen auf dem Boden Serbiens“ statt
  Also ich finde es auch dämlich, hier "serbischen Boden" miteinzubeziehen. Mit dem Serbentum hat Konstantin ja absolut nichts zu tun.
  Aber mit den Albanern hat er auch nichts zu tun. Damals gab es auch keine Albaner.

  Geschichte und neuzeitlicher Nationalismus sollten auseinander gehalten werden.

 4. #84
  Avatar von Dissention

  Registriert seit
  25.02.2010
  Beiträge
  10.452
  Zitat Zitat von Apatinac Beitrag anzeigen
  ja ja, euch kann man nur beneiden wenns keine andren probleme habt.
  wen intressiert konstantin, naissus und das römische reich?
  Nemoj ti da diras taj moj Naissus, jes cuo?!

 5. #85
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.886
  Dom Nikė Ukgjini: Serbia po pėrvetėson perandorin Konstandin

  Publikuar: 25.04.2013 - 13:44
  Shkodėr, 25 prill - Perandori Konstandin do tė pėrkujtohet nė kryeqytet me njė konferencė shkencore, ku do tė marrė pjesė edhe kryeministri i e vendit. Takimi i organizuar nga Konferenca Ipeshkvnore e Shqipėrisė duket se po shėrben edhe pėr tė risjellė nė vėmendje origjinėn e tij ilire, disi e “pambrojtur” nga sulmet serbe pėr t’i dhėnė atij pėrkatėsi sllave. Me kėtė rast, Dom Nikė Ukgjini na sjell nė vėmendje figurėn e tij, shkruan “Gazeta Shqiptare”.

  “Konstandini, 1700-vjetori i Ediktit tė Milanos dhe liria fetare” titullohet konferenca shkencore qė mbahet nė Tiranė. Cili ėshtė qėllimi i saj?

  Pėr 17 shekuj nė historinė memoriale dhe monumentale qėndron si pikė referimi, ngadhnjimni, besimi e qytetėrimi pėr mbarė botėn, vepra dhe emri i perandorit dardan – Konstandini i Madh. Evropa duhet t’u jetė mirėnjohėse dardanėve, ilirėve, arbėrve dhe shqiptarėve pėr rolin e jashtėzakonshėm tė disa shenjtėrorėve tė gjakut tonė, si Konstandinit tė Madh, Justinianit tė Madh, Shėn Jeronimit, Shėn Niketės, e deri te Nėnė Tereza. Ky vit pėrfshin dy jubile tė perandorit dardan – Konstandinit tė Madh: 1740-vjetorin e lindjes (ka laryshi tė dhėnash pėr lindjen e tij, si viti 272, 273, 280 e 282), dhe 1675-vjetorin e vdekjes.

  Flavius Valerius Contantinus (qė do tė thotė i qėndrueshėm), pėrkatėsisht Konstandini i Madh ishte i lindur nė Naissus (Nishi i sotėm tani nė Serbi). Ai ishte themelues i Konstandinopojės (Stambollit tė sotėm), si dhe tė Ediktit tė Milanos tė vitit 313, kohė kjo kur perandori legalizoi Kishėn Krishtere nė botė.

  Sundoi 31 vjet nė perandorinė mė tė madhe tė botės, qė lidhi Perandorinė e Lindjes me atė tė Perėndimit. Konstandini i Madh hodhi themelet e kulturės dhe tė qytetėrimit evropian.

  Ka pretendime pėr origjinėn e tij sė fundmi nga serbėt. Si i shihni ju kėto pretendime?

  Propaganda serbe shprehet se Konstandini i Madh paska qenė serb, duke harruar faktin se nė kohėn e Konstandinit tė Madh dhe tė Justinianit tė Madh nė Gadishullin Ilirik nuk kishte fare sllavė.

  Me porosi tė Serbisė, Hollivudi kohė mė parė ka realizuar njė film pėr Konstandinin, duke e trajtuar atė me origjinė serbe. Ai ėshtė realizuar bazuar nė romanin “Udhėkryqi i Konstandinit” tė autorit serb Dejan Stojkoviq. Pėr kėtė film, ky shtet ka dhėnė mbi 100 milionė dollarė. Por a e dinė serbėt se Konstandini i Madh ishte dardan, paraardhės i shqiptarėve, pėrkatėsisht se serbėt duhet tė nisen nga fakti se ndėr emrat serbė asnjėherė nuk e kanė pasur emrin Konstandin.

  Mbi ēfarė dokumentesh bazohen?

  Skenaristėt serbė e dinė se s’ka asnjė dokument bindės tė cilėsdo kohė qė Konstandinin e Madh e trajton serb. Porse shtypi i tyre ka kohė qė po shkruan se “Ky Perandor u lind nė Nish e kjo ėshtė njė mundėsi e shkėlqyer pėr tė promovuar trashėgiminė kulturore serbe nė mbarė botėn, si dhe pėr ta ‘dėshmuar’ se serbėt janė popull i shenjtė”! Pra, vetėm pse u lind nė Nish, tė cilin sot e kanė serbėt, Perandori i Madh na qenka serb! Sipas kėsaj logjike do tė mund tė bėhej kėrdi nė transferimin e personaliteteve tė historisė nga njė komb nė tjetrin, sepse edhe Emanuel Kanti u lind nė Konigsberg, por kjo nuk e bė atė rus.

  Pra, sipas kėsaj logjike do tė na pėrmbyseshin maja e historisė, sepse De Rada, qė u lind nė Itali, a duhet quajtur italian, pėrkatėsisht Papa Klement Albani u lind nė Itali, por ai e pohon veten arbėr, siē mban dhe zyrtarisht mbiemrin ‘Albani’ dhe emrin ‘Kelmendi’. Mid’hat Frashėri u lind nė Stamboll, por ai ėshtė ndėr tė mėdhenjtė e shqiptarėve! Vendlindja e Faik Konicės sot ndodhet nė Greqi, por kush mund ta bėjė grek kėtė dijetar tė madh shqiptar?!

  Perandorėt e parė tė Romės mbanin pėr flamur shqiponjėn me njė kokė. Perandorėt ilirė e zėvendėsuan me shqiponjėn me dy koka, siē kishte vepruar para kėtyre edhe Zeusi. Pra, nga simboli fetar shqiponja u bė simbol kombėtar i arbėrorėve, pėrkatėsisht shqiptarėve. Kostandini i Madh kur shkoi nė Bizant mori flamurin dhe simbolin e ilirėve, shqiponjėn me dy krerė. Njė gjė e tillė nuk i shpėtoi as Dante Aligherit qė tė thotė se: “Shqiponjėn Kostandini e riktheu nga lindja nė perėndim, qė do tė thotė se shpendi shkoi te malet nga kishte dalė”. Noli pėr Konstandinin e Madh thotė se u lind nga shqiponja e kėtij flamuri: “Flamur, qė lind Shėn Kostantinė/ bashkon Islamnė me Krishterimnė”.

  Si e sheh historiografia e huaj ardhjen e sllavėve nė Ballkan?

  Nė kėto troje sllavėt erdhėn aty nga mesi i shekullit VI. Nė fillim ata ishin shėrbėtorė, pa asnjė ngjashmėri me Perandorėt ilirė tė Romės. Historiani R. Jenkin thotė: “Sllavėt ishin tė uritur pėr tokė ilire”. Tunman shkruan: “Sllavėt nė vitin 548 dogjėn Ilirinė”. Fromer shtonė se “Trysnia sllave solli ndrydhje tė ilirėve. Hapėsira dalmate e dardane u rrezikua shumė”.

  Serbia sot e shfrytėzon tė ‘drejtėn’ pushtuese, pasi qė nuk mundet ta shfrytėzojė tė drejtėn historike. Dijetari N. Syme thotė se “Naissus ishte njėra nga tri kryeqendrat e Dardanisė paraantike dhe antike”. Dijetari hungarez Jeno Fitz shton se “Dardania ishte vendlindja e atit tė Konstandinit tė Madh, Konstanc Klorit, e ajo banohej nga dardanėt”. Francezi Viktor Dyrui thotė se “Pellazgo-ilirėt shtriheshin nga Azia Perėndimore nė Sardenjė e mbase mė larg, nė Spanjė”. Laruss pėr Perandorinė e Romės sė vonė thotė se “Dinastia Perandorake u themelua nga fiset ilire tė Dalmacisė e tė Paonisė”. Historiani anglez R. Makmulen shton se “Vija e familjes sė Konstandinit tė Madh dhe e Valentienit ishin personalitete dardano-ilire”. Ēurēilli dėshmon se “Perandorėt nga mė tė aftėt e Romės qenė ilirė”.

  Historiani U. Sestonin thotė: “Njė numėr i madh senatorėsh qenė nga Iliria, sikurse edhe nga gjysma e dytė e shekullit III, perandorėt qenė gjithmonė nga Iliria”. Nobelisti T. Momsen shkruan: “Shqiptarėt luajtėn rol tė veēantė gjatė Perandorisė Osmane, ashtu si tė parėt e tyre tė lashtė – ilirėt nė Perandorinė e Romės”.

  Sot edhe tė huaj mund tė sjellin argumente tė pėrkatėsisė dardano-ilire e shqiptare tė Konstandinit tė Madh.

  Konstandini nuk ėshtė i vetmi qė po pėrvetėsohet, ka pasur edhe shembuj tė tjerė figurash tė mėdha…

  Pushtuesit serbė shekuj me radhė tentojnė tė pėrvetėsojnė emra tė shquar shqiptarėsh. Kėshtu, 400 vjet mė parė serbi Tomas Maranoviē e bėnte Skėnderbeun sllav. Serbėt duke vjedhur Konstantinin e Madh duan tė lartėsojnė shtatin shkurtabiq tė sė shkuarės sė tyre. Pėrndryshe, sipas Ēabejit, “Historia e njė vendi ėshtė historia e personaliteteve”. Deputeti Laurenziano nė Parlamentin italian, nė vitin 1904, pat thėnė se: “Francezėt qė nė Paris mendojnė se Epiri i duhet dhėnė Greqisė pėr hir tė Sokratit, a e dinė se Diokleciani, babai i sistemit juridik botėror ishte ilir”?

  Nga kjo del se serbėt kohėve tė fundit, pėr tė shėnuar 1700-vjetorin e legalizimit tė krishterimit nė botė, qė e bėri Konstantini i Madh me “Ediktin e Milanos tė vitit 313″, dhe pėr t’u “dėshmuar” se ata janė popull qiellor, ia kanė vėnė syrin grabitės edhe Perandorit – shenjtor, Konstantinit tė Madh.

  Dhe kjo Evropė duke e “siguruar” pavarėsinė e Kosovės, nėpėr Kosovė krijoi Serbi tė vogla, kurse ne nuk ishim nė gjendje ta dėshmojmė faktin se jo vetėm qė Serbitė e vogla nėpėr Kosovė nuk janė serbe, por si askush tjetėr kemi tė drejtė tė krijojmė Kosova tė vogla nėpėr Serbi dhe jo vetėm nė Serbi, si me rastin e Konstandinit, pastaj tė Justinianit, tė Niketės e shumė tė tjerėve. Ka kohė qė sllavėt fqinjė nė vazhdimėsi tentojnė tė na i vjedhin hapur figurat e shquara si Aleksandrin e Madh, Pirron e Epirit, Gjergj Kastriotin – Skėnderbeun, Kukuzelin, Nėnė Terezėn, Nėnėn Angjelinė e tani sė fundi e kanė vėnė nė shėnjestėr edhe Konstandinin e Madh. Por ē’ti bėsh, pasi qė tė dyja shtetet shqiptare heshtin, sikur qė heshtin edhe akademitė tona, kurse akademitė sllave e greke s’kanė turp tė shpifin e tė grabisin, ndėrkaq akademikėt tanė s’kanė turp tė heshtin!

  Pėrveē historianit Pėllumb Xhufi, qė nė njė intervistė pėr “GSH” e kundėrshtoi fuqishėm pretendimin, asnjė tjetėr nuk ka reaguar. Ēfarė duhet bėrė sipas jush?

  Ēdo akademi tjetėr rastin e filmit serb tė Hollivudit do ta quante dhunim tė atdheut pėrmes vjedhjes sė historisė, e do t’i alarmonin sė pari autorėt e filmit e mė pas edhe qarqet ndėrkombėtare.

  Dom Nikė Ukgjini: Serbia po pėrvetėson perandorin Konstandin - Kultura - Koha Net

 6. #86
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.651
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Halt die Fresse und beweise deine Argumente

  - - - Aktualisiert - - -

  Gostivari scheint das Bild auf Seite 1 gekappt zu haben, das Albanien ist weiter rechts zu finden

  kavkas.jpg
  AD_200AsianSarmatia.jpg

  Oh die Serben wohl auch . Kaukasus Brotherhood.
  Du konntest noch nicht einer deiner Phantasie Theorien hier Beweisen und kommst mir an mit der Kaukasus Theorie die schon längst wiederlegt ist.

  und für dich extra noch ein Mal Zoran.

  sibirien_a.jpg

 7. #87
  Avatar von Parker

  Registriert seit
  28.09.2011
  Beiträge
  5.898
  Zitat Zitat von Ibrišimović Beitrag anzeigen
  Mal ehrlich, man muss schon sehr beschränkt sein, wenn man Menschen, die vor fast 2000 Jahren lebten mit heutigen Nationen in Verbindung bringen will, egal von welcher Seite.
  Bester Beitrag hier!

  Gruss
  Dr. phil. hist. Ken Parker
  Spezialist für Völkerwanderungen

 8. #88
  Avatar von Paokaras

  Registriert seit
  02.09.2010
  Beiträge
  9.492
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Lass uns Makedonier hier aus dem Spiel du Heyllene


  Wieso Malaka?

  Dann hättet ihr 2 ,,Große,, !!!


  Stell dir mal vor Mazedonia das Land vom Großen Alexander und vom Konstantin den Großen

 9. #89
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Ilir O Beitrag anzeigen
  AD_200AsianSarmatia.jpg

  Oh die Serben wohl auch . Kaukasus Brotherhood.
  Du konntest noch nicht einer deiner Phantasie Theorien hier Beweisen und kommst mir an mit der Kaukasus Theorie die schon längst wiederlegt ist.

  und für dich extra noch ein Mal Zoran.

  sibirien_a.jpg  Schau noch mal auf Seite 1 nach, da ist kein Albanien in der Karte verzeichnet.

  Pozdrav

  PS: Warum sind bei Serbi auch Kleinbuchstaben verwendet und bei Albania nur große?

 10. #90
  Dzek Danijels
  Noch einmal für alle geistig umnachteten:

  Über die Illyrische geschichte ist so gut wie nichts bekannt, sie waren weder die serbischen noch die albanischen vorfahren. es warem am wahrsheinlichsten kleine stämme.
  des weiteren ist der Balkan so extrem vermischt das jedes Volk phönizische, thrakische, hellenische, osmanische und slawische einflüsse hat, ein kleiner prozentualer Anteil sogar keltische, habe wahrscheinlich nen paar einflüsse vergessen, verzeiht mir, der Balkan ist so vermischt das dort kaum einer durchsteigt.

  gruß dzeki

Seite 9 von 22 ErsteErste ... 567891011121319 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Albanische Helden der Geschichte
  Von KS_Drenica im Forum Kosovo
  Antworten: 52
  Letzter Beitrag: 03.07.2016, 02:42
 2. Literatur über Albanien/ Albaner/ albanische Geschichte etc.
  Von Albanese im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 09.11.2013, 00:50
 3. Standford Uni: Albanische Geschichte ist eine Fälschung
  Von lupo-de-mare im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 249
  Letzter Beitrag: 11.08.2009, 15:52
 4. Verbotene Geschichte der Serben
  Von TeslaNikola im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 123
  Letzter Beitrag: 31.07.2009, 13:02
 5. albanische Geschichte des Kosovos!
  Von Albanesi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 49
  Letzter Beitrag: 19.07.2007, 17:56