BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 14 von 15 ErsteErste ... 4101112131415 LetzteLetzte
Ergebnis 131 bis 140 von 148

Serbische Indentitätskrise

Erstellt von DZEKO, 16.08.2010, 19:23 Uhr · 147 Antworten · 6.981 Aufrufe

Cvrcak
    Ja, die Serben achten sehr darauf.

Besonders bei der Univerzijada

- Šefe, ostalo je mesec dana – rekao je najzad bojažljivo Ivica Dačić premijeru Mirku Cvetkoviću. – Šta da radimo?
    - Misliš da nisu zaboravili?
    - Ko?
    - Pa mislim, novinari.
    - Šta da zaborave?
    - Pa Univerzijadu. Misliš da će primetiti ako, mislim, ako se jednostavno ne održi?
    - Novinari možda i neće, ali sportaši oće. Zvali su danas neki iz Italije, Kanade, iz Kine, raspituju se, dolaze.
    - Jebem ti sve. Na kraju će stvarno morati da se održi. Ima li ko neku ideju?

Ministri oko stola utonuli su u očaj.
    - U pičku materinu – začulo se s kraja stola.
    - Nemoj te ustaške psovke na U!
    Društvo se kiselo nasmijalo.
    - Mnogo smešno, Mrko – podviknuo je potpredsjednik Vlade Božidar Đelić.
    - Imam ja ideju – prekinuo je neugodni muk Žarko Obradović, ministar prosvete. – Što ne bi na otvaranju podigli zastavu naopako? Pa da bude lepo latinično malo štampano „n“? Kao Niverzijada. Bez U.
    - To uopšte nije loše. Niverzijada. Vrlo dobro.
    - Imam ja bolju ideju – javio se ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić. – Da ja pitam drugove iz Kine kako su oni rešili onaj vatromet sa Fotošopom, pa da nekako u direktnom prenosu na RTS-u kompjutorski izbrišemo zastavu?
    - Ne vredi, videće ljudi na svečanom otvaranju – dobacio je gradonačelnik Đilas.
    - Šta, niste valjda zaista mislili da pravimo svečano otvaranje? – zaprepastio se bivši predsjednik Komiteta Božidar Đelić.
    - Imam ja rešenje! – viknuo je iznenada Ivica Dačić. – Zašto ne prevedemo slovo U na srpski? Molim lepo, je li ćirilica u Srbiji zvanično pismo? Objasnićemo drugovima iz FISU-a da smo po zakonu morali na zastavu da stavimo ćirilično U. Ipsilon. Ako vas ko pita, recite da sam ja zapretio da ću uhapsim svakoga ko ne poštuje zakon.
    - Budalo jedna, pa da ispadne da kopiramo Hrvate?!
    - Ne razumem.

Ispalo je tako da su Hrvati - kad je ono prije dvadeset dvije godine Univerzijadu organizirao Zagreb, i kad su komunistčki drugovi doskočili neugodnom spletu historijsko-gramatičkih okolnosti tako što su umjesto slova U stavili ćirilično Y, pravdajući to kao početno slovo engleskih riječi „Yugoslavia“ i „youth“, mladost – onako veličanstveno zajebali Beograd. Kupili Hrvati autorska prava i na latinično U i na ćirilično Y, i Srbi su sad na sto muka.

- Mamu im jebem – mrmorio je Dačić.
    - A što mi ne bismo – razmišljao je na glas Mrko – što ne bismo i mi stavili naša slova? Molim lepo, neka zastava naše Univerzijade ima četiri S.
    - Ti si Mrko prolupo načisto. Kakva četiri S?
    - Samo sport studente spasava. To jedna lepa poruka omladini, da se ne drogiraju, da se ne odaju alkoholu i demokratiji, nego da se bave sportom.
    - Jeste, u pravu je Mrko – dodao je Žarko Obradović. – Ako nas pitaju šta znače četiri S, mi ćemo da kažemo: Svetski studentski sportski svetosavski sabor svih Srba sveta.
    - Ne vredi, to ih je osam.
    - Reći ćemo da je brojka četiri na ćirilici osam. Šta oni znaju šta je ćirilica

kenozoik
    bumo se ve spominjali cisto hervatski...

Ich weiß nicht wie es in der Srpska ist, aber in Serbien ist die kyrillische Schrift in der Verfassung verankert. Lateinisch ist aufgrund von einfachen Gesetzen erlaubt.

"У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћирилично писмо."

Die Identitätskrise (falls es sie gibt) kann also so groß sein wie sie will, ich denke nicht, dass sie jemals zur Verfassungsänderung führen wird, um Kyrillisch abzuschaffen.

Ich denke, die Serben wollen ja auch, dass Touristen kommen. Und viele von denen können Cirilica nicht lesen. Deshalb würde ich, wie m.W. oft in Griechenland, beide Schriften benutzen.
    Ansonsten könnte es Probleme geben ...

Auf der Straße hier steht Schkola. In lateinischer Schrift geschrieben,
    könnte sich auch ein Sprachunkundiger noch denken, dass das "Schule" heisst.

Aber wenn er kein Kyrillisch lesen kann, haben er und das - wahrscheinlich serbische ! - Kind,
    das ihm ins Auto gerannt ist, die Arschkarte ...

Bei meinem diesjährigen Besuch der RS sah ich nicht weniger kyrillische Buchstaben als zuvor. Viele Ortsschilder und Richtungsweiser sind nur auf kyrillisch geschrieben. In Serbien sehe ich dagegen leider immer mehr lateinische Buchstaben; oftmals werden beide Schriften genutzt. Offizielle Dokumente, Rechnungen usw. sind in Serbien jedoch immer auf kyrillisch.

Banjalučani "progovorili" hrvatski: "Baš me briga za srpski jezik i kulturu ako moja djeca nemaju šta da jedu!"

"Prodajem ih po šest maraka i od toga živim. Da mi nije propala firma, ne bih sada kisnuo i smrzavao se, već bih radio svoj posao. Baš me briga za srpski jezik i kulturu ako moja djeca nemaju šta da jedu i obuku. Šta ja tu mogu, poljubi i ostavi! Hrvati su valjda na vrijeme uzeli prava, uložili novac i sada zarađuju", kazao je neimenovani prodavac za "Press".
    24sata.info - Banjalu

Mačak
    Zitat Zitat von DZEKO Beitrag anzeigen
    Banjalučani "progovorili" hrvatski: "Baš me briga za srpski jezik i kulturu ako moja djeca nemaju šta da jedu!"

24sata.info - Banjalu
    Hallo. Ich sage auch "avion" statt "zrakoplov"

Stecke ich auch in einer Identitätskrise? Vollkommener Unsinn. Lernens halt paar neue Wörter. Ist auch nicht schlecht...

Zitat Zitat von Mačak Beitrag anzeigen
    Hallo. Ich sage auch "avion" statt "zrakoplov"

Stecke ich auch in einer Identitätskrise? Vollkommener Unsinn. Lernens halt paar neue Wörter. Ist auch nicht schlecht...
    Das nimmt immer mehr Ausmaße an, sie werden Hrvatisiert.

Mačak
    Zitat Zitat von DZEKO Beitrag anzeigen
    Das nimmt immer mehr Ausmaße an, sie werden Hrvatisiert.
    Die Qualität dieser Filme ist auch das letzte. Es wird kroatisch gesprochen, aber im Hintergrund hörst du das Englische raus.