BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 6 ErsteErste 123456 LetzteLetzte
Ergebnis 11 bis 20 von 60

Serbo-montenegrinische Medien, Angst vor dem natürlichen Albanien

Erstellt von El Malesor, 15.04.2010, 15:20 Uhr · 59 Antworten · 5.422 Aufrufe

 1. #11
  Lance Uppercut
  Was ist das natürliche Albanien?

 2. #12

  Registriert seit
  16.01.2009
  Beiträge
  17.122
  Zitat Zitat von Lance Uppercut Beitrag anzeigen
  Was ist das natürliche Albanien?
  Na Shqiperia etnike.

 3. #13
  El Greco
  Zitat Zitat von Lance Uppercut Beitrag anzeigen
  Was ist das natürliche Albanien?
  Die ganze Welt.

 4. #14
  aki

  Registriert seit
  22.02.2009
  Beiträge
  5.255
  Das montenegrinische Staatsfernsehen ist zu keiner anderen Minderheit so tolerant wie zu den Albanern. Sie geben ihnen sogar die Möglichkeit auf ihrer eigenen Sprache mehrere Stunden TV zu machen. Von diesem Luxus können die Zigos nur träumen...


  Und was hat das mit dem Thema zu tun?

  Mir doch egal!

 5. #15

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von TheAlbull Beitrag anzeigen
  tzzzzzzz........eh bre Burr, marre vallahi !!

  bist einfach nur peinlich!!
  Die IG sieht die Vereinigung der Albaner als etwas natürliches an.

 6. #16
  Avatar von TheAlbull

  Registriert seit
  26.07.2009
  Beiträge
  2.492
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  Die IG sieht die Vereinigung der Albaner als etwas natürliches an.


  Die IG??

 7. #17

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von TheAlbull Beitrag anzeigen
  Die IG??
  Internationale Gemeinschaft

 8. #18

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Vollbart Beitrag anzeigen
  Das montenegrinische Staatsfernsehen ist zu keiner anderen Minderheit so tolerant wie zu den Albanern. Sie geben ihnen sogar die Möglichkeit auf ihrer eigenen Sprache mehrere Stunden TV zu machen. Von diesem Luxus können die Zigos nur träumen...


  Und was hat das mit dem Thema zu tun?

  Mir doch egal!
  Schwör mal!
  Was glaubst du was die Minderheiten in Kosovo so alles sehen dürfen.

 9. #19
  Avatar von DZEKO

  Registriert seit
  09.08.2009
  Beiträge
  57.216
  das machen die medien mit absicht um die leute zu mobilisieren, angst gibt es keine weswegen auch.

 10. #20

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Bashkimi me Shqipėrinė

  Liderė shpirtėrorė dhe politikanė populistė, si dhe njė dorė opinionistėsh kosovarė dhe tė huaj po e rikthejnė nė debat idenė e bashkimit kombėtar shqiptar si njė e drejtė natyrore dhe historike, nė kohėn kur Kosova ka sfida tė mėdha, posaēėrisht pėr ruajtjen e integritetit territorial, dhe sė dyti pėr afirmimin e shtetėsisė sė saj nė organizatat globale politike e tė sigurisė, nė OKB, OSBE, NATO dhe BE.
  Vetė nocioni i kombit nė shkollėn realsocialiste dhe etnonacionaliste shqiptare asnjėherė nuk ėshtė pėrdorur nė burimin e vet etimologjik, por ėshtė pėrdorur sipas interpretimit ideologjik tė historisė, duke prodhuar kėshtu konfuzion dhe duke e ngatėrruar kombin me etninė, kolektivitetin historik dhe popullin. Si ēdo komunitet tjetėr, kombi si pėrfytyrim, pra konstrukt politik (Benedict Anderson) ėshtė “pa krye”.
  Sipas Jacques Maritain (libri “Njeriu dhe shteti”) kombi ka elitat dhe qendra influence, por jo ndonjė kryetar apo autoritet qeverisės; ka struktura, por jo forma racionale ose organizata juridike, ka pasione dhe ėndrra, por jo njė tė mirė tė pėrbashkėt, ka solidaritet ndėrmjet anėtarėve tė tij, besnikėri e nder, por jo miqėsi qytetare; ka zakone e doke, por jo norma e rend zyrtar. Kombi ( i pandehur) nuk bėhet shtet. Shteti bėn qė tė ekzistojė kombi. Miqėsinė qytetare apo kombin e vullnetin qytetar, kėtė pikėrisht synon ta arrijė shteti, pėrmes konstitucionit qė t’ia sigurojė vazhdimėsinė kombit.
  Derisa Albin Kurti “investimet e tij kapitale” nė politikė i luan nė letrėn e bashkimit kombėtar e jo nė forcimin e entitetit tė quajtur Republika e Kosovės, shtet i pavarur dhe sovran, duke e cilėsuar Kosovėn pjesė tė territorit shqiptar, kurse kosovarizmėn si krahinorizėm, pra primitivizėm, dhe ai me kėtė nėnkupton aneksimin e Kosovės nga Shqipėria, ngase bashkimi de jure i dy entiteteve tė pavarura d.m.th, ta rezervosh tė drejtėn pėr shkėputje, ndėrkohė qė bashkohen vetėm disa nga segmentet (fuqitė) e interesit tė pėrbashkėt tė shteteve, por edhe ruhen disa tė tjera, konform me veēantitė dhe interesat e shoqėrisė paralele.
  Nė anėn tjetėr, njė nga ideologėt kryesorė tė bashkimit kombėtar “riaktivizohet” Adem Demaēi, i cili gjithnjė e mė shpesh publikisht po e rizgjon “tė menduemit kombėtar” brenda shoqėrisė kosovare, por ai nuk e saktėson modelin e kėtij bashkimi, tė ruajnė ose jo, kėto dy entitete, veēantitė e tyre shtetėrore, pėr tė hyrė nė ndonjė lidhje federale ose konfederale.
  Demaēi nė njė paraqitje televizive u ankua se kosovarėt nuk po mendojnė kombėtarisht, por ai nuk specifikoi se ky korpus mendėsie pėrfshin tėrė kosovarėt nė shtet apo vetėm etninė shumicė dhe me kėtė ai shtron dilemėn se cilit komb i pėrket shteti?
  Dhe, a ėshtė “tė menduemit kombėtar” racional, kur pavarėsia e Kosovės ende ėshtė e papėrfunduar, sė paku nė konstelacionet e tė drejtės ndėrkombėtare (para njė mendimi kėshillėdhėnės tė GJND-sė), pra para afirmimit final tė Republikės sė Kosovės nė OKB e pastaj edhe nė BE dhe mekanizmat e tjerė politikė dhe tė sigurisė globale si NATO, OSBE etj.
  Pse nuk ėshtė ideja e bashkimit ndėrshqiptar racionale, kur njė masė kritike nė shoqėrinė kosovare e mbėshtet kėtė ide, ndėrkaq herė pas here “nė ndihmė logjistike” u vjen edhe njė dorė analistėsh dhe opinionistėsh etnonacionalistė, burra shteti, historianė e ish-politikanė, si Sali Berisha, Adem Demaēi, Arbėn Xhaferi, Albin Kurti, Noel Malcolm, Slavoj Zhizhek, Miroslav Labus, Dragan Miēunoviq etj.
  Idenė e bashkimit kombėtar, pra, vitin e kaluar, e riktheu nė debat edhe vetė kryeministri shqiptar, Sali Berisha. Por, pėr hir tė proceseve delikate qė po i kalojnė Shqipėria (integrimet euroatlantike qė sfidohen nga pėrēarja ekstreme e trupit politik tė saj) dhe Kosova (integriteti territorial, procesi i njohjeve ndėrkombėtare dhe anėtarėsimi nė OKB), ai do tė duhej tė ishte shumė mė fleksibil, qė mos t’u japė shkas fqinjėve tė shqiptarėve dhe Kosovės, Malit tė Zi, Maqedonisė, Serbisė dhe Greqisė, qė dy tė parat tė mos vendosin marrėdhėnie diplomatike me Prishtinėn, e treta tė mbajė kursin armiqėsor ndaj shtetit kosovar, ndėrsa e fundit tė mos e njohė pavarėsinė e Kosovės.
  A thua, tė mendosh kombėtarisht ėshtė vetėm kurth ku bien politikanėt populistė dhe a thua pikėrisht nė kėtė teori kombėtariste pėrfundon shteti qytetar i Kosovės dhe rihapen plagėt e vjetra pėr primat etnik, sipas mendėsisė sė gjysmės sė dytė tė shekullit XIX, sipas sė cilės shteti i pėrket grupit etnik mė tė madh nė shtet dhe ai ka tė drejtė pėr bashkim kombėtar dhe ēfarėdo tjetėr?
  Sipas Urs Altermattit, ai qė e kupton kombin si njė bashkėsi etnike origjine, kapet pas njė tabloje ahistorike dhe biologjistike tė botės. Tė gjitha kombet-shtete janė njėsi tė rritura. Pra kombi i vullnetit qytetar ėshtė “njėsi e rritur” (Domenique Schnapper.)
  Dhe ja qė historianė e politikanė, opinionistė e komunistė tė konvertuar nė nacionalistė sillen ndaj teorisė sė kombit si kalamaj mbi kalin e Skėnderbeut, duke kėrkuar rrėnjėt e kombit, thjesht si mit mesjetar (Patrick Geary) madje edhe nė prehistori.
  Kosova ėshtė njė shtet i kontraktuar mes SHBA-sė dhe BE-sė, njė vetėvendosje zhdėmtuese (Marc Weller) dhe i vėnė nėn njė mbikėqyrje tė Brukselit, me gjithė evoluimet cilėsore politike, pasi qė Kosova ėshtė njohur si shtet i pavarur dhe sovran nga shtetet e veēanta e jo si pavarėsi e mbikėqyrur dhe me gjithė faktin se ajo ka miratuar Kushtetutėn e saj. Pavarėsia e Kosovės, nė bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare, ėshtė rezultat i tri parimeve tė panegociueshme tė Grupit tė Kontaktit, qė e derivuan Pakon e Ahtisaarit dhe e dėrguan Kosovėn nė pavarėsi, (nuk ka kthim nė periudhėn para vitit 1999; nuk ka ndarje tė Kosovės dhe nuk ka bashkim me ndonjė shtet tjetėr). Dhe kėtyre parimeve ndėrkombėtare Tirana zyrtare duhet t’u pėrmbahet, sepse pa specifikuar asnjė teori shtet-krijuese dhe komb-formuese, kombi lind nė momentin kur trupi i tij politik (njė trup i shėndoshė politik, Maritain) pėrmes shtetit si entitet hyn nė marrėdhėnie ndėrkombėtare me kombet e tjera (nė rastin kosovar, me anėtarėsimin nė OKB), prandaj ēdo pėrzierje nė kėso raportesh tė Prishtinės zyrtare me kombet e tjera tė rajonit dhe nė politikat sovrane tė saj jep sinjale tė gabuara tek bashkėsia ndėrkombėtare dhe krijon frikė irracionale tek fqinjėt se shqiptarėt po ndėrtojnė idenė e tyre pėr njė shtet panshqiptar nė Ballkan, gjė qė do ta prishte baraspeshėn gjeopolitike tė krijuar me pavarėsinė e Kosovės.

Seite 2 von 6 ErsteErste 123456 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 31.08.2010, 00:47
 2. Montenegrinische Arbeitstechnik
  Von Ravnokotarski-Vuk im Forum Humor - Vicevi
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 04.02.2010, 13:18
 3. Montenegrinische Kirche mit 2 Altären
  Von Grobar im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 26.10.2006, 22:34
 4. Montenegrinische Cetniklieder 8)
  Von Princip_Grahovo im Forum Musik
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 14.06.2006, 19:08