BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 108 von 145 ErsteErste ... 85898104105106107108109110111112118 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.071 bis 1.080 von 1441

Shkup/Skopje Demonstrationen

Erstellt von Yashar, 05.07.2014, 01:32 Uhr · 1.440 Antworten · 46.214 Aufrufe

 1. #1071
  Avatar von ZX 7R

  Registriert seit
  31.01.2012
  Beiträge
  30.032
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  "Könnte".

  Pozdrav
  Na gut dann wird halt die Frage so gestellt.....

  Was für Wünsche könnten die denn haben?

 2. #1072
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.575
  Ich werde noch ein Thema eröffenen mit dem Titel: EU hätte grosse Probleme mit Mazedonien

  In dem Thema wird diskutiert was für Probleme die EU hätte wenn man Mazedonien aufnehmen würde.

  Mazedonien, das kleine Land mit den grossen Problemen.

 3. #1073
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Albokings24 Beitrag anzeigen
  Ich werde noch ein Thema eröffenen mit dem Titel: EU hätte grosse Probleme mit Mazedonien

  In dem Thema wird diskutiert was für Probleme die EU hätte wenn man Mazedonien aufnehmen würde.

  Mazedonien, das kleine Land mit den grossen Problemen.
  Schwachsinn.

  Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von ZX 7R Beitrag anzeigen
  Na gut dann wird halt die Frage so gestellt.....

  Was für Wünsche könnten die denn haben?

  Frag Albokong, der redet gern hypothetisch.

  Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -

  „Денешен“: Тајна средба за договор за подбуцнување тензии?!
  Во новинарската јавност се повеќе се говори за наводна неформална средба која се случила пред неколку дена помеѓу новинарот и уредник Ацо Кабранов, првиот човек на Институт Отворено Општество Владимир Милчин, професорот Љубомир Фрчковски заедно со член на раководството на СДСМ близок до лидерот Зоран Заев, пишува порталот Денешен.

  protesti-monstrum

  Според извори на Денешен, на средбата се зборувало за можноста да се извлече политички бенефит од настаните околу случајот „Монструм“, извлекувајќи заклучок дека енергијата треба да се насочи кон стимулирање на етнички и религиозни тензии кои би се врзале со предизвикување на незадоволство насочено кон главните актери на власта и би им донеле негативни политички поени.

  -За таа цел на средбата било договорено да се искористат сите расположливи ресурси, вклучително медиумите, платените експерти блиски до СДСМ, невладините организации, при што Милчин на располагање ја ставил и полугата на албански медиуми кои се финансирани од СОРОС, како и Албанци интелектуалци кои се на платниот список на оваа организација. Нивната задача би била во јавноста да креираат тензија и етничка нетрпеливост, при што и самите биле свесни дека тоа е лесно распламлива тема која може многу лесно да стане актуелна, пишива Денешен.

  Според извори на порталот, било договорено СДСМ како партија што е можно повеќе официјално да се држи настрана од таквите случувања и да се воздржи од јавни коментари кои би дошле од членовите на потесното раководство, но за сметка на тоа сите расположливи ресурси да ги стави на располагање на планот за креирање на тензии.

  -Според нашите извори, на средбата било истакнато дека ова е момент кој може максимално да се искористи во креирање на незадоволство. Настаните кои следат овие неколку дена потврдуваат дека сценариото од информациите за ваква една средба на големо се остварува. Сите портали финансирани од СОРОС се максимално посветени во публикувањето на вести и превземањето на содржини од албанските медиуми каде на големо се шири тензија и етничка нетрпеливост. Фрчковски го даде својот печат со колумна посветена на ограничувањерто на слободи права, а Кабранов како предводник на македонските портали финансирани од СОРОС кои длабоко се влезени во одработување на картата за етничка и верска нетрпеливост, пишува Денешен.

  СДСМ и натаму останува без официјален став и осуда за насилните протести.

  Извор: Курир
 4. #1074
  Avatar von ZX 7R

  Registriert seit
  31.01.2012
  Beiträge
  30.032
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Schwachsinn.

  Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -
  Frag Albokong, der redet gern hypothetisch.

  Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -

  „Денешен“: Тајна средба за договор за подбуцнување тензии?!
  Во новинарската јавност се повеќе се говори за наводна неформална средба која се случила пред неколку дена помеѓу новинарот и уредник Ацо Кабранов, првиот човек на Институт Отворено Општество Владимир Милчин, професорот Љубомир Фрчковски заедно со член на раководството на СДСМ близок до лидерот Зоран Заев, пишува порталот Денешен.

  protesti-monstrum

  Според извори на Денешен, на средбата се зборувало за можноста да се извлече политички бенефит од настаните околу случајот „Монструм“, извлекувајќи заклучок дека енергијата треба да се насочи кон стимулирање на етнички и религиозни тензии кои би се врзале со предизвикување на незадоволство насочено кон главните актери на власта и би им донеле негативни политички поени.

  -За таа цел на средбата било договорено да се искористат сите расположливи ресурси, вклучително медиумите, платените експерти блиски до СДСМ, невладините организации, при што Милчин на располагање ја ставил и полугата на албански медиуми кои се финансирани од СОРОС, како и Албанци интелектуалци кои се на платниот список на оваа организација. Нивната задача би била во јавноста да креираат тензија и етничка нетрпеливост, при што и самите биле свесни дека тоа е лесно распламлива тема која може многу лесно да стане актуелна, пишива Денешен.

  Според извори на порталот, било договорено СДСМ како партија што е можно повеќе официјално да се држи настрана од таквите случувања и да се воздржи од јавни коментари кои би дошле од членовите на потесното раководство, но за сметка на тоа сите расположливи ресурси да ги стави на располагање на планот за креирање на тензии.

  -Според нашите извори, на средбата било истакнато дека ова е момент кој може максимално да се искористи во креирање на незадоволство. Настаните кои следат овие неколку дена потврдуваат дека сценариото од информациите за ваква една средба на големо се остварува. Сите портали финансирани од СОРОС се максимално посветени во публикувањето на вести и превземањето на содржини од албанските медиуми каде на големо се шири тензија и етничка нетрпеливост. Фрчковски го даде својот печат со колумна посветена на ограничувањерто на слободи права, а Кабранов како предводник на македонските портали финансирани од СОРОС кои длабоко се влезени во одработување на картата за етничка и верска нетрпеливост, пишува Денешен.

  СДСМ и натаму останува без официјален став и осуда за насилните протести.

  Извор: Курир  Ich Frage aber Dich, weil Du das geschrieben hast. Oder bleibst Du auch bei dieser Frage bei Deiner Masche?

 5. #1075
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von ZX 7R Beitrag anzeigen
  Ich Frage aber Dich, weil Du das geschrieben hast. Oder bleibst Du auch bei dieser Frage bei Deiner Masche?


  Was für ne Masche?

  Es ist einfachste Logik das wenn eine Partei was sucht die andere auch was haben will.

  Haben wir in der Vergangenheit oft genug gesehen.

  Pozdrav

 6. #1076
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.575
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Was für ne Masche?

  Es ist einfachste Logik das wenn eine Partei was sucht die andere auch was haben will.

  Haben wir in der Vergangenheit oft genug gesehen.

  Pozdrav
  Wenn die eine Partei etwas sucht dann muss sie auch etwas bieten, je nach dem wie wertvoll die Forderung ist ist auch das Geschenk.

  Das Volk bekommt denn Finger in den PO

 7. #1077
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Albokings24 Beitrag anzeigen
  Wenn die eine Partei etwas sucht dann muss sie auch etwas bieten, je nach dem wie wertvoll die Forderung ist ist auch das Geschenk.

  Das Volk bekommt denn Finger in den PO

  Was bieten denn die Albanischen Demonstranten im Gegenzug für ihre Forderungen eines Großalbaniens und UCK Terror?

  Richtbarkeit nach Kanun und Blutrache?

  Pozdrav

 8. #1078
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.575
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Was bieten denn die Albanischen Demonstranten im Gegenzug für ihre Forderungen eines Großalbaniens und UCK Terror?

  Richtbarkeit nach Kanun und Blutrache?

  Pozdrav
  Nein Zoran du verstehst es nicht oder besser gesagt noch nicht.

  Die Demonstraten wollen für das beenden der friedlichen demonstationen einen Fairen Prozess der zu Unrecht für Lebenslang verurteilten Verdächtigen.

  Das Gericht spricht immer noch von Verdächtigen. Ein Verdächtiger heisst soviel wie, er könnte es gemacht haben oder auch nicht.

  Zu Thema Gross Albanien u.s.w Soll ich dir eine Umfrage zeigen wo "Aleanca Kuq e Zy" vor 2 Jahren gestartet haben ?

  14 % von alle Albanern wollten ein Gross Albanien, 86 % waren dagegen.

  Zum Thema UCK, die UCK gibt es seid 2001 nicht mehr, sie wurde aufgelöst weil das im Ohrider Vertrag vereinbart wurde.
  Der Ohrider Vertrag wird von der Mazedonischen Seite nicht effektiv gepuscht somit wird es zum Bruch dieses Vertrages kommen.

  Hättest du das gerne ??

 9. #1079
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Albokings24 Beitrag anzeigen
  Nein Zoran du verstehst es nicht oder besser gesagt noch nicht.

  Die Demonstraten wollen für das beenden der friedlichen demonstationen einen Fairen Prozess der zu Unrecht für Lebenslang verurteilten Verdächtigen.

  Das Gericht spricht immer noch von Verdächtigen. Ein Verdächtiger heisst soviel wie, er könnte es gemacht haben oder auch nicht.

  Zu Thema Gross Albanien u.s.w Soll ich dir eine Umfrage zeigen wo "Aleanca Kuq e Zy" vor 2 Jahren gestartet haben ?

  14 % von alle Albanern wollten ein Gross Albanien, 86 % waren dagegen.

  Zum Thema UCK, die UCK gibt es seid 2001 nicht mehr, sie wurde aufgelöst weil das im Ohrider Vertrag vereinbart wurde.
  Der Ohrider Vertrag wird von der Mazedonischen Seite nicht effektiv gepuscht somit wird es zum Bruch dieses Vertrages kommen.

  Hättest du das gerne ??

  Die Demonstranten verlangen nach Großalbanien, der UCK und das Land zu teilen. Von dem Prozess ist schon lang nicht mehr die Rede und diente nur als Vorwand.

  Du sagts 2001 wurde die UCK abgeschafft, vor zwei Tagen hat ein Kommandant der UCK dem makedonischem Staat gedroht. wie es scheint lebst du in einer Art Traumwelt.

  Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -

  Makedonisches MNR überreicht Protest Note den albanischem und kosovarischem Botschaftern.

  Gerade in der Protest Note für Albanien wird potenziert das Albanien sich nicht ein innerstaatliche Geschehnisse einmischen solle.
  ОСТРА РЕАKЦИЈА МНР  Македонија упати протестни ноти на Албанија и Косово


  Амбасадорите на Албанија и на Косово вчера биле повикани во зградата на македонското Министерство за надворешни работи и им биле врачени протестни ноти.
  МНР соопштува дека нотите им се врачени „поради официјалните ставови и изјави на МНР на двете земји, на високи политички претставници на Република Албанија и на Владата на Косово во врска со протестите организирани во Македонија по донесувањето на првостепената судска пресуда за случајот „Монструм“.
  На амбасадорот на Косово му е врачена протестна нота со која „најостро се осудува вандалскиот чин, палењето на македонското знаме пред Амбасадата на Република Македонија во Приштина на 8 јули, со кој длабоко се навредува дигнитетот на Република Македонија“. Притоа било искажано очекувањето дека косовските надлежни органи ќе преземат соодветни мерки за пронаоѓање и за казнување на сторителите.
  Ставовите и интерпретациите со кои се доведува во прашање функционирањето на правната држава и постапувањето на судството како независна власт не придонесуваат кон негување конструктивни, позитивни пријателски и добрососедски односи, е пораката предадена до двајцата амбасадори. „Вакви изјави може да се протолкуваат како мешање во внатрешните работи на РМ и не се во правец на јакнење на заемната доверба и добрососедство“, соопштуваат од МНР.

  За денеска се најавени протести пред македонските амбасади во Тирана и во Приштина. Косовската влада вчера ги повика сите страни да дејствуваат на што помирен и повнимателен начин за избегнување натамошна ескалација на ситуацијата. „Ги повикуваме албанските граѓани на Р. Македонија да дејствуваат разумно и воздржано, следејќи го патот на дијалогот и институциите за решавање на проблемите“, повика косовската влада.


 10. #1080
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.575
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Die Demonstranten verlangen nach Großalbanien, der UCK und das Land zu teilen. Von dem Prozess ist schon lang nicht mehr die Rede und diente nur als Vorwand.

  Du sagts 2001 wurde die UCK abgeschafft, vor zwei Tagen hat ein Kommandant der UCK dem makedonischem Staat gedroht. wie es scheint lebst du in einer Art Traumwelt.

  Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -

  Makedonisches MNR überreicht Protest Note den albanischem und kosovarischem Botschaftern.

  Gerade in der Protest Note für Albanien wird potenziert das Albanien sich nicht ein innerstaatliche Geschehnisse einmischen solle.

  Ex Komandant der UCK Befreiungsarmee. Die Befreier des Albanischen Volkes.

  Von Mazedonischer und auch deiner Seite kommt zuerst, Terroristen, Islamisten und jetzt kommt Gross Albanien, UCK, Tot, Verwüstung, Barbaren u.s.w Was kommt als nächstes ??

  Albanien kümmert sich nur um seine Schäffchen.

Ähnliche Themen

 1. Скопје | Skopje | Shkup
  Von _Hajduk_ im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 1447
  Letzter Beitrag: 26.02.2018, 10:53
 2. Geschichtsfälschung durch Shkup/Skopje 2014
  Von VoxPopuli im Forum Politik
  Antworten: 90
  Letzter Beitrag: 18.09.2013, 14:45
 3. Shkup/Skopje 15 albanische Schüler angegriffen!
  Von donnie_yen im Forum Politik
  Antworten: 456
  Letzter Beitrag: 14.03.2012, 22:07
 4. Skopje, Demonstrationen gegen Griechenland
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 29.02.2008, 19:05
 5. fyrom will keine skenderbej-statue in shkup/skopje!
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 56
  Letzter Beitrag: 29.11.2006, 23:11