BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 46 von 145 ErsteErste ... 364243444546474849505696 ... LetzteLetzte
Ergebnis 451 bis 460 von 1441

Shkup/Skopje Demonstrationen

Erstellt von Yashar, 05.07.2014, 01:32 Uhr · 1.440 Antworten · 46.356 Aufrufe

 1. #451
  Avatar von Allih der Große

  Registriert seit
  24.02.2014
  Beiträge
  4.728
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Schwachsinn.

  Makedonien ist ein realer Staat.

  Aber bei dir wissen wir ja das du nen Defizit hast was makedonische Angelegenheiten betrifft.

  Pozdrav
  Schwachsinn.

  Albanien auch.

  Pozdrav.

 2. #452
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Allih der Große Beitrag anzeigen
  Schwachsinn.

  Albanien auch.

  Pozdrav.
  Wer redet von Albanien???

  Pozdrav

 3. #453
  Avatar von Allih der Große

  Registriert seit
  24.02.2014
  Beiträge
  4.728
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Wer redet von Albanien???

  Pozdrav
  ok - wir machen es wie folgt - ersetzen "Grossillyrien" durch "Grossalbanien" (existenter Staat). Besser?

 4. #454
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Allih der Große Beitrag anzeigen
  ok - wir machen es wie folgt - ersetzen "Grossillyrien" durch "Grossalbanien" (existenter Staat). Besser?

  Schwachsinn.
  Lass dich erst mal von jemand aufklären was Ilirida ist bevor du noch mehr Scheisse laberst.

  Was bist du für ein Amateur du

  PO-zdrav

 5. #455
  Avatar von Allih der Große

  Registriert seit
  24.02.2014
  Beiträge
  4.728
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Schwachsinn.

  Makedonien ist ein realer Staat.

  Aber bei dir wissen wir ja das du nen Defizit hast was makedonische Angelegenheiten betrifft.

  Pozdrav
  Musst DU gerade sagen.

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Schwachsinn.
  Lass dich erst mal von jemand aufklären was Ilirida ist bevor du noch mehr Scheisse laberst.

  Was bist du für ein Amateur du

  PO-zdrav
  Schwachsinn


  Pozdrav

 6. #456
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Allih der Große Beitrag anzeigen
  Musst DU gerade sagen.

  Natürlich, gerade eben haben wir ja nochmal eins aufgedeckt. So gesehen mit Stempel und Siegel!

  Du Amateur.

  Was hast du studiert? HEP?
  Pozdrav

 7. #457
  Avatar von Allih der Große

  Registriert seit
  24.02.2014
  Beiträge
  4.728
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Schwachsinn.
  Lass dich erst mal von jemand aufklären was Ilirida ist bevor du noch mehr Scheisse laberst.

  Was bist du für ein Amateur du

  PO-zdrav
  Schwachsinn

  Auf einem uralten babylonischen Dokument Nordgermanien steht, dass Ilirida der "albanische" Teil Mazedoniens ist.
  Somit ein Teil Grossalbaniens.

  Hoffe es klingelt langsam in den Weiten des Alls...

  Pozzz...

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Natürlich, gerade eben haben wir ja nochmal eins aufgedeckt. So gesehen mit Stempel und Siegel!

  Du Amateur.

  Was hast du studiert? HEP?
  Pozdrav
  Entweder das, oder "wir" haben gezeigt, dass du nicht zur Durchfuehrung logischer Operationen faehig bist... eins von beidem .

  PS: Du hast vergessen "Schwachsinn" zu schreiben.

  Pozzdrav

 8. #458
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Analytiker sprechen von radikaler islamischer Motivation bei den Protesten


  Аналитичари: Радикални исламистички елементи стојат зад протестите

  07.07.2014 | 13:21  Радикални исламски елементи, а не Албанците во целина стојат зад протестите за случајот „Монструм“, сметаат аналитичарите. Држењето на страна на албанските партии во македонската политичка сцена е само еден доказ за тоа.Дополнителна потврда доаѓа од пишувањето на албанските медиуми од регионот кои потенцираат дека на протестите се забележува голем број на исламистички знамиња, пораки, пароли и извици.


  Аналитичарот Александар Дамовски вели дека за време на протестите видовме разни знамиња кои главно се верски, симболи кои ги гледаме на Блискиот Исток. Сето тоа, според него, отвора едно сосема друго прашање, една друга вистинска причина за овие протести.
  -Има верски елементи, чудни верски елементи во сите овие протести кои отвораат една сосема друга дименизја од она што е официјално кажано, незадоволство од пресудата. Во сите овие случувања овие денови ја забораваме што се случило, дека се убиени пет луѓе, извршено е едно грозоморно убиство и на некој начин овие протести се во одбрана на еден таков грозен чин. На пример на првите протести што беа против овој процес зборувам за протестот веднаш по апсењето, па потоа по презентирањето на обвинението, таму навистина беа роднини и некои пријатели на обвинетите и тие демонстрираа незадоволство.Меѓутоа од петокот наваму ние не ги гледаме тие роднини и пријатели, гледаме другии лица кои се однесуваат сосема поинаку од она што е прокламирано, од она што се бара како оправдување за ваквите протести. Повикот што беше објавен по социјалните мрежи беше со голема Албанија. За време на протестите видовме разни знамиња кои главно се верски, симболи кои ги гледаме на Блискиот Исток. Сето тоа отвора едно сосема друго прашање, една друга вистинска причина за овие протести, вели аналитичарот Александар Дамовски за Курир.

  Голем дел од познавачите на оваа тематика се децидни дека сценаријата за протести се поттикнати од радикални исламистички групи. Ова го поткрепуваат и поради фактот што лидерите на двете најголеми албански партии во Македонија, Али Ахмети и Мендух Тачи се дистанцираат од протестите, свесни дека ваквото однесување им носи штета на самите Албанци во државата, но и негативни поени во очите на меѓународната јавност.
  Истото го забележуваат и албанските медиуми од Балканот, кои потенцираат дека самиот начин на искажување незадоволство ги пренасочува албанските проблеми.
  - Проблемите на Албанците во Македонија се од етнички и политички карактер и нема простор за верските проблеми.Самиот начин на искажување незадоволство со верски извикувања и верски знамиња, создава збунетост (конфузија) и ги пренасочува албанските проблеми, изјавил висок официјален претставник на Владата во Тирана за приштински „Експрес“. Весникот исто така прашува дали во Скопје протестираа Арапи или Албанци и наведува дека преку социјалните мрежи мнозинството Албанци искажуваат критики за формата и „злоупотребата на протестот од страна на некои елементи и лица со верска позадина“.
  Аналитичарите кои ги консултираше Курир сметаат дека тоа што протестите тргнуваат од џамија по петочната молитва е факт кој не треба да се занемари.
  - Протестите кои овие денови релативно масовно се одржуваат не се случајни, тие се разултат на одредени состојби во земјата кои пополека ама сигурно се создаваат а целта е едноставна и позната. Да не забораваме дека тие тргнуваат од џамија, а тоа многу кажува, бидејќи познато е што се случува во нашите џамии од кои неколку, ако не се лажам, се одметнати од ИВЗ. Сите овие настани мораат да се гледаат и од аспект на блокадата, уцената и ултиматумот кој им е поставен од Брисел и тие, на свој начин треба да бидат главен додатен притисок на земјата да го прифати неприфатливото, рече во изјава за Курир, поранешниот амбасадор и актуелен политички аналитичар, Ристо Никовски.
  извор:Курир

 9. #459
  Avatar von Taudan

  Registriert seit
  17.06.2011
  Beiträge
  3.211
  Was für radikaler islamischer Motivation?
  Sind diese Analytiker Mazedonier oder?

 10. #460
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Taudan Beitrag anzeigen
  Was für radikaler islamischer Motivation?
  Sind diese Analytiker Mazedonier oder?
  Hier steht auch das die radikalen Wahabisten in Makedonien immer mehr Fuß fassen:


  ИСЛАМСКИТЕ РАДИКАЛИ СE ПОПРИСУТНИ
  ВАХАБИЗМОТ СЕЕ НИКУЛЦИ ВО МАКЕДОНИЈА

  Исламската верска заедница овој месец испратила сериозно предупредување до неколку невладини организации со исламски предзнак да „не ~ се мешаат во верски работи за кои таа е надлежна“
  „Не сакаме ништо да изјавуваме, доколку нешто е потребно, ќе упатиме соопштение до јавноста“, одговорот е што вчера го добивме од невладината организација Исламски младински форум, која завчера беше прозвана од познат американски неделник („Викли стандард“) дека го потпомага исламскиот радикализам во Македонија. Организацијата не сакаше да објасни дали се точни наводите во текстот под наслов „Македонија се соочува со исламскиот радикализам“, дека на 3 август годинава го организирала предавањето на швајцарскиот арап Хани Рамадан, брат на познатиот исламски интелектуалец Тарик Рамадан, при што обајцата се познати како радикални толкувачи на исламот.
  Од друга страна, Исламската верска заедница овој месец испратила сериозно предупредување до неколку невладини организации со исламски предзнак да внимаваат какви с` манифестации организираат. ИВЗ реагира на појавите со кои токму овие невладини организации навлегуваат во области на верското живеење, а за што единствено таа е надлежна како верска организација на исламските верници во земјава. Упатените тврдат дека реакцијата е уште еден доказ дека во исламскиот корпус се води своевидна борба за превласт и поголемо влијание во однос на тоа какво исламско учење ќе се учи во земјава и кој ќе раководи со ИВЗ.

  Учење за каменување жени

  Гостувањата на радикални теолози и реакцијата на ИВЗ доаѓаат во периодот кога во исламскиот корпус на верниците постојано се слуша за појавите на вахабизмот, како радикална верзија на исламот целосно спротивна на умереното учење кое со векови се практикува во наша земја. Самата ИВЗ во неколку наврати прво призна, а потоа и демантира дека се соочува со појави на радикално толкување на исламот во своите верски објекти.
  Хани Рамадан, како што е познато, во јавноста стана познат кога како исламски теолог стана во одбрана на правото да се каменуваат жените поради извршената прељуба. Два месеца пред тоа Тетово го посетил и неговиот брат Тарик Рамадан, кој исто така е познат исламски теолог со радикални ставови. Што с` им соопштиле на своите домаќини остана непознато, но јасно е дека реакцијата на ИВЗ како повод го имала токму тоа гостување.
  - Ние не сакаме да коментираме ништо, за тоа што е зборувано на предавањето треба да ги прашате раководителите на Исламски младински форум. Нашиот став за вахабизмот е познат и нема потреба одново да го повторуваме - изјави вчера Јакуб Селимовски, функционер на ИВЗ.
  Од неофицијални извори во ИВЗ се дознава дека нивното предупредување до неколку невладини организации било испратено откако веќе имало повеќе случаи на нивно мешање во верски работи.
  - Тоа мешање стана очигледно. Се организираат верски предавања, разни средби, активности на културен и хуманитарен план. Тоа е очигледно навлегување во областа во која ние сме надлежни - изјавија во ИВЗ.
  Таму прашуваат за каков Исламски младински форум може да стане збор кога најголемиот дел од нивното раководство веќе од поодамна не е во младински години.

  Контроверзни изјави

  Реакција вчера не можеше да се добие ниту во Бектешката заедница која, според американскиот неделник, беше цел на ударот на радикалите со предизвикувањето на пожарот во комплексот Арабати Баба Теќе. Полицијата тврдеше дека пожарот го предизвикала електрична инсталација, а бектешите вината ја насочија кон круговите на ИВЗ, која сакала да им го одзеде управувањето со објектот.
  Лидерот на ИВЗ, реис-ул-улема Сулејман Реџепи, изминативе неколку години неколкупати јавно предупредувал за опасноста од вахабизмот. Последен пат тоа беше лани, кога во изјавата за лондонскиот весник „Сандеј тајмс“ призна дека надвор од контролата на ИВЗ се неколку џамии во Скопје. Состојбите тогаш кулминираа со тепачката во Исаб-беговата џамија во Скопје и конфликтот што ИВЗ го има со Рамадан Рамадани, кој во неа држи верски проповеди. Набрзо потоа, Реџепи демантира дека дал таква изјава за англискиот весник. Тој, исто така, по неодамнешната средба со балкански исламски лидер во Скопје изјави дека нема опасност од ширење на вахабизмот во регионот, иако во некои настапи бараше и меѓународна помош во справувањето со исламските радикали.
  Во Комисијата за односи со верските заедници изјавија дека немаат информации дека на почетокот на месецов во Тетово било организирано такво предавање.

  Бранко ЃорЃевски
  МВР НЕ РАСЧИСТИ ДАЛИ ИМА ЌЕЛИЈА НА АЛ КАЕДА ВО СКОПЈЕ
  Пред повеќе од три години МВР најави дека открила терористичка организација поврзана со Ал каеда која функционира во Скопје и која за осум години испрала над 4,5 милиони евра под превезот на издавачка куќа, сместена во Старата скопска чаршија. Тогаш се проверуваше работењето на издавачката куќа „Нун“, запленети беа компјутерите и финансиските извештаи, но не уапси никого.
  И по три години од настанот, случајот останата неразјаснет. МВР најави кривични против инволвираните, но никогаш не ги поднесе, а тужба до полицијата најави и сопственикот, кој беше посочен како дел од таа организација, но и тој не ја тужеше полицијата за - како што кажа - клевета. Тогаш полицијата изјави дека се сомнева дека преку организацијата се переле пари, се затајувал данок и се финансирал тероризам. Претпоставка беше дека ќелијата е дел од поголема терористичка организација, која има свои разграноци во Босна и Херцеговина, Косово и во Црна Гора. Според нивните сознанија, во Македонија функционира група т.н. селефисти, кои работеле против уставниот поредок на државата.

Ähnliche Themen

 1. Скопје | Skopje | Shkup
  Von _Hajduk_ im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 1447
  Letzter Beitrag: 26.02.2018, 10:53
 2. Geschichtsfälschung durch Shkup/Skopje 2014
  Von VoxPopuli im Forum Politik
  Antworten: 90
  Letzter Beitrag: 18.09.2013, 14:45
 3. Shkup/Skopje 15 albanische Schüler angegriffen!
  Von donnie_yen im Forum Politik
  Antworten: 456
  Letzter Beitrag: 14.03.2012, 22:07
 4. Skopje, Demonstrationen gegen Griechenland
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 29.02.2008, 19:05
 5. fyrom will keine skenderbej-statue in shkup/skopje!
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 56
  Letzter Beitrag: 29.11.2006, 23:11