BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 66 von 145 ErsteErste ... 165662636465666768697076116 ... LetzteLetzte
Ergebnis 651 bis 660 von 1441

Shkup/Skopje Demonstrationen

Erstellt von Yashar, 05.07.2014, 01:32 Uhr · 1.440 Antworten · 46.350 Aufrufe

 1. #651
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.598
  Wie immer nichts als heisse Luft kommt von Zoran.

  Er provoziert immer mit Gegenfragen und versucht alles ins Lächerliche zu ziehen und wenn er nicht weiter weiss kommt: Schwachsinn Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Wer behauptet das?

  In der Anklageschrift der Anklägerin steht sehr wohl welche Beweise vorgelegt wurden.

  Wusstest du das nicht oder bist du auch nur so ein Trottel der alles blind glaubt was "der Anwalt" sagt???


  Pozdrav
  Zeig mal, mach mal Nägel mit Köpfen.

  Wir sind alle gespannt und 40 % der Mazedonischen Bevölkerung auch !!

 2. #652
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Albokings24 Beitrag anzeigen
  Wie immer nichts als heisse Luft kommt von Zoran.

  Er provoziert immer mit Gegenfragen und versucht alles ins Lächerliche zu ziehen und wenn er nicht weiter weiss kommt: Schwachsinn Pozdrav

  Ich ahnte schon, du bist ein Trottel der blind alles glaubt.


  Hier:

  СKАНДАЛОЗНО
  ХИСТЕРИЧНА ХАЈКА ВРЗ ОБВИНИТЕЛКАТА ГЕШКОВСКА ПОРАДИ „СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО“
  Растечките притисоци за случајот „Монструм“ пред да се донесе првостепената судска пресуда не можат да ги исплакнат доказите за тероризам за овој случај. Јас во целост останувам на моите завршни зборови што ги кажав на крајот од судската постапка бидејќи тие се базирани на цврсти докази и на изјави од сведоци, вели на сето ова Гешковска
  Невидено за македонското општество, завршниот збор на еден обвинител, во случајот Гордана Гешковска и петкратното убиство кај Смилковското Езеро, беше ставен на тапет од народниот правобранител Иџет Мемети. Гешковска отворено беше прозвана дека била под политички притисок и дека „се обидува некому да му го задоволи ќефот“, без притоа за ваквите сериозни искази да се понуди каков било доказ.

  „Не сум убеден дека ја зафатиле емоциите, дека чувствува болка за оние што страдале, сите треба да чувствуваат болка за тие што страдале, но јас мислам дека тоа повеќе го прави за некому да му каже дека таа ќе игра онака како што сака.

  Тоа е лошото во нашето општество, кога органите се политизирани и ако овој процес или друг што на почетокот тргнува вака со впечаток дека некој во кого треба да имаат доверба сите граѓани, остава впечаток дека навива, тука с` е завршено“, изјави Мемети за телевизијата „Алсат“, која извесно време води хајка против самиот процес.


  И ако на протестите пред судот од стотина Албанци по повод процесот или на медиумските обиди да се одбранат осомничените убијци, па дури и реакцијата на некаква си т.н. невладина организација може да се одмавне со рака, замешувањето на народниот правобранител без ниту една законска основа за тоа, се чини ја прелева чашата. Станува јасно дека во прашање е оркестриран напад врз обвинителката и дека всушност тие што реагираат имаат цел процесот да го претстават како некаков македонски, вмровски суд врз невините Албанци, во што недозволиво се впушти и Мемети и тоа е доволно да се преиспита колку тој стручно, непристрасно и совесно ја врши функцијата.

  Доказите не се плакнат

  Зашто обвинителството е само една страна во процесот, во кој другата, адвокатите на обвинителите постојано тврдат дека случајот е монтиран, па никој од тие што го мислат спротивното не се занимава со тоа. Впрочем, затоа постои првостепениот суд, сигурно со случајот ќе се занимава и Апелацискиот, а најверојатно и Врховниот. Оттука, шокантно дејствуваат зборовите на правобранителот Мемети, инаку министер за правда во времето кога се носеше Законот за амнестијата, со кој, по автентичното толкување на Собранието, беа амнестирани и воените злосторници од 2001 година, нешто што според Европскиот суд за човекови права не смеело да се случи.

  - Растечките притисоци за случајот „Монструм“ пред да се донесе првостепената судска пресуда не можат да ги исплакнат доказите за тероризам за овој случај. Јас во целост останувам на моите завршни зборови што ги кажав на крајот од судската постапка бидејќи тие се базирани на цврсти докази и на изјави од сведоци. Ова меѓу другото го вели во врска со ова обвинителката Гордана Гешковска. Во завршните зборови таа зборуваше за мотивите зошто обвинетите одлучиле да го сторат злосторството токму пред големиот празник Велигден и зошто одбрале млади луѓе да ги егзекутираат.

  „Пораката е – Пукаме на Величетврток за да ви биде крвав Велигден. За да ви ја уништиме верата. Пукаме во машки млади луѓе за да ви ја уништиме нацијата. Пукаме во иднината на државата“, изјави Гешковска во завршните зборови.

  Надвор од законот

  Сепак, додава дека на крајот судската пресуда ја носи судот, а работа на обвинителот е да ги брани доказите прибрани во текот на истрагата и презентирани во доказната постапка и дека, според неа, тероризам во случајот имало.

  Притисоци за случајот „Монструм“ имаше уште на почетокот кога траеше истражната постапка, но кулминира деновиве кога судењето е пред разврска. Kако никогаш досега во македонската судска практика завршните зборови на еден обвинител предизвикаа реакции кај дел од албанската популација во земјава, нешто што во поблага форма се случувало и претходно за други случаи, но само откако ќе била донесена некоја пресуда. Во случајов завршните зборови не само што беа дочекани на нож, туку беа организирани и протести од организацијата „Разбуди се“ со кои се бараше оставка од Гешковска.

  Обвинителката Гордана Гешковска остро ги отфрла овие обвинувања и нејасно ~ е зошто Мемети одлучил на ваков начин да ја критикува нејзината работа.

  - Вакво однесување е несвојствено за институцијата народен правобранител да ја коментира работата на обвинител во тековен судски процес. Според мене, првпат се случува народниот правобранител на овој начин да го крене гласот за судење кое е во тек и за мене ова е неразбирливо. Тој мора да работи според законите. Не знам зошто на ваков начин се коментира судскиот процес кој с` уште не е завршен. Јас останувам на моите завршни зборови во целост и тие се базирани врз основа на докази - вели обвинителката Гордана Гешковска.

  За Гешковска, протестите и повиците за нејзина оставка не се ништо ново и вели дека може да се сфатат како своевиден притисок, но тоа нема ништо да промени во случајот.

  „РАЗБУДИ СЕ“ - ГРАЃАНСКА ОРГАНИЗАЦИЈА СО ПОЛИТИЧКИ ГРБ
  Граѓанското движење „Разбуди се“ важи за блиско до партијата ДУИ и веќе неколку години е присутно во јавноста главно преку реакции или, пак, со протести на улица жестоко бранејќи ја албанската кауза. Досега протестирале против градењето црква-музеј на Kале, против поставувањето споменик на цар Душан, против проектот „Скопје 2014“, судењето за „Монструм“, против изградба на проектот „Луково Поле“, но и против Законот за бранителите. Отворено зборуваат за прекривање на цело Скопје со албански знамиња, а често имаат политички пораки до јавноста иако функционираат како невладина организација. Па така, пред претседателските избори следејќи го повикот на ДУИ да се бојкотираат изборите и од „Разбуди се“ испратија речиси идентичен повик за бојкот. Поранешен лидер и основач на „Разбуди се“ е Артан Груби, кој со оваа организација ги организира и насилните протести на Kале за што се водеше и судски процес. Тој за оваа организација вели дека е најголема и најуспешна албанска невладина организација која ги поставила темелите на албанско цивилно општество во Македонија.

  Откако Груби стана шеф на кабинет на Ахмети нејасно е кој е на чело на „Разбуди се“ бидејќи никој не ги потпишува нивните соопштенија и нема јасно издвоен лидер. Веб-страницата што ја оставаат од оваа организација како контакт на нивните соопштенија е нефункционален. Не може да се види кој е финансиер на ова граѓанско здружение и тие, барем според пишувањата на медиумите, немаат други активности освен организирање протести и соопштенија до јавноста.

  АХМЕТИ ОБВИНИ ЗА ФАШИСТИЧКИ СТАВОВИ
  Ни лидерот на ДУИ, Али Ахмети не остана настрана од овој случај. Прво ДУИ побара ОБСЕ во целост да го следи судењето за „Монструм“, а на третиот партиски конгрес пред неколку дена тој во дел од говорот алудираше на обвинителката Гешковска, која ја спореди со „вирус кој треба да се искорени“. Алудирајќи на случајот „Монструм“, лидерот на ДУИ рече дека во Македонија се спроведува селективна правда.

  -Без разлика што ние сме власт, с` уште има неправди бидејќи не може да се контролира секој вирус, секој судија и секој обвинител кои се оптоварени, да не кажам и со фашистички ставови, а тие се гледаат јавно. Иако не се многу, сепак се опасни. Ние треба да работиме такви елементи да нема во државава - порача Ахмети.

  PO PO PO POOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOZDRAVVVVVVVV

 3. #653
  Yashar
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Aha, also der Anwalt sagt das es keine Beweise gäbe.

  Und das rechtfertigt gewaltsame Proteste und ein Thema hier im BF mit halbstarke noch am Sack unbehaarte Internetrambos die zum Krieg aufrufen?

  Dir hamms ins Hirn gschissn Kloana!

  Pozdrav
  Es rechtfertigt auf jeden Fall mal sicher Proteste, weil es ganz einfach eine Ungerechtigkeit ist.

  Und dass irgendwelche "halbstarken noch am Sack unbehaarten Internetrambos", wie (ausgerechnet so ein Kind wie du) sie nennst zum Krieg aufrufen ist sicher nicht gerechtfertigt. Hab ich nie behauptet.

  Man sollte die Leute raus lassen oder endlich Beweise vorlegen (wenn es überhaupt welche gibt), ansonsten kommt die UçK und dann?

  Ich will sicher nicht einen Krieg aber dann muss die Regierung endlich mal nachgeben bevor noch etwas Schlimmes passiert...

  Tut mir leid aber wenn wir hier ein bisschen den Thread durchlesen, dann merkt man wessen Kopf sie als Plumpsklo missbraucht haben...

 4. #654
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Albokings24 Beitrag anzeigen  Zeig mal, mach mal Nägel mit Köpfen.

  Wir sind alle gespannt und 40 % der Mazedonischen Bevölkerung auch !!

  Warum soll ich zeigen wenn du Strunzdumm im Kopf bist und von nichts ne Ahnung hast außer jeder extremistischen albanischen Propaganda???

  POzdrav

 5. #655
  Yashar
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ich ahnte schon, du bist ein Trottel der blind alles glaubt.


  Hier:

  СKАНДАЛОЗНО
  ХИСТЕРИЧНА ХАЈКА ВРЗ ОБВИНИТЕЛКАТА ГЕШКОВСКА ПОРАДИ „СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО“
  Растечките притисоци за случајот „Монструм“ пред да се донесе првостепената судска пресуда не можат да ги исплакнат доказите за тероризам за овој случај. Јас во целост останувам на моите завршни зборови што ги кажав на крајот од судската постапка бидејќи тие се базирани на цврсти докази и на изјави од сведоци, вели на сето ова Гешковска
  Невидено за македонското општество, завршниот збор на еден обвинител, во случајот Гордана Гешковска и петкратното убиство кај Смилковското Езеро, беше ставен на тапет од народниот правобранител Иџет Мемети. Гешковска отворено беше прозвана дека била под политички притисок и дека „се обидува некому да му го задоволи ќефот“, без притоа за ваквите сериозни искази да се понуди каков било доказ.

  „Не сум убеден дека ја зафатиле емоциите, дека чувствува болка за оние што страдале, сите треба да чувствуваат болка за тие што страдале, но јас мислам дека тоа повеќе го прави за некому да му каже дека таа ќе игра онака како што сака.

  Тоа е лошото во нашето општество, кога органите се политизирани и ако овој процес или друг што на почетокот тргнува вака со впечаток дека некој во кого треба да имаат доверба сите граѓани, остава впечаток дека навива, тука с` е завршено“, изјави Мемети за телевизијата „Алсат“, која извесно време води хајка против самиот процес.


  И ако на протестите пред судот од стотина Албанци по повод процесот или на медиумските обиди да се одбранат осомничените убијци, па дури и реакцијата на некаква си т.н. невладина организација може да се одмавне со рака, замешувањето на народниот правобранител без ниту една законска основа за тоа, се чини ја прелева чашата. Станува јасно дека во прашање е оркестриран напад врз обвинителката и дека всушност тие што реагираат имаат цел процесот да го претстават како некаков македонски, вмровски суд врз невините Албанци, во што недозволиво се впушти и Мемети и тоа е доволно да се преиспита колку тој стручно, непристрасно и совесно ја врши функцијата.

  Доказите не се плакнат

  Зашто обвинителството е само една страна во процесот, во кој другата, адвокатите на обвинителите постојано тврдат дека случајот е монтиран, па никој од тие што го мислат спротивното не се занимава со тоа. Впрочем, затоа постои првостепениот суд, сигурно со случајот ќе се занимава и Апелацискиот, а најверојатно и Врховниот. Оттука, шокантно дејствуваат зборовите на правобранителот Мемети, инаку министер за правда во времето кога се носеше Законот за амнестијата, со кој, по автентичното толкување на Собранието, беа амнестирани и воените злосторници од 2001 година, нешто што според Европскиот суд за човекови права не смеело да се случи.

  - Растечките притисоци за случајот „Монструм“ пред да се донесе првостепената судска пресуда не можат да ги исплакнат доказите за тероризам за овој случај. Јас во целост останувам на моите завршни зборови што ги кажав на крајот од судската постапка бидејќи тие се базирани на цврсти докази и на изјави од сведоци. Ова меѓу другото го вели во врска со ова обвинителката Гордана Гешковска. Во завршните зборови таа зборуваше за мотивите зошто обвинетите одлучиле да го сторат злосторството токму пред големиот празник Велигден и зошто одбрале млади луѓе да ги егзекутираат.

  „Пораката е – Пукаме на Величетврток за да ви биде крвав Велигден. За да ви ја уништиме верата. Пукаме во машки млади луѓе за да ви ја уништиме нацијата. Пукаме во иднината на државата“, изјави Гешковска во завршните зборови.

  Надвор од законот

  Сепак, додава дека на крајот судската пресуда ја носи судот, а работа на обвинителот е да ги брани доказите прибрани во текот на истрагата и презентирани во доказната постапка и дека, според неа, тероризам во случајот имало.

  Притисоци за случајот „Монструм“ имаше уште на почетокот кога траеше истражната постапка, но кулминира деновиве кога судењето е пред разврска. Kако никогаш досега во македонската судска практика завршните зборови на еден обвинител предизвикаа реакции кај дел од албанската популација во земјава, нешто што во поблага форма се случувало и претходно за други случаи, но само откако ќе била донесена некоја пресуда. Во случајов завршните зборови не само што беа дочекани на нож, туку беа организирани и протести од организацијата „Разбуди се“ со кои се бараше оставка од Гешковска.

  Обвинителката Гордана Гешковска остро ги отфрла овие обвинувања и нејасно ~ е зошто Мемети одлучил на ваков начин да ја критикува нејзината работа.

  - Вакво однесување е несвојствено за институцијата народен правобранител да ја коментира работата на обвинител во тековен судски процес. Според мене, првпат се случува народниот правобранител на овој начин да го крене гласот за судење кое е во тек и за мене ова е неразбирливо. Тој мора да работи според законите. Не знам зошто на ваков начин се коментира судскиот процес кој с` уште не е завршен. Јас останувам на моите завршни зборови во целост и тие се базирани врз основа на докази - вели обвинителката Гордана Гешковска.

  За Гешковска, протестите и повиците за нејзина оставка не се ништо ново и вели дека може да се сфатат како своевиден притисок, но тоа нема ништо да промени во случајот.

  „РАЗБУДИ СЕ“ - ГРАЃАНСКА ОРГАНИЗАЦИЈА СО ПОЛИТИЧКИ ГРБ
  Граѓанското движење „Разбуди се“ важи за блиско до партијата ДУИ и веќе неколку години е присутно во јавноста главно преку реакции или, пак, со протести на улица жестоко бранејќи ја албанската кауза. Досега протестирале против градењето црква-музеј на Kале, против поставувањето споменик на цар Душан, против проектот „Скопје 2014“, судењето за „Монструм“, против изградба на проектот „Луково Поле“, но и против Законот за бранителите. Отворено зборуваат за прекривање на цело Скопје со албански знамиња, а често имаат политички пораки до јавноста иако функционираат како невладина организација. Па така, пред претседателските избори следејќи го повикот на ДУИ да се бојкотираат изборите и од „Разбуди се“ испратија речиси идентичен повик за бојкот. Поранешен лидер и основач на „Разбуди се“ е Артан Груби, кој со оваа организација ги организира и насилните протести на Kале за што се водеше и судски процес. Тој за оваа организација вели дека е најголема и најуспешна албанска невладина организација која ги поставила темелите на албанско цивилно општество во Македонија.

  Откако Груби стана шеф на кабинет на Ахмети нејасно е кој е на чело на „Разбуди се“ бидејќи никој не ги потпишува нивните соопштенија и нема јасно издвоен лидер. Веб-страницата што ја оставаат од оваа организација како контакт на нивните соопштенија е нефункционален. Не може да се види кој е финансиер на ова граѓанско здружение и тие, барем според пишувањата на медиумите, немаат други активности освен организирање протести и соопштенија до јавноста.

  АХМЕТИ ОБВИНИ ЗА ФАШИСТИЧКИ СТАВОВИ
  Ни лидерот на ДУИ, Али Ахмети не остана настрана од овој случај. Прво ДУИ побара ОБСЕ во целост да го следи судењето за „Монструм“, а на третиот партиски конгрес пред неколку дена тој во дел од говорот алудираше на обвинителката Гешковска, која ја спореди со „вирус кој треба да се искорени“. Алудирајќи на случајот „Монструм“, лидерот на ДУИ рече дека во Македонија се спроведува селективна правда.

  -Без разлика што ние сме власт, с` уште има неправди бидејќи не може да се контролира секој вирус, секој судија и секој обвинител кои се оптоварени, да не кажам и со фашистички ставови, а тие се гледаат јавно. Иако не се многу, сепак се опасни. Ние треба да работиме такви елементи да нема во државава - порача Ахмети.

  PO PO PO POOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOZDRAVVVVVVVV
  Daran merkt man übrigens auch, dass dein Kopf immer wieder Opfer von Darmentleerungen wurde...

  DAS KANN HIER FAST KEINER LESEN, DU IDIOT!

 6. #656
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Yashar Beitrag anzeigen
  Es rechtfertigt auf jeden Fall mal sicher Proteste, weil es ganz einfach eine Ungerechtigkeit ist.

  Und dass irgendwelche "halbstarken noch am Sack unbehaarten Internetrambos", wie (ausgerechnet so ein Kind wie du) sie nennst zum Krieg aufrufen ist sicher nicht gerechtfertigt. Hab ich nie behauptet.

  Man sollte die Leute raus lassen oder endlich Beweise vorlegen (wenn es überhaupt welche gibt), ansonsten kommt die UçK und dann?

  Ich will sicher nicht einen Krieg aber dann muss die Regierung endlich mal nachgeben bevor noch etwas Schlimmes passiert...

  Tut mir leid aber wenn wir hier ein bisschen den Thread durchlesen, dann merkt man wessen Kopf sie als Plumpsklo missbraucht haben...

  Zuerst muss bewiesen werden das es eine Ungerechtigkeit ist. Dafür gibt es Institutionen auf der ganzen Welt.

  Aber nein, Albaner haben recht auf Selbstjustiz. Siehe Blutrache in der albanischen Kultur.

  Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Yashar Beitrag anzeigen
  Daran merkt man übrigens auch, dass dein Kopf immer wieder Opfer von Darmentleerungen wurde...

  DAS KANN HIER FAST KEINER LESEN, DU IDIOT!

  Wenn du eingeschränkt bist ist das ganz allein dein Problem.

  Pozdrav

 7. #657
  Yashar
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Warum soll ich zeigen wenn du Strunzdumm im Kopf bist und von nichts ne Ahnung hast außer jeder extremistischen albanischen Propaganda???

  POzdrav
  Skopaganda!

  Voll vergessen, wenn den immer brachte! HAHA!

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Zuerst muss bewiesen werden das es eine Ungerechtigkeit ist. Dafür gibt es Institutionen auf der ganzen Welt.

  Aber nein, Albaner haben recht auf Selbstjustiz. Siehe Blutrache in der albanischen Kultur.

  Pozdrav

  - - - Aktualisiert - - -
  Wenn du eingeschränkt bist ist das ganz allein dein Problem.

  Pozdrav


  Die Blutrache wird noch sehr selten ausgeübt. Vor allem beschränkt es sich auf einzelne, wenige Regionen.

  Aber ja, wir kennen den Braunen, stinkenden Inhalt deines Kopfes ja.

  *Edit

  Ja schon gut. 90% der Leute hier können das nicht lesen und haben es auch nicht nötig.

  Also übersetzen, bitte.

 8. #658
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Yashar Beitrag anzeigen
  Skopaganda!

  Voll vergessen, wenn den immer brachte! HAHA!

  - - - Aktualisiert - - -

  Die Blutrache wird noch sehr selten ausgeübt. Vor allem beschränkt es sich auf einzelne, wenige Regionen.

  Aber ja, wir kennen den Braunen, stinkenden Inhalt deines Kopfes ja.

  *Edit

  Ja schon gut. 90% der Leute hier können das nicht lesen und haben es auch nicht nötig.

  Also übersetzen, bitte.
  Warum soll ich übersetzen aber albanische User kopieren jeden Schwachsinn hier auf Po Po Shqipetar rein???

  Verstehe ich nicht?

  Hilf dir selbst, dann lernst auch was dabei.

  POzdrav

 9. #659
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.598
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ich ahnte schon, du bist ein Trottel der blind alles glaubt.


  Hier:

  СKАНДАЛОЗНО
  ХИСТЕРИЧНА ХАЈКА ВРЗ ОБВИНИТЕЛКАТА ГЕШКОВСКА ПОРАДИ „СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО“
  Растечките притисоци за случајот „Монструм“ пред да се донесе првостепената судска пресуда не можат да ги исплакнат доказите за тероризам за овој случај. Јас во целост останувам на моите завршни зборови што ги кажав на крајот од судската постапка бидејќи тие се базирани на цврсти докази и на изјави од сведоци, вели на сето ова Гешковска
  Невидено за македонското општество, завршниот збор на еден обвинител, во случајот Гордана Гешковска и петкратното убиство кај Смилковското Езеро, беше ставен на тапет од народниот правобранител Иџет Мемети. Гешковска отворено беше прозвана дека била под политички притисок и дека „се обидува некому да му го задоволи ќефот“, без притоа за ваквите сериозни искази да се понуди каков било доказ.

  „Не сум убеден дека ја зафатиле емоциите, дека чувствува болка за оние што страдале, сите треба да чувствуваат болка за тие што страдале, но јас мислам дека тоа повеќе го прави за некому да му каже дека таа ќе игра онака како што сака.

  Тоа е лошото во нашето општество, кога органите се политизирани и ако овој процес или друг што на почетокот тргнува вака со впечаток дека некој во кого треба да имаат доверба сите граѓани, остава впечаток дека навива, тука с` е завршено“, изјави Мемети за телевизијата „Алсат“, која извесно време води хајка против самиот процес.


  И ако на протестите пред судот од стотина Албанци по повод процесот или на медиумските обиди да се одбранат осомничените убијци, па дури и реакцијата на некаква си т.н. невладина организација може да се одмавне со рака, замешувањето на народниот правобранител без ниту една законска основа за тоа, се чини ја прелева чашата. Станува јасно дека во прашање е оркестриран напад врз обвинителката и дека всушност тие што реагираат имаат цел процесот да го претстават како некаков македонски, вмровски суд врз невините Албанци, во што недозволиво се впушти и Мемети и тоа е доволно да се преиспита колку тој стручно, непристрасно и совесно ја врши функцијата.

  Доказите не се плакнат

  Зашто обвинителството е само една страна во процесот, во кој другата, адвокатите на обвинителите постојано тврдат дека случајот е монтиран, па никој од тие што го мислат спротивното не се занимава со тоа. Впрочем, затоа постои првостепениот суд, сигурно со случајот ќе се занимава и Апелацискиот, а најверојатно и Врховниот. Оттука, шокантно дејствуваат зборовите на правобранителот Мемети, инаку министер за правда во времето кога се носеше Законот за амнестијата, со кој, по автентичното толкување на Собранието, беа амнестирани и воените злосторници од 2001 година, нешто што според Европскиот суд за човекови права не смеело да се случи.

  - Растечките притисоци за случајот „Монструм“ пред да се донесе првостепената судска пресуда не можат да ги исплакнат доказите за тероризам за овој случај. Јас во целост останувам на моите завршни зборови што ги кажав на крајот од судската постапка бидејќи тие се базирани на цврсти докази и на изјави од сведоци. Ова меѓу другото го вели во врска со ова обвинителката Гордана Гешковска. Во завршните зборови таа зборуваше за мотивите зошто обвинетите одлучиле да го сторат злосторството токму пред големиот празник Велигден и зошто одбрале млади луѓе да ги егзекутираат.

  „Пораката е – Пукаме на Величетврток за да ви биде крвав Велигден. За да ви ја уништиме верата. Пукаме во машки млади луѓе за да ви ја уништиме нацијата. Пукаме во иднината на државата“, изјави Гешковска во завршните зборови.

  Надвор од законот

  Сепак, додава дека на крајот судската пресуда ја носи судот, а работа на обвинителот е да ги брани доказите прибрани во текот на истрагата и презентирани во доказната постапка и дека, според неа, тероризам во случајот имало.

  Притисоци за случајот „Монструм“ имаше уште на почетокот кога траеше истражната постапка, но кулминира деновиве кога судењето е пред разврска. Kако никогаш досега во македонската судска практика завршните зборови на еден обвинител предизвикаа реакции кај дел од албанската популација во земјава, нешто што во поблага форма се случувало и претходно за други случаи, но само откако ќе била донесена некоја пресуда. Во случајов завршните зборови не само што беа дочекани на нож, туку беа организирани и протести од организацијата „Разбуди се“ со кои се бараше оставка од Гешковска.

  Обвинителката Гордана Гешковска остро ги отфрла овие обвинувања и нејасно ~ е зошто Мемети одлучил на ваков начин да ја критикува нејзината работа.

  - Вакво однесување е несвојствено за институцијата народен правобранител да ја коментира работата на обвинител во тековен судски процес. Според мене, првпат се случува народниот правобранител на овој начин да го крене гласот за судење кое е во тек и за мене ова е неразбирливо. Тој мора да работи според законите. Не знам зошто на ваков начин се коментира судскиот процес кој с` уште не е завршен. Јас останувам на моите завршни зборови во целост и тие се базирани врз основа на докази - вели обвинителката Гордана Гешковска.

  За Гешковска, протестите и повиците за нејзина оставка не се ништо ново и вели дека може да се сфатат како своевиден притисок, но тоа нема ништо да промени во случајот.

  „РАЗБУДИ СЕ“ - ГРАЃАНСКА ОРГАНИЗАЦИЈА СО ПОЛИТИЧКИ ГРБ
  Граѓанското движење „Разбуди се“ важи за блиско до партијата ДУИ и веќе неколку години е присутно во јавноста главно преку реакции или, пак, со протести на улица жестоко бранејќи ја албанската кауза. Досега протестирале против градењето црква-музеј на Kале, против поставувањето споменик на цар Душан, против проектот „Скопје 2014“, судењето за „Монструм“, против изградба на проектот „Луково Поле“, но и против Законот за бранителите. Отворено зборуваат за прекривање на цело Скопје со албански знамиња, а често имаат политички пораки до јавноста иако функционираат како невладина организација. Па така, пред претседателските избори следејќи го повикот на ДУИ да се бојкотираат изборите и од „Разбуди се“ испратија речиси идентичен повик за бојкот. Поранешен лидер и основач на „Разбуди се“ е Артан Груби, кој со оваа организација ги организира и насилните протести на Kале за што се водеше и судски процес. Тој за оваа организација вели дека е најголема и најуспешна албанска невладина организација која ги поставила темелите на албанско цивилно општество во Македонија.

  Откако Груби стана шеф на кабинет на Ахмети нејасно е кој е на чело на „Разбуди се“ бидејќи никој не ги потпишува нивните соопштенија и нема јасно издвоен лидер. Веб-страницата што ја оставаат од оваа организација како контакт на нивните соопштенија е нефункционален. Не може да се види кој е финансиер на ова граѓанско здружение и тие, барем според пишувањата на медиумите, немаат други активности освен организирање протести и соопштенија до јавноста.

  АХМЕТИ ОБВИНИ ЗА ФАШИСТИЧКИ СТАВОВИ
  Ни лидерот на ДУИ, Али Ахмети не остана настрана од овој случај. Прво ДУИ побара ОБСЕ во целост да го следи судењето за „Монструм“, а на третиот партиски конгрес пред неколку дена тој во дел од говорот алудираше на обвинителката Гешковска, која ја спореди со „вирус кој треба да се искорени“. Алудирајќи на случајот „Монструм“, лидерот на ДУИ рече дека во Македонија се спроведува селективна правда.

  -Без разлика што ние сме власт, с` уште има неправди бидејќи не може да се контролира секој вирус, секој судија и секој обвинител кои се оптоварени, да не кажам и со фашистички ставови, а тие се гледаат јавно. Иако не се многу, сепак се опасни. Ние треба да работиме такви елементи да нема во државава - порача Ахмети.

  PO PO PO POOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOZDRAVVVVVVVV
  Ich sehe und lese hier absolut nichts von Beweisen !!!

 10. #660
  Yashar
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Warum soll ich übersetzen aber albanische User kopieren jeden Schwachsinn hier auf Po Po Shqipetar rein???

  Verstehe ich nicht?

  POzdrav
  Bitte mich doch um Übersetzung, dann mache ich das auch gerne.

  Hilf dir selbst, dann lernst auch was dabei.
  Genau, sonst noch irgendwelche Fantasien?

  Und noch was. Hör endlich auf alle Albaner unter einen Teppich zu kehren.

  Solches Verhalten ist nämlich auch mit ein Grund für die Ethnischen Konflikte, die im Land immer wieder aufflammen.

Ähnliche Themen

 1. Скопје | Skopje | Shkup
  Von _Hajduk_ im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 1447
  Letzter Beitrag: 26.02.2018, 10:53
 2. Geschichtsfälschung durch Shkup/Skopje 2014
  Von VoxPopuli im Forum Politik
  Antworten: 90
  Letzter Beitrag: 18.09.2013, 14:45
 3. Shkup/Skopje 15 albanische Schüler angegriffen!
  Von donnie_yen im Forum Politik
  Antworten: 456
  Letzter Beitrag: 14.03.2012, 22:07
 4. Skopje, Demonstrationen gegen Griechenland
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 29.02.2008, 19:05
 5. fyrom will keine skenderbej-statue in shkup/skopje!
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 56
  Letzter Beitrag: 29.11.2006, 23:11